Preoții de la Episcopia de Ungheni și Nisporeni cer anularea documentului din 2017 prin care biserica din Dereneu a trecut de la Mitropolia Moldovei la cea a Basarabiei, dând asigurări că fostul paroh ar fi falsificat semnăturile sătenilor. Astăzi, aceștia au depus o cerere prealabilă la Ministerul Justiției, pe care instituția spune că o va examina și apoi se va expune. Nu este clar însă dacă o eventuală anulare ar putea afecta hotărârea irevocabilă a CSJ, care a stabilit transmiterea lăcașului în folosința Mitropoliei Basarabiei. Contactat de TV8, părintele Marin Florin a respins acuzațiile.
Astfel, reprezentanții Mitropoliei Moldovei au cerut Ministerului Justiției să retragă documentul prin care acum nouă ani, biserica din satul Dereneu a trecut din subordinea unei mitropolii la cealaltă. Ei îl acuză pe preotul Marin Florin că ar fi falsificat semnăturile localnicilor și au adus astăzi în fața presei o femeie a cărei semnătură se regăsește în listă, dar care dă asigurări că nu și-a dat acordul pentru asta.
Părintele Marin Florin neagă toate acuzațiile.
„Sunt niște minciuni și neadevăruri, fiindcă noi am avut adunarea generală a localității, unde au venit peste 500 de persoane, adică 99 la sută. Unde credincioșii au hotărât trecerea la unica și adevărata, canonică Mitropolia Basarabiei. Eu sunt doar administratorul bisericii, legal”, a menționat preotul de la Mitropolia Basarabiei, Marin Florin
Între timp, situația de la biserica din satul Dereneu rămâne neschimbată. De dimineață, parohii Mitropoliei Moldovei au organizat acolo două liturghii. La una dintre acestea, enoriașii s-au rugat și pentru patriarhul Kiril al Rusiei, cel care binecuvântează soldații ruși să omoare ucraineni în război.
În interior, preotul Alexandru, tot reprezentant al Mitropoliei Moldovei, care stă baricadat în interior cu familia sa deja de două săptămâni, a ținut o altă slujbă.
Cei de la Mitropolia Basarabiei spun că nu vor decât ca legea să fie respectată.
„Este o problemă pur juridică a cărei drept nu se respectă. S-a constatat deja, prin decizie irevocabilă că mitropolia Moldovei nu a avut, nu are și, în concluzie, nu poate să pretindă un drept de folosință sau posesie asupra acestei biserici”, a subliniat avocatul Mitropoliei Basarabiei, Marin Sardari.
Cazul a fost comentat și de președintele Parlamentului. Igor Grosu crede că scandalul a degenerat într-un show politic și că biserica este folosită pentru a dezbina societatea.
„Asistăm la un conflict între ortodocși și ortodocși. Cine e mai credincios. Acolo sunt niște ambiții care sunt tare departe de credință și de religie. Vedem politicieni care se capitalizează și victimizează pe acest conflict. Pentru că noi avem acolo un desant așa numiți enoriași, aduși de la o piață. Am văzut și un personaj fost mercenar”, a punctat președintele Parlamentului, Igor Grosu.
Opoziția din Parlament insistă că acolo s-ar face o nedreptate.
„Haideți să facem un referendum în acel sat. Să vedem ce spun localnicii, să vedem ce vor decide ei. Așa să fie, pentru că biserica de acolo nu are nimic cu România. Ea a fost construită pe timpurile când noi nu eram parte a României. Instanța este acum subordonată politic, noi asta știm”, a menționat deputatul PSRM, Igor Dodon.
Acum două zile, când scandalul a escaladat, oamenii legii au anunțat despre reținerea a șase persoane, printre care și primarul localității, ales din partea PSRM. Nu este clar care este soarta acestor oameni astăzi. Am solicitat un comentariu de la IGP, dar nu am primit deocamdată un răspuns.
Disensiunile din Dereneu au rădăcini mai vechi. Totul a început în 2017, când părintele Florin a decis să treacă de la Mitropolia Moldovei la Mitropolia Basarabiei, invocând taxe prea mari. După ani de judecată, CSJ a decis irevocabil că dreptul de folosință a lăcașului de cult aparține Mitropoliei Basarabiei.