Breaking news/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1209: Summit G7 și planul lui Putin. WSJ: Israelul a făcut în 48 de ore ceea ce Rusia nu a reușit în 3 ani

/VIDEO/ Afacere neobișnuită la Ratuș: Un bărbat crește peste un milion de melci. Moluștele ajung în mare parte pe mesele italienilor

missing
31 mai 2024, ora 22:15

Dacă majoritatea moldovenilor de la țară cresc păsări și animale, un bărbat din Ratuș, raionul Criuleni, și-a deschis o afacere cu melci. Are peste un milion și planuri ca să-i înmulțească, după ce a convins câteva magazine de la noi să-i cumpere moluștele. Până atunci, însă, delectează europenii atât cu melci, cât și caviar alb.

„Unica fermă de melci din țară se află la Ratuș. Aici, pe o suprafață de 70 de ari, cresc în jur de un milion de moluște. Carnea de melc ajunge în mare parte pe mesele italienilor, dar și în farfuriile moldovenilor familiarizați cu gustul său”.

Afacerea cu melci a lui Gheorghe Chetrușca a pornit acum doi ani și ceva. Ideea i-a venit după o simplă discuție cu niște prieteni.

„Am început să mă informez ce reprezintă creșterea, care este cererea melcilor pe piața internațională, la noi era evident că nu era cerere. Am văzut că la acel moment erau un deficit destul de mare pe piața internațională de carne de melc și mi-am propus să încerc”.

Astfel, odată identificată potențiala piață de desfacere, bărbatul nu a stat prea mult pe gânduri și s-a apucat de treabă. A pregătit pământul și a adus melci tocmai din Italia, pe care treptat i-a înmulțit. Spune că la început nu i-a fost deloc ușor. I se iveau tot felul de obstacole. Cel mai des se trezea cu melcii evadați sau mâncați de rozătoare. Așa că a început să studieze pentru ca moluștele să înmulțească și să se dezvolte în condiții optime.

„Terenul este îngrădit cu gard din plastic ca protecție pentru rozătoare care sunt un pericol pentru melci. Avem plasele acestea care sunt antifugă, dar nu sunt sigure sută la sută, de asta am apelat suplimentar la această bandă electrică care ne permite să menținem melcii pe teritoriul respectiv. Totodată sistemul de irigare creat este foarte important pentru a le crea umiditatea necesară”.

Acum bărbatul a început să se bucure deja de roadele muncii. Melcii din Ratuș sunt deja exportați în Europa, unde sunt considerați un deliciu. Iar icrele de melc, numite și „caviarul alb” fac parte din ultimele tendințe în gastronomie. Acestea seamănă cu mici perle albe, care se servesc marinate. Partea interesantă este că la aceste vietăți este că depune ouă nu doar femela, ci și masculul.

„Ambii melci depun ouă, nu doar unul, sunt hetero..........”

Dacă o parte din ouă sunt colectate și vândute pentru consum, altele sunt lăsate pentru o nouă generație de melci. Aceștia sunt crescuți timp de patru luni, timp în care trebuie tratați cu mare grijă și, mai ales, alimentați corespunzător.

„Aici avem mix de cereale plus adaos de calci pe care ei îl mănâncă pentru ași forma cochiliile și a se dezvolta mai bine”.

Un moment la fel de interesant în creșterea melcilor este odată cu venirea toamnei. Atunci când temperaturile încep să scadă, melcii sunt adunați și mutați în frigidere. Acolo sunt păstrați la temperaturi de la două până la patru grade și astfel moluștele intră în hibernare. Gheorghe Chetrușca ne asigură că, pe lângă faptul că are un gust foarte bun, carnea de melc este dietetică, având foarte puține grăsimi și ne poate ajuta în lupta cu unele maladii.

„Carnea de melc este benefică pentru organismul uman, pentru consum, datorită proprietăților sale bune, având un nivel de proteine destul de ridicat, nivel minim de grăsimi, carbohidrați”.

