Breaking news/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1177: Cutremur în Turcia, mesajul lui Trump și condiția Rusiei. Zelenski are două cuvinte pentru Putin

externe

/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 847: Atac la Lvov și vizita lui Putin în Coreea de Nord. Zelenski laudă unitatea globală

19 iunie 2024, ora 21:42

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a salutat unitatea internațională fără precedent demonstrată la summitul recent din Elveția, subliniind pașii concreți spre pace. Pe plan diplomatic, vizita oficială a președintelui rus Vladimir Putin în Coreea de Nord marchează o potențială consolidare a relațiilor strategice dintre Moscova și Phenian, într-un context tensionat de război. Pe frontul de luptă, Ucraina a reușit să doboare mai multe drone rusești și a continuat să reziste în fața atacurilor constante din regiunea Donețk.

UPDATE O persoană a fost ucisă și alte trei au fost rănite într-un atac cu obuze rusești în Donețk, a anunțat poliția ucraineană, conform Sky News. Într-o postare pe Telegram, aceasta a precizat că în ultimele 24 de ore au avut loc 2.291 de lovituri în regiunea estică. Rusia a folosit „aviația, salve de rachete și artilerie”, a adăugat aceasta.

UPDATE Trupele rusești au atacat zona de coastă a regiunii Odesa cu o rachetă balistică în seara zilei de miercuri, a anunţat Hennadii Trukhanov, primarul orașului Odesa, pe Telegram, potrivit Ukrainska Pravda. Potrivit Comandamentului Aerian, rușii au lansat în cursul serii o rachetă balistică (cel mai probabil o Iskander-M) din Crimeea asupra zonei de coastă a regiunii Odesa. „Ca urmare a loviturii, infrastructura de agrement a fost distrusă. Oamenii nu au fost afectați”.

UPDATE Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat, după summitul găzduit în weekend de Elveția, că s-a realizat primul pas concret spre pace, într-o unitate fără precedent a națiunilor din întreaga lume. El a subliniat că, pentru prima dată în istoria Ucrainei, atât de mulți lideri și state s-au reunit în sprijinul Ucrainei și al păcii. „Am organizat astăzi (luni – n.r.) o reuniune pentru a discuta rezultatele summitului pentru pace şi pentru a pregăti următorii paşi. Fără pauze acum. Am făcut primul pas tangibil spre pace – în unitatea fără precedent a ţărilor din întreaga lume. Acesta este succesul Ucrainei, faptul că, pentru prima dată în istoria noastră, atât de mulţi lideri şi state s-au adunat de dragul Ucrainei şi de dragul păcii”, a scris Volodimir Zelenski pe Facebook.

UPDATE Vladimir Putin a confirmat, înainte de vizita sa oficială în Coreea de Nord, că a fost sprijinit de această țară în războiul din Ucraina. Mai multe informații despre relația dintre țara sa și Coreea de Nord au fost dezvăluite chiar de președintele rus în cadrul unui articol de opinie publicat marți în ziarul oficial al partidului de guvernământ din Coreea de Nord. „Apreciem foarte mult sprijinul neclintit al Coreei de Nord pentru operațiunea militară specială a Rusiei în Ucraina, solidaritatea sa cu noi în probleme internaționale cheie și disponibilitatea sa de a susține prioritățile și opiniile noastre comune la Națiunile Unite”, potrivit meduza.io.

UPDATE Preşedintele rus Vladimir Putin a sosit în Coreea de Nord, a anunţat Kremlinul, pentru o vizită excepţională în cadrul căreia ar putea fi semnat un acord de parteneriat strategic între Moscova şi Phenian, o alianţă pe care Occidentul o vede ca pe o ameninţare, transmite AFP. „Vladimir Putin a aterizat în Phenian, capitala Coreei de Nord”, a anunţat preşedinţia rusă într-un mesaj pe Telegram. Vizita oficială anterioară a preşedintelui Vladimir Putin în Coreea de Nord a avut loc în 2000. Consilierul diplomatic al preşedintele Putin, Yuri Uşakov, a declarat presei că vor fi semnate „documente importante, foarte semnificative”, el referindu-se la „posibila încheiere a unui acord de parteneriat strategic cuprinzător”.

