Plecată în Italia, soția văduvă a lui Alexei Veretca, împușcat mortal în Pădurea din Codrii Orheiului, acum 12 ani, încă își mai caută dreptatea, după ce dosarul a fost purtat dintr-o instanță în alta. Pe 24 mai, Curtea de Apel Chișinău i-a scutit de pedeapsă pe toți inculpații din acest dosar, inclusiv pe fostul deputat democrat, Constantin Țuțu, care inițial a fost condamnat, dar ulterior amnistiat de aceeași instanță.
Acum femeia speră să-și facă dreptate la Curtea Supremă de Justiție. Am încercat să obținem un comentariu de la avocații inculpaților, însă aceștia nu ne-au răspuns la apeluri. Anterior, atât Constantin Țuțu, cât și Oleg Pruteanu au pledat nevinovați.
Vestea morții soțului a venit ca un fulger, spune Tatiana Veretca, care până în ultima clipa a sperat să nu fie adevărat. După aceasta a urmat o perioadă mult prea dificilă, de aceea mânată de griji și incertitudine, femeia și a luat copilul de 9 ani și a decis să părăsească Republica Moldova.
A plecat din țară, dar nu a renunțat să-și facă dreptate, pe care spune că nu a găsit-o nici până astăzi, la 12 ani de la omorul soțului.
Pe 24 mai Curtea de Apel a pronunțat decizia prin care inculpații Constantin Țuțu, Oleg Pruteanu, Dmitrii Colomeiciuc, cercetați și condamnați în acest caz pentru huliganism, dar și Ion Corcodel, care a fost găsit singurul vinovat de omorul lui Alexei Veretca, au fost absolviți de pedeapsă, fie prin amnistie, fie prin intervenirea termenului de prescripție. Hotărârea e cu multe semne de întrebare, susține avocatul Tatianei Veretca.
Avocatul spune că se pregătește să depună un recurs la Curtea Supremă de Justiție. Deși nu are mari așteptări, potrivit apărătorului, în prima instanță fostul democrat, Constantin Țuțu, a fost principalul suspect în omorul lui Veretca, însă ulterior procurorii i-au recalificat infracțiunea punându-l sub acuzare pentru huliganism.
Am lăsat și SMS-uri la numerele de telefon ale avocaților pentru a ne contacta, însă până la ora difuzării materialului nu am primit nici un răspuns. Anterior, în cadrul unei ședințe de judecată pe acest dosar, fostul deputat democrat Constantin Țuțu a refuzat să răspundă la întrebările noastre.
La aceeași ședință de la Curtea de Apel, Oleg Pruteanu a pledat nevinovat și a spus că de fapt s-a apărat.
Contactată de Tv8, purtătoarea de cuvânt a Procuraturii Generale, Violina Moraru, a declarat că procurorii consideră decizia Curții de Apel din data de 24 mai neîntemeiată, urmând să fie depus recurs de contestare la Curtea Supremă de Justiție.
Pe 28 aprilie 2012, lângă restaurantul „Doi Haiduci” din Codrii Orheiului, un grup de persoane, printre care şi campionul K1, Constantin Ţuţu, devenit ulterior deputat, a participat la o altercație soldată cu focuri de armă şi cu un deces. E vorba de Alexei Veretca, alias „Krasavcik”, care a fost ucis pe loc, iar fostul polițist Iurie Matcovschi, venit împreună cu victima, a fost rănit. Conflictul ar fi avut loc în urma unei bătăi declanșate în seara din ajun între Alexei Veretca şi Radu Andriţco în faţa unei discoteci din Orhei. Potrivit deciziei magistraților Judecătoriei Orhei, doar unul dintre inculpați, Ion Corcodel a fost condamnat la opt ani de închisoare, dar a fost scutit de pedeapsă, motivul fiind intervenirea termenului de prescripție privind tragerea la răspundere penală.