Șoferul unui camion marca Volvo a pierdut controlul vehiculului, a intrat pe contrasens și a lovit frontal un alt camion marca Mercedes, o persoană a fost rănită. Accidentul s-a produs astăzi, 29 mai 2024 la ora 10:11, pe traseul R20, la kilometrul 16, în apropierea localităților Sirota și Chiperceni.
Impactul puternic a dus la avarierea severă a ambelor vehicule și la rănirea unui pasager din camionul Volvo. Pasagerul rănit a avut nevoie de îngrijiri medicale și a fost transportat de urgență la spital pentru evaluare și tratament. Starea celorlalte persoane implicate în accident urmează să fie evaluată, însă până acum nu au fost raportate alte victime.
Autoritățile au demarat o anchetă pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs accidentul. Polițiștii investighează dacă șoferul camionului Volvo a pierdut controlul din cauza unei defecțiuni tehnice, a condițiilor meteo nefavorabile, a stării drumului sau a unor posibile erori umane. De asemenea, se va verifica dacă vreunul dintre șoferi se afla sub influența alcoolului sau a altor substanțe interzise în momentul accidentului.
Elena Băetrău, ofițeră de presă a Inspectoratului de Poliție Orhei, a declarat pentru TV8 că autoritățile lucrează intens pentru a clarifica toate detaliile acestui incident. Ea a subliniat importanța respectării regulilor de circulație și a adaptării vitezei la condițiile de drum pentru a evita astfel de situații.
Inspectoratul de Poliție Orhei recomandă tuturor șoferilor să fie vigilenți și să conducă cu prudență, mai ales în zonele cu trafic intens și în condiții meteo nefavorabile. De asemenea, autoritățile subliniază importanța verificării tehnice periodice a vehiculelor pentru a preveni defecțiunile care pot duce la pierderea controlului asupra acestora.