Breaking news/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1401: Atac la Nistru de Crăciun, prognoză de pace și refuzul Moscovei. Zelenski: „Fie ca Putin să piară”

externe

/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 990: Atac masiv în Rusia, vizită la Kiev și decizie din SUA! Consilier al lui Trump: Crimeea a dispărut

09 noiembrie 2024, ora 23:05

Un consilier principal al președintelui ales Donald Trump spune că viitoarea administrație se va concentra pe obținerea păcii în Ucraina, mai degrabă decât să permită țării să recâștige teritoriul ocupat de Rusia, potrivit BBC. SUA vor trimite „contractori militari” în Ucraina. Aceștia se vor ocupa, printre altele, de „întreținerea” bateriilor Patriot și a avioanelor F-16. Șeful diplomației europene, aflat în vizită la Kiev, reasigură Ucraina de „sprijinul de neclintit” al UE după victoria lui Trump în SUA.

Între timp, drone ucrainene au lovit o fabrică de muniţii din centrul Rusiei într-un atac nocturn, a declarat sâmbătă pentru Reuters o sursă din cadrul Serviciului de Securitate Ucrainean (SBU), în timp ce Rusia afirmă că a fost vizată peste noapte de un atac ucrainean masiv în urma căruia a doborât 50 de drone în şapte regiuni, scrie News.ro. Premierul polonez se va întâlni cu liderii din Franţa, Marea Britanie şi NATO pentru a discuta despre Ucraina. Donald Tusk a precizat că „nu există nicio îndoială că acest nou peisaj politic reprezintă o provocare serioasă pentru toată lumea”.

UPDATE În ziua 990 de război aflăm că relația Ucrainei cu Marea Britanie s-a „înrăutățit” substanţial de când guvernul laburist a preluat puterea în iulie. Sau cel puţin asta spun câţiva oficiali de la Kiev. Prim-ministrul Keir Starmer nu a vizitat încă Ucraina, la patru luni de la preluarea mandatului, iar Kievul consideră că o călătorie „turistică” ar fi inutilă dacă Londra nu se angajează să reînnoiască stocurile de rachete Storm Shadow, notează Spotmedia.

UPDATE Ucraina a produs primele sale 100 de rachete, a declarat președintele Volodimir Zelenski în timpul discursului său zilnic din 9 noiembrie, conform Kyiv Independent.

UPDATE Înaltul Reprezentant al Uniunii Europene pentru politica externă, Josep Borrell, a confirmat că UE pregăteşte un nou pachet de sancţiuni împotriva Moscovei. „Da, suntem la cel de-al 15-lea pachet de sancţiuni împotriva Rusiei şi trebuie să consolidăm măsurile împotriva evadării acestor sancţiuni”, a spus Borrell la o conferinţă de presă de la Kiev. „Trebuie să să folosească sancţiuni pentru a izola capacitatea industrială a Rusiei. Componentele pe care trebuie să le importe din restul lumii nu ar trebui să ajungă în Rusia”, a mai spus spaniolul, notează Mediafax.

UPDATE Josep Borrell, şeful diplomaţiei europene, a devenit sâmbătă primul oficial de rang înalt al UE care vizitează Kievul după victoria lui Donald Trump în alegerile americane, într-o încercare de a linişti îngrijorările Ucrainei privind continuarea sprijinului occidental. „Acest sprijin rămâne neclintit. Este absolut necesar pentru ca voi să continuaţi să vă apăraţi împotriva agresiunii Rusiei", a declarat Borrell în timpul unei conferinţe de presă comune cu ministrul ucrainean de externe la Kiev, transmite Reuters. „Nimeni nu ştie exact ce va face noua administraţie” americană, a mai spus Borrell sâmbătă, subliniind că preşedintele american în exerciţiu, Joe Biden, mai are încă două luni în funcţie pentru a lua decizii.

UPDATE Şeful diplomaţiei europene Josep Borrell a sosit sâmbătă la Kiev pentru a discuta cu liderii ucraineni, în ultima sa vizită în Ucraina înainte ca mandatul său să se încheie, informează dpa. 

