Breaking news/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1182: Situație neschimbată, sancțiuni UE și avertizarea lui Zelenski. CNN: Pacea pare tot mai îndepărtată

externe

/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 938: Planul Kievului, explozie uriașă și arme nucleare! Șeful NATO: Putin nu are linii roșii

18 septembrie 2024, ora 23:23

Oficialii americani care au văzut "Planul victoriei" al președintelui Volodimir Zelenski cred că este o strategie "care poate funcționa", potrivit ambasadorului SUA la Organizația Națiunilor Unite, Linda Thomas-Greenfield. Ucrainienii au atacat un oraș din Rusia unde era în construcție un depozit de rachete și au declanșat un incendiu uriaș. Populația a fost parțial evacuată.

Contraofensiva rusă în Kursk a fost oprită, anunță forțele ucrainene, care susțin că și-au păstrat controlul asupra porțiunilor cucerite din vestul Rusiei. Unii dintre comandanții de vârf ai armatei ucrainene au pus sub semnul întrebării atacul transfrontalier în Rusia, în regiunea Kursk, și s-ar fi opus deciziei lui Volodimir Zelenski, au declarat oficiali ucraineni pentru Politico. Trupele ucrainene continuă să cedeze teren de-a lungul frontului din estul Ucrainei, unde Rusia a revendicat marţi ocuparea oraşului Ukrainsk în provincia Doneţk, relatează agenţiile Reuters şi EFE, potrivit Agerpres.

UPDATE Kremlinul a calificat miercuri drept „periculoase” și „provocatoare” comentariile șefului NATO Jens Stoltenberg, aflat la final de mandat, care a declarat într-un interviu acordat pentru publicaţia britanică The Times că folosirea unor rachete occidentale cu rază lungă de acțiune pe teritoriul rus nu constituie o linie roșie pentru Vladimir Putin, relatează Reuters, potrivit Agerpres.

UPDATE Angajații Serviciului de Securitate al Ucrainei au efectuat percheziții pe teritoriul mănăstirii din Kiev cu hramul Intrarea în Biserică a Maicii Domnului. Protodiaconul Nikita Cekman a declarat că au loc mai multe percheziții. 

UPDATE PIB-ul Ucrainei a crescut în ritm anual cu 3,9% în primele opt luni din 2024, a anunţat miercuri ministrul Economiei, Iulia Sviridenko, transmite Reuters, preluată de Agerpres.

UPDATE Contraofensiva rusă pentru recucerirea zonelor din regiunea Kursk aflate sub control ucrainean a fost oprită, a declarat miercuri, 18 septembrie, un purtător de cuvânt al comandamentului regional ucrainean pentru AFP, adăugând că „câteva mii” de civili ruși se află în zonă. Rușii „au încercat să atace din flancuri, dar au fost opriți, situația s-a stabilizat și astăzi totul este sub control”, a declarat purtătorul de cuvânt, Oleksiï Dmitrașkivski, citat de Le Figaro.

UPDATE Kremlinul a calificat miercuri drept „periculoase” comentariile lui Jens Stoltenberg, şeful NATO aflat la final de mandat, care a sugerat într-o declaraţie pentru publicaţia britanică The Times că o decizie a Occidentului de a permite Ucrainei să folosească arme occidentale cu rază lungă de acţiune pentru a lovi ținte pe teritoriul Rusiei nu ar constitui o linie roșie pentru Moscova, relatează Reuters.

UPDATE Explozia din Tveri, care ar fi fost declanșată de un atac coordonat cu drone ucrainene, a fost înregistrată de seismografe ca un cutremur de magnitudine 2,8, iar sateliții NASA care monitorizează incendiile de pe Terra au detectat radiații de căldură provenind din regiunea unde s-a produs explozia, potrivit Digi24.

UPDATE Armata rusă anunţă că a distrus 54 de drone ucrainene în noaptea de marţi spre miercuri, jumătate deasupra regiunii ruse Kursk, teatrul unei ofensive ucrainene de fără precedent, lansată la începutul lui august, relatează AFP. Anunțul vine după ce armata Kievului a reușit să distrugă un depozit cu rachete în regiunea rusă Tver, scrie Digi24.

