Vacanța este în toi, așa că taberele de odihnă sunt pline cu elevi dornici să se odihnească. În timp ce unii au optat pentru taberele din afara orașelor, alții își petrec timpul plăcut și util în cele de zi. O asemenea locație am descoperit la Liceul Teoretic „Mihai Viteazul” din Chișinău, unde copiii vin curioși și dornici de experiențe noi. Excursiile și înotul, sunt activitățile care îi bucură cel mai mult pe micii exploratori.
Timp de trei săptămâni, copiii care se odihnesc în taberele cu sejur de zi vor avea parte de o mulțime de activități. De la ora opt dimineața și până la 17, micuții ghidați de educatori își petrec timpul frumos și constructiv. Pe lână activitățile interactive, aceștia au parte de trei mese pe zi și un somn la amiază, care îi ajută să adune puteri pentru distracții noi.
„Este o bună tradiție, ani la rând când începe vara copii se odihnesc în incinta instituției noastre și în acest an, de pe trei iunie copii au venit deja aici la tabără, în număr de 150, suntem deja în a doua săptămână de când copii se odihnesc. Activități mai mult în aer liber, dinamice planificate, cu tematică zilnică, drumeții, înot, jocuri la terenul cu iarbă verde. Desigur că activitățile tematice au și o amprentă educativă, avem ateliere de lucru pentru copii”.
În prima săptămână au avut parte de multe surprize, iar astăzi după două zile în care au stat acasă, copii au venit la fel de entuziasmați.
„ - Foarte bine, chiar mi-a plăcut.
- Ce ți s-a părut ție cel mai interesant?
- Tot mia plăcut
- Astăzi ce activități ați avut?
- Am fost la teatru și asta mi-a plăcut cel mai mult”.
„ - Mi-a plăcut la teatru.
- Ce alte activități ați mai făcut.
- Am mers cu autocarul”.
Și chiar dacă rămân impresionați de excursiile organizate, copii mai au o activitate preferată și anume înotul. Distracția este maximă atunci când au acces la bazin. Pe lângă bălăceală, copii iau lecții de înot.
„Cel mai mult îmi place să mă joc cu prietenii și să înot pentru că înotul este hobbyul meu preferat, înotând devin mai atletic, mai activ”.
„Activitatea mea preferată de aici este înotul și mersul în excursii”.
„Înotul și îmi plac excursiile, atunci când ieșim, astăzi am fost la teatru”.
În această vară, aproximativ zece mii de elevi se vor odihni în taberele de odihnă din municipiul Chișinău.
„La data de trei iunie s-a dat startul celor 15 tabere cu sejur de zi în instituțiile de învățământ secundar în care se odihnesc 1170 de elevi. Astfel în sezonul estival se vor odihni în taberele de toate tipurile aproximativ zece mii de copii din instituțiile educaționale din capitală, iar 2438 din ei sunt scutiți integral de plată, în rest părinții achită 20% din prețul biletului”.
Tabăra de odihnă „Vitejii” din cadrul Liceului Teoretic Mihai Viteazul își va închide ușile peste două săptămâni. Pe 21 iunie va avea loc festivitatea „Adio tabără”, iar la final cei mai creativi elevi vor fi premiați.