UPDATE Oficialii Pentagonului au discuţii informale despre felul în care să răspundă Departamentul Apărării, în cazul în care Donald Trump ar emite ordine controversate, de pildă de a desfăşura armata pe plan intern şi de a face concedieri masive în rândul angajaţilor apolitici, au declarat pentru CNN oficiali din domeniul apărării.

UPDATE Guvernul ucrainean organizează o întâlnire între preşedintele Volodimir Zelenski şi preşedintele ales al SUA, Donald Trump. Acest lucru a fost făcut cunoscut de ministrul de externe Andrii Sibiha, care a vorbit de la Kiev într-o conferinţă de presă comună cu şeful diplomaţiei UE Josep Borrell. „Dialogul dintre Trump şi Zelenski a fost deja stabilit – a spus Sibiha cu privire la apelul telefonic de miercuri la care a participat şi miliardarul Elon Musk – suntem deschişi către o cooperare ulterioară”. Trump şi Zelenski s-au întâlnit ultima dată la New York la sfârşitul lunii septembrie, când liderul ucrainean a călătorit în Statele Unite pentru a-şi prezenta „planul de victorie”, notează Mediafax.

UPDATE Cancelarul german, Olaf Scholz, susţine că nu pot exista negocieri cu privire la războiul din Ucraina fără participarea Kievului. De asemenea, potrivit acestuia, țările UE ar trebui să continue să ajute Ucraina să facă faţă agresiunii Federației Ruse. „Există un principiu asupra căruia aproape toată lumea este de acord – nimic despre Ucraina fără Ucraina. Aşa ar trebui să fie şi de acum înainte. Nu se poate negocia peste capul ucrainenilor. Prin urmare, în opinia mea, ar trebui să fie foarte, foarte clar că discutăm tot ce este necesar pentru viitor din acest punct de vedere” – a afirmat cancelarul, potrivit unui comunicat pe site-ul executivului german, scrie Rador.

UPDATE Moscova analizează un plan de fuziune a celor mai mari trei companii petroliere ale sale într-un singur megaproducător de petrol, a dezvăluit sâmbătă cotidianul american The Wall Street Journal. În cadrul fuziunii, Rosneft Oil, susținută de stat, ar absorbi Gazprom Neft - o filială a gigantului gazelor naturale Gazprom - și Lukoil, au declarat pentru The Wall Street Journal surse familiare cu discuțiile. În urma acordului, noua companie ar deveni al doilea mare producător de petrol din lume, după Aramco din Arabia Saudită, și ar pompa de aproape trei ori producția Exxon Mobil. Aceasta ar permite Rusiei să impună prețuri mai mari clienților din India și China, potrivit The Wall Street Journal.

UPDATE Ministerul rus de Externe nu vede în acest moment motive pentru a vorbi despre reluarea dialogului cu Statele Unite privind stabilitatea strategică și controlul armelor nucleare, a anunțat viceministrul rus de Externe, Serghei Riabkov, citat sâmbătă de agenția de știri Interfax, potrivit Reuters. Serghei Riabkov a mai afirmat că Moscova și Washingtonul „fac schimb de semnale cu privire la Ucraina” prin intermediul unor canale închise, la nivel militar și politic. El a mai spus că Rusia este pregătită să asculte propunerile președintelui ales al SUA, Donald Trump, privind rezolvarea crizei din Ucraina, adăugând că nu poate exista o soluție simplă, scrie HotNews.

UPDATE Guvernul britanic a adăugat pe lista sa de sancțiuni mai mulți spioni și comandanți ruși care operează în Ucraina și Africa, dar și un agent GRU implicat în otrăvirea fostului agent dublu Serghei Skripal și a fiicei sale Iulia, relatează The Insider.

