Breaking news/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1396: Plan cu Moldova, atac la Odesa, cifre dezvăluite și propunerea SUA. Zelenski îi dă replica lui Putin

externe

/LIVE TEXT/ Război în Orientul Mijlociu, ziua 451: Netanyahu operat și Assad abandonat. Bebeluși morți de frig în Gaza

30 decembrie 2024, ora 11:44

Autorităţile sanitare din Fâşia Gaza au anunţat că un bebeluş în vârstă de mai puţin de trei săptămâni a murit din cauza frigului, ridicând cifra victimelor în ultime săptămâni, la cinci. În acest context, Directorul Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS) a făcut apel la încetarea atacurilor asupra spitalelor din Gaza, în timp ce armata israeliană a anunţat că cel puţin cinci „proiectile" au fost lansate către Israel din nordul Fâşiei Gaza. Totodată, liderul Israelului, Benjamin Netanyahu a fost supus cu succes unei intervenţii chirurgicale.

În Siria, liderul de facto al Siriei a declarat că ar putea dura până la patru ani până la organizarea de alegeri în ţară, pe fundalul în care guvernul rus s-a distanţat faţă de fostul lider sirian înlăturat de la putere, Bashar al-Assad.

UPDATE Noii conducători ai Siriei au numit-o pe Maysaa Sabrine, fost viceguvernator al băncii centrale siriene, la conducerea instituției, a declarat un înalt oficial sirian, citat de Reuters, transmite G4Media. Ea ar fi prima femeie care conduce instituția în istoria sa de peste 70 de ani, înlocuindu-l pe Mohammed Issam Hazime, care a fost numit guvernator în 2021 de către președintele răsturnat Bashar al-Assad.

UPDATE Şeful diplomaţiei ucrainene a fost primit luni la Damasc de noul lider sirian care l-a înlăturat de la putere pe Bashar al-Assad, aliatul Moscovei, a anunţat agenţia de presă oficială Sana, informează AFP, citat de Agerpres. „Liderul noii administraţii Ahmad al-Shareh discută cu o delegaţie ucraineană de rang înalt condusă de ministrul afacerilor externe Andrii Sîbiha", a precizat Sana.

UPDATE Guvernul rus s-a distanţat luni faţă de fostul lider sirian înlăturat de la putere Bashar al-Assad, relatează dpa, preluată de Agerpres, citează Digi24. Ministrul rus de externe Serghei Lavrov a declarat pentru agenţia rusă de ştiri de stat TASS că răsturnarea lui Bashar al-Assad de la putere a fost cauzată în parte de inabilitatea lui de a aborda problemele sociale ale ţării. „Putem spune deja că unul dintre motivele pentru deteriorarea situaţiei a fost inabilitatea fostului guvern de a răspunde nevoilor de bază ale populaţiei în contextul conflictului civil prelungit”, a declarat Lavrov pentru TASS.

UPDATE Autorităţile sanitare din Fâşia Gaza au anunţat că un bebeluş în vârstă de mai puţin de trei săptămâni a murit din cauza „frigului intens" care afectează în prezent teritoriul palestinian devastat de mai bine de un an de război între Israel şi Hamas, relatează France 24, citat de News.ro. Ministerul Sănătăţii din Gaza a precizat într-un comunicat că Joumaa al-Batran, care avea doar 20 de zile, „a murit din cauza frigului intens”. Fratele său geamăn, Ali, rămâne la terapie intensivă într-un spital local. Marwan al-Hamas, şeful spitalelor de campanie din Gaza, a confirmat decesul şi a declarat că în ultimele săptămâni au murit cinci sugari în Fâşia Gaza „din cauza frigului", într-un moment în care copiii suportă deja întreaga povară a războiului.

UPDATE Directorul Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS) a făcut apel luni la încetarea atacurilor asupra spitalelor din Gaza, după ce forţele israeliene au lovit un spital şi au luat cu asalt un altul, în ultimele zile, transmite Reuters, citat de Agerpres. „Spitalele din Gaza au devenit din nou câmpuri de luptă, iar sistemul de sănătate este ameninţat grav", a declarat directorul general al OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus, într-o postare pe X. „Repetăm: opriţi atacurile asupra spitalelor. Oamenii din Gaza au nevoie de acces la asistenţă medicală. Lucrătorii umanitari au nevoie de acces pentru a putea oferi ajutor medical. Armistiţiu!", a adăugat în mesaj directorul OMS.

