Ucraina și Rusia au acceptat armistițiul în Marea Neagră și cel privind infrastructurile energetice, a transmis Casa Albă. Rusia încearcă să transfere controlul asupra celor patru regiuni ucrainene parțial ocupate – Donețk, Lugansk, Zaporojie și Herson - la negocierile cu SUA din Arabia Saudită, au declarat surse pentru The Moscow Times. Totodată, Banca Centrală a Rusiei a avertizat factorii de decizie de la Kremlin că Statele Unite şi OPEC au capacitatea de a inunda piața petrolului, ceea ce ar putea declanșa o nouă prăbușire prelungită a prețurilor, similară celei din anii 1980, care a contribuit la colapsul Uniunii Sovietice.
Rusia a lansat un atac cu rachete care a vizat nord-estul Ucrainei, în timp ce oficiali americani şi ruşi s-au întâlnit pentru a face presiuni în vederea unei pauze în război, relatează BBC. După atacul de luni, care a rănit zeci de persoane în oraşul Sumî, ministrul ucrainean de externe Andrii Sybiha a declarat că Rusia trebuie să pună capăt atacurilor în loc să „facă declarații goale de conținut despre pace”. SUA, Rusia și Ucraina au ajuns la un acord privind trecerea navelor în siguranță prin Marea Neagră, potrivit The Guardian și Sky News. De asemenea, s-a ajuns la un acord privind încetarea atacurilor asupra infrastructurii energetice din Rusia și Ucraina.
UPDATE Generalul (r) Ben Hodges, fostul comandant al trupelor americane din Europa, a declarat, în exclusivitate pentru Digi24, că, dacă Ucraina cade, Rusia va bate la ușa României, în câțiva ani, dacă nu chiar mai devreme. „Este în interesul Europei să se implice serios în a ajuta Ucraina să învingă Rusia și să îi ofere Ucrainei tot ce are nevoie, de la putere economică, militară până la putere industrială. Văd că fac asta câteva țări, dar nu toate. Au atacat Ucraina care este o țară europeană, au atacat Georgia, cel mai probabil vor ataca Republica Moldova. Deja au întreprins acțiuni foarte periculoase de violare a spațiului aerian, de sabotaj și crime. Deja fac asta. Oamenii, inclusiv din România, trebuie să se trezească la realitatea amenințării”, a explicat fostul comandant al trupelor SUA din Europa.
UPDATE Ameninţarea unei agresiuni ruse în Europa „nu este una teoretică”, a avertizat marţi ministrul francez de externe Jean-Noel Barrot, după ce emisarul preşedintelui american Donald Trump pentru Orientul Mijlociu, Steve Witkoff, a spus că nu crede într-o astfel de eventualitate, relatează agenția de știri France Presse.
UPDATE Casa Albă a publicat două comunicate cu detalii referitoare la discuțiile pe care le-a purtat cu Rusia și Ucraina, anunțând efectiv o încetare a focului pe mare „pentru a asigura o navigație sigură, a elimina folosirea forței și a preveni utilizarea navelor comerciale în scopuri militare în Marea Neagră”, transmite The Guardian. Casa Albă susține, totodată, că Rusia și Ucraina au fost de acord „să dezvolte măsuri pentru implementarea” acordului anterior privind oprirea atacurilor asupra infrastructurii din sectorul energiei.
UPDATE Serviciul de securitate al Ucrainei (SBU) a anunţat marţi că a reţinut un militar pe care îl acuză că a ajutat Moscova să atace trupele ucrainene care luptă în regiunea rusă Kursk, dezvăluind localizarea acestora, relatează Reuters.
UPDATE Consultările între reprezentanţi ai Rusiei şi SUA desfăşurate în capitala saudită Riad asupra războiului din Ucraina s-au încheiat fără niciun acord privind un armistiţiu partial.
UPDATE Regiunea Oriol din Rusia a devenit prima din țară care oferă stimulente financiare elevelor de liceu care nasc. Guvernatorul Andrei Klicikov a semnat un decret prin care fetele de vârstă școlară primesc sprijin financiar pentru a-și păstra copiii, informează The Moscow Times. Potrivit presei locale, măsura face parte dintr-un program mai amplu, aplicat deja în 40 de regiuni din Rusia, care oferă studenților cel puțin 100.000 de ruble (aproximativ 1.200 de dolari) pentru a încuraja natalitatea. Săptămâna trecută, Klicikov a extins programul pentru a include și adolescentele aflate încă în școală, scrie Adevărul.