Anul acesta, bărbatul își propune să își vândă melcii și în magazinele de la noi și este convins că, treptat, după ce îi vor gusta tot mai mulți, vânzările vor crește.

„La moment cererea nu este atât de mare, noi încet încercăm să realizăm și aici o parte din cantitatea crescută”.

În magazinele din Moldova, prețul unui kilogram de melci cruzi poate depăși suma de 200 de lei, iar cei gătiți- de exemplu o porție de 12 melci - costă 150 de lei.

 

Alegeri, fake news și presă sub atac. Discutăm astăzi la Cutia Neagră PLUS despre polarizarea societății, dezinformarea în an electoral și vulnerabilitățile presei. Invitați: Alina Radu, directoarea Ziarul de Gardă Petru Macovei, director executiv API Andrei Curăraru, expert WatchDog
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Interviu exclusiv cu ambasadorul Poloniei în Republica Moldova, Tomasz Kobzdej. Ce poate învăța Chișinăul de la Varșovia în lupta cu dezinformarea? Cum poate deveni infrastructura Moldovei interesantă pentru investitorii polonezi? Dar și ce înseamnă cu adevărat „suveranismul” în contextul alegerilor din această toamnă?
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Cât de pregătită este Republica Moldova pentru deschiderea negocierilor de aderare la UE? Vor conta marile dosare de corupție în acest proces?/Este realist obiectivul aderării până în 2030 sau e doar un slogan politic? /Cum e văzut vettingul de la Bruxelles și ce măsuri pregătește UE împotriva rețelelor sociale care răspândesc propaganda rusă?
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
O căsuță bătrânească în acte, dar o agropensiune modernă în realitate. Cutia Neagră PLUS a descoperit afacerea secretă a deputatului Adrian Albu, de pe malul Nistrului. Ce alte achiziții de milioane au făcut deputații în anul 2024, aflați în noua investigație de la Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Vicepreşedintele CEC, Pavel Postică vine la Cutia Neagră PLUS să ne spună cât de pregătită este țara noastră pentru un nou scrutin electoral: /CEC are o "lista neagră" a candidaților, partidelor şi blocurilor care nu vor putea participa la alegeri? /În satul Boldureşti, unul din candidații la funcția de primar este cercetat pentru omorul unui copil din localitate. /Cât de pregătiți sunt angajații Comisiei Electorale Centrale să lupte împotriva fraudelor? /Fugarii penali vor putea sa candideze la urmatoarele alegeri? /Despre toate aflați la Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Despre riscurile de securitate de la frontieră, cât de grav este fenomenul corupției în rândul polițiștilor de frontieră, dar și ce se întâmplă pe segmentele de frontieră necontrolate de autoritățile constituționale, aflați la Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Primăria Chișinău riscă să piardă peste 1 miliard de lei într-un proces de judecată la Viena. Primarul Ion Ceban este acuzat că acționează în interesul companiei cu pretenții. Ce interese se ascund în spatele arbitrajului de peste 1 miliard de lei, aflați la Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Acum un an, peste 300 de tineri din R. Moldova, afiliați grupului Șor, au fost instruiți la Moscova cum să provoace haos și violențe. Oamenii legii au anunțat că tinerii au fost deconspirați, iar unii dintre ei reținuți. Au fost pornite și dosare penale pentru pregătirea la dezordine în masă în interesul unei asociații criminale. Colegii de la Cu Sens i-au identificat pe acești tineri și au descoperit că deși sunt cercetați penal ei continuă să participe la proteste și evenimente ale grupului Șor. Scenariul unor proteste violente rămâne actual? Analizăm la Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Cine sunt oamenii din umbră care creează partidele marca Ilan Șor? Cât costă coruperea demnitarilor și cum sunt puse pe roate formațiuni politice proeuropene și unioniste la comanda fugarului de la Moscova? Aflați mecanismele din laboratorul politic al celui mai controversat personaj al momentului într-o nouă anchetă Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
De ce investitorii mari pleacă din Republica Moldova? Cum putem atrage investiții străine? De unde țara noastră poate aduce mai multă forță de muncă? Ce trebuie să facă statul pentru a asigura o creștere economică veritabilă? Răspunsurile le aflați de la invitatul emisiunii Cutia Neagră PLUS, omul de afaceri Vasile Tofan.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Octavian Iachimovschi, șeful adjunct al Procuraturii Anticorupție, la Cutia Neagră PLUS cu Mariana Rață.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Un program de stat de impulsionare a industriei de producere a energiei verzi a fost transformat într-o afacere la limita legalității. Beneficiarii principali sunt câțiva afaceriști. Unul dintre ei, după ce a primit pe gratis de la stat avize pentru a crea zeci de parcuri fotovoltaice, le folosește pentru a construi piramide financiare. Situația e cu atât mai proastă cu cât din totalul de 2000 MW de energie regenerabilă pentru care s-au emis avize, doar 10% din aceste capacități s-au transformat în parcuri fotovoltaice și eoliene. O parte a capacităților a devenit marfă scumpă pe o piață neagră.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Directorul Agenției Proprietăți Publice, Roman Cojuhari, este invitatul de astăzi al emisiunii Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Șeful IGP, Viorel Cernăuțeanu, este invitatul de astăzi al emisiunii Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Eșec diplomatic la întâlnirea dintre Trump și Zelenski. S-a pierdut șansa păcii? Cum va fi afectată Republica Moldova?
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Trump și Putin împart lumea? Ce urmează după întâlnirea din Arabia Saudită și declarațiile scandaloase ale președintelui american? Oficialii ruși jubilează. Se va afla și Republica Moldova în meniul Moscovei?
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Ministra Justiției, Veronica Mihailov-Moraru, este invitata emisiunii „Cutia Neagră PLUS” cu Mariana Rață.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Businessmanul prin care Rusia intenționa să asigure regiunea transnistreană cu gaz a fost implicat și în trecut în afaceri controversate cu iz rusesc. Cutia Neagră PLUS a descoperit în spatele omului de afaceri o întreagă rețea de companii din Moldova, România, Ucraina și Bulgaria. Mai mult, Arcadie Vicol a fost învinuit recent și de investiții dubioase în România.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Șefa Procuraturii Anticorupție, Veronica Dragalin, invitata emisiunii Cutia Neagră PLUS: „Conducerea țării mi-a cerut să plec. Politicienii nu au dreptul constituțional și nici moral să-mi ceară mie demisia”.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Reforma justiției prinde noi turații. Mănușile albe au fost aruncate Veronicăi Drăgălin?