UPDATE Un comandant al poliţiei iraniene a fost ucis într-un atentat la Bandar-e Lengeh, un oraş de coastă în provincia Hormozgan, în sudul Iranului, potrivit agenţiei iraniene de presă Tasnim, relatează AFP, citat de News.ro. Acest comandant a fost ţinta unui „atac terorist”, potrivit Tasnim, care precizează că atacatorul a fost ucis prin împuşcare. Agenţia nu oferă alte informaţii.

UPDATE Armata israeliană a anunţat că cel puţin cinci „proiectile" au fost lansate către Israel din nordul Fâşiei Gaza, unde are loc un război de mai bine de un an cu mişcarea palestiniană Hamas, relatează duminică AFP, citat de Agerpres. „Aproximativ cinci proiectile au intrat pe teritoriul israelian din nordul Fâşiei Gaza. Două proiectile au fost interceptate, iar celelalte au căzut probabil în zone deschise", se arată într-un comunicat.

UPDATE Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu a fost supus cu succes unei intervenţii chirurgicale, duminică, pentru a i se înlătura prostata. Procedura a avut loc în contextul în care Netanyahu gestionează mai multe crize, inclusiv războiul din Gaza şi procesul său pentru presupusă corupţie, relatează AP, citat de Digi24. Netanyahu, care a avut o serie de probleme de sănătate în ultimii ani, s-a străduit foarte mult să îşi consolideze imaginea publică de lider sănătos şi energic. În timpul procesului său din această lună, el s-a lăudat că lucrează 18 ore pe zi, însoţit de o ţigară.Netanyahu, în vârstă de 75 de ani, se numără printre liderii mondiali mai în vârstă, alături de preşedintele american Joe Biden, în vârstă de 82 de ani, preşedintele ales al SUA, Donald Trump, în vârstă de 78 de ani, preşedintele Braziliei, Luiz Inácio Lula da Silva, în vârstă de 79 de ani, şi Papa Francisc, în vârstă de 88 de ani, care au fost ţinta atenţiei din cauza vârstei lor şi a problemelor de sănătate.

UPDATE Liderul de facto al Siriei, Ahmad al-Sharaa, a declarat că ar putea dura până la patru ani până la organizarea de alegeri în ţară, relatează AFP, citat de News.ro. Al-Sharaa, care conduce Hayat Tahrir al-Sham, grupul care conduce noua autoritate din Siria, a făcut aceste remarci într-un interviu acordat reţelei de televiziune saudite Al-Arabiyya. 

UPDATE Aproape 300 de persoane au fost arestate în câteva zile în Siria de către forţele de securitate ale noilor autorităţi, în cadrul operaţiunilor împotriva „miliţiilor" lui Bashar al-Assad, a anunţat duminică o organizaţie nonguvernamentală, informează AFP, citat de Agerpres. Forţele de securitate ale noii puteri instalate de rebelii islamişti au lansat joi o amplă operaţiune împotriva "miliţiilor" lui Bashar al-Assad.

/LIVE TEXT/ Război în Orientul Mijlociu, ziua 449: Israelul a trimis „roboți capcană” pentru a bombarda spitalul Kamal Adwan
/LIVE TEXT/ Război în Orientul Mijlociu, ziua 448: Zboruri suspendate și vizite în noul an. Șeful OMS scapă pe muchie de cuțit
/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1396: Plan cu Moldova, atac la Odesa, cifre dezvăluite și propunerea SUA. Zelenski îi dă replica lui Putin
/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1396: Plan cu Moldova, atac la Odesa, cifre dezvăluite și propunerea SUA. Zelenski îi dă replica lui Putin
/VIDEO/ Verde-n ochi: Martorii Păpușarului. Cine sunt cei 27 de invitați ai lui Vladimir Plahotniuc
/VIDEO/ Verde-n ochi: Martorii Păpușarului. Cine sunt cei 27 de invitați ai lui Vladimir Plahotniuc
/VIDEO/ Tren din centrul Chișinăului spre Aeroport. Detalii de la Vladimir Bolea: „Nu e loc de glume”
/VIDEO/ Tren din centrul Chișinăului spre Aeroport. Detalii de la Vladimir Bolea: „Nu e loc de glume”
/FOTOREPORTAJ/ Zăpadă în Chișinău vs. Capitală fără omăt: Cum s-au schimbat iernile în oraș
/FOTOREPORTAJ/ Zăpadă în Chișinău vs. Capitală fără omăt: Cum s-au schimbat iernile în oraș
Codul galben de ceață se prelungește: Perioada vizată
Codul galben de ceață se prelungește: Perioada vizată

externe

/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1396: Plan cu Moldova, atac la Odesa, cifre dezvăluite și propunerea SUA. Zelenski îi dă replica lui Putin

