La Chișinău a avut loc Cina Olimpică, un eveniment care a marcat 33 de ani de la fondarea Forului Olimpic din țara noastră. În cadrul evenimentului, Comitetul Național Olimpic a premiat, pentru performanțe, cei mai buni sportivi ai anului trecut.
Cu diplome, oferite pentru promovarea sportului s-au ales TV8 și jurnalistul sportiv al postului nostru de televiziune, realizatorul emisiunii "Campionii", Stas Cernavca.
![](https://tv8.md/resources/2024/01/26/1699f3a7-6dcc-4fef-b296-7727c1905a8a_422491799354087967403350312776670178176209n.jpg)
Luptătoarea Anastasia Nichita, canotorul Serghei Tarnovschi și judocanul Vadim Vieru au fost desemnați cei mai buni sportivi ai anului 2023. Acestora le-au fost acordate și premii bănești.
Au fost recompensați și antrenorii, dar și conducători de federații.