Atunci când copii, îți furi viitorul. De această părere este jurnalista TV8, Mariana Rață, care susține campania „Fii ONEST, nu copia!”, lansată de Ministerul Educației și Cercetării. Într-un filmuleț video, jurnalista îndeamnă elevii să fie cinstiți la examene și să se bazeze pe propriile cunoștințe, or acest test de onestitate va fi prima treaptă spre o carieră de succes.
Vorbind din propria experiență și din perspectiva rezultatelor obținute în carieră, jurnalista de investigație Mariana Rață, îndemnă elevii să fie, în primul rând, sinceri cu sine înșiși. Potrivit ei, deși este tentant să tragi cu ochiul la examene, „dacă trișezi o dată, vei trișa și doua și a treia oară”, iar atunci când rămâi față în față cu cunoștințele tale, regretele copiatului nu sunt de ajutor.
„Eu nu am copiat și mereu m-am condus de această regulă: „Dacă copiezi, furi din viitorul tău, din potențialul tău”. Ca să ajungi unde îți dorești, e nevoie de multă muncă, onestitate și de principii sănătoase. Vă îndemn să fiți sinceri la examene, să vă pregătiți și să le susțineți onest, după cunoștințele pe care le aveți. Mai departe în viață o să înțelegeți că acest test de onestitate va fi prima treaptă spre o carieră de succes”, a punctata Mariana Rață.
Astfel, jurnalista s-a alăturat Campaniei „Fii ONEST, nu copia!”, lansată de Ministerul Educației și Cercetării. Totodată, Ministerul face apel la toți doritorii de a fi printre cei 400 de voluntari, care vor monitoriza examenele de absolvire a gimnaziului în câteva raioane ale țării. Doritorii pot îndeplini formularul de înscriere accesând linkul www.fiio9est.md.
Între timp, un grup de 30 de voluntari, care vor monitoriza buna desfășurare a examenelor de absolvire a gimnaziului în opt raioane ale țării, au fost deja instruiți cum să își exercite corect atribuțiile care le revin.
Campania a fost lansată de Ministerul Educației și Cercetării și Agenția Națională pentru Curriculum și Evaluare (ANCE), cu suportul proiectului „Consolidarea Statului de Drept și a Mecanismelor Anticorupție în Republica Moldova”, cofinanțat de Uniunea Europeană și Ministerul Federal German pentru Cooperare Economică și Dezvoltare (BMZ), și implementat de Agenția de Cooperare Internațională a Germaniei (GIZ).