UPDATE Cel puțin 21 de drone Shahed au vizat teritoriul ucrainean în noaptea de marți spre miercuri. „19 drone de atac inamice de tip Shahed au fost doborâte în regiunile Herson, Mîkolaiv, Dnepropetrovsk, Kirovohrad, Hmelnîțkîi și Liov”, au anunțat forțele aeriene ucrainene. Dronele au fost lansate din zona Capului Ceauda, în Peninsula Crimeea, și din Primorsko-Ahtarsk, oraș-port pe coasta Mării Azov.

UPDATE Autoritățile ucrainene afirmă că au doborât toate cele cinci drone lansate de ruși deasupra regiunii Lvov, în vestul țării. Sirenele antiaeriene au răsunat în două rânduri: între orele locale 02:32-03:35, apoi între 04:27:05:24. Potrivit primarului orașului Liov, Andrii Sadovîi, un bărbat de 70 de ani a fost rănit în urma acestui atac. Șeful administrației militare civile a anunțat la rândul său despre rănirea unui bărbat de 47 de ani.

UPDATE Procurorul general al Ucrainei a acuzat marţi forţele ruse că au „decapitat” un militar ucrainean în regiunea Doneţk, în apropierea frontului de est, denunţând o crimă de război, relatează AFP.

UPDATE Noua dronă kamikaze a Ucrainei denumită ”Stalker” are o rază de acțiune de 600 de kilometri, dezvoltă o viteză de până la 74 de kilometri pe oră și poate transporta 150 de kilograme de exploziv, scrie Daily Mail. Ucraina a dezvăluit un nou set mortal de drone pe care intenționează să le folosească cu efect devastator împotriva flotei ruse de la Marea Neagră. Oficialii ucraineni au făcut publice mai întâi detalii despre nava fără pilot, care poate transporta încărcături utile explozive de până la 150 kg, la Forumul de Securitate al Mării Negre. 

UPDATE Ucraina are speranţa unor decizii "pozitive" din partea Uniunii Europene după recentele alegeri europene, marcate de ascensiunea extremei drepte, a declarat marţi şeful administraţiei prezidenţiale ucrainene, Andrii Iermak, notează AFP. "Sper încă o dată, având în vedere poziţia societăţii europene, că opţiunile şi deciziile majore ale Consiliului European, ale Comisiei şi ale Parlamentului European vor fi pozitive pentru Ucraina", le-a spus el jurnaliştilor în cursul unei videoconferinţe, în timp ce ţara sa se află în dificultate pe câmpul de luptă împotriva Rusiei. Recentul scrutin pentru alegerea deputaţilor europeni a fost marcat de o ascensiune a extremei drepte în mai multe ţări, printre care Franţa şi Germania, doi dintre principalii susţinători ai Ucrainei.

/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1177: Cutremur în Turcia, mesajul lui Trump și condiția Rusiei. Zelenski are două cuvinte pentru Putin
/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1177: Cutremur în Turcia, mesajul lui Trump și condiția Rusiei. Zelenski are două cuvinte pentru Putin
Alegeri prezidențiale România, turul II: 64 de secții de votare deschise în Moldova timp de 3 zile
Alegeri prezidențiale România, turul II: 64 de secții de votare deschise în Moldova timp de 3 zile
/VIDEO/ Eurovision 2025: Cine a trecut de a doua semifinală și lista completă a finaliștilor
/VIDEO/ Eurovision 2025: Cine a trecut de a doua semifinală și lista completă a finaliștilor
/VIDEO/ Epamedia vs Primăria Chișinău. Istoria unui litigiu de 66 milioane euro și interesele din spatele parteneriatului
/VIDEO/ Epamedia vs Primăria Chișinău. Istoria unui litigiu de 66 milioane euro și interesele din spatele parteneriatului
/VIDEO/ Povestea unei familii care a crescut zece copii ai altora: „Dumnezeu a avut alt plan pentru noi. Mai târziu am înțeles...”
/VIDEO/ Povestea unei familii care a crescut zece copii ai altora: „Dumnezeu a avut alt plan pentru noi. Mai târziu am înțeles...”

Alegeri prezidențiale în România, turul II: Cum arată buletinul de vot și cum aplici corect ștampila „VOTAT”

missing
16 mai 2025, ora 07:15

Pe 18 mai 2025 are loc turul al doilea al alegerilor prezidențiale în România, iar în diasporă, votarea a începu astăzi. În cursă au rămas doi candidați: George-Nicolae Simion, susținut de Alianța pentru Unirea Românilor (AUR), și Nicușor-Daniel Dan, candidat independent. Iată când pot vota românii, cum arată buletinul de vot și ce trebuie să știe pentru a aplica corect ștampila „VOTAT”:

Alegeri prezidențiale în România – Turul II

Când are loc votul?

