Biatlonista Alina Stremous din Republica Moldova a cucerit medalia de argint miercuri, 24 ianuarie 2024, la proba individuală de 15 km, la Campionatul Mondial de Biatlon la Osrblje, Slovacia). Sportiva noastră nu a ratat nicio țință, lăsând în față doar o norvegiancă.
„La un moment dat am crezut că voi câștiga, mi-aș fi dorit să câștig, dar să câștigi argintul - și asta este o victorie importantă deasemenea. Primii care m-au felicitat au fost familia mea, prietenii, Federația, oponenții m-au felicitat și ei: România, Letonia, Bulgaria, Kazahstan. Nu pot să spun dacă Republica Moldova este deja considerată un competitor serios, nu pot vorbi în numele altora”, a spus sportiva Alina Stremous.
La fel ca și Alina Stremous, celelalte medaliate – Maren Kirkeide (locul 1, Norvegia) și Ema Kapustova (locul 3, Slovacia) nu au ratat nicio țintă. Sportiva noastră a fost cronometrată cu timul de 42:12.7 minute, cu 46.5 sec în urma câștigătoarei cursei, norvegianca Maren Kirkeeide, care a trecut linia de finiș cu timpul de 41:26.2 minute.
„Concurența a fost foarte înaltă, dar Alina a reușit să finișeze pe locul al doilea. Ea a cedat norvegiencei Kirkeide cu 46 de secunde, dar a depășit-o cu 13 secunde pe slovaca Kapustova. Felicitări Alina! Succes și curaj la noi performanțe! Hai, Moldova!”, a scris Federația de Biatlon din Moldova, într-o postare.