Au mai rămas zile numărate până începe vacanța mare. Asta înseamnă că angajații taberelor de odihnă muncesc intens pentru a reuși să primească elevii la odihnă. În aceste zile au loc ultimele pregătiri, iar totul este făcut ca la carte, astfel încât elevii să se poată bucura din plin de timpul liber.
Tabăra „Poienița Veselă” din pădurea satului Ruseștii Noi își va deschide larg porțile începând cu opt iunie, atunci când sunt așteptați 500 de copii în primul tur, urmând alte șase, până în data de 28 august. Până atunci, toți muncitorii depun efort pentru ca totul să arate impecabil.
„Tabăra Poienița veselă este pregătită de a primi copii, s-au vopsit odăile, au fost schimbat tapetul, s-a amenajat practic totul, vreau să menționez că în acest an inventarul moale este schimbat în toate detașamentele”.
„Cel mai atractiv punct al taberei este acest bazin enorm. Muncitorii îl pregătesc acum, iar curând va fi umplut cu apă și gata pentru ca cei mici sa se bălăcească”.
Pe lângă curățenia de afară, ca în fiecare an, administratorii taberelor de odihnă pregătesc și o mulțime de activități. Peste 45 de pedagogi instruiți vor fi alături de copii și le vor face zilele mult mai distractive, dar și captivante.
„Vom organiza festivalul dansului, dispunem de diferite costume, pentru ca copii să poată dansa și cânta. Vom avea și un concurs interesant despre turism, aproape toți copiii din tabără pleacă în excursie, parcurg un traseu acolo unde au parte de diverse obstacole, merg pe funie. În afară de activități, în fiecare seară copii vizionează filme artistice”.
„Timp de zece zile, copii vor avea parte de diverse distracții. Pe lângă concursuri și activități, aici va fi organizată și discotecă. Dj, muzica la maximum și un show de lumini, îi vor distra pe cei 500 de copii, seară de seară”.
Și la tabăra „Alunelul” este forfotă mare. Pentru cei 200 de copii care vor ajunge în șapte ture se pregătește un bazin, teren de fotbal, foișoare, dar și un spațiu pentru festivități. Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor recomandă părinților să meargă personal la tabără, înainte de a-şi duce micuții. Să se informeze în detaliu despre condițiile de igienă și siguranța alimentară. În acest an, peste zece mii de copii din instituțiile de învățământ din capitală se vor odihni în taberele de vară. Prețul pentru un bilet într-o tabără cu sejur permanent este de 3.700 de lei pentru zece zile. Părinții vor achita 740 de lei, adică 20% din costul total. Peste 1800 de bilete vor fi oferite gratuit copiilor cu nevoi speciale și celor care provin din familii social vulnerabile.