Turul II are loc pe 18 mai 2025, iar în diaspora pe 16, 17 și 18 mai, între orele 07:00 – 21:00.

Cum arată buletinul de vot?

Buletinul conține două patrulatere:

  • George-Nicolae Simion – Alianța pentru Unirea Românilor (AUR)
  • Nicușor-Daniel Dan – Candidat independent

Alege un singur candidat și aplică ștampila „VOTAT” în patrulaterul corespunzător.

Specimen buletin de vot România 2025
Specimen buletin de vot – 18 mai 2025

Instrucțiuni pentru vot corect

  • Votează singur, în cabina de vot.
  • Aplică ștampila în interiorul unui singur patrulater.
  • Introdu buletinul în urnă.
  • Restituie ștampila personalului secției.
Dacă ai greșit și nu ai introdus buletinul în urnă, poți cere un altul – o singură dată.

Vot valabil

  • Ștampila este aplicată în interiorul unui singur patrulater.
  • Depășește limitele patrulaterului, fără a atinge un alt patrulater, iar opțiunea alegătorului este evidentă.
  • Este aplicată de mai multe ori în același patrulater.
  • Este aplicată și în patrulater, și în afara altora (dar nu peste alt candidat).
  • Este aplicată în interiorul unui patrulater, dar pe buletinul de vot sunt înscrise olograf diverse mențiuni.

Vot nul

  • Nu a fost aplicată ștampila de control a biroului electoral, până la înmânarea acestuia către alegător.
  • Buletinul este de alt model decât cel aprobat.
  • Nu s-a aplicat ștampila „VOTAT”.
  • Ștampila este aplicată pe mai multe patrulatere sau în afara acestora.
  • Ștampila depășește limitele patrulaterului și atinge un alt patrulater.
  • Buletinul ștampilat are alt model decât cel legal aprobat.

Alte reguli importante

  • Nu este permisă prezența altor persoane în cabina de vot.
  • Alegătorii cu dizabilități pot fi însoțiți doar de o persoană aleasă de ei (care nu este candidat sau membru al secției).
Alegeri prezidențiale România, turul II: 64 de secții de votare deschise în Moldova timp de 3 zile