20 decembrie 2025, ora 21:29

Republica Moldova se află printre statele menționate în evaluări recente ale agențiilor de informații din Statele Unite, care avertizează că liderul de la Kremlin, Vladimir Putin, nu urmărește doar controlul total asupra Ucrainei, ci și extinderea influenței Rusiei asupra unor părți din Europa care au aparținut fostei Uniuni Sovietice. Informațiile au fost publicate de European Pravda și sunt confirmate de surse citate de presa internațională.

Între timp, un atac al forțelor ruse cu rachete balistice, efectuat vineri seara târziu, asupra infrastructurii portuare din jurul orașului ucrainean Odesa, de la Marea Neagră, a ucis șapte persoane și a rănit alți 15 oameni, au anunțat oficialii ucraineni, potrivit Reuters și The Kyiv Independent. Totodată, legislația privind bugetul național de apărare al Rusiei dezvăluie, pentru prima dată, în mod public, care sunt costurile Moscovei privind războiul din Ucraina, iar Volodimir Zelenski are o replică pentru Vladimir Putin.

 

UPDATE „Circul anual al lui Putin a dus pe noi culmi distorsionarea adevărului”. Așa rezumă comentatorii occidentali tradiționala conferință de presă susținută de președintele rus.  

UPDATE Rusia a atacat sâmbătă portul sudic al Ucrainei, Pivdennyi, au declarat oficialii ucraineni, în timp ce intensifica loviturile asupra regiunii Odesa de-a lungul Mării Negre, inclusiv facilități energetice și o rută critică către granița cu Moldova, relatează Reuters. Situația din regiunea portuară Odesa, din sudul Ucrainei, este „dificilă” după ce Rusia și-a intensificat atacurile, încercând să blocheze accesul Ucrainei la Marea Neagră, a declarat sâmbătă președintele ucrainean, Volodimir Zelenski. Rusia a lansat o campanie aproape continuă de drone și rachete împotriva unei regiuni unde operează porturi esențiale pentru comerțul exterior și aprovizionarea cu combustibil a Ucrainei, după ce Moscova a amenințat că va tăia "Ucraina de la mare".

UPDATE Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat, sâmbătă, că nu Vladimir Putin este cel care trebuie să decidă cu privire la organizarea alegerilor în Ucraina. Reacția acestuia vine după ce liderul de la Kremlin a sugerat cu o zi înainte că Rusia ar putea înceta atacurile aeriene în profunzime în ziua în care vor avea loc alegeri, potrivit Reuters.

UPDATE Volodimir Zelenski a anunțat sâmbătă că Ministerul Afacerilor Externe lucrează la crearea unui mecanism care să permită cetățenilor ucraineni din diaspora să participe la următoarele alegeri din țară. Zelenski a precizat că se referă la alegeri ipotetice ce ar putea avea loc în contextul unui acord de pace sau al unei încetări a focului discutate cu Statele Unite. Legea ucraineană interzice desfășurarea alegerilor în timpul războiului, dar acestea ar putea avea loc dacă legea marțială se ridică sau dacă legislația se modifică, scrie Mediafax.

UPDATE SUA au propus ca negocierile directe dintre Ucraina și Rusia să fie reluate la Miami, a anunțat președintele ucrainean Volodimir Zelenski, potrivit AFP. „Statele Unite trebuie să spună clar: dacă nu va fi o cale diplomatică, atunci va fi o presiune totală”, a declarat preşedintele ucrainean presei de la Kiev, menţionând între altele posibilitatea de a furniza mai multe arme Ucrainei şi de a extinde sancţiunile la întreaga economie rusă.

UPDATE Un concurs internațional de vinuri organizat la San Francisco a devenit, fără intenție, scena unei confruntări diplomatice mai ample, după ce organizatorii au decis să excludă mai multe crame rusești din cauza sancțiunilor impuse Moscovei pentru războiul din Ucraina, scrie Ziare.com.