/VIDEO/ Pești morți la Valea Trandafirilor: Problema rămâne, iar instituțiile își pasează responsabilitatea
/VIDEO/ Pești morți la Valea Trandafirilor: Problema rămâne, iar instituțiile își pasează responsabilitatea
/VIDEO/ Liderul Partidul Nostru, Renato Usatîi - invitat la „Новая неделя”
/VIDEO/ Liderul Partidul Nostru, Renato Usatîi - invitat la „Новая неделя”
/VIDEO/ Ana Cernicova, cu familia la marșul LGBT: „Dacă ai inimă, măcar alege să nu rănești”
/VIDEO/ Ana Cernicova, cu familia la marșul LGBT: „Dacă ai inimă, măcar alege să nu rănești”
/VIDEO/ Rețelele sociale, terenul de joacă al propagandei: Cât de necesar e să le ținem sub control
/VIDEO/ Rețelele sociale, terenul de joacă al propagandei: Cât de necesar e să le ținem sub control
/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1209: Summit G7 și planul lui Putin. WSJ: Israelul a făcut în 48 de ore ceea ce Rusia nu a reușit în 3 ani
/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1209: Summit G7 și planul lui Putin. WSJ: Israelul a făcut în 48 de ore ceea ce Rusia nu a reușit în 3 ani

