Nave de război din Iran, China și Rusia au început luni exercițiile comune anuale în Golful Oman, în timp ce Israelul trimite astăzi o delegaţie la Doha, după ce a semnalat împreună cu Hamas că se pregătesc pentru următoarea fază a negocierilor privind încetarea focului. Totodată, după oprirea livrărilor de ajutor umanitar către Fâșia Gaza, Israelul a suspendat furnizarea de energie electrică.
În același timp, continuă masacrul din Siria. Organizația Națiunilor Unite a transmis că uciderea civililor în Siria „trebuie să înceteze imediat”.
video: yt/Euronews
UPDATE Ministerul Apărării sirian a anunțat luni încheierea „cu succes'' a operațiunii militare din vestul țării, unde luptele cu susținătorii regimului înlăturat și execuțiile în masă de civili s-au soldat cu sute de morți începând de joia trecută, informează AFP și Reuters, transmite Agerpres. „Anunțăm încheierea operațiunii militare (...) după succesul forțelor noastre în atingerea tuturor obiectivelor stabilite'', a declarat purtătorul de cuvânt al ministerului, Hassan Abdel Ghani, citat de agenția oficială Sana.
UPDATE Teheranul a reafirmat luni că nu va negocia „sub presiune și intimidare'' cu privire la programul său nuclear, după ce Washingtonul a anulat o derogare de la sancțiunile ce i-ar permite Irakului să achiziționeze energie electrică din Iran, transmite AFP, citat de Agerpres.
UPDATE Israelul trimite astăzi o delegaţie la Doha pentru o nouă rundă de discuţii privind prelungirea unei încetări fragile a focului în Gaza, după ce a întrerupt furnizarea de energie electrică pentru a spori presiunea asupra Hamas, relatează The Times of Israel, citat de News.ro.
UPDATE Nave de război din Iran, China și Rusia au început luni exercițiile comune anuale în Golful Oman, demonstrând legăturile lor militare, în timp ce președintele american Donald Trump zdruncină alianțele occidentale, scrie CNN, citat de Digi24. Exercițiile „Centura de Securitate - 2025”, care au loc lângă portul iranian Chabahar, reprezintă al cincilea exercițiu naval comun desfășurat de Iran, China și Rusia din 2019, potrivit presei de stat chineze. Analiștii consideră aceste exerciții ca o demonstrație a parteneriatului în creștere dintre cele trei puteri autoritare, care caută să contrabalanseze influența SUA și să conteste ordinea globală condusă de Occident. În Washington, există tot mai multe preocupări legate de parteneriatul strategic emergent dintre China, Rusia, Iran și Coreea de Nord, pe care parlamentarii americani l-au descris ca „axa autoritarismului”, „axa autocraților” și „axa dictatorilor”.
UPDATE După oprirea livrărilor de ajutor umanitar către Fâșia Gaza, Israelul a suspendat furnizarea de energie electrică pentru acest teritoriu aflat sub blocadă, cu efect imediat, a anunțat duminică ministrul israelian al Energiei, Eli Cohen, conform dpa, citat de Agerpres. Oficialul a spus că a semnat un ordin în acest sens și a postat o fotografie cu el însuși pe X făcând asta. Scopul este de a exercita presiuni asupra organizației teroriste islamiste palestiniene Hamas”, a precizat Eli Cohen.
„Gata cu vorba, este timpul pentru acțiune”, a scris oficialul. Hamas ține captivi în continuare zeci de ostatici. „Vom folosi toate mijloacele pe care le avem la dispoziție pentru a ne asigura că toți ostaticii sunt returnați și ne vom asigura că Hamas nu va mai exista în Gaza de a doua zi”, a spus Cohen într-un mesaj video.
UPDATE Emisarul special american pentru ostaticii ţinuţi în Fâşia Gaza, Adam Boehler, a invocat duminică un acord privind eliberarea lor „în săptămânile viitoare” şi a calificat drept „foarte utile” recentele discuţii directe fără precedent cu mişcarea islamistă palestiniană Hamas, informează France Presse, preluată de Agerpres, conform Digi24. În definitiv, cred că întâlnirea a fost foarte utilă. Cred că s-ar putea concretiza ceva în săptămânile care vin. Un acord privind eliberarea tuturor ostaticilor, nu doar a americanilor”, a declarat Boehler într-un interviu difuzat duminică de postul de televiziune CNN.
UPDATE Israelul și Hamas au semnalat că se pregătesc pentru următoarea fază a negocierilor privind încetarea focului, în timp ce mediatorii au continuat discuțiile pentru prelungirea armistițiului fragil de 42 de zile care a început în ianuarie, potrivit Reuters, transmite Mediafax. Hamas a declarat că există „indicatori pozitivi” pentru începerea celei de-a doua faze a negocierilor privind încetarea focului, dar nu a dat detalii. Israelul a declarat, de asemenea, că se pregătește pentru discuții. „Israelul a acceptat invitația mediatorilor susținuți de SUA și va trimite luni o delegație la Doha, într-un efort de a avansa negocierile”, a declarat biroul premierului Benjamin Netanyahu.
UPDATE Planul preşedintelui american Donald Trump pentru strămutarea palestinienilor din Fâşia Gaza „prinde contur”, a declarat duminică ministrul israelian de Finanţe Bezalel Smotrich, reprezentant de vârf al extremei drepte, transmite Digi24. „Acest plan prinde contur, sunt acţiuni în desfăşurare, în coordonare cu administraţia” americană, a declarat oficialul în faţa unui grup de lucru al parlamentarilor, precizând în special că a fost necesară „identificarea ţărilor” gazdă.
UPDATE Uciderea civililor în Siria „trebuie să înceteze imediat”, a transmis duminică Organizația Națiunilor Unite, adăugând că primește rapoarte „extrem de îngrijorătoare” despre familii întregi omorâte în nord-vestul acestei țări, relatează AFP, citat de Agerpres. „Uciderea civililor în zonele de coastă din nord-vestul Siriei trebuie să înceteze imediat”, a declarat Volker Turk, Înaltul Comisar al ONU pentru Drepturile Omului, citat într-un comunicat. La rândul său, într-un comunicat transmis duminică, secretarul de stat american Marco Rubio a condamnat „teroriștii islamiști radicali” din spatele „masacrelor” în derulare asupra minorităților din Siria și le-a cerut autorităților interimare să-i judece pe autori.









