UPDATE Pe front, bloggerii militari ruşi au raportat că forţele Moscovei au intrat în satul Sonţivka şi se apropie de capturarea unui oraş important Kurahove. Autorităţile ucrainene nu au recunoscut că satul a căzut în mâinile ruşilor. Statul Major al Ucrainei a menţionat doar că armata a respins 18 din cele 32 de atacuri ruseşti de lângă Kurahove şi 19 atacuri lângă Pokrovsk. „Direcţia Kurahove şi direcţia Pokrovsk sunt cele mai dificile în acest moment”, a declarat preşedintele Volodimir Zelenski în discursul său video nocturn. Popularul blog militar ucrainean DeepState a arătat că Sonţivka se află într-o zonă gri, cu un control incert, scrie Spotmedia.

UPDATE Atacurile cu drone asupra portului sudic Odesa au continuat pentru a treia zi consecutiv. A fost lovit mai întâi un bloc de locuinţe, declanşând un incendiu de proporţii. Surse locale au postat imagini care arată maşini şi clădiri în flăcări şi un fum gros care se ridică spre cer. Apoi, în cursul nopţii, forţele armate ruse au efectuat un atac masiv cu drone asupra oraşului Odesa şi a suburbiilor sale, omorând o persoană şi rănind alte 13. Doi copii, de 4 şi 16 ani, se numără printre răniţi, potrivit Ukrainskaia Pravda. Au fost avariate clădiri din două complexe rezidenţiale, case particulare, depozite ale unei întreprinderi şi maşini, dintre care cel puţin 10 au fost complet distruse de foc.

UPDATE Prim-ministrul polonez Donald Tusk a declarat sâmbătă se va întâlni în curând cu preşedintele Franţei, premierul Marii Britanii, şeful NATO şi liderii statelor nordice şi baltice pentru a discuta despre cooperarea transatlantică şi războiul din Ucraina, informează agenția Reuters, citată de News.ro. Viitorul ajutorului pentru Ucraina se numără printre întrebările majore cu care se confruntă Uniunea Europeană după victoria lui Donald Trump în alegerile americane. Trump a criticat nivelul de sprijin al SUA pentru lupta Ucrainei împotriva invaziei Rusiei şi, înainte de alegeri, a promis să pună capăt conflictului chiar înainte de a prelua funcţia, fără a explica cum.

UPDATE Bloggerii militari ruşi susţin că forţele Moscovei au intrat în satul Sonţivka şi se apropie de capturarea unui oraş important – Kurahove. Autorităţile ucrainene nu au recunoscut că satul a căzut în mâinile ruşilor. Potrivit Statului Major al Ucrainei, inamicul şi-a mărit recent numărul de regimente, brigăzi şi divizii, precum şi numărul de soldaţi cu aproape 100.000. De asemenea, lungimea liniei frontului a crescut la 1.300 de kilometri. În octombrie, ruşii au ocupat 490 km din teritoriul ucrainean, cea mai amplă cucerire teritorială din acest an, scrie Spotmedia.

UPDATE Viktor Orbán, aliat şi admirator al lui Trump, este de părere că SUA vor înceta în curând să mai sprijine financiar şi militar Ucraina în războiul împotriva ruşilor, scrie Financial Times. „Există o înfrângere militară în Ucraina. Americanii vor renunţa la acest război” a declarat Orban, apropiat atât a lui Trump, cât şi a lui Putin, la radioul naţional vineri dimineaţă, scrie ZF.

UPDATE Un consilier principal al președintelui ales Donald Trump spune că viitoarea administrație se va concentra pe obținerea păcii în Ucraina, mai degrabă decât să permită țării să recâștige teritoriul ocupat de Rusia. Bryan Lanza, un strateg al Partidului Republican, a declarat pentru BBC că administrația Trump îi va cere președintelui ucrainean Volodimir Zelenski versiunea sa de „viziune realistă pentru pace”. „Dacă Zelenski insistă că pacea necesită Crimeea, nu vorbește serios... Avem vești pentru președintele Zelenski: Crimeea a dispărut”, a spus Bryan Lanza.

