Agenția Europeană pentru Siguranța Aviației recomandă companiilor aeriene care continuă să survoleze spațiul aerian al Rusiei să evite zborurile către cinci orașe rusești, din motive de siguranță. Este vorba despre Moscova, Sankt Petersburg, Ekaterinburg, Rostov-pe-Don și Samara.
Recomandările vin după prăbușirea avionului companiei „Azerbaijan Airlines”, de pe 26 decembrie, care ar fi fost doborât de sistemele de apărare antiaeriene cecene. Instituția europeană susține că au crescut riscurile generate de războiul din Ucraina care ar putea duce la atacuri asupra aeronavelor civile.
Recomandarea este valabilă până pe 31 iulie 2025, dar poate fi revizuită în funcție de evoluția situației de securitate. Nici o companie aeriană din Uniunea Europeană sau Republica Moldova nu mai efectuează zboruri către Rusia de când a început războiul din Ucraina.