UPDATE Guvernul ucrainean va opri exporturile de grâu dacă livrările vor depăși nivelul de 16,2 milioane de tone convenit cu traderii şi producătorii pentru întregul sezon 2024/25, a declarat miercuri adjunctul ministrului Agriculturii, Taras Vîsoţki, transmite Reuters, transmite Agerpres.

UPDATE NATO trebuie să aibă un răspuns „robust și coordonat” la incidentele în care rachete sau drone rusești trase asupra Ucrainei intră în spațiul aerian al alianței militare, a declarat miercuri ministrul român al Apărării, Angel Tilvar, informează Reuters.

UPDATE Kremlinul a declarat miercuri că serviciile ruse nu au emis nicio alertă privind niveluri ridicate de radiaţii în atmosferă, după ce Norvegia a anunţat că a detectat niveluri ridicate de cesiu radioactiv (Cs-137) în apropierea frontierei arctice cu Rusia.

UPDATE Săptămâna trecută, guvernul indian a anunțat că Rusia a eliberat zeci dintre cei 91 de indieni care au fost păcăliți să lupte pentru forțele ruse în războiul țării cu Ucraina. Câțiva dintre ei s-au întors acasă de atunci, în timp ce procesul de aducere a altora înapoi este în derulare, scrie BBC.

UPDATE România și Ucraina au anunțat că s-au demarat discuțiile pentru încheierea unui parteneriat strategic. Ministrul ucrainean de externe, Andrii Sybiha, a afirmat miercuri, la Bucureşti, în prima sa vizită de la preluarea mandatului, că România este singura țară cu care Ucraina doreşte să se „lege” un asemenea parteneriat pe timpul războiului. „Deja am început să lucrăm asupra documentelor privind parteneriatul strategic”, a declarat ministrul ucrainean de externe, conform News.ro.

UPDATE Noul ministru ucrainean de Externe, Andrii Sybiha, a venit miercuri la București, fiind prima sa vizită oficială într-un stat străin de la preluarea mandatului la începutul lunii septembrie. Diplomatul a fost primit de omologul său român, Luminița Odobescu. Ministrul Afacerilor Externe, Luminiţa Odobescu, a reafirmat, în urma vizitei omologului său ucrainean la Bucureşti, „sprijinul total” al României „pentru apărarea independenţei, suveranităţii şi integrităţii teritoriale a Ucrainei”, potrivit News.ro.

UPDATE Legăturile dintre Moscova și Beijing s-au consolidat de la începutul ofensivei Rusiei în Ucraina, în februarie 2022, invazie pe care China nu a condamnat-o niciodată în mod oficial. Luna aceasta, nave de război chineze au participat la manevre comune cu Rusia în nordul Mării Japoniei, ca parte a exercițiilor navale rusești pe scară largă denumite Okean 2024, organizate de Rusia în oceanele Pacific și Atlantic, dar și în marea Mediterană, Caspică și Baltică, scrie Realitatea.

UPDATE Ar fi permis URSS mărfuri din Japonia lui Hirohito sau Germania lui Hitler să treacă prin pământurile sale în timpul Marelui Război Patriotic? Este o întrebare pe care și-o pune jurnalistul Mihail Krutikhin ,specialist în piața de petrol și gaze, iar acesta oferă și un răspuns tranșant. „Evident că nu”, notează Krutikhin într-o analiză publicată de The Moscow Times. Concluzia atrage după sine și un mare semn de întrebare legat de faptul că Ucraina încă permite Rusiei ca petrolul rusesc să tranziteze teritoriul ucrainean, scrie Gândul.