UPDATE Ministrul rus de externe, Serghei Lavrov, a afirmat că țara sa este dispusă să încheie un nou acord privind securitatea navigației în Marea Neagră – un posibil pas spre un armistițiu cu Ucraina – dar doar dacă Statele Unite îi vor ordona președintelui Zelenski să-l respecte, scrie The Guardian.
UPDATE Peste 80% dintre ucraineni cred că țara lor ar trebui să continue să lupte împotriva invadatorilor ruși chiar dacă Statele Unite încetează orice sprijin, relatează Ukrainska Pravda, care citează un sondaj efectuat de Institutul Internaţional de Sociologie din Kiev. Mai exact, 82% din ucraineni spun că țara lor ar trebui să nu se predea indiferent de situaţie, în timp ce doar 8% sunt predispuși la capitulare în cazul încetării sprijinului american. În toate regiunile se observă o majoritate absolută pentru continuarea luptei, de la 78% în Est la 83% în Vest, notează Libertatea.
UPDATE Cercetătorii de la Google au descoperit că atacatori cibernetici legați de agenția de informații militare a Kremlinului (GRU) au încercat să acceseze conturile aplicație de mesagerie criptată Signal din Ucraina, iar aceleași tehnici ar putea fi folosite pentru a spiona conversațiile altor ținte, sporind temerile cu privire la securitatea comunicațiilor secrete ale SUA, scrie The Telegraph.
UPDATE Donald Trump a declarat, marți, la televiziunea americană NBC că încă are încredere în consilierul său pentru securitate națională, Mike Waltz, și că acesta a fost iertat pentru gafa în care a inclus un jurnalist pe grupurile de discuții secrete de la Casa Albă – „Waltz și-a învățat lecția, e un om bun”, a spus președintele american, potrivit Antena3.
UPDATE Pentru Putin, negocierile cu Trump privind încetarea focului în Ucraina sunt doar un mijloc de a atinge obiective mult mai largi, scrie The New York Times. Acest lucru este dovedit, în special, de interviurile realizate de ziar săptămâna trecută cu reprezentanți de rang înalt ai agențiilor ruse de politică externă, la o conferință de securitate din Delhi. Kremlinul consideră că negocierile privind Ucraina și relațiile ruso-americane sunt două procese care nu au legătură. Putin rămâne intenționat să subjuge Ucraina și folosește discuțiile pentru a pune capăt luptei pentru a-l liniști pe Trump, care este dornic să oprească războiul și să profite de dezghețul în relațiile cu Washingtonul. Această abordare a fost formulată într-o conversație cu NYT de către Vyacheslav Nikonov, vicepreședintele Comitetului Dumei de Stat pentru Afaceri Internaționale, notează Realitatea.
UPDATE Europa trebuie să dobândească toate mijloacele pentru a se apăra împotriva agresiunilor militare, a declarat marți președintele Consiliului European, Antonio Costa, adăugând că pacea fără apărare este o iluzie. „Dacă Rusia consideră că frontierele Ucrainei sunt doar o linie pe o hartă, de ce ar trebui să respecte frontierele oricărei alte țări?”, a mai spus el, potrivit Rador.
UPDATE Preşedintele francez, Emmanuel Macron, îl va primi, miercuri seara, pe președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, la Palatul Elysee, pentru a pregăti summit-ul de a doua zi de la Paris al ţărilor din „coaliţia voluntarilor” care sunt gata să ofere garanţii de securitate Ucrainei, a anunţat, marţi, preşedinţia franceză, informează AFP, citată de Agerpres.
UPDATE Ministerul rus al Apărării a declarat marți, 25 martie, că Ucraina a lansat trei atacuri asupra infrastructurii energetice civile luni, în timp ce oficiali ruși și americani purtau discuții în Arabia Saudită despre un posibil acord de încetare a focului. Potrivit ministerului, Ucraina a vizat infrastructura companiei de stat Rosseti, stația de distribuție a gazelor din Svatovo, aflată în estul Ucrainei sub control rusesc, și un depozit subteran de gaze din Crimeea, transmite Reuters.
UPDATE Peste 2.300 de militari din România şi din alte 11 state vor participa, în perioada 31 martie – 11 aprilie, la exerciţiul SEA SHIELD 25, care este organizat de Forţele Navale Române.
UPDATE Preşedintele Belarusului, Aleksandr