/VIDEO/ Pești morți la Valea Trandafirilor: Problema rămâne, iar instituțiile își pasează responsabilitatea

missing
16 iunie 2025, ora 21:18

La două săptămâni de când au fost anunțate, autoritățile așa și nu au înlăturat peștele mort care zace pe lacul din parcul Valea Trandafirilor. Mirosul neplăcut continuă să persiste în zonă, în timp ce autoritățile refuză să se ocupe de caz, pasând responsabilitatea de la o instituție la alta.

Peștii morți care plutesc la suprafața lacului, deja de două săptămâni, au devenit hrană pentru păsări. Mirosul din preajmă este dezgustător, fapt care provoacă indignare în rândul trecătorilor.

„Apa e murdară, se scurge din partea cealaltă canalizația, și nu-i curățit absolut deloc, iar peștii pier, nu le ajunge oxigen. -Vă deranjează mirosul ce persistă timp de o săptămână? -Desigur, ei deja de două săptămâni sunt morți”.

„Vedeți că au crescut algele. Înainte lacurile erau curățite, dar acum deloc”.

Un salvamar de la Asociația de gospodărire a spațiilor verzi ne-a dat asigurări că peștele mort a fost înlăturat practic în totalitate, asta deși peisajul de la fața locului arată contrariul.

„Ce s-a întâmplat nu se știe, nimeni nu știe nimic, mie mi se pare că e de la aer. -De când ați început să-i strângeți? -De vreo 5 zile, o săptămână, deja e pe sfârșite, pește practic nu-i mort”. 

Cei de la Spații Verzi spun că peștii ar fi pierit din cauza temperaturilor mai generoase, din ultima perioadă.

„ Temperaturile extreme care au fost, temperaturile ridicate au provocat creșterea algelor din lac, care absorb cantitatea de oxigen din apă, care duce la moartea acestor pești. -Reiese că toată vara va fi așa? -Probabil că toată vara va fi așa dacă vom avea temperaturi... noi încercăm să facem tot ceea ce este posibil”, a menționat purtătorul de cuvânt Asociația de gospodărire a spațiilor verzi, Victor Nichituș.

Nu am reușit să aflăm de ce, timp de două săptămâni, peștele mort a zăcut pe malul și pe suprafața lacului, așa cum instituțiile responsabile și-au pasat responsabilitatea. Cei de la Spații verzi ne-au spus inițial că...

„Nu suntem noi responsabili de mentenanța acestor lacuri, noi suntem responsabili de mentenanța spațiilor de odihnă, de recreere”, a subliniat purtător de cuvânt Asociația de gospodărire a spațiilor verzi, Victor Nichituș.

În replică, șeful Inspectoratului pentru Protecția Mediului, afirmă că nici instituția sa nu este responsabilă să remedieze situația creată, dând vina pe cei de la Spații Verzi.

„Lacurile din municipiul Chișinău sunt gestionate de către Spații Verzi, nu știu de ce dumnealor au spus că nu au treabă cu asta. - Dumnealor au spus în felul următor, ei se ocupă de spațiile de recreere, ci nu de algele ce plutesc în lacuri și problema respectivă. - Noi vom lua legătura cu ei, dar eu vă spun că lacurile sunt la balanța lor, este din câte cunosc eu o decizie a Consiliului Municipal și nu înțeleg de ce ei se eschivează pentru că ei sunt cei care au grijă de lac”, a afirmat Șeful Inspectoratul Mediului, Ion Bulmaga.

Apoi, reprezentanții Spațiilor Verzi și-au schimbat poziția.