UPDATE Potrivit Hromadske, Ministerul rus al Apărării a declarat că ar fi doborât 54 de drone ucrainene peste noapte. Dintre acestea 24 sunt peste regiunea Kursk, 16 sunt peste regiunea Briansk, 7 sunt peste Smolensk, 3 peste Belgorod și 1 este peste regiunea Oriol. Pe de altă parte, autoritățile nu indică nimic despre regiunea Tver, unde ard depozite de muniție. Rusia dă vina pe Forțele Armate ale Ucrainei pentru atac. Oficial, Kievul nu a comentat încă acest lucru, scrie Hromadske.

UPDATE Ucraina face apel la România să doboare dronele rusești. Într-o conferință de presă susținută miercuri la București alături de omologul său român, Luminița Odobescu, Andrii Sybiha, ministrul ucrainean al Afacerilor Externe, a solicitat României să analizeze posibilitatea de a intercepta dronele rusești care se apropie de spațiul aerian al țării.

UPDATE Maria Ponomarenko, jurnalista din Siberia condamnată de Rusia la şase ani de închisoare pentru că a vorbit împotriva războiului din Ucraina, a intrat în greva foamei, potrivit publicaţiei sale şi a unei susţinătoare, informează Reuters și Agerpres.

UPDATE Kamala Harris este victima unui fake-news de proporții, creat și distribuit de o mare masă de „troli” aliniată regimului de la Kremlin. Conform unui videoclip care a fost văzut de 2,7 milioane de oameni, candidata democrată la Casa Albă ar fi făcut un accident în 2011, în San Francisco, iar în urma incidentului o fată de 13 ani ar fi rămas paralizată, relatează Reuters.

UPDATE Rusia a pus în mișcare complexul nuclear RS-24 Yars. Lovește la 12.000 de kilometri, notează NewsWeek. Manevrele de luptă cu lansatoarele autonome ale complexelor strategice RS-24 Yars sunt conduse de Divizia Teikovski a Forțelor Ruse de Rachete din regiunea Ivanovo, situată la 249 de kilometri de Moscova. „Echipajele sistemelor mobile de rachete terestre RS-24 Yars îndeplinesc sarcini ce includ marșuri de 100 de kilometri, dispersarea unităților cu schimbări de poziție, configurarea echipamentului, organizarea de camuflaj și garda de luptă”, a comunicat Ministerul rus al Apărării, potrivit bulgarianmilitary.com. 

UPDATE Administratorii paginii OSINTTechnical notează că dronele ucrainene „au lovit cu succes un depozit masiv de muniții rusești” aparținând arsenalului 107 GRAU, Arsenalul Direcției principale de rachete și artilerie a Ministerului Apărării al Federației Ruse, în noaptea de marți spre miercuri în regiunea Tver.

UPDATE Şeful NATO, Jens Stoltenberg, spune că Vladimir Putin nu are linii roșii și respinge avertismentul liderului de la Kremlin precum că Moscova ar intra „în război direct” cu Alianța Nord-Atlantică, dacă Ucraina va primi undă verde să folosească rachete occidentale pe teritoriul rus. „Au existat mai multe linii roșii declarate de el și nu au escaladat”, a declarat Stoltenberg într-un interviu acordat pentru ziarul britanic The Times la final de mandat, sugerând că așa este cazul și în privința folosirii rachetelor occidentale pe teritoriul Rusiei, scrie Libertatea.

UPDATE Pachetele de ajutor militar american pentru Ucraina au devenit mai mici în ultimele luni, deoarece stocul de arme al Pentagonului a scăzut, relatează CNN, citând oficiali americani.

UPDATE Antony Blinken a fost informat cu privire la elementele unui plan ucrainean de a împinge Rusia să pună capăt războiului, a declarat aseară purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat al SUA, Matthew Miller. Planul a fost prezentat ca fiind „nimic imposibil”, cu „90 % din el deja prezentat” de Volodymyr Zelenski. Vorbind în cadrul unui briefing de presă obișnuit, Miller de la Departamentul de Stat a declarat că Blinken împărtășește evaluarea ambasadorului, dar a refuzat să spună mai multe despre aceasta pentru moment.

