Ceremonia de decernare a Balonului de Aur are loc luni, la Théâtre du Châtelet din Paris începând cu ora 21:30. Marele favorit este brazilianul Vinicius Jr., deși pe lista pretedenților mai figurează alte nume mari precum Harry Kane, Toni Kroos sau Kylian Mbappé, transmite Digi24.
Lista nominalizaților cuprinde 30 de fotbaliși, dintre care cei mai importanți, sunt: Jude Bellingham (Anglia, 21 de ani, Real Madrid): 54 de meciuri, 27 de goluri, 16 pase decisive; Harry Kane (Anglia, 31 de ani, Bayern Munchen): 59 de meciuri, 52 de goluri, 13 pase decisive; Kylian Mbappé (Franţa, 25 de ani, Paris-SG / Real Madrid): 62 de meciuri, 52 de goluri, 20 de pase decisive; Vinicius Jr (Brazilia, 24 de ani, Real Madrid): 49 de meciuri, 26 de goluri, 12 pase decisive; Florian Wirtz (Germania, 21 de ani, Bayer Leverkusen): 64 de meciuri, 21 de goluri, 21 de pase decisive;
Cel mai tânăr dintre jucătorii de pe listă este spaniolul Lamine Yamal, în vârstă de doar 17 ani, iar cel mai în vârstă este germanul Mats Hummels, de 35 de ani.
La feminin, favoritele la titlu sunt jucătoarele Aitana Bonmati și Alexia Putellas de la FC Barcelona, Lauren Hemp de la Manchester City și Ada Hegerberg de la Olympique Lyon.
În cadrul Galei, se vor decerna și alte premii importante.
Pentru titlul de cel mai bun club masculin se vor lupta echipele germane Borussia Dortmund și Bayer Leverkusen, echipele spaniole Girona și Real Madrid, precum și echipa engleză Manchester City.
La categoria de cel mai bun antrenor se vor confrunta Xabi Alonso de la Bayer Leverkusen, Carlo Ancelotti de la Real Madrid, Gian Piero Gasperini de la Atalanta, Pep Guardiola de la Manchester City și doi antrenori de la naționale: Luis de la Fuente, tehnicianul Spaniei și Lionel Scaloni, de la cârma Argentinei.
Pentru Premiul Yashin, acordat celui mai bun portar, se vor duela sportivii: Diogo Costa de la Porto, Gianluigi Donnarumma de la PSG, Gregor Kobel de la Borussia Dortmund, Andriy Lunin de la Real Madrid, Mike Maignan de la AC Milan, Giorgi Mamardashvili de la Valencia, Emiliano Martinez de la Aston Villa, Unai Simón de la Athletic Club, Yann Sommer de la Inter și Ronwen Williams de la formația sud africană, Mamelodi Sundowns.
Un alt premiu este acordat celui mai bun tânăr jucător sub 21 de ani. La Premiul Kopa din acest an pretind: Pau Cubarsi de la Barcelona, Alejandro Garnacho de la Manchester United, Arda Güler de la Real Madrid, Karim Konaté de la Red Bull Salzburg, Kobbie Mainoo de la Manchester United, João Neves și Warren Zaïre-Emery de la PSG, Savinho de la Manchester City, Mathys Tel de la Bayern München și marele favorit, Lamine Yamal de la Barcelona.
Pentru prima dată din anul 2003, lista nominalizaților la Balonul de Aur nu îi include pe Lionel Messi și Cristiano Ronaldo. Cei doi, împreună, au câștigat de 13 ori acest trofeu: jucătorul argentinian, de opt ori, iar cel portughez, de cinci ori.

























