UPDATE Federația Rusă „incapacitează încet, dar sigur” forțele Ucrainei, având un potențial mai mare în termeni de oameni și tehnologie. Până acum, Kievul a epuizat resursele militare, sociale și financiare, în ciuda ajutorului din partea UE. Ucraina  va pierde războiul împotriva Rusiei, iar europenii trebuie să recunoască acest fapt și chiar să-i spună adevărul în față președintelui ucrainean Volodimir Zelenski, chiar dacă acesta doare. „Este timpul să înfruntăm realitatea cruntă, nemiloasă și dureroasă, cu sobrietate. Ucraina va pierde războiul împotriva Rusiei”, a scris jurnalistul Jacques Schuster, șeful editorial de la Welt.

UPDATE Un înalt oficial NATO și-a exprimat optimismul reţinut că Republica Cehă ar putea continua inițiativa sa de a furniza Ucrainei muniție de calibru mare de la producători globali, în ciuda recentei schimbări de guvern la Praga, informează agenţia ucraineană de ştiri Ukrinform, care citează un articol publicat de Reuters. 

UPDATE Trei țări membre ale Uniunii Europene - Ungaria, Slovacia și Cehia - au decis să nu participe la finanțarea Ucrainei prin noul mecanism de sprijin de credit al UE, conform unei știri publicate de Ukrinform.

UPDATE Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a spus că ar sprijini o propunere americană pentru discuții directe între echipele ucraineană și rusă dacă acestea ar debloca schimburi de prizonieri sau ar deschide calea unor negocieri între el și Vladimir Putin, însă a declarat că nu este convins că astfel de discuții ar aduce ceva nou și a cerut Washingtonului să intensifice presiunea asupra Rusiei, scrie Rador.

UPDATE Secretarul de stat al Statelor Unite, Marco Rubio, a insistat că Washingtonul nu încearcă să forțeze Ucraina să accepte un acord de pace și a spus că nu va exista nicio înțelegere fără acordul Kievului. Totuși, cum emisarii americani oferă Ucrainei garanții de securitate, este probabil să i se ceară concesii teritoriale Kievului, ceea ce ar declanșa o reacție puternică din partea multor ucraineni, scrie Rador.

UPDATE Chișinăul a anunțat că permite redirecționarea transporturilor de mărfuri din Ucraina pe fondul atacurilor asupra infrastructurii critice și de transport, decizia fiind luată la 20 decembrie de Centrul Național de Management al Crizelor (CNMC).

UPDATE Uniunea Europeană a decis să acorde Ucrainei un împrumut de 90 de miliarde de euro, evitând deocamdată utilizarea directă a activelor rusești înghețate pe teritoriul său. Potrivit unor comentarii publicate de The Wall Street Journal și Bloomberg, această decizie reflectă dificultatea Europei de a adopta măsuri mai ferme în fața Rusiei, în pofida războiului aflat în desfășurare în Ucraina.

UPDATE Costurile Rusiei pentru războiul din Ucraina în 2025 se ridică la peste 100 de miliarde de dolari. Este pentru prima dată când costurile războiului sunt făcute publice, conform Mediafax. Per total, ministrul rus al Apărării, Andrei Belousov, a declarat miercuri că războiul, în 2025, va costa Rusia 5,1% din PIB-ul țării, respectiv 11 trilioane de ruble 135 de miliarde de dolari, relatează TVP World, citând Reuters.

UPDATE Steve Witkoff, trimisul lui Trump la Kremlin, ar fi fost ales de Vladimir Putin în persoană. Informația a fost divulgată de Wall Street Journal, care scrie că liderul de la Kremlin ar fi pus ochii pe Witkoff, după ce a fost numit emisar în Orientul Mijlociu. Ar fi luat legătura cu el prin prințul moștenitor al Arabiei Saudite, care i-a transmis mesajul că Putin vrea să îl vadă. Condiția a fost clară: Witkoff trebuia să vină singur la Moscova, fără CIA, fără diplomați și fără interpret. Emisarul lui Putin în SUA a transmis că articolul este fake-news, scrie Digi24.