Negocierile de pace între Ucraina și Rusia încep cu stângul, în această seară la Istanbul. Zelenski este insultat de diplomația rusă după ce a declarat că Putin a trimis o delegație fără putere de decizie la tratative. /A fost scandal la ședința de astăzi a CMC. Consilierii caută responsabili care și-ar asuma eșecul în tentativa de a ajunge la o înțelegere amiabilă cu Epamedia, companie ce pretinde peste un miliard de lei de la primăria Chișinău. /Președinta Curții Constituționale, Domnica Manole, va primi de la stat peste un milion de lei. CSM a dat curs solicitării magistratei, care a cerut indemnizații pentru o demisie ilegală de la Curtea de Apel.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Iurie Radulov, alias „Babior”, eliberat din detenție în urma unor modificări legislative, a fost identificat peste hotare. Ministra justiției nu spune unde este acesta, dar precizează că a fost trimisă deja o cerere de extrădare. /Salariile profesorilor cu grad științific vor crește cu aproximativ 20 la sută, urmare a majorării sporurilor. Performanța va fi răsplătită din septembrie, lună în care vom avea și alegeri parlamentare. /Președintele ucrainean Volodimir Zelenski zboară, astăzi, la Istanbul, unde mâine îl va aștepta pe omologul său rus la masa negocierilor de pace.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Caz șocant într-o localitate din raionul Sîngerei. Un minor și-ar fi violat amicul, după ce ar fi consumat împreună băuturi alcoolice. /Incendiu la un local fast food din capitală. Zeci de persoane au fost evacuate, după ce fumul a pătruns într-un bloc de locuit. /Cu două zile înainte de startul negocierilor de pace între Ucraina și Rusia, Moscova nu spune cine va reprezenta Kremlinul în tratativele de la Istanbul. Kievul nu acceptă alte persoane decât liderul de la Kremlin.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Volodimir Zelenski anunță că acceptă negocieri directe cu Rusia: „Îl voi aştepta joi pe Putin în Turcia. Personal”, a declarat liderul de la Kiev, într-o înregistrare video postată pe canalul său de Telegram. /Evghenia Guțul va mai sta în arest la domiciliu încă 30 zile. La Judecătoria Chișinău, cu sediul la Ciocana s-au adunat din nou simpatizanții lui Șor, iar avocatul bașcanei a declarat ca va contesta decizia la Apel. /Peste 50 de oameni vor fi amendați pentru purtarea în piept a panglicii bicolore, interzisă prin lege. Deși poliția nu spune și câți politicieni sunt printre cei identificați, cert este faptul că socialiștii Igor Dodon și Vlad Batrîncea, dar și comuniștii Vladimir Voronin și Diana Caraman avea prinsă în piept panglica Sfântul Gheorghe.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Moldova și UE au semnat Acordul pentru Planul de creștere în valoare de 1,9 miliarde de euro. Este ultimul pas din șirul de formalități care trebuiau îndeplinite pentru a beneficia de banii europeni. /Mii de oameni au depus, astăzi, flori la complexul memorial „Eternitate”, în contextul Zilei Victoriei asupra fascismului. În timp ce pentru guvernare 9 mai este zi de comemorare, opoziția prorusă a readus parada sovietică pe străzile Chișinăului. /Iar în inima capitalei este sărbătorită Ziua Europei. Misiunile diplomatice ale statelor membre UE au deschis orășelul european, unde își prezintă tradițiile și bucătăriile naționale. Cu o relatare în direct din Piața Marii Adunări Naționale, venim în câteva minute.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Doar SIS știe dacă George Simion reprezintă o amenințare pentru Republica Moldova. Președintele parlamentului afirmă că dosarul candidatului la prezidențialele din România este secret. /MAI avertizează că panglica sf. Gheorghe este interzisă la manifestațiile de mâine cu ocazia zilei de 9 mai și că purtarea acesteia va fi sancționată contravențional. Deputații din BCS spun însă că nu le pasă de amenzi. /O defecțiune la un fir electric a dat peste cap traficul transportului în comun pe câteva străzi din sectorul Rîșcani al capitalei. Zeci de troleibuze au staționat preț de 40 de minute pe strada Calea Orheiului și Bogdan Voievod.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Consiliului Suprem de Securitate, condus de Maia Sandu. Unii experți avertizează că astfel s-ar încălca principiul separării puterilor în stat, ipoteză susținută și de opoziție. /Din 2027, România va acoperi 25 la sută din consumul de gaze naturale a Republici Moldova. Un contract pe un termen de 3 ani, a fost semnat între Energocom și un furnizor român. /Premierul Dorin Recean ezită să comenteze situația în care George Simion ar putea câștiga alegerile prezidențiale din România, în condițiile în care acesta este declarat persoană indezirabilă în țara noastră și sugerează că speră la victoria lui Nicușor Dan.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Noul premier al României este Marian-Cătălin Predoiu, care a ocupat până aseară fotoliul de ministru de interne și vicepremier. Decizia vine după ce ieri, Marcel Ciolacu a demisionat, numind actuala coaliție de guvernare nelegitimă. /6 persoane au ajuns la spital, azi dimineață, după ce un microbuz s-a ciocnit frontal cu un Nissan, într-o curbă, la Bardar. Printre victime se numără și un copil. /Un magistrat de la Judecătoria Chișinău, cercetat penal pentru fals în declarații, a fost suspendat din funcție de către CSM. Acesta nu ar fi indicat în declarația sa de avere, venituri de zeci de mii de euro si un Mercedes.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
George Simion și Nicușor Dan sunt candidații la prezidențialele din România care au rămas în cursa pentru fotoliul de la Cotroceni. Excluderea din competiția electorală a candidatului guvernării ar putea genera căderea Guvernului Ciolacu, scrie presa de la București. /Patru deputați afiliați condamntului Ilan Șor au zburat la Istanbul. Destinația mai este folosită de moldoveni ca și escală pentru a ajunge Moscova. /Mezelurile se vor scumpi în câteva săptămâni. Procesatorii spun că de curând plătesc taxe de import de 25 la sută, costuri ce se vor reflecta și în prețurile. Problemea se țin lanț după ce pesta a nimicit 20 la sută din porcii crescuți în fermele moldovenești.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Incendiu în parcul central din capitală. Un local a fost cuprins de flăcări, în această după amiază. La fața locului au fost trimise 9 echipaje de pompieri care au localizat focul, într-o oră. /Start vot pentru diasporă la alegerile prezidențiale din România. Mii de cetățeni români din Republica Moldova și-au exercitat deja dreptul la vot la secțiile deschise pe teritoriul țării noastre. /Fosta șefă a Procuraturii Anticorupție afirmă că a tăcut despre presiunile la care ar fi fost supusă din partea guvernării pe durata mandatului său pentru nu provoca un scandal și pentru a-și putea exercita în continuare atribuțiile. Veronica Dragalin a făcut declarațiile în cadrul emisiunii Cutia Neagra de la TV8.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
