Proaspăta mămică Diana Rotaru a fost invitată recent la emisiunea „Iubește viața” de la TV8. Emoționată de noul statut, Diana ne-a povestit în lacrimi cum s-a simțit pentru prima oară când a fost lăsată singură cu fiica sa Laura-Emilia. Au fost și lacrimi, în schimb, interpreta acum radiază de fericire.
„M-am simțit neajutorată. Am simțit că nu o să mă descurc. Am simțit o chestie că „Doamne, da oare voi face față?” Tu vrei să trăiești acel sentiment de a fi mamă, dar în momentul în care ești lăsat față în față cu copilul tău tu te întrebi „Da o să pot?”
Am plâns foarte mult. Două săptămâni eram atât de irascibilă și întrebam asistentele ce se întâmplă cu mine... este schimbul hormonal, sunt schimbările pe care vrei să le trăiești”, ne-a povestit interpreta.
În perioadele cele mai grele, Diana spune că l-a avut alături mereu pe soțul său, Rareș:
„Nu o să uit niciodată acel sentiment în care am fost lăsată singură cu copilul meu și am crezut că nu o să mă descurc, dar reușești cu dragoste, susținere. Rareș a fost alături de mine... și ne bucurăm de această minune cu ochi albaștri”.
Apariția unui copil, un test pentru acomodare
„Este un test pentru fiecare cuplu, această acomodare. Vine acea rutină zilnică, care te solicită mult și devii foarte irascibilă. Eu ca mamă plângeam, de aici te dor sânii, plânge copilul, trebuie să te trezești...sunt niște etape de care bărbații trebuie să țină cont. Foarte multe probleme apar în cupluri odată cu apariția unui copil, este foarte dureros să vorbim pe această temă, ținem piept, dar sunt momente care ne depășesc și încercăm cu răbdare să trecem peste ele. Pentru că apar tot felul de neînțelegeri, reproșuri, nu mai ai acea atenție și eu nu dorm nopțile și nu mă pot concentra exact pe anumite lucruri. Se adună ca o bombă atomică, care nu ar trebui să explodeze”, ne-a mai povestit Diana Rotaru.
Mesajul Dianei Rotaru pentru tătici și mămici
Mesajul Diana Rotaru, în adresa tuturor tăticilor este să fie răbdători cu proaspetele mămici, dar și în adresa mămicilor să aibă grijă de ele și să nu se neglijeze: „Provocări sunt multe, dar ar trebui să fim atenți. Probleme mari se formează din problemele mici.”
În schimb, prima băiță a fetiței a fost la chiuvetă. Alegerea a fost condiționată de frica Dianei, care susține că se temea să o bage în cadă, „că se îneacă.”