UPDATE Dronele ucrainene au lovit două avioane de vânătoare rusești Su-27 pe aerodromul militar Belbek din Crimeea ocupată de Rusia, a anunțat Serviciul de Securitate al Ucrainei (SBU) pe 20 decembrie, relatează The Kyiv Independent. Prețul combinat al celor două aeronave este estimat la aproximativ 70 de milioane de dolari.

UPDATE Luat prizonier și condamnat la moarte de un tribunal Rusia, torturat și martor la crime de război, un voluntar britanic din armata ucraineană și-a așteptat călăul vreme de cinci luni de jumătate într-o închisoare rusească înainte să fie eliberat într-un schimb de prizonieri între Rusia și Ucraina, relatează The Independent. Într-un interviu pentru publicația britanică, Aider Aslin s-a arătat încrezător că Ucraina va ieși în cele din urmă învingătoare.

UPDATE Situația Facebook și Instagram în Rusiei este una bizară. Deși compania Meta, care deține cele două platforme, este considerată „extremistă” și a fost interzisă prin lege pe teritoriul țării, foarte mulți ruși continuă să le folosească cu ajutorul VPN-urilor. Mai mult chiar, vedete pro-Putin din Rusia publică postări sponsorizate pe Instagram de pe urma cărora încasează venituri substanțiale, scrie HotNews.

UPDATE Secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, a avertizat vineri că Europa ar putea pierde valorile comune cu SUA. Afirmația lui Rubio reprezintă răspunsul la o întrebare despre noua strategie de securitate națională a SUA, în care guvernul american deplânge, printre altele, o presupusă pierdere a democrației și a libertății de exprimare în Europa, notează DPA.

UPDATE Ucraina şi Portugalia au convenit asupra co-producţiei de drone maritime ucrainene, a anunţat sâmbătă, 20 decembrie, un consilier al preşedintelui ucrainean.

UPDATE „Seara târziu, Rusia a atacat infrastructura portuară din regiunea Odesa cu rachete balistice”, a scris vicepremierul ucrainean Oleksiy Kuleba, într-un mesaj publicat pe aplicația de mesagerie Telegram. Kuleba și guvernatorul regional al Odesei, Oleh Kiper, au afirmat că, potrivit primelor informații, șapte oameni au fost uciși și alți 15 răniți. Bombardamentul rușilor a provocat, de asemenea, un incendiu în rândul camioanelor de marfă din parcarea facilităților portuare, conform lui Kiper. Serviciile de urgență intervin la fața locului, dar sirenele de raid aerian continuă să perturbe operațiunile, a adăugat el. O sursă ucraineană familiarizată cu detaliile a precizat, pentru Reuters, că atacul a vizat Pivdennyi, unul dintre cele trei porturi din zonă.

UPDATE Potrivit Politico, emisarul Kremlinului, Kirill Dmitriev, urmează să se deplaseze la Miami pentru discuții cu oficiali americani pe tema unui posibil „plan de pace”. În același timp, Ucraina a anunțat o nouă rundă de consultări cu partea americană, semn că tensiunile regionale rămân ridicate, iar riscurile pentru securitatea din Europa de Est, inclusiv pentru Moldova, continuă să fie atent monitorizate, potrivit Antena 3 CNN.

UPDATE Moldova este privită cu îngrijorare și de oficiali occidentali, pe fondul convingerii tot mai clare că ambițiile lui Putin depășesc granițele Ucrainei. „Informațiile au fost întotdeauna că Putin vrea mai mult”, a declarat Mike Quigley, membru democrat al Comisiei de Informații a Camerei Reprezentanților, într-un interviu acordat Reuters. El a subliniat că liderii europeni împărtășesc această evaluare, menționând în mod special Polonia și statele baltice, care se consideră potențiale ținte prioritare.

UPDATE Rapoartele serviciilor secrete americane continuă să avertizeze că președintele rus Vladimir Putin intenționează să cucerească întreaga Ucraină și să revendice părți din Europa care au aparținut fostului imperiu sovietic, au declarat șase surse familiarizate cu agențiile de informații ale SUA, chiar dacă în prezent negociatorii caută o soluție pentru încheierea războiului care ar lăsa Rusia cu mai puține teritorii decât pretinde, scrie vineri Reuters. Rapoartele prezintă o imagine complet diferită de cea descrisă public de președintele american Donald Trump și negociatorii săi de pace pentru Ucraina, care au afirmat că Putin dorește să pună capăt conflictului. Moldova apare explicit în contextul acestor analize de securitate, potrivit unei surse care a precizat că cel mai recent raport datează de la sfârșitul lunii septembrie. 