UPDATE Comandantul poligonului de testare a armelor nucleare al Rusiei a afirmat că este pregătit să reia testele nucleare „în orice moment” dacă Moscova ar emite un asemenea ordin, informează Reuters.

UPDATE Planul lui Trump pentru Ucraina prinde contur din declarațiile candidatului la vicepreședinție JD Vance, dar și dintr-un articol publicat, azi, de fiul său, Donald Trump jr. Experta Iulia Joja susține că prin acest plan este sacrificată nu numai Ucraina, ci și securitatea europeană pe termen lung, scrie Adevărul.

UPDATE Coreea de Nord a lansat, miercuri, o serie de rachete balistice cu rază scurtă de acţiune, a anunţat armata Seulului, acesta fiind al doilea astfel de test de armament efectuat de Phenian într-o săptămână, transmite Yonhap.  

UPDATE Un atac cu dronă efectuat de Ucraina a cauzat un incendiu și a dus la evacuarea parțială a locuitorilor din regiunea rusă Tver. Potrivit oficialilor, miercuri, Kievul a vizat mai multe regiuni din vestul Rusiei în atacuri desfășurate în cursul nopții, conform informațiilor transmise de Reuters.

/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 937: Ideea lui Zelenski, bilanț șocant și decizia Facebook! Alerta lansată de Germania pentru Moldova
/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 936: Atac masiv al Rusiei și grâu furat! Kievul e pregătit să ajute Moldova, iar Putin își mărește armata
/VIDEO/ Epamedia vs. Primăria Chișinău: CMC a format un nou grup de lucru pentru rezolvarea litigiului de un miliard de lei
/VIDEO/ Epamedia vs. Primăria Chișinău: CMC a format un nou grup de lucru pentru rezolvarea litigiului de un miliard de lei
/VIDEO/ Despre mitul poporului „transnistrean”, istorie negată și lipsă de acțiune, de la 19:55 la „Alo, TV8”
/VIDEO/ Despre mitul poporului „transnistrean”, istorie negată și lipsă de acțiune, de la 19:55 la „Alo, TV8”
/VIDEO/ „Cerc vicios de stagnare”: Industria din Moldova e în cădere liberă, fiind aproape de nivelul din 2015
/VIDEO/ „Cerc vicios de stagnare”: Industria din Moldova e în cădere liberă, fiind aproape de nivelul din 2015
/VIDEO/ „Societatea noastră prea repede etichetează”: Mărturiile unei mame care crește un copil cu autism în Moldova
/VIDEO/ „Societatea noastră prea repede etichetează”: Mărturiile unei mame care crește un copil cu autism în Moldova
/VIDEO/ Kulminski, după convorbirea Trump-Putin: „Un armistițiu este maximum ce se poate obține”
/VIDEO/ Kulminski, după convorbirea Trump-Putin: „Un armistițiu este maximum ce se poate obține”

Gaza: Israelul își recheamă responsabilii cu negocierile și lasă o echipă la Doha

missing
20 mai 2025, ora 23:07

Israelul a anunțat marți că recheamă 'pentru consultări' înalți responsabili însărcinați cu negocierile la Doha în vederea unui acord privind eliberarea ostaticilor în schimbul unei încetări a focului în Gaza și menține o echipă de lucru în capitala Qatarului, relatează AFP și Agerpres

Israelul a acceptat o „propunere americană pentru revenirea ostaticilor' care a fost 'transmisă Hamas de către mediatori' (Egipt și Qatar), dar 'Hamas persistă în refuzul său”, potrivit unui comunicat al biroului premierului Benjamin Netanyahu. 

„După aproximativ o săptămână de contacte intense la Doha, negociatorii șefi se vor întoarce pentru consultări, lăsând o echipă de lucru la Doha”, a precizat sursa citată.

Prim-ministrul și ministrul de externe al Qatarului, Mohamed bin Abdulrahman, a calificat marți drept 'insuportabil' comportamentul Israelului în Fâșia Gaza, dar și în alte țări din Orientul Mijlociu, precum Liban și Siria, notează EFE.

