Primul loc la prestigiosul Concurs Internațional de Calculatoare „Hard & Soft” a fost obținut de studenții de la Universitatea Tehnică a Moldovei (UTM). Performanța extraordinară a echipei „Chișinău1” a fost recunoscută la nivel internațional, confirmând excelența educațională promovată de UTM.
„Suntem mândri de realizările studenților noștri, care au demonstrat cunoștințe tehnice de vârf și capacitatea de a inova și de a lucra eficient în echipă”, declarat Viorel Bostan, rectorul UTM.
„Felicit echipa Chișinău1 pentru dedicare și pentru rezultatul remarcabil obținut, care ne aduce onoare și recunoaștere internațională”, a adăugat rectorul.
Tinerii, studenți la Facultatea Calculatoare, Informatică și Microelectronică din cadrul UTM, au concurat cu succes cu alte 15 echipe din diverse țări, inclusiv Republica Moldova, România, Ucraina, China și Marea Britanie.
„Ajuns la a XXIX-a ediție, concursul a avut ca temă realizarea unei „Case Inteligente”, un proiect complex ce a necesitat aplicarea celor mai noi tehnologii în domeniul managementului energetic și automatizărilor”, „Fiecare aspect al proiectului a fost evaluat de un juriu internațional, condus de inginerul Nicolae Bogdan Foica de la Cognizant Mobility GMBH Munchen, conform unor criterii riguroase”, au explicat reprezentanții UTM.
Echipa Chișinău1, alcătuită din Vlad Guțu, Andrei Clima, Vladislav Corcodel și Nicu Drumea, a demonstrat excelență în toate aspectele cerute de competiție, acumulând cel mai mare punctaj la concursul internațional.
Concursul „Hard & Soft” reprezintă o oportunitate unică pentru studenți să își demonstreze abilitățile tehnice și creativitatea, reunind peste 1 256 de participanți de-a lungul anilor. UTM, prezentă la acest concurs încă din anul 1995, continuă să obțină rezultate remarcabile, consolidându-și reputația de instituție de învățământ superior tehnic de prestigiu.