Mai multe persoane publice de la noi au lansat o platformă de informare, menită să sprijine eforturile de aderare ale țării noastre la Uniunea Europeană. Se numește „Cetățeni pentru Europa”, iar fondatorii acesteia spun că au lansat inițiativa inclusiv din cauza intensificării dezinformării și manipulării informaționale.
Inițiativa a fost anunțată de fostul ministru de Externe, Nicu Popescu, actualmente membru al Consiliului European pentru Afaceri Externe.
„Doar integrarea în Uniunea Europeană ne poate asigura acest viitor pe care ni-l dorim cu toții. Moldova va reuși doar dacă se ancorează ferm în marea familie de state europene. Vă rugăm să fiți implicați activ, să promovați și să explicați celor apropiați că singura cale de dezvoltare durabilă a țării noastre în pace și armonie este integrarea Europeană”,a declarat membru al Consiliului European pentru Afaceri Externe, Nicu Popescu.
Membrii grupului civic ,„Cetățeni pentru Europa”, constituit pentru a promova aderarea țării noastre la UE, sunt activiști civici, artiști, sportivi, jurnaliști și antreprenori.
„În acest an, când va fi una din cele mai importante zile, așa cum au spus și colegii, din istoria țării.. voi o să aveți posibilitatea legal, în siguranță să vă dați votul. Dar, este foarte important că până atunci trebuie să vorbim și să-i ajutăm pe cei care se află în dilemă dacă sunt pro sau contra, dacă alege calea europeană sau nu este important să vorbim cu ei pentru că acești oameni la fel ca voi mult timp au fost victimele propagandei”,a zis activistul, Vladimir Ternavschi.
În susținerea și promovarea referendumului și a valorilor europene, s-a alăturat astăzi sportiva Irina Rîngaci, campionă mondială, dar și soprana Valentina Naforniță. Toți urmează să le vorbească oamenilor despre beneficiile aderării europene pentru fiecare cetățean în parte, cât și pentru domeniile în care activează.
„Acces îmbunătățit la infrastructura sportivă modernă și facilități de antrenament la nivel european și mondial. Oportunități sportive de participare la competițiile sportive internaționale la nivel european și mondial, facilitatea mobilității sportivilor și antrenorilor la nivelul Uniunii Europene prin dreptul de muncă în spațiul european”,a spus sportiva, Irina Rîngaci.
„Noi toți merităm ca părinții noștri să-și trăiască în liniște bătrânețile alături de nepoții lor, iar nepoții și strănepoții lor să se mândrească pentru faptul că părinții lor au reușit printr-un efort comun să aducă țara la un alt nivel de dezvoltare, la un alt nivel cultural, la un alt nivel de securitate națională. Astfel păstrându-ne pe toți un popor unit o țară unită și mare la ea acasă.. în Uniunea Europeană”,a subliniat Soprana, Artistă al Poporului, Valentina Naforniță.
Membrii grupului civic ,„Cetățeni pentru Europa” spun că au lansat această inițiativă inclusiv din cauza intensificării campaniilor de dezinformare și manipulare informațională. Aceștia spun că vor încerca să contribuie ca fiecare cetățean moldovean să aibă acces la informații corecte și obiective, astfel încât, la Referendumul privind Integrarea Europeană din 20 octombrie 2024, toți alegătorii să poată vota în deplină cunoștință de cauză, având toate informațiile necesare pentru a lua o decizie asumată și independentă, fără a fi influențați de propagandă sau manipulare.