După luni de tensiuni și negocieri, Ucraina și SUA au semnat acordul privind mineralele rare din țara vecină. /De 1 mai, socialiștii au organizat o paradă electorală, în centrul capitalei. Aceștia și-au scos în stradă simpatizanții care au scandat lozinci antiguvernamentale. /Votul în diasporă la alegerile prezidențiale din România începe mâine. Cei cu cetățenie română din Republica Moldova își vor putea exprima opțiunea la cele 64 de secții de votare deschise pe teritoriul țării noastre.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Într-o primă reacție publică după ce a fost acuzat că și-a agresat fizic soția, deputatul Vasile Bolea a declarat că nevasta sa ar fi avut o criză de nervi și că el nu a agresat-o ci încerca doar să o imobilizeze tinând-o de mâini și de picioare. /Deținutul din Taraclia care a evadat duminică seara din penitenciar s-a bucurat de libertate doar o zi. Oamenii legii l-au găsit pe individ în timp ce se ascundea într-o locuință din Cadîr-Lunga. Ce riscă bărbatul pentru isprava sa. /În timp ce propune un armistițiu cu ocazia zilei de 9 mai, Rusia atacă cu drone kamikaze regiunile ucrainene. Un copil a murit, iar peste 50 de oameni au fost răniți în urma mai multor explozii produse la Harkiv și la Dnipro.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Uniunea Europeană a prelungit sancțiunile impuse pe numele a 16 persoane, printre care Șor, Cavcaliuc, Tauber și Plahotniuc în baza acuzațiilor de subminare a suveranității și independenței țării noastre. /Alertă la Taraclia. Un deținut încarcerat în penitenciarul din localitate a evadat aseară. /Toată Spania și o parte din Portugalia și Franța au rămas ieri fără electricitate din cauza unei pene masive de curent la rețeaua electrică spaniolă.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
La o săptămână după Înviere, creștinii ortidocși din Republica Moldova i-au pomenit pe cei răposați. Oamenii vizitează mormintele celor apropiați, împart pomeni de sufletul celor adormiţi, iar preoții oficiază slujbe speciale. /Inteligența Artificială poate îmbunătăți nu doar calitatea muncii, dar și siguranț. Astăzi este marcată Ziua Mondială pentru Securitate și Sănătate în Muncă. În acest an, discutăm despre cum inteligența artificială și digitalizarea pot salva vieți, dar și despre riscurile pe care le aduce. /Cel puțin 11 oameni au fost uciși, după ce o mașină a intrat în mulțime, la un festival care celebra cultura filipineză, în orașul canadian Vancouver. Șoferul mașinii a fost reținut.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Procuratura Generală anunță că a transmis în judecată dosarul, în care Alexei Cotorobai, fratele ucigașului gravidei de la Orhei, este acuzat că a omorât un bebeluș, acum 14 ani, la Telenești. /Avertisment de călătorie pentru ruși în Moldova. Kremlinul acuză Chișinăul de „politică discriminatorie” față de călătorii ruși care intră în țară. Care este replica Ministerului de Externe de la Chișinău. /După Kiev, rușii au atacat cu drone și rachete un oraș din Dnipropetrovsk. 3 oameni, între care și un copil au fost uciși, iar 10 civili s-au ales cu răni.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Aflată într-o vizită oficială, de două zile, la Chișinău, vicepreședinta Comisiei Europene Kaja Kallas s-a întâlnit astăzi cu Maia Sandu. Șefa statului și înaltul reprezentant al UE pentru afaceri externe și politică de securitate, au susținut o conferință de presă comună. /Doi bărbați din Chișinău sunt cercetați penal pentru falsificarea buletinelor de identitate, a pașapoartelor și a permiselor de conducere. Indivizii câștigau între 250 și o mie de euro pentru serviciile lor. /Cel puțin nouă morți și 63 de răniți, a lăsat în urma un atac masiv lansat de ruși asupra Kievului, noaptea trecută. Printre victime sunt și copii, au anunțat autoritățile ucrainene.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Familiile cu copii mici și cele care au în grijă persoane cu dizabilități vor primi de la guvern un ajutor financiar cu ocazia Paștelui. /Un fost director al Centrului de adăpost pentru animale din municipiul Bălți a fost reținut de CNA. /Un atac cu drone rusești asupra regiunii ucrainene Dnipropetrovsk a ucis, azi dimineaţă, nouă persoane şi a rănit 30.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Concedieri în lanț, la Chișinău, anunțate pe facebook de primarul Ion Ceban. Edilul capitalei a postat pe rețelele de socializare că și-a demis pentru „suspiciuni rezonabile”, mai multe rude angajate în cadrul întreprinderilor municipale. /Un omor, un accident soldat cu deces și peste 2600 de intervenții. Este bilanțul publicat de poliție pentru cele 3 zile de sărbătoare, în care peste 2 mii de oameni ai legii s-au aflat la datorie. /Niciun moldovean nu a avut de suferit în urma tragicului accident de la Vinița. Anunțul a fost făcut de ministerul de externe de la Chișinău.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Papa de la Roma a decedat, azi dimineață, la vârsta de 88 de ani. În Italia au fost anunțate nouă zile de doliu ce vor culmina cu înmormântarea Suveranului Pontif. /Peste 3700 de persoane au cerut ajutor de la serviciul 112, în ultimele 16 ore. În timp ce unii ajung la spital cu intoxicații alimentare, alții sunt internați cu diferite traumatisme după violențe și accidente provocate de consumul excesiv de alcool. /Sute de tone de ceapă se strică în depozitele fermierilor moldoveni. Agricultorii dau vina pe autorități, în timp ce ministerul Agricuturii vorșește despre o lipsă de planificare în procesul de producție.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
De joia mare, Arhiepiscopul de Bălți, Marchel a ratat zborul către Ierusalim. În timp ce acesta se plânge că a scăpat avionul spre Țara Sfântă din cauză că ar fi fost supus unui control riguros din partea poliției de frontieră, oamenii legii afirmă că fața bisericească nu a venit la timp la aeroport. /Un litru de motorină va ajunge să coste sub 19 lei, în acest weekend. Acest preț a fost înregistrat ultima dată acum trei ani, înainte ca Rusia să atace Ucraina. /Ucraina anunță că a semnat un draft al acordului privind mineralele cu SUA, iar liderul de la Casa Albă sugerează că documentul final ar putea fi gata până la sfârșitul săptămânii viitoare.