„Algele sunt curățate de noi, noi le curățăm, totodată noi avem grijă ca să strângem acești pești care au decedat. - Adineauri ne-ți spus că nu dumneavoastră răspundeți de mentenanță... - Noi facem acest lucru în funcție de capacitățile pe care le avem noi, nu noi suntem cei care răspund din punct de vedere... - Dar cine răspunde?- Asta eu nu știu”, a menționat purtător de cuvânt Asociația de gospodărire a spațiilor verzi, Victor Nichituș.

Marșul de ieri al comunității LGBT s-a lăsat, tradițional, cu altercații, îmbrânceli și contramanifestații. Poliția afirmă că 10 angajați de la MAI au fost răniți și că a pornit mai multe procese penale și contravențioale, fără a preciza însă câte, mai exact. /Chișinăul a devenit, săptămâna aceasta, capitala mondială a vinului. Experți și vinificatori de talie internațională participă la Congresul Mondial al Viei și Vinului, desfășurat, în premieră, în Republica Moldova. /Ministerul de externe de la Chișinău recomandă cetățenilor noștri părăsirea teritoriului israelian, în condițiile escaladării conflictului cu Iranul. 26 de moldoveni au cerut informații despre evacuare, după patru nopți de război.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Prețul de import al energiei electrice ar putea crește, luna viitoare, după ce România a decis liberalizarea pieței energetice. /Premierul Dorin Recean se laudă că guvernul a pus, în ultimul an și jumătate, sechestru pe bunuri în valoare de peste 60 de milioane de lei care aparțin lui Șor, Plahotniuc, Platon și alți 19 indivizi certați cu legea. /Israelul a lansat un atac masiv asupra Iranului, noaptea trecută.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
60 de moldoveni care sperau să obțină azi de la ASP, pașapoarte în termen 24 de ore sau în ziua adresării, au rămas cu buza umflată din cauza unei defecțiuni la sistemul informațional al instituției. Ca și în cazul aeroportului, aceasta a fost provocată de atacurile Rusiei asupra Ucrainei. /Armata rusă vrea să ocupe Odesa ca să ajungă în Moldova și apoi în România. Este mesajul transmis de către președintele Volodimir Zelenski, Maiei Sandu și lui Nicușor Dan la summit-ul regional desfășurat ieri în țara vecină. /În premieră, UE va organiza un summit cu Republica Moldova care se va desfășura la Chișinău pe 4 iulie, a anunțat azi președinta Maia Sandu. Aflați în câteva minute, ce oficiali europeni vor participa și despre ce se va discuta.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Trei funcționari de la penitenciare au fost suspendați din funcție, iar 16 vor fi cercetați disciplinar pentru că ar fi admis nereguli la evaluarea celor 9 condamnați pe viață, eliberați condiționat, în baza legii amnistiei. /Moscova a creat o criză artificială a gazelor în stânga Nistrului pentru ca Tiraspolul să contribuie la destabilizarea situației din țara noastră, înainte de alegeri. Asta crede guvernul de la Chișinău despre deficitul de gaz din regiune, semnalat săptămâna trecută. /Bombardamentele lansate de ruși asupra regiunii Odesa nu au reușit să dea peste cap agenda summitului regional de solidaritate cu Ucraina care s-a desfășurat, azi, în orașul port. Maia Sandu, președintele României, dar și alți lideri s-au reunit pentru discuții despre securitatea regională.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Președintele României, Nicușor Dan a venit astăzi la Chișinău, în cadrul primei sale vizite oficiale. Liderul de la București a fost întâmpinat la Președinție, printr-o ceremonie solemnă, după care a susținut o conferință de presă comună cu Maia Sandu. /Doi candidați au ajuns în finala concursului pentru șefia Procuraturii Anticorupție. La sfârșitul acestei luni, după un ultim interviu, CSP va alege dintre Marcel Dumbrăvan și Octavian Iachimovschi. /2 morți și 13 răniți la Odesa, în urma unui atac masiv cu drone rusești care a avariat mai multă clădiri printre care și maternitatea orașului. Rușii au bombardat masiv și Kievul, inclusiv cu rachete balistice.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Haos pe Aeroportul Internațional Chișinău, după ce sistemul informațional a picat. Mai multe zboruri au întârziat sau au fost anulate. /Protest la ușa Ministerului Justiției. Mama copilului, care ar fi fost lovit mortal cu mașina de primarul din Boldurești cere să se facă dreptate în acest caz. /Proteste violente în Los Angeles. Mii de oameni au ieșit în stradă, după ce poliția a pornit pe urmele imigranților. Pentru a dispersa mulțimea, forțele de ordine au folosit gaze lacrimogene și gloanțe de cauciuc.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