UPDATE O instanță militară rusă a condamnat doi soldați la închisoare pe viață, pentru uciderea unei familii de 9 persoane din regiunea ocupată Donețk. Este foarte rar ca trupele ruse să fie trase la răspundere la ele acasă pentru crime de război. În acelaşi timp, cel puțin 15 deținuți politici au murit în închisorile rusești în acest an, inclusiv Alexei Navalnîi, potrivit Spotmedia.

UPDATE Postul TV rus Rossiya 1 a difuzat pe post fotografii nud cu Melania Trump, realizate în timpul carierei sale de model, după victoria soțului său la alegerile prezidențiale din SUA, relatează The Sun și Newsweek. Fotografiile au fost difuzate în timpul emisiunii 60 de minute de prezentatoarea rusă Olga Skabeeva și de co-prezentatorul și soțul său, Evgheni Popov.

UPDATE Ministerul rus al Apărării a anunțat că a doborât 50 de drone ucrainene în șapte regiuni rusești în cursul nopții, a raportat agenția de știri de stat rusă Tass.

UPDATE Ukrainska Pravda scrie, citând surse, că cel puțin 13 drone au zburat peste uzina chimică peste noapte. Din cauza emisiilor, de la atelierul de producere a prafului de pușcă iese fum portocaliu.

UPDATE Dronele ucrainene au lovit o fabrică de muniții din centrul Rusiei, a declarat sâmbătă, 9 noiembrie, un reprezentant din Serviciul de Securitate al Ucrainei (SBU), care a dorit să rămână anonim, pentru Reuters. Atacul asupra fabricii chimice Aleksinsky, care produce praf de pușcă, muniție și arme în regiunea Tula, aflată la aproximativ 200 km de Moscova, face parte dintr-o strategie de a viza fabrici care sprijină războiul Moscovei împotriva Ucrainei, susține sursa citată.

UPDATE În ultimele sale luni, administrația președintelui Joe Biden a decis să permită contractorilor americani din domeniul apărării să lucreze în Ucraina pentru a întreține și repara armamentul furnizat de Pentagon. Oficialii americani au declarat acestea pentru Reuters, și reprezintă o schimbare politică semnificativă care vizează să ajute Kievul în lupta împotriva Rusiei. Conform oficialilor americani, contractorii vor fi prezenți în număr limitat și vor fi poziționați departe de liniile frontului. Decizia e menită să ajute Kievul în ceea ce privește întreținerea și folosirea sistemelor complexe de armament occidental furnizate Kievului, au declarat surse militare pentru Politico. 

/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 988: Atac matinal, frica Rusiei, planul lui Trump și risc de iarnă grea! Zelenski e în Ungaria
/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 989: Condițiile lui Putin și precizări de la Zelenski. ISW explică semnele Rusiei pentru Trump
Descoperire macabră în ajun de Crăciun: Poliția a intervenit de urgență lângă Aeroportul Chișinău
Descoperire macabră în ajun de Crăciun: Poliția a intervenit de urgență lângă Aeroportul Chișinău
/VIDEO/ Escrocheriile online iau amploare în prag de sărbători: Cum ne protejăm conturile și buzunarele
/VIDEO/ Escrocheriile online iau amploare în prag de sărbători: Cum ne protejăm conturile și buzunarele
/VIDEO/ Primarul Ion Ceban, huiduit la Arena Chișinău: Mesajul transmis în timpul concertului Zdob și Zdub
/VIDEO/ Primarul Ion Ceban, huiduit la Arena Chișinău: Mesajul transmis în timpul concertului Zdob și Zdub
/VIDEO/ Nebunie și peripeții la filmările „Revelion de Vis”: Nu rata cel mai spectaculos film - pe 31 decembrie, la TV8
/VIDEO/ Nebunie și peripeții la filmările „Revelion de Vis”: Nu rata cel mai spectaculos film - pe 31 decembrie, la TV8
/VIDEO/ Felicitări de Crăciun cu promisiuni, laude și mesaje de unitate: Politicienii și diplomații s-au întrecut în urări
/VIDEO/ Felicitări de Crăciun cu promisiuni, laude și mesaje de unitate: Politicienii și diplomații s-au întrecut în urări