UPDATE O dronă a fost descoperită lângă un oraș din nord-vestul Turciei. Este a doua dronă descoperită în ultimele 24 de ore. La începutul săptămânii, turcii au doborât o dronă rusească scăpată de sub control, relatează Mediafax. O altă dronă prăbușită a fost găsită în nord-vestul Turciei. Este o dronă de origine și proveniență necunoscute care a fost descoperită pe un câmp din nord-vestul Turciei, a relatat sâmbătă presa turcă preluată de Le Figaro. Mai multe canale de televiziune și cotidianul Cumhuriyet au publicat imagini cu drona prăbușită.

UPDATE Preşedintele polonez, Karol Nawrocki, i-a reproşat vineri omologului său ucrainean, Volodimir Zelenski, lipsa de recunoştinţă pe care, potrivit lui, Ucraina a manifestat-o în pofida ajutorului primit din partea Poloniei, în timp ce liderul ucrainean a mizat pe o relansare a relaţiilor bilaterale după întâlnirea pe care au avut-o la Varşovia, informează EFE, preluată de Agerpres. În februarie, acuzații similare au fost formulate și de către vicepreședintele SUA JD Vance, care într-o întrevedere la Casa Albă i-a reproșat lui Zelenski că nu a mulțumit pentru asistența primită de la Statel Unite de la începutul războiului cu Rusia.

UPDATE Prim-ministrul ungar Viktor Orban a făcut noi declarații controversate privind războiul din Ucraina. El a spus, vineri, că nu se știe cine a început conflictul și a pus sub semnul întrebării nevoia de a sprijini Kievul, potrivit Politico. În replică, ministrul ucrainean de externe, Andrii Sybiha, a răspuns la comentariile lui Orban postând pe rețelele de socializare: “La fel de «neclar» precum a fost pentru conducerea Ungariei în 1939”. Oficialul ucrainean s-a referit la desființarea Cehoslovaciei de către Hitler și la ocuparea regiunii Transcarpatia de către Ungaria, aliata Berlinului de atunci.

/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1395: Atac nou la Nistru, presiunea lui Trump și amenințarea lui Putin. „Acordul va fi slab sau nu va fi”
/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1394: Atac la Nistru, zi crucială și condițiile lui Zelenski. NATO critică planul lui Putin: „Nebunie”
/ULTIMA ORĂ/ Pod de peste Nistru, lovit de drone explozive: Alerta Poliției de Frontieră
/ULTIMA ORĂ/ Pod de peste Nistru, lovit de drone explozive: Alerta Poliției de Frontieră
/VIDEO/ Verde-n ochi: Martorii Păpușarului. Cine sunt cei 27 de invitați ai lui Vladimir Plahotniuc
/VIDEO/ Verde-n ochi: Martorii Păpușarului. Cine sunt cei 27 de invitați ai lui Vladimir Plahotniuc
Averea familiei lui Vasile Popa, fost șef SPPS: Automobil, apartament nou și datorii de milioane acoperite în 2025
Averea familiei lui Vasile Popa, fost șef SPPS: Automobil, apartament nou și datorii de milioane acoperite în 2025
/FOTOREPORTAJ/ Zăpadă în Chișinău vs. Capitală fără omăt: Cum s-au schimbat iernile în oraș
/FOTOREPORTAJ/ Zăpadă în Chișinău vs. Capitală fără omăt: Cum s-au schimbat iernile în oraș
/VIDEO/ Lege mai aspră după încercările de fraudă la obținerea cetățeniei. Eșanu: „Am avut personaje extrem de dubioase”
/VIDEO/ Lege mai aspră după încercările de fraudă la obținerea cetățeniei. Eșanu: „Am avut personaje extrem de dubioase”

Abonează-te la știri pe e-mail

TV8.md este site-ul de știri din Republica Moldova cu noutăți sociale, politice și economice de ultima oră, meteo astăzi, emisiuni, interviuri și investigații.
TiktokFacebookInstagramYoutubeTelegramTiktokCorruption modal

© 2025 TV8.md. Preluarea materialelor publicate pe tv8.md este permisă doar cu citarea sursei în primul alineat și prin intermediul unui link activ către pagina articolului.