„Situația din regiune este critică în acest moment. Am văzut că perpetuarea acestei campanii, cu aceste forme și cu acest comportament, nu doar în Gaza, ci și în Cisiordania, Liban și Siria, devine insuportabilă”, a spus Bin Abdulrahman la Doha, într-o discuție în cadrul Forumului Economic din Qatar, care a început marți și va dura până joi.

Premierul Qatarului, a cărui țară îndeplinește rolul principal de mediator între Israel și grupul islamist Hamas, împreună cu Egipt și Statele Unite, a amintit că comunitatea internațională și, în special, țările din Orientul Mijlociu doresc pacea.

Un individ deosebit de periculos a fost reținut după ce acum o lună, în timpul unui jaf, a împușcat mortal o femeie în locuința acesteia din sectorul Ciocana al capitalei. Reținerea acestuia s-a lăsat cu un schimb de focuri ca în filmele de acțiune. /Uniunea Europeană a adoptat astăzi cel de al 17-lea pachet de sancţiuni împotriva Rusiei care vizează aproape 200 de nave din flota Rusiei, folosite la exporturile de petrol rus. /Discuția telefonică de ieri dintre Donald Trump și Vladimir Putin arată că nu există premise de pace în Ucraina, scriu jurnaliștii de la CNN. Cei doi lideri s-au arătat mulțumiți de convorbire, în timp ce Zelenki a îndemnat SUA să nu decidă soarta Ucrainei, fără Ucraina.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Nicușor Dan a câștigat alegerile prezidențiale din România, devansându-l pe George Simion cu 7 puncte procentuale. Noul președinte ales le-a mulțumit moldovenilor pentru prezența la vot, în prima sa postare pe rețelele sociale. /CNA a pornit anchetă o anchetă în cadrul căreia va verifica legalitatea construcției mansardei din Durlești care a ars în totalitate, vineri. Între timp, autoritățile au anunțat ajutoare financiare pentru locatarii care au avut de suferit. /George Simion ramâne persona non grata în Republica Moldova. Ședința, în cadrul căreia urma să fie examinată cererea de eliminare a interdicției a fost amânată astăzi.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
În prima zi de votare în diaspora, candidatul George Simion a acuzat Guvernul de la Chișinău de fraudarea alegerilor prezidențiale din România. /Șapte persoane, printre care primarul și viceprimarul satului Congaz au fost trimiși pe banca acuzaților. Aceștia sunt acuzați că au dat în exploarea cu abateri parcul de distracție GagauziyaLand, finanțat de Ilan Șor. /O mie de prizonieri de război ucraineni și tot atâția ruși vor reveni acasă. Schimbul acestora a fost convenit, astăzi, în cadrul negocierilor purtate la Istanbul de către delegațiile de la Kiev și Moscova.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Negocierile de pace între Ucraina și Rusia încep cu stângul, în această seară la Istanbul. Zelenski este insultat de diplomația rusă după ce a declarat că Putin a trimis o delegație fără putere de decizie la tratative. /A fost scandal la ședința de astăzi a CMC. Consilierii caută responsabili care și-ar asuma eșecul în tentativa de a ajunge la o înțelegere amiabilă cu Epamedia, companie ce pretinde peste un miliard de lei de la primăria Chișinău. /Președinta Curții Constituționale, Domnica Manole, va primi de la stat peste un milion de lei. CSM a dat curs solicitării magistratei, care a cerut indemnizații pentru o demisie ilegală de la Curtea de Apel.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Iurie Radulov, alias „Babior”, eliberat din detenție în urma unor modificări legislative, a fost identificat peste hotare. Ministra justiției nu spune unde este acesta, dar precizează că a fost trimisă deja o cerere de extrădare. /Salariile profesorilor cu grad științific vor crește cu aproximativ 20 la sută, urmare a majorării sporurilor. Performanța va fi răsplătită din septembrie, lună în care vom avea și alegeri parlamentare. /Președintele ucrainean Volodimir Zelenski zboară, astăzi, la Istanbul, unde mâine îl va aștepta pe omologul său rus la masa negocierilor de pace.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Caz șocant într-o localitate din raionul Sîngerei. Un minor și-ar fi violat amicul, după ce ar fi consumat împreună băuturi alcoolice. /Incendiu la un local fast food din capitală. Zeci de persoane au fost evacuate, după ce fumul a pătruns într-un bloc de locuit. /Cu două zile înainte de startul negocierilor de pace între Ucraina și Rusia, Moscova nu spune cine va reprezenta Kremlinul în tratativele de la Istanbul. Kievul nu acceptă alte persoane decât liderul de la Kremlin.