34 de incidente au fost semnalate până în prezent la secțiile de votare din țară. Cifrele au fost anunțate de către Misiunea Promo-LEX de Observare a Alegerilor, începând cu perturbarea ordinii publicii, până la votare în grup.
Respectiv au fost înregistrate 7 cazuri de perturbarea ordinii publice în secțiile de votare sau în raza de 100 de metri de la secția de votare. Este vorba de prezența materialelor de publicitate: afișe și panouri electorale. Cazurile au fost înregistrate la Taraclia, Trușeni, Fetești-Edineț, Corjeuți- Briceni, sectorul Botanica.
Patru cazuri în care persoane nejustificate au fost prezente la secțiile de votare sau în raza de 100 de metri de la secție. Este vorba de sectorul Buiucani sau orașele Atena și Bologna.
Totodată, au fost înregistrate încălcări ale secretului lotului. mai exact, fotografierea buletinelor de vot, ce permite vizualizarea votului legătorului. Cazurile au fost înregistrate la Bălți, Peresecina-Orhei.
Mai mult, un caz mai deocheat a fost surprins și la Dubăsari, unde un cuplu a intrat împreună pentru a vota.
În sectorul Rîșcani-Chișinău și în Congaz-UTAC a fost limitat accesul pentru monitorizarea alegătorilor. Este vorba de spațiu interzis de observare pentru observatori.
La Ceadîr-Lunga, Bălți, Cimișlia, sectorul Buiucani și Ciuciuleni-Hîncești au avut loc încălcări în procesul de organizare a votării, odată ce urnele de vot au fost sigilate cu două sau trei sigilii, în loc de patru, cum este după regulament.
TV8.md reamintește că astăzi, la cele peste 2.200 de secții de votare din țară, cât și de peste hotare, sunt așteptați peste 2,7 milioane de alegători. Fiecare va primi câte două buletine de vot - unul cu cei 11 candidați la prezidențiale și altul cu opțiunea „da” sau „nu” la referendumul privind integrarea europeană a Republicii Moldova.
Pentru a putea vota la referendum și prezidențiale trebuie să vă prezentați la secțiile de votare cu buletinul de identitate sau pașaport. Doar că atenție, dacă v-ați prins că aveți actele expirate, veți putea vota doar în baza pașaportului. Cei care nu au decât un buletin expirat, pot să facă unul provizoriu chiar în ziua alegerilor la orice filială a Agenției pentru Servicii Publice.
Pentru alegerile din acest an au fost deschise 1988 de secții de votare în țară, inclusiv 30 în Zona de Securitate pentru moldovenii stabiliți în stânga Nistrului. Peste hotare avem 228 de secții, cele mai multe fiind în Italia, Germania și Franța.




























































