Arena Chișinău funcționează în pierdere, arată datele publicate de Agenția Proprietății Publice (APP). Pentru anul 2023, Arena a înregistrat un deficit de peste 20 de milioane de lei, deși capitalul social este de aproape 900 de milioane de lei. Directorul APP, Roman Cojuhari, a explicat la „Cutia Neagră PLUS” că aceste pierderi sunt în mare parte cauzate de uzura calculată a echipamentelor și de perioada de adaptare a afacerii. Statul are însă planuri pentru dezvoltarea arenei.
„Arena Chișinău este, să-i zicem așa, nu doar un obiectiv nou, dar, pe o bună parte din segmentele de activitate, este și o afacere total nouă în Republica Moldova. (...) Noi avem o activitate care este la început. Ca orice afacere care este la început, este nevoie de o perioadă de adaptare. Astăzi, veniturile practic acoperă cheltuielile. Acele pierderi care sunt reflectate sunt și din cauză uzurii care este calculată, deoarece avem un obiectiv foarte scump”, a declarat Roman Cojuhari.
În prezent, Arena Chișinău operează mai mult ca un agent imobiliar, închiriind spațiile disponibile pentru diverse evenimente. Potrivit lui Cojuhari, această strategie a fost necesară pentru a asigura venituri constante:
„Ca să folosești la maximum capacitatea spațiilor, trebuie să găsești surse de existență, până vor cunoaște organizatorii de concerte iată care este capacitatea. (...) Când tu știi că vine luna și trebuie să plătești salariu, trebuie să știi că de undeva acoperi aceste aceste cheltuieli și au fost căutate toate posibilitățile de acoperire a acestor costuri.
Bazinul nu era folosit nici în jumătate de timp, din timpul cât activează, nu era folosit de către doritori, s-a găsit o soluție de a atrage un partener pentru a avea niște încasări, deoarece arena nu avea de unde investi în cumpărarea acestui utilaj. A fost negociat preț cât se poate de bun pentru arena. Astăzi, după ce deja bazinul este destul de bine aglomerat, acel agent economic nu mai activează la arena. Eu cred că pentru acea perioadă când trebuiau să fie acoperite costurile de încălzire, de pază, de salarizare, a fost probabil o decizie corectă.
Nu pot să zic că aceasta a fost soluția ideală, dar noi am avut, în ultimele 2 luni, câteva întâlniri cu specialiștii de la Agenția Proprietății Publice, cu specialiștii, consultanții pe care îi avem contractați și din exterior pentru APP, am analizat toate procesele care au fost în ultimii 2 ani și cum putem îmbunătăți lucrul la arena și în următoarea perioadă, lucrurile vor fi îmbunătățite”.
APP analizează opțiuni pentru ca Arena Chișinău să își dezvolte propriile activități generatoare de venit.
„În primul rând, în toată lumea, aceste arene, aceste spații dedicate fie evenimentelor din sport, concerte, sunt administrate pentru a le da în folosință organizatorilor. Vreau să zic că arena examinează și opțiuni de a organiza unele evenimente. Pe partea de corturile de tenis, pe bazin, arena atrage clienții săi”, a punctat Cojuhari.
TV8.md amintește că proiectul Chișinău Arena a fost lansat de fostul lider PD, Vladimir Plahotniuc, în 2018. Inițial, proiectul a costat circa 43 de milioane de euro. Ulterior, pentru că edificiul nu se putea conecta la rețelele inginerești existente, Guvernul a decis să aloce pentru asta încă 1,5 milioane de euro. Suma întreagă, de 44,5 milioane de euro, urmează să fie întoarsă, treptat, din bugetul de stat partenerului privat din Turcia.
Graficul privind evoluția financiară a arenei arată o pierdere constantă între 2019 și 2021, urmată de un an profitabil în 2022 (+17,8 milioane de lei). Totuși, 2023 a adus o cădere drastică, cu pierderi de peste 20 de milioane de lei.