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Volodimir Zelenski anunță că acceptă negocieri directe cu Rusia: „Îl voi aştepta joi pe Putin în Turcia. Personal”, a declarat liderul de la Kiev, într-o înregistrare video postată pe canalul său de Telegram. /Evghenia Guțul va mai sta în arest la domiciliu încă 30 zile. La Judecătoria Chișinău, cu sediul la Ciocana s-au adunat din nou simpatizanții lui Șor, iar avocatul bașcanei a declarat ca va contesta decizia la Apel. /Peste 50 de oameni vor fi amendați pentru purtarea în piept a panglicii bicolore, interzisă prin lege. Deși poliția nu spune și câți politicieni sunt printre cei identificați, cert este faptul că socialiștii Igor Dodon și Vlad Batrîncea, dar și comuniștii Vladimir Voronin și Diana Caraman avea prinsă în piept panglica Sfântul Gheorghe.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Moldova și UE au semnat Acordul pentru Planul de creștere în valoare de 1,9 miliarde de euro. Este ultimul pas din șirul de formalități care trebuiau îndeplinite pentru a beneficia de banii europeni. /Mii de oameni au depus, astăzi, flori la complexul memorial „Eternitate”, în contextul Zilei Victoriei asupra fascismului. În timp ce pentru guvernare 9 mai este zi de comemorare, opoziția prorusă a readus parada sovietică pe străzile Chișinăului. /Iar în inima capitalei este sărbătorită Ziua Europei. Misiunile diplomatice ale statelor membre UE au deschis orășelul european, unde își prezintă tradițiile și bucătăriile naționale. Cu o relatare în direct din Piața Marii Adunări Naționale, venim în câteva minute.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Doar SIS știe dacă George Simion reprezintă o amenințare pentru Republica Moldova. Președintele parlamentului afirmă că dosarul candidatului la prezidențialele din România este secret. /MAI avertizează că panglica sf. Gheorghe este interzisă la manifestațiile de mâine cu ocazia zilei de 9 mai și că purtarea acesteia va fi sancționată contravențional. Deputații din BCS spun însă că nu le pasă de amenzi. /O defecțiune la un fir electric a dat peste cap traficul transportului în comun pe câteva străzi din sectorul Rîșcani al capitalei. Zeci de troleibuze au staționat preț de 40 de minute pe strada Calea Orheiului și Bogdan Voievod.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Consiliului Suprem de Securitate, condus de Maia Sandu. Unii experți avertizează că astfel s-ar încălca principiul separării puterilor în stat, ipoteză susținută și de opoziție. /Din 2027, România va acoperi 25 la sută din consumul de gaze naturale a Republici Moldova. Un contract pe un termen de 3 ani, a fost semnat între Energocom și un furnizor român. /Premierul Dorin Recean ezită să comenteze situația în care George Simion ar putea câștiga alegerile prezidențiale din România, în condițiile în care acesta este declarat persoană indezirabilă în țara noastră și sugerează că speră la victoria lui Nicușor Dan.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Noul premier al României este Marian-Cătălin Predoiu, care a ocupat până aseară fotoliul de ministru de interne și vicepremier. Decizia vine după ce ieri, Marcel Ciolacu a demisionat, numind actuala coaliție de guvernare nelegitimă. /6 persoane au ajuns la spital, azi dimineață, după ce un microbuz s-a ciocnit frontal cu un Nissan, într-o curbă, la Bardar. Printre victime se numără și un copil. /Un magistrat de la Judecătoria Chișinău, cercetat penal pentru fals în declarații, a fost suspendat din funcție de către CSM. Acesta nu ar fi indicat în declarația sa de avere, venituri de zeci de mii de euro si un Mercedes.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
George Simion și Nicușor Dan sunt candidații la prezidențialele din România care au rămas în cursa pentru fotoliul de la Cotroceni. Excluderea din competiția electorală a candidatului guvernării ar putea genera căderea Guvernului Ciolacu, scrie presa de la București. /Patru deputați afiliați condamntului Ilan Șor au zburat la Istanbul. Destinația mai este folosită de moldoveni ca și escală pentru a ajunge Moscova. /Mezelurile se vor scumpi în câteva săptămâni. Procesatorii spun că de curând plătesc taxe de import de 25 la sută, costuri ce se vor reflecta și în prețurile. Problemea se țin lanț după ce pesta a nimicit 20 la sută din porcii crescuți în fermele moldovenești.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Incendiu în parcul central din capitală. Un local a fost cuprins de flăcări, în această după amiază. La fața locului au fost trimise 9 echipaje de pompieri care au localizat focul, într-o oră. /Start vot pentru diasporă la alegerile prezidențiale din România. Mii de cetățeni români din Republica Moldova și-au exercitat deja dreptul la vot la secțiile deschise pe teritoriul țării noastre. /Fosta șefă a Procuraturii Anticorupție afirmă că a tăcut despre presiunile la care ar fi fost supusă din partea guvernării pe durata mandatului său pentru nu provoca un scandal și pentru a-și putea exercita în continuare atribuțiile. Veronica Dragalin a făcut declarațiile în cadrul emisiunii Cutia Neagra de la TV8.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
