Discuții despre posibile „concensii teritoriale” au fost abordate la întâlnirea de pe 11 martie dintre Ucraina și Statele Unite din Arabia Saudită. Informația a fost confirmată de Secretarul de Stat al SUA, Marco Rubio, pe 12 martie, transmite The Kyiv Independent.
„Da, am avut discuții”, a declarat Rubio într-un aeroport din Irlanda, atunci când a fost întrebat despre posibile discuții privind cedarea de teritorii de către Ucraina.
Astfel, administrația Trump a spus în mod repetat că atât Kievul, cât și Moscova vor trebui să facă compromisuri pentru un acord de pace, considerând obiectivul Ucrainei de a restaura granițele dinainte de 2014 „nerealist”.
Rubio a subliniat faptul că discuțiile de la Jeddah au abordat „cum ar arăta un proces de negociere” și a menționat că „Nu există o soluție militară pentru acest conflict”.
Oficialul a recunoscut că Ucraina are nevoie de garanții de securitate pentru a descuraja o posibilă agresiune viitoare din partea Rusiei și a menționat că „europenii vor trebui să fie implicați în acest sens”.
De asemenea și Trump a refuzat până acum să ofere astfel de garanții de securitate, declarând în timpul întâlnirii din 28 februarie cu președintele Volodymyr Zelensky că responsabilitatea pentru securitatea Ucrainei ar trebui să revină Europei.
Kievul a acceptat un armistițiu temporar de 30 de zile propus de Washington în timpul discuțiilor de la Jeddah din 11 martie, cu condiția ca Rusia să-l respecte. Moscova nu și-a declarat oficial poziția față de propunere.
Acordul a dus la reluarea ajutorului militar și a schimbului de informații între SUA și Ucraina, care fuseseră suspendate după confruntarea dintre Zelensky și Trump la Biroul Oval.