Catastrofă pe muntele Kilimanjaro: 5 morți după ce un elicopter s-a prăbușit

missing
25 decembrie 2025, ora 22:00

Un elicopter s-a prăbușit miercuri pe Muntele Kilimanjaro, cel mai înalt vârf al Africii și una dintre cele mai populare destinații turistice din Tanzania. Toate cele cinci persoane aflate la bord și-au pierdut viața, au anunțat joi autoritățile, citate de AFP.

Potrivit Autorității Aviației Civile din Tanzania, accidentul s-a produs la o altitudine de aproximativ 4.700 de metri, în apropierea taberei Barafu Camp.

Un comandant al poliției locale a precizat că elicopterul se afla într-o misiune de salvare și s-a prăbușit miercuri, în jurul orei locale 17:30. Printre victime se numără pilotul, cetățean al Zimbabwe, și doi turiști din Cehia. Cauza exactă a accidentului nu a fost, deocamdată, stabilită.

Amintim că, în luna iunie, Uniunea Europeană a inclus toate companiile aeriene din Tanzania pe lista transportatorilor considerați cu risc ridicat. În ultimii ani, mai multe accidente aviatice grave au avut loc în această țară, inclusiv prăbușirea unui avion în Lacul Victoria, în 2022, soldată cu 19 morți.

