Toate gospodăriile din Republica Moldova vor primi compensații la energia electrică în factură, începând cu luna martie. Despre asta a anunțat ministrul Muncii și Protecției Sociale, în cadrul unei conferințe de presă. Alexei Buzu a subliniat că cei care nu vor să beneficieze de ajutorul UE, mai exact 200 de lei, îl pot refuza.
Suportul UE va acoperi creșterea de tarif pentru primii 110 kW consumați de toate familiile, indiferent dacă s-au înscris sau nu în sistemul compensatii.gov.md.
„Am mobilizat resursele si vrem să le punem la dispoziția familiilor cât mai rapid posibil. Pentru familiile înregistrate în sistem, avem toate datele necesare: numărul de membri, opțiunea de plată selectată-card bancar/social, poșta, dar pentru familiile care nu s-au înscris, noi nu avem asemenea date și ca să nu avem sistem fragmentar, în care o parte din familii din Republica Moldova primesc aceeași valoare a compensației doar că cineva in factură, cine va în formă monetară, am decis ca toți cetățenii să primească compensația consumului pentru luna februarie, în factura din martie. Astfel, nu vrem să punem presiune democratică pe toate familiile din Moldova”, a declarat ministrul.
Persoanele care vor consuma până la 110 kW, vor achita lumina cu tariful din luna decembrie. „Aceasta nu va resimți în practică creșterea”, a subliniat Buzu.
Totodată, ministrul a menționat că cetățenii înscriși în programul guvernamental, vor beneficia de compensații pentru căldură în formă monetară până la sfârșitul sezonului de încălzire. Valoarea compensației va fi neschimbată pentru februarie și martie.
Cât despre persoanele ce au în posesie mai multe imobile, dar și chiriașii, Buzu a declarat că: „suntem în discuții tehnice cu furnizorii de energie, clarificăm toate aceste procese, analizăm date și caracteristici tehnice. Voi comunica suplimentar toate aceste aspecte”.
În luna ianuarie, 705.181 de gospodării au beneficiat de compensații. Potrivit datelor de la minister, din aceste familii fac parte 1.437.000 de persoane. Adițional, în ianuarie s-au înregistrat încă 20.000 de gospodării. Bugetul pentru această lună a fost estimat la 706 milioane de lei. În total, pentru primele trei luni din sezonul rece au fost cheltuire, 1,534 milioane de lei.
„Pentru această lună avem o singură plată, dar două compensații”, spune Buzu. În ianuarie, compensația medie va fi de 1.000 de lei, iar plafonul maxim, pentru energia termică centrală este de 1.400 de lei, pentru cei mai vulnerabili.
TV8.md amintește că toți consumatorii vor compensații la lumină din bani europeni, începând cu luna februarie și până la finalul anului 2025. Pentru ajutorul din banii UE, cetățenii nu trebuie să se înscrie în sistemul online. Statul va compensa primii 110 kilowați de lumină consumați. Astfel, fiecare familie ar urma, conform calculelor, să beneficieze de cate aproximativ 200 de lei.