Soprana din Moldova Violeta Botezatu a devenit mamă pentru a doua oară, sâmbătă, 25 mai, la ora 23:45. Interpreta adus pe lume o fetiță perfect sănătoasă, de 3,5 kg, la Spitalul Clinic Municipal “Gheorghe Paladi” din Chișinău.
Bucuria și emoția au cuprins familia sopranei de renume internațional, odată cu venirea pe lume a fetiței, Maria. Vestea minunată a fost împărtășită de către soțul artistei, Ioan, pe o platformă de socializare
„MARIA, bine ai venit pe lume, scumpă și dulce fetiță! Ești o binecuvântare în familia noastră. Slavă Ție, Doamne, pentru toate binefacerile primite”, a scris soțul Violetei, Ioan Botezatu.
Fanii și urmăritorii sopranei nu au întârziat să transmită felicitări și urări de bine, inundând postarea cu mesaje pline de căldură și iubire pentru familia Botezatu.
„Să vă fie de bine familia Botezatu! Cu venirea pe lume a mult așteptată copilă. Îngerul păzitor să o ocrotească pe tot parcursul vieții. Felicitări!”, „Bun venit pe lume pruncuței! Să fie într-un ceas bun și cu noroc!”, „Dumnezeu să vă apere și să vă binecuvânteze scumpelor!!! Un bun venit pe lume micuței și însănătoșire grabnică mămicii !!”, au scris internauții.
Cu o săptămână și jumătate în urmă, Violeta Botezatu a pășit pe scena semifinalei showlui "Românii au Talent", demonstrând că butonul auriu primit în audiții a fost câștigat pe deplin. Interpretarea sa a captivat publicul și i-a convins pe telespectatori de imensul ei talent.
Originară din Chișinău, Violeta Botezatu a început să cânte încă de la vârsta de 7 ani, când a fost înscrisă la o școală de muzică pentru a studia acordeonul. Pasiunea pentru muzică a crescut odată cu ea, iar la vârsta de 8 ani, a fost îndrumată să se înscrie la un liceu de muzică, unde a studiat pianul, cobza și alte discipline muzicale timp de 12 ani.
Dorința ei de a se perfecționa nu s-a oprit aici. Violeta a urmat apoi studii la Conservatorul din Chișinău, specializându-se în cobză și pian. Într-o întorsătură interesantă a vieții sale muzicale, a fost selectată să cânte la pian într-o asociație muzicală din Italia, unde a avut ocazia să își pună în valoare talentul și să încânte publicul.
La vârsta de 30 de ani, Violeta a luat decizia de a-și dezvolta și mai mult abilitățile muzicale și s-a înscris la Conservatorul din Veneția, la secția de canto academic. În timpul șederii sale în Veneția, a cântat chiar și pe gondole, acompaniindu-se la acordeon.
În 2020, s-a întors în Moldova și a inițiat un proiect solo. În prezent, Violeta este profesoară de cobză la Liceul "Ciprian Porumbescu" din Chișinău și continuă să împărtășească pasiunea pentru muzică cu tinerii talentați.