Milioane de oameni din toată lumea sărbătoresc astăzi Nașterea Domnului. În Republica Moldova, atmosfera de Crăciun se resimte mai mult în capitală și în câtea sate din nordul și sudul țării, unde creștinii respectă calendarul grigorian. /Crăciunul pe stil nou aduce carburanți la cele mai mici prețuri din ultimii aproape patru ani. Benzina și motorina nu au mai costat atât de ieftin din ianuarie 2022. /Ger extrem în Siberia. În Iakutia s-au înregistrat –56°C, iar meteorologii avertizează că temperaturile ar putea coborî chiar și până la -60 de grade.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Detalii halucinante despre crima descoperită ieri la Anenii Noi. Trei persoane au fost reținute. În gospodăria principalului suspect au fost descoperite osăminte de om, dar și haina în care era îmbrăcată victima în ziua dispariției. /Percheziții la 8 luni de la demolarea fostului cinematograf „Gaudeamus”. Oamenii legii cercetează reprezentantul unei companii de construcții, alături de alte persoane din Primărie, responsabile de autorizarea lucrărilor. /Șeful Statului Major al armatei libiene, patru oficiali militari de rang înalt și trei membri ai echipajului au murit după ce avionul lor s-a prăbușit lângă Ankara, la scurt timp după decolare.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Vlad Plahotniuc va petrece Crăciunul și Revelionul în Penitenciar au decis azi magistrații de la judecătoria Buiucani. În ședința de azi au fost audiați încă doi martori ai apărării. /Vlad Filat și fosta sa soție, Sanda Filat au fost găsiți vinovați de o instanță franceză de spălare de bani. Fostul premier s-a ales cu doi ani de închisoare și cu o amendă de 100 de mii de euro. /O mașină capcană a ucis un general al Statului Major rus, în sudul Moscovei. Explozibilul, instalat sub caroserie a fost detonat la căteva minute după ce vehiculul a pornit.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Postul vamal Palanca și-a sistat activitatea, iar cel de la Tudora asigură traficul doar celor porniți la Belgorod-Dnestrovsk, urmare a unor noi atacuri cu drone rusești asupra podului de peste Nistru de la Maiaki. /Fostul deputat PLDM Veaceslav Ioniță s-a prezentat în instanță în apărarea lui Plahotniuc. Acesta a vorbit despre implicarea lui Vlad Filat în devalizarea sistemului bancar. /Europenii nu au găsit curaj ca să ofere Ucrainei activele înghețate ale Rusiei, dar au căzut de acord să ofere Kievului un împrumut de 90 de miliarde de euro, fără nicio dobândă.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Atac cu drone rusești lângă granița Republicii Moldova. A fost suspendată activitatea în punctele de trecere Palanca-Maiaki-Udobnoe și Tudora-Starokazacie. /Cei mai mari rivali politici s-au văzut, astăzi, în instanță. Vlad Filat a încercat fără succes să intre în camera de escortă pentru o întâlnire cu Vlad Plahotniuc, adus în cătușe la judecată. /Avizul critic al Comisiei de la Veneția a pus pe pauză proiectul PACCO, ce pevede crearea unei noi procuraturi în locul Procuraturii Anticorupție și PCCOCS. Președintele Parlamentului afirmă că este nevoie de noi consultări.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Andrian Candu, fostul președinte al Parlamentului, a venit astăzi în instanță ca să-și apere nașul, acuzat de implicare în devalizarea sectorului bancar. /Guvernul a renunțat la ideea de a cumpăra activele Lukoil-Moldova de la aeroport în momentul în care s-a prins că, după privatizare, investitorul rus nu și-a onorat toate angajamentele investiționale. /Președintele rus Vladimir Putin dă asigurări că Moscova își va atinge obiectivele sale în războiul din Ucraina și va ocupa teritoriile pe care le revendică ca fiind ale Rusiei, în pofida numeroaselor încercări internaționale de a pune capăt războiului.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Guvernul va prelua de la Lukoil-Moldova infrastructura de la aeroport și baza petrolieră din strada Muncești, fără a achita niciun ban, afirmă ministrul Infrastructurii Vladimir Bolea. /Proiectul PACCO, care prevede fuzionarea Procuraturii Anticorupție cu PCCOCS, a fost criticat de Comisia de la Veneția. Rămâneți cu noi pentru a afla cum răspund oficialii acestor critici. /Cadrele didactice din întreaga țară au organizat azi un flashmob prin care au cerut salarii mai mari. În buget nu sunt bani pentru asta, a declarat în replică Guvernul.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Statul preia toate bunurile companiei Lukoil de pe Aeroportul Chișinău. Anunțul a fost făcut de premierul Alexandru Munteanu. /MAE avertizează că moldovenii din Rusia care solicită permise ședere sau cetățenie ar putea fi obligați să accepte angajamente militare și recomandă prudență și asistență consulară. /Stare de urgență în economie, în stânga Nistrului din cauza problemelor cu gazul. Așa -zisul lider de la Tiraspol spune că măsura este temporară. Angajații de la trei întreprinderi au fost trimiși în șomaj tehnic.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Peste 22 la sută din gospodăriile care au cerut compensații de la stat nu s-au calificat pentru ajutor la plata facturilor, au anunțat azi autoritățile. Plățile încep astăzi, iar numărul beneficiarilor este cu 20 de procente mai mic decât anul trecut. /7,5 tone de mărar de import cu reziduuri de pesticide au fost nimicite de ANSA. Instituția nu precizează nici de această dată din ce țară au fost aduse zarzavaturile. /Conflictul dintre Statele Unite și UE se adâncește pe fundalul războiului din Ucraina. După șirul de critici venite din partea lui Donald Trump, Președinta Comisiei Europene, i-a transmis liderului american să nu se amestece în democrația Europei.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Acoperișul unui bloc de locuit cu 15 etaje din zona Circului a fost cuprins de flăcări în această dimineață. Două persoane au suferit intoxicații cu fum, iar un apartament de tip penthouse a fost distrus de foc. /Peste 10 tone de margarină pentru prepararea torturilor au fost distruse de ANSA. Testele de laborator au arătat că produsul conținea substanțe chimice peste limitele admise de legislație. /Investigația Recorder despre justiția capturată din țara vecină a zguduit sistemul judiciar românesc. O judecătoare de la Curtea de Apel București a confirmat azi o parte din dezvăluiri, în timp ce sute de români au protestat aseară la Consiliul Superior al Magistraturii.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Ședința Guvernului a început azi cu un protest al fermierilor care acuză statul că nu face nimic pentru a-i ajuta să depășească consecințele secetei din acest an. /Ex-premierul Dorin Recean a fost numit în funcția de consilier prezidențial special. Președinția anunță că acesta se va ocupa de consolidarea securității naționale în contextul amenințărilor de tip hibrid. /Noi polemici între Primăria Chișinău și ministerul Educației. Ion Ceban a declarat azi că examinează introducerea testării antidrog în școli pentru elevii de peste 13 ani. Inițiativa a fost calificată de Dan Perciun drept inutilă și intruzivă.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