O nouă criză a gazelor în regiunea transnistreană. În zonă a fost întreruptă furnizarea apei calde, iar stațiile de alimentare au rămas fără gaz. /Alertă în capitală. O deținută a evadat din Penitenciarul numărul 13. Femeia ar fi forțat gratiile de la fereastra încăperii din blocul administrativ în care lucra. /Atac masiv cu rachete și drone în Ucraina. Loviturile au vizat capitala, orașele mari și regiunile din vestul țării. Trei persoane au decedat, iar alte 50 au fost rănite. Atacul are loc la o zi după ce președinte rus a promis că va riposta împotriva Ucrainei.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Zi de doliu național în Republica Moldova. Maestrul Eugen Doga a fost petrecut astăzi pe ultimul drum într-o ceremonie oficială la care au participat mii de oameni. /Caz tragic în satul Ciuciuleni, raionul Hîncești. O copilă de doar un an a murit după ce a fost mușcată de câinele familiei. /Președintele SUA, Donald Trump, spune că nu vede nicio șansă pentru o încetare imediată a războiului din Ucraina, după o discuție la telefon cu Vladimir Putin. Rusia va riposta după atacul cu drone al Ucrainei.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Maestrul Eugen Doga, unul dintre cei mai iubiți și apreciați compozitori ai spațiului românesc, va fi înmormântat mâine, 5 iunie. Va fi zi de doliu național. /Voturile de la Boldurești, unde a ieșit învingător Nicanor Ciocină, învinuit că în februarie 2023 ar fi lovit mortal cu mașina un băiat din localitate și ar fi fugit de la locul faptei, vor fi renumărate. Decizia a fost luată de CEC. /Procesul de extindere a Uniunii Europene este afectat de forțe externe, care încearcă să îl submineze. Declarația îi aparține comisarei europene pentru extindere. Marta Kos a făcut referire directă la Republica Moldova.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Compozitorul Eugen Doga, una dintre cele mai cunoscute și iubite personalități culturale ale Republicii Moldova, s-a stins din viață. Artistul a murit la 88 de ani, lăsând în urmă o moștenire muzicală care a trecut dincolo de granițele țării. Ziua funeraliilor va fi decretată zi de doliu național. /Moldovenii sunt îndemnați să evite plecările în Federația Rusă. Ministerul de Externe a emis o alertă de călătorie. /Pe lângă numărul mic de nașteri, în Republica Moldova a crescut rata mortalității copiilor de până la un an. În mare parte, sunt bebelușii născuți cu malformații congenitale și afecțiuni perinatale.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Oleg Serebrian schimbă fotoliul de vicepremier pentru reintegrare pe cel de ambasador al Republicii Moldova în Turcia. Vom avea un nou reprezentant și în Statele Unite, despre cine este vorba. /Emoții de nedescris pentru cei 12 mii de elevi care au absolvit, anul acesta, clasa a 12-ea. Pentru ei, azi a răsunat ultimul sunet de clopoțel. /Prețurile la apartamentele din Chișinău au înregistrat o creștere-record, în ultimile trei luni, fiind atestată o scumpire de cel puțin 20 la sută. Experții prognozează o criză în sectorul imobiliar, în următoarea perioadă.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Ziua a început cu percheziții pentru vameșii de la Leușeni. Ofițerii CNA au reținut un inspector vamal și documentează alți 5 funcționari, într-un dosar pornit pentru luare de mită sistematică. /17 procurori de la PCCOCS au demisionat, în ultima săptămână, de când la instituție a fost inițiat procesul de vetting. Președintele CSP spune că aceștia au plecat din funcții pentru a nu fi suspuși evaluării externe. /Alexandru Machidon a devenit oficial procuror general interimar după ce șefa statului a semnat, aseară, decretul CSP, prin care a fost propusă candidatura acestuia.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Directorul unui centru de reabilitare de la Vadului Vodă, adjunctul său și un intermediar au fost reținuți de CNA în urma a cel puțin 50 de percheziții desfășurate de dimineață în toată țara. Suspecții sunt acuzați de corupere pasivă, trafic de influență și delapidarea averii străine. /Se caută un nou șef la Procuratura Generală după ce fostul procuror general, Ion Munteanu s-a mutat la Curtea Supremă de Justiție. CSP a lansat azi concursul, iar doritorii își pot depune dosarele până mâine. /27 de oameni, printre care și 4 copii au ajuns la spital cu răni grave după ce o mașină a intrat în mulțimea care sărbătorea pe străzile orașului Liverpool. Suspectul, un britanic de 53 de ani a fost reținut.