Luptătorii moldoveni au obținut rezultate de excepție la Campionatul European de lupte U-23, desfășurat la Baku, Azerbaidjan, demonstrând determinare și abilități remarcabile. Aceștia au revenit acasă cu o medalie de aur și patru medalii de bronz. Sportivii au dezvăluit pentru TV8 experiențele lor și au povestit cum au fost pregătirile pentru competiție, ce emoții au trăit, dar și despre rezultatele obținute.
Radu Lefter, câștigătorul medaliei de aur în categoria de greutate de până la 97 kg, a demonstrat o performanță impecabilă.
Ion Demian, medaliatul cu bronz, a povestit pentru TV8 că e mândru de rezultatul obținut și a exprimat bucuria de a reprezenta Republica Moldova:
„Am mers la concurs cu scopul de a cuceri o medalie pentru Republica Moldova. Pentru mine această medalie înseamnă o motivație pentru a continua și a ajunge la un rezultat mult mai frumos și valoros”.
Constantin Chirilov, unul dintre sportivii care au cucerit medalia de bronz, a subliniat importanța reprezentării țării sale cu mândrie. El a menționat că această medalie îl motivează să persevereze și să atingă performanțe și mai remarcabile în viitor.
„Pentru mine aceasta medalie înseamnă o motivație pentru a continua, și ajunge la un rezultat mult mai frumos și valoros. Ca la orice sportiv, obiectivul principal este obținerea unei medalii la Jocurile Olimpice, spre asta tind și eu. Luptătorilor începători le recomand să aibă răbdare și încredere în propriile puteri”.
Irina Rîngaci, campioana europeană, a mulțumit echipei și susținătorilor săi pentru sprijinul acordat: „Părăsesc ultimul campionat european de U23 cu un loc de frunte, cu cel de-al 3-lea titlu de Campioană Europeană U23! Și mă bucură faptul că am oameni dragi alături care mă susțin și mă ajută să îmi perfecționez performanțele”.
Medaliata cu bronz, Mihaela Samoil, a povestit pentru TV8 despre provocările pe care le-a întâmpinat la acest campionat, menționând că traumele la gleznă și problemele de spate au reprezentat cele mai mari obstacole
„M-am simțit foarte bine, este plăcerea mea de a reprezenta țara la Campionatul European. Pentru mine această medalie înseamnă că nu muncesc în zadar. Cele mai mari impedimente pentru mine la acest concurs au fost traumele, glezna și problema cu spatele în rest am fost mobilizată și am ascuns aceste aspecte”.
Luptătorul de stil greco-roman Vasile Zabica a impresionat la Campionatul European U-23, clasându-se pe locul trei în cadrul competiției. În finala mică a categoriei de până la 72 kg, tânărul a reușit să învingă italianul Giovanni Alessio cu scorul de 5-4, conform informațiilor oferite de Ministerul Educației și Cercetării (MEC).
Lotul național de lupte libere s-a remarcat prin performanța de top obținută, clasându-se pe locul trei între națiuni la Campionatul European U-23. De asemenea, echipele naționale de lupte greco-romane și lupte feminine au demonstrat un nivel excelent, ocupând locurile patru în clasamentul pe națiuni.
Ministerul Educației și Cercetării a venit cu mesaj de felicitare pentru sportivi, antrenorilor și întregului staff tehnic pentru contribuția lor la aceste rezultate remarcabile în cadrul competiției europene de lupte Under-23.
De asemenea, luptătorii moldoveni Vitalie Eriomenco și Alexandrin Guțu au adus medalii la aceeași competiție. Vitalie Eriomenco a obținut medalia de argint în finala categoriei de până la 63 kg. Eriomenco a exprimat mândrie pentru rezultatul său și a subliniat importanța muncii și sacrificiilor în spatele medaliei.
Pe de altă parte, Alexandrin Guțu, a obținut o medalie de bronz în greutatea de 77 kg. El a încurajat tinerii să lupte pentru atingerea scopurilor lor. El a subliniat că drumul către succes nu este ușor, dar cu muncă și credință în propriile capacități, totul este posibil.
De asemenea, luptătorul moldovean Leonid Moroz s-a clasat pe locul cinci în categoria de greutate de până la 55 kg la același campionat U-23, după ce a pierdut în finala mică împotriva rusului Adam Ulbashev.