14 șoferi riscă să rămână fără permise de conducere, după ce ar fi dat mită pentru a obține documentul, iar 9 examinatori de la Ungheni au statut de bănuit într-un dosar de corupție. /De la tribuna partidului pe care îl conduce, primarul Ion Ceban a cerut probe privind presupusul război hibrid al Rusiei împotriva Republicii Moldova, acuzându-i pe cei din PAS de justificări politice. /Fermierii anunță că vor protesta mâine în fața Guvernului. Aceștia cer moratoriu la executările silite și plata sumelor datorate de stat după ce seceta și roada slabă i-au împins în datorii.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
La aproximativ un an de când și-a ucis cu bestialitate propria mamă, a fost prins și încătușat. Un bărbat din Anenii Noi a reușit să ascundă de oamenii legii că el este autorul crimei, timp de aproape 10 luni. /Nivelul de sărăcie din Moldova rămâne ridicat, arată rezultatele unui sondaj al BNM privind stabilitatea financiară. Doar unul din patru moldoveni reușește să economisească lunar, în timp peste 70% rămân cu buzunarul gol. /Bucureștiul și-a ales un nou primar. Ciprian Ciucu, candidat PNL, a câștigat alegerile de duminică, obținând peste 36% din voturi.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Centrul Anticorupție anunță că a ridicat cinci milioane de lei, după perchezițiile de ieri în dosarul de corupție ce vizează mai mulți funcționarii ai primăriei Chișinău. Banii, în diferită valută, erau păstrați la domiciliile, dar și birourile celor șapte reținuți. /Parcul de distracții OrheiLand se închide. Decizia vine la scurt timp după ce fugarul Ilan Șor a anunțat încetarea proiectelor sociale și a sprijinului politic pentru aleșii săi. /Statele Unite ridică parțial sancțiunile impuse gigantului rus Lukoil. Condiția pusă este însă ca veniturile obținute din tranzacțiile făcute în acest timp de benzinării din afara Rusiei să nu fie transferate către Moscova.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Șapte persoane, inclusiv șeful direcției locativ-comunale a primăriei Chișinău, au fost reținute într-un dosar de corupție. În urma perchezițiilor, procurorii au ridicat câteva milioane de lei, în diferită valută. /Noi detalii despre pregătirea destabilizărilor în Republica Moldova. Oamenii legii au efectuat peste 50 de percheziții în care au fost vizate 35 de persoane din mai multe raioane. /Premierul Munteanu planifică tăierea salariilor pentru unii șefi de agenții guvernamentale. Anunțul a fost făcut în contextul aprobării de către Guvern a Legii Bugetului pentru anul viitor.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Alertă la Pepeni, Sângerei. Un localnic a găsit o dronă pe un câmp din apropierea satului și a adus-o acasă cu un motocultor. Poliția spune că este vorba despre un aparat de zbor, utilizat pentru inducerea în eroare. /Încă unul dintre primarii lui Ilan Șor pleacă din funcție. După demisia primarului de Orhei și edilul orașului Taraclia și-a depus mandatul. Se prespune că acesta s-a mutat deja la Moscova. /Mai puțin „ajutor la contor”. Guvernul anulează compensațiile pentru energia electrică. Din 1 ianuarie, cheltuielile pentru lumină vor crește cu cel puțin o sută de lei pentru fiecare familie.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Judecat în dosarul fraudei bancare, Vladimir Plahotniuc, a fost însoți, astăzi, pentru prima dată, în fața instanței. /Primarul orașului Orhei și-a anunțat demisia, la apelul lui Ilan Șor, în timp ce consilierii susținuți până acum de fugar ezită să o facă. /Alertă în sudul țării, după un atac cu drone în Ucraina. Punctul de trecere Giurgiulești-Reni a fost închis noaptea trecută, în urma luptelor aeriene de la hotar cu Republica Moldova.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Fugarul Ilan Șor se plânge că este nevoit să-și închidă „proiectele sociale” din Moldova pentru că nu mai are bani. Mai mult, își retrage și sprijinul politic pentru aleșii săi. /Alegeri fără alegeri în stâng Nistrului. După scrutinul de ieri, Tiraspolul a publicat o listă cu 33 de oameni despre care spune că au devenit deputați ai Sovietului Suprem. /Pacea din Ucraina a fost negociată ieri seară ore bune pe pământ american, în Florida. Ucrainenii și americanii s-au întâlnit față în față.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Organizatorul contrabandei cu arme de la vama Albița a fost plasat în arest în penitenciar pentru 30 de zile. Acesta se declară nevinovat. /Dimineața a început cu 20 de percheziții în dosarul TUX, după ce poliția declara zilele trecute că în schemă au mai apărut 50 de suspecți. /Percheziții și la Kiev. Este vizat Andrii Ermak, șeful de cabinet al președintelui Ucrainei. Oficialul este investigat în dosarul de corupție privind sectorul energetic din țara vecină, cel mai grav din mandatul actualului președinte.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Fără o Comisie Electorală funcțională, deputații de la Comrat au stabilit data alegerilor în Adunarea Populară a Găgăuziei. /Accident fatal, la Criuleni. Un șofer, urmărit de polițiști, s-a izbit într-o stație de așteptare a transportului public. Mașina a luat foc, iar bărbatul a fost găsit fără viață. /Doi militari de la Gărzile Naționale au fost împușcați, în apropiere de Casa Albă. Un suspect a fost prins. Preşedintele american a denunţat un „act de terorism”.