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Mită mascată în materiale de construcții. Fostul primar de Băcioi și tatăl său au fost condamnați la închisoare. Cei doi trebuie însă găsiți mai întai, așa cum au dat bir cu fugiții. /Guvernul promite investiții record în drumuri. Peste trei miliarde de lei vor fi cheltuiți în acest an pentru infrastructura rutieră, a anunțat Dorin Recean, în cadrul unei conferințe de presă. /Nicușor Dan a devenit președinte al României cu acte în regulă. Noul lider de la Cotroceni a depus azi jurământul în legislativul român și a susținut primul său discurs în calitate de șef de stat.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Energocom va deveni principalul furnizor de gaze naturale din Republica Moldova. Autoritățile au decis azi ca toți cei peste 800 de mii de clienți Moldovagaz să migreze către compania de stat. /Lidera ALDE, Arina Spătaru a anunțat azi că intră în greva foamei în semn de protest față de faptul că colegul ei de partid, Adrian Culai care a ajutat procurorii să demascheze schemele ilegale ale lui Ilan Șor a ajuns să fie acuzat de complicitate. /Șeful biroului vamal Centru și cel al postului vamal Căușeni, acuzați de luare de mită își vor petrece următoarele 30 de zile în izolator, a decis azi judecătoria Chișinău cu sediul la Ciocana.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Curtea Constituțională din România a validat rezultatele prezidențialelor din țara vecină câștigate de Nicușor Dan. /După reținerea de ieri a șefului Biroului Vamal Centru, astăzi, a fost încătușat și șeful postului vamal intern Căușeni, în cadrul aceluiași dosar. /A fost emisă o alertă de tsunami în Grecia după ce un cutremur puternic de 6,1 grade pe scara Richter s-a produs în largul insulei Creta.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Individul care în timp ce jefuia o locuință din sectorul Ciocana, a ucis o femeie, își va petrece următoarele 30 de zile după gratii. Împreună cu soția și fiul său de 18 ani, acuzați de complicitate, acesta a fost escortat azi în instanță. /ANSA a depistat un focar de rabie și altul de pestă porcină la Ungheni și la Drochia. În cele două localități au fost introduse masuri de carantină. /Un atac rusesc cu rachete a provocat un incendiu major la un poligon militar din orașul ucrainean Sumî. În timp ce rușii se laudă că au ucis 70 de militari ucraineni, Kievul anunță 6 decese în rândul soldaților.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Un individ deosebit de periculos a fost reținut după ce acum o lună, în timpul unui jaf, a împușcat mortal o femeie în locuința acesteia din sectorul Ciocana al capitalei. Reținerea acestuia s-a lăsat cu un schimb de focuri ca în filmele de acțiune. /Uniunea Europeană a adoptat astăzi cel de al 17-lea pachet de sancţiuni împotriva Rusiei care vizează aproape 200 de nave din flota Rusiei, folosite la exporturile de petrol rus. /Discuția telefonică de ieri dintre Donald Trump și Vladimir Putin arată că nu există premise de pace în Ucraina, scriu jurnaliștii de la CNN. Cei doi lideri s-au arătat mulțumiți de convorbire, în timp ce Zelenki a îndemnat SUA să nu decidă soarta Ucrainei, fără Ucraina.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Nicușor Dan a câștigat alegerile prezidențiale din România, devansându-l pe George Simion cu 7 puncte procentuale. Noul președinte ales le-a mulțumit moldovenilor pentru prezența la vot, în prima sa postare pe rețelele sociale. /CNA a pornit anchetă o anchetă în cadrul căreia va verifica legalitatea construcției mansardei din Durlești care a ars în totalitate, vineri. Între timp, autoritățile au anunțat ajutoare financiare pentru locatarii care au avut de suferit. /George Simion ramâne persona non grata în Republica Moldova. Ședința, în cadrul căreia urma să fie examinată cererea de eliminare a interdicției a fost amânată astăzi.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
În prima zi de votare în diaspora, candidatul George Simion a acuzat Guvernul de la Chișinău de fraudarea alegerilor prezidențiale din România. /Șapte persoane, printre care primarul și viceprimarul satului Congaz au fost trimiși pe banca acuzaților. Aceștia sunt acuzați că au dat în exploarea cu abateri parcul de distracție GagauziyaLand, finanțat de Ilan Șor. /O mie de prizonieri de război ucraineni și tot atâția ruși vor reveni acasă. Schimbul acestora a fost convenit, astăzi, în cadrul negocierilor purtate la Istanbul de către delegațiile de la Kiev și Moscova.

