Locuitorii din Tîrnova și Bucovăț au ales. Astăzi, în cele două localități a avut loc turul doi al alegerilor locale noi. Potrivit CEC, peste 37% dintre alegătorii de pe liste s-au prezentat la cele patru secții de votare.
UPDATE Comisia Electorală Centrală informează că la închiderea celor 4 secții de votare în cele 2 localități unde a avut loc turul doi al alegerilor locale noi, dreptul la vot a fost exercitat de 1 592 de alegători (37,23%).
În comuna Tîrnova, raionul Dondușeni s-au prezentat la vot 1087 (37,47 de alegători, iar în orașul Bucovăț, raionul Strășeni 505 (36,73 de alegători.
În următoarele ore CEC va recepționa procesele verbale de totalizare a rezultatelor. Atragem atenția că toată informația oferită până la recepționarea documentelor în original de la organele electorale inferioare poartă un caracter preliminar.
UPDATE Până la ora 18:00, dreptul la vot a fost exercitat, în total, de către 1 470 de alegători, ceea ce reprezintă o rată de 34,39 la sută din numărul celor incluși pe listele electorale. Procesul de vot decurge fără incidente.
În comuna Tîrnova, raionul Dondușeni s-au prezentat la vot 1 017 de alegători, iar în orașul Bucovăț, raionul Strășeni s-au prezentat la vot 453 de alegători.
UPDATE Până la ora 15:00, dreptul la vot și-au exercitat 1178 de alegători sau 27,57% din cei așteptați la urne: Comuna Tîrnova, raionul Dondușeni – 795 (27,42%) de alegători; Orașul Bucovăț, raionul Strășeni – 383 (27,87%) de alegători.
UPDATE Potrivit CEC, către ora 12:00 a fost înregistrată o participare de 760 de alegători, ceea ce reprezintă 17,8 %: Comuna Tîrnova, raionul Dondușeni – 487 (16,80%) de alegători; Orașul Bucovăț, raionul Strășeni – 270 (19,58%) de alegători.
Procesul de vot decurge fără incidente. Secțiile de vot se vor închide la ora 21:00.
UPDATE Până la ora 09:00 dreptul la vot a fost exercitat de către 133 de alegători (4.60%) la Tîrnova, raionul Dondușeni și 57 de alegători (4.17%) la Bucovăț, raionul Strășeni.
La ora 07:00 au fost deschise toate cele 4 secții de votare. La urnele de vot, în total, sunt așteptați 4 259 de alegători, dintre care în comuna Tîrnova, raionul Dondușeni 2 892 de alegători și în orașul Bucovăț, raionul Strășeni, 1 367 de alegători.
Amintim că alegătorii care nu se pot deplasa la secția de votare pot solicita urna de vot mobilă la domiciliu până la ora 14:00. Cererea va fi însoțită și de un certificat medical.
În al doilea tur de scrutin, alegerile pot fi declarate valabile, dacă la ele participă cel puțin de 20 la sută din numărul persoanelor înscrise în listele electorale. Totodată, la al doilea tur de scrutin, se consideră ales candidatul care a obținut cel mai mare număr de voturi. În caz de paritate de voturi, se consideră ales candidatul care a obținut cel mai mare număr de voturi în primul tur de scrutin.