/VIDEO/ Pământ pentru șmecheri. Legăturile misterioase de la casa lui Andronachi cu un șantier de construcții deschis lângă Circ
/VIDEO/ Pământ pentru șmecheri. Legăturile misterioase de la casa lui Andronachi cu un șantier de construcții deschis lângă Circ
/VIDEO/ Escrocheriile online iau amploare în prag de sărbători: Cum ne protejăm conturile și buzunarele
/VIDEO/ Escrocheriile online iau amploare în prag de sărbători: Cum ne protejăm conturile și buzunarele
/VIDEO/ Verde-n ochi: Martorii Păpușarului. Cine sunt cei 27 de invitați ai lui Vladimir Plahotniuc
/VIDEO/ Verde-n ochi: Martorii Păpușarului. Cine sunt cei 27 de invitați ai lui Vladimir Plahotniuc
/VIDEO/ Nebunie și peripeții la filmările „Revelion de Vis”: Nu rata cel mai spectaculos film - pe 31 decembrie, la TV8
/VIDEO/ Nebunie și peripeții la filmările „Revelion de Vis”: Nu rata cel mai spectaculos film - pe 31 decembrie, la TV8
/DOC/ Mandat public și alt job privat: Ce a descoperit ANI în privința unui primar din Moldova
/DOC/ Mandat public și alt job privat: Ce a descoperit ANI în privința unui primar din Moldova

Abonează-te la știri pe e-mail

TV8.md este site-ul de știri din Republica Moldova cu noutăți sociale, politice și economice de ultima oră, meteo astăzi, emisiuni, interviuri și investigații.
TiktokFacebookInstagramYoutubeTelegramTiktokCorruption modal

© 2025 TV8.md. Preluarea materialelor publicate pe tv8.md este permisă doar cu citarea sursei în primul alineat și prin intermediul unui link activ către pagina articolului.