S-au îmbrățișat, au depănat amintiri și au ciocnit câte o cupă de șampanie. Peste 200 de absolvenți ai Universității de Stat de Medicină și-au dat întâlnire într-un local select din Capitală, la 30 de ani de la absolvire. Mulți dintre ei sunt medici apreciați și renumiți peste hotarele țării și au venit acasă pentru câteva ore, doar pentru a-și îmbrățișa foștii colegi. Unii dintre ei nu s-au mai văzut față în față de când au plecat de pe băncile instituției.
Îmbrăcați la patru ace foștii studenți din promoția anului 1994 la medicină generală și pediatrie și-au dat întâlnire într-un local select din Capitală. Mulți au recunoscut că pentru prima în cei 30 de ani au reușit să se adune atât de mulți. Emoțiile revederii au fost pe măsură.
Foștii colegi au avut multe să își povestească pentru că li s-a întâmplat și multe în acești ani. Eduard și Mihai sunt doi foști colegi de facultate, care nu s-au mai văzut de 30 de ani. Unul este medic la Tighina, iar celălalt în Suedia.
Svetlana Bălan este plecată de 20 de ani din Moldova, iar acum este psihiatru pentru copii și adolescenți în Suedia.
Iar, Olga locuiește acum în Danemarca unde studiază. Ea s-a bucurat mult să își revadă foștii colegi.
Și Daniela Vacari locuiește de mulți în Danemarca, acolo unde este medic de familie și chiar are o clinică privată.
Pe unii dintre absolvenții de la medicină, viața i-a făcut să se reprofileze în alte domenii. Tradițional la întâlnirea absolvenților a fost chemat și rectorul Universității de Stat de Medicină și Farmacie „ Nicolae Testemițanu”.
Potrivit datelor statistice, Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu” a fost absolvită de la înființare și până în prezent de aproximativ 50 de mii de studenți.