/VIDEO/ Momentul prăbușirii avionului din India: Sunt peste 300 de morți. Piloții au transmis un singur cuvânt
/VIDEO/ Momentul prăbușirii avionului din India: Sunt peste 300 de morți. Piloții au transmis un singur cuvânt
/VIDEO/ Liderul Partidul Nostru, Renato Usatîi - invitat la „Новая неделя”
/VIDEO/ Liderul Partidul Nostru, Renato Usatîi - invitat la „Новая неделя”
/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1205: Explozii și RO-Alert. Zelenski avertizează Moldova și România, iar Putin vrea plan de înarmare
/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1205: Explozii și RO-Alert. Zelenski avertizează Moldova și România, iar Putin vrea plan de înarmare
/VIDEO/ Rețelele sociale, terenul de joacă al propagandei: Cât de necesar e să le ținem sub control
/VIDEO/ Rețelele sociale, terenul de joacă al propagandei: Cât de necesar e să le ținem sub control
/LIVE TEXT/ Război în Orientul Mijlociu, ziua 616: Atacuri masive! Israelul anunţă o explozie uriașă, iar Iranul promite o noapte întunecată
/LIVE TEXT/ Război în Orientul Mijlociu, ziua 616: Atacuri masive! Israelul anunţă o explozie uriașă, iar Iranul promite o noapte întunecată

Abonează-te la știri pe e-mail

TV8.md este site-ul de știri din Republica Moldova cu noutăți sociale, politice și economice de ultima oră, meteo astăzi, emisiuni, interviuri și investigații.
TiktokFacebookInstagramYoutubeTelegramTiktok

© 2025 TV8.md. Preluarea materialelor publicate pe tv8.md este permisă doar cu citarea sursei în primul alineat și prin intermediul unui link activ către pagina articolului.