După luni de tensiuni și negocieri, Ucraina și SUA au semnat acordul privind mineralele rare din țara vecină. /De 1 mai, socialiștii au organizat o paradă electorală, în centrul capitalei. Aceștia și-au scos în stradă simpatizanții care au scandat lozinci antiguvernamentale. /Votul în diasporă la alegerile prezidențiale din România începe mâine. Cei cu cetățenie română din Republica Moldova își vor putea exprima opțiunea la cele 64 de secții de votare deschise pe teritoriul țării noastre.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Într-o primă reacție publică după ce a fost acuzat că și-a agresat fizic soția, deputatul Vasile Bolea a declarat că nevasta sa ar fi avut o criză de nervi și că el nu a agresat-o ci încerca doar să o imobilizeze tinând-o de mâini și de picioare. /Deținutul din Taraclia care a evadat duminică seara din penitenciar s-a bucurat de libertate doar o zi. Oamenii legii l-au găsit pe individ în timp ce se ascundea într-o locuință din Cadîr-Lunga. Ce riscă bărbatul pentru isprava sa. /În timp ce propune un armistițiu cu ocazia zilei de 9 mai, Rusia atacă cu drone kamikaze regiunile ucrainene. Un copil a murit, iar peste 50 de oameni au fost răniți în urma mai multor explozii produse la Harkiv și la Dnipro.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Uniunea Europeană a prelungit sancțiunile impuse pe numele a 16 persoane, printre care Șor, Cavcaliuc, Tauber și Plahotniuc în baza acuzațiilor de subminare a suveranității și independenței țării noastre. /Alertă la Taraclia. Un deținut încarcerat în penitenciarul din localitate a evadat aseară. /Toată Spania și o parte din Portugalia și Franța au rămas ieri fără electricitate din cauza unei pene masive de curent la rețeaua electrică spaniolă.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
La o săptămână după Înviere, creștinii ortidocși din Republica Moldova i-au pomenit pe cei răposați. Oamenii vizitează mormintele celor apropiați, împart pomeni de sufletul celor adormiţi, iar preoții oficiază slujbe speciale. /Inteligența Artificială poate îmbunătăți nu doar calitatea muncii, dar și siguranț. Astăzi este marcată Ziua Mondială pentru Securitate și Sănătate în Muncă. În acest an, discutăm despre cum inteligența artificială și digitalizarea pot salva vieți, dar și despre riscurile pe care le aduce. /Cel puțin 11 oameni au fost uciși, după ce o mașină a intrat în mulțime, la un festival care celebra cultura filipineză, în orașul canadian Vancouver. Șoferul mașinii a fost reținut.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Procuratura Generală anunță că a transmis în judecată dosarul, în care Alexei Cotorobai, fratele ucigașului gravidei de la Orhei, este acuzat că a omorât un bebeluș, acum 14 ani, la Telenești. /Avertisment de călătorie pentru ruși în Moldova. Kremlinul acuză Chișinăul de „politică discriminatorie” față de călătorii ruși care intră în țară. Care este replica Ministerului de Externe de la Chișinău. /După Kiev, rușii au atacat cu drone și rachete un oraș din Dnipropetrovsk. 3 oameni, între care și un copil au fost uciși, iar 10 civili s-au ales cu răni.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Aflată într-o vizită oficială, de două zile, la Chișinău, vicepreședinta Comisiei Europene Kaja Kallas s-a întâlnit astăzi cu Maia Sandu. Șefa statului și înaltul reprezentant al UE pentru afaceri externe și politică de securitate, au susținut o conferință de presă comună. /Doi bărbați din Chișinău sunt cercetați penal pentru falsificarea buletinelor de identitate, a pașapoartelor și a permiselor de conducere. Indivizii câștigau între 250 și o mie de euro pentru serviciile lor. /Cel puțin nouă morți și 63 de răniți, a lăsat în urma un atac masiv lansat de ruși asupra Kievului, noaptea trecută. Printre victime sunt și copii, au anunțat autoritățile ucrainene.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Familiile cu copii mici și cele care au în grijă persoane cu dizabilități vor primi de la guvern un ajutor financiar cu ocazia Paștelui. /Un fost director al Centrului de adăpost pentru animale din municipiul Bălți a fost reținut de CNA. /Un atac cu drone rusești asupra regiunii ucrainene Dnipropetrovsk a ucis, azi dimineaţă, nouă persoane şi a rănit 30.