Gheorghe Paladi a murit. Renumitul medic din Moldova avea 96 de ani
Gheorghe Paladi a murit. Renumitul medic din Moldova avea 96 de ani
Alegeri prezidențiale România, turul II: 64 de secții de votare deschise în Moldova timp de 3 zile
Alegeri prezidențiale România, turul II: 64 de secții de votare deschise în Moldova timp de 3 zile
/VIDEO/ Comisara europeană pentru extindere, Marta Kos, a pășit pragul casei lui Emilian Crețu. Cum a fost primită la Negureni
/VIDEO/ Comisara europeană pentru extindere, Marta Kos, a pășit pragul casei lui Emilian Crețu. Cum a fost primită la Negureni
/VIDEO/ Epamedia vs Primăria Chișinău. Istoria unui litigiu de 66 milioane euro și interesele din spatele parteneriatului
/VIDEO/ Epamedia vs Primăria Chișinău. Istoria unui litigiu de 66 milioane euro și interesele din spatele parteneriatului
/VIDEO/ Cât pompează Rusia pentru dezinformarea în Moldova? Expert: „Vorbim de cheltuirea unor sume de dincolo de zeci de milioane”
/VIDEO/ Cât pompează Rusia pentru dezinformarea în Moldova? Expert: „Vorbim de cheltuirea unor sume de dincolo de zeci de milioane”

Abonează-te la știri pe e-mail

TV8.md este site-ul de știri din Republica Moldova cu noutăți sociale, politice și economice de ultima oră, meteo astăzi, emisiuni, interviuri și investigații.
TiktokFacebookInstagramYoutubeTelegramTiktok

© 2025 TV8.md. Preluarea materialelor publicate pe tv8.md este permisă doar cu citarea sursei în primul alineat și prin intermediul unui link activ către pagina articolului.