Chișinăul a depus candidatura la programul UNESCO „Capitală Mondială a Cărții” pentru anul 2026. Potrivit Primăriei Capitalei, prin această inițiativă, Chișinăul își propune să devină un centru cultural și literar de importanță internațională.
Viceprimarul Capitalei, Angela Cutasevici, a evidențiat eforturile depuse pentru pregătirea candidaturii, menționând că au fost organizate mai multe reuniuni cu diverse instituții din sectorul cărții și cu reprezentanții țărilor care au găzduit anterior acest titlu onorabil.
Ea a afirmat:„Pentru pregătirea candidaturii, Primăria Municipiului Chișinău și Comisia Națională a Republicii Moldova pentru UNESCO au organizat mai multe reuniuni, cu diverse instituții din sectorul cărții, inclusiv reprezentanți ai țărilor care anterior au găzduit acest titlu onorabil de Capitală Mondială a Cărții, pentru a identifica prioritățile pentru formularul de aplicare al orașului Chișinău”.
Potrivit procedurii UNESCO, titlul de „Capitală Mondială a Cărții” este atribuit pe o perioadă de 12 luni, începând cu Ziua Internațională a Cărții și a Drepturilor de Autor, unui singur oraș desemnat de UNESCO, pe baza evaluării dosarelor de candidatură.
Aceste dosare sunt evaluate în funcție de diverse criterii, cum ar fi elaborarea unui plan de activități adecvat și alcătuirea unui buget sustenabil, susținut de autoritatea locală.
Cutasevici a subliniat: „La nivel mondial, titlul de 'Capitală Mondială a Cărții' se acordă pe o durată de 12 luni, începând cu Ziua Internațională a Cărții și a Drepturilor de Autor (23 aprilie), unui singur oraș, desemnat de UNESCO pe baza evaluării dosarelor de candidatură”.
Înscrierea Chișinăului pentru programul UNESCO "Capitală Mondială a Cărții", ediția 2026, este privită ca un motiv de mândrie și bucurie pentru comunitatea chișinăuiană.
„Chișinăul poate fi o gazdă excelentă pentru acest prestigios titlu și va face tot posibilul pentru a promova lectura și literatura în comunitatea chișinăuiană”, a menționat Angela Cutasevici.
Prin această inițiativă, Chișinăul își propune să devină un centru cultural și literar de importanță internațională, contribuind la promovarea lecturii și a cărții în comunitatea sa și în întreaga lume.