/VIDEO/ Rezultate alegeri prezidențiale România 2025, turul II: Nicușor Dan câștigă scrutinul în fața lui George Simion
/VIDEO/ Rezultate alegeri prezidențiale România 2025, turul II: Nicușor Dan câștigă scrutinul în fața lui George Simion
/VIDEO/ Despre mitul poporului „transnistrean”, istorie negată și lipsă de acțiune, de la 19:55 la „Alo, TV8”
/VIDEO/ Despre mitul poporului „transnistrean”, istorie negată și lipsă de acțiune, de la 19:55 la „Alo, TV8”
/VIDEO/ Austria a câștigat Eurovision 2025 cu „Wasted love” a lui JJ: Clasamentul final al țărilor
/VIDEO/ Austria a câștigat Eurovision 2025 cu „Wasted love” a lui JJ: Clasamentul final al țărilor
/VIDEO/ „Societatea noastră prea repede etichetează”: Mărturiile unei mame care crește un copil cu autism în Moldova
/VIDEO/ „Societatea noastră prea repede etichetează”: Mărturiile unei mame care crește un copil cu autism în Moldova
Alegeri prezidențiale România, turul II: 64 de secții de votare deschise în Moldova timp de 3 zile
Alegeri prezidențiale România, turul II: 64 de secții de votare deschise în Moldova timp de 3 zile

Abonează-te la știri pe e-mail

TV8.md este site-ul de știri din Republica Moldova cu noutăți sociale, politice și economice de ultima oră, meteo astăzi, emisiuni, interviuri și investigații.
TiktokFacebookInstagramYoutubeTelegramTiktok

© 2025 TV8.md. Preluarea materialelor publicate pe tv8.md este permisă doar cu citarea sursei în primul alineat și prin intermediul unui link activ către pagina articolului.