Primul festival al vinului în stil picnic a avut loc în primul weekend de vară, într-o poieniță pitorească a Grădinii Botanice. Zeci de producători de vinuri și-au prezentat cele mai interesante produse ale sezonului. Ceea ce a conturat atmosfera de poveste a fost muzica jazz live, degustări de vinuri alese, mâncăruri unice, dar și masterclass-urile gastronomice.
„Idea a venit pentru că ne-au dorit să îmbinăm cultura vinului moldovenesc cu cultura gastronomică europeană, în primul rând în aer liber deschidem vara și într-un alt format, la iarbă verde în parc”.
Printre partenerii acestui festival este și Kaufland Moldova care a venit cu mai multe surprize pentru vizitatori.
„Nu întâmplător Kaufland Moldova este partenerul acestui eveniment extraordinar într-o poienița în Grădina Botanică și asta pentru că susținerea și promovarea producătorilor locali face parte din strategia Kaufland. Suntem aici, ne distrăm împreună și savurăm vinuri alese pe muchie. Am avut grijă ca pe lângă vinurile oferite de micii producători să le oferim vizitatorilor gustări delicioase de la Kaufland. de asemenea o zonă de relaxare unde pot să savureze împreună cu toată familia acest concert și acest festival”.
Pentru cei prezenți la eveniment au fost amenajate mai multe zone, pentru comunicare, degustări, zone de picnic şi un loc de joacă pentru copii. Atmosfera de la festival i-a impresionat pe vizitatori. Aceștia ne-au spus că au petrecut timp de calitate și cu siguranță vor veni și la următoarele ediții.
„Suntem cu familia pentru prima dată, atmosfera este lejeră, superb, fenomenal”.
„Ne simțim foarte bine atmosfera este liniștită, plăcută, ne bucurăm că s-a organizat un asemenea eveniment”.
„- Foarte impresionant, am rămas cu impresii foarte bune, mulțumim organizatorilor acestui eveniment. Sunt încântată de o asemenea organizare la cel mai înalt nivel.
- O să mai veniți?
- Da, sigur”.
După această premieră, festivalul wine picnic va fi sărbătorit an de an, în primul weekend de vară.
/P/ Acest material este un articol comercial și nu prezintă punctul de vedere al redacției TV8. Instituția nu poartă responsabilitate pentru conținutul textului de mai sus.