Cercetarea nu se petrece doar în cadrul laboratoarelor sofisticate și printre roboți sau circuite integrate, ci se poate face și în sălile de clasă, în licee sau biblioteci. Un exemplu în acest sens este Liceul Teoretic „Universul” din Chișinău, acolo unde elevi inventatori au adus instituției sute de medalii de aur și argint, cu ajutorul proiectelor pe care le-au prezentat la concursuri internaționale. Pălării de ploaie, un rucsac cu panouri solare, curelușe magnetice pentru porumbei, ca să le trateze migrenele - sunt doar câteva dintre invențiile care le-au adus premii.
„Eu din clasele primare merg la cercul de ceramică unde am învățat ce înseamnă valoarea banilor și unde pot crea diverse lucrări. Aici avem o pălărie care este pentru toate anotimpurile. Aici se află un magnet medicinal care tratează durerile de cap. - Cine a construit-o, mai faci alte pălării? - Eu am în plan să mai fac și alte lucruri, cu magneți medicinali, dar acum am doar această pălărie”.
Emilia Cojocari, elevă în clasa a V-a, este autoarea așa-zisei „pălării magnetice”. Adolescenta spune că are și alte idei de cercetare, însă, pentru ea, pasiunea pentru invenții este, mai mult, un hobby.
„- Eu am ideea să-mi fac propria colecție de haine cu magneți medicinali și toți din jur să se mândrească de mine, cum de la vârsta asta mi-am făcut colecția mea de haine. - Crezi că ai să reușești? - Nu cred, dar sper că va fi totul ok”.
Magneții medicinali aduc beneficii nu doar oamenilor. O altă elevă din cadrul acestui liceu, Felicia Buca, având acasă animale, a testat acești magneți și a observat îmbunătățiri semnificative în comportamentul lor.
„Eu am inventat hăinuțe pentru câine, pisică, iepure și porumbei. - Dar cum ți-a venit ideea de a face hainele pentru animăluțe? - Acasă am o colecție mare de animale domestice și rase exotice și iată așa. Prima hăinuță am inventat-o la cățelușa mea, care participă la diferite competiții sportive și după competiție, de multe ori trebuia să meargă la medicul veterinar, pentru că avea dureri. Eu am auzit de acești magneți medicinali și am încercat să fac o hăinuță cu ei. Acum, după competiții ea poartă acestă hăinuță câte 20 de minute. - Și nu mai are nevoie să meargă la medic? - Nu mai este nevoie, îi îmbunătățește și circulația și sistemul locomotor și nu mai are așa dureri”.
Felicia a folosit efectele benefice ale magneților medicinali și pentru porumbeii pe care îi are acasă, cu rezultate promițătoare. Pentru invențiile ei, a primit medalii de aur la concursurile din România unde a participat și are brevete de invenție pentru toate aceste produse. Deși acum îi place să facă asta, ne-a spus că nu va face din asta o meserie de viitor, dorind să studieze dreptul, iar invențiile vor rămâne la nivel de pasiune.
Renata Griziuc, o elevă în clasa a VI-a, are cele mai multe invenții, în momentul de față. Deși este dansatoare, asta nu o împiedică să pună mâna și să meșterească tot felul de dispozitive.
„Prima invenție este un rucsac transformer care merge pentru picnic, se transformă într-o păturică atunci când o desfaci și când o strângi se face rucsac. Este cu magneți medicinali și ajută la respingerea insectelor, pentru că eu mă tem de insecte. Am aflat că acești magneți sperie insectele și am făcut. Funcționează și sunt fericită că funcționează”.
Pe lângă acest rucsac, Renata mai are și alte invenții, pe care le-a împărțit cu drag cu familia ei.
„Aceștia sunt ochelari de somn, tot cu magneți. Eu îi folosesc 15 minute pe zi, pentru că eu sunt dansatoare și mă doare capul de la muzică tare. Eu mă pun pe pat, îi spun mamei să mă scoale peste 15 minute. Mă ajută foarte bine și mamei tot i-am făcut o pereche. /Aceasta este o husă pentru ochelari de soare, pentru că eu iubesc vara. Noi toți știm că soarele afectează ochii cu ultraviolete. Această husă e cu magneți, care aduc ochelarilor un strat protector de protecție. Îi țin închiși aici toată iarna, și vara când îi scot pot să mă uit la soare o grămadă”.
Spre deosebire de colegele sale, Renata ar vrea să facă din asta o afacere. Are și susținerea familiei.
„Ea e designer și după ce desenează și obosește, folosește masca. Tata e polițist, el deodată nu a înțeles ideea, mamei i-a plăcut mai mult. Puțin mai târziu și tata a înțeles că e interesant și ne-am gândit să punem deja totul pe instagram și să le vindem. Am avut deja niște vânzări, aș vrea să fac o afacere din asta, îmi place, asta e un hobby iubit”.
Chiar dacă cercetarea pare un domeniu complicat, elevii sunt ghidați în această lume pline de mistere de profesoara Silvia Scorţescu, cea care, de aproximativ zece ani, este activă în domeniul cercetării printre elevi.
„Dacă noi am avut o temă de exemplu, de ziua îndrăgostiților, inimioarele niciodată nu erau la fel. Fiecare copil își producea inimioara individual. Iată de aici s-a născut ideea de creație, inovație, cu acest cerc, care acum este un cerc de ceramică unde eu găsesc acești copii minunați. Copilul întâi desenează, apoi îmi spune că vrea să facă această inovație o jucărie, după care spune că vrea să o pună pe hăinuțe. Deci copiii își multiplică și dezvoltă ideile în diferite domenii”.
Invenţiile copiilor sunt testate după consultarea medicilor şi a specialiştilor, care îi asigură că nu există riscuri şi că produsele pot fi folosite.
„Le-am testat la propriu, pe unele din ele copiii și-au permis să le vândă, le-au făcut cadou rudelor, majoritatea au făcut și logo și brevet de invenție, sau în proces de brevet de invenție. Copilul trebuie să-și reproducă și tipul de magnet, ca să fie pentru vârsta corespunzătoare. De exemplu, la un copil de vârsta 7-10 ani nu este permis un magnet de paru hertz, opt hertz, adică el trebuie să fie ceva mai moale”.
În toţi aceşti ani, sute de elevi au făcut parte din acest grup de cercetare al liceului. Profesoara ne-a povestit, cu emoţie, despre toate medaliile câştigate de către elevii ei şi despre recunoaşterea la nivel internaţional.
„Foarte mulți din colegii mei au observat că, atunci când se investește în știință, statul îmbogățește. Când se investește în cercetare, invenții, statul este bogat”.
Un reportaj de Constantin Niculae
Imagine de Vlad Glinjan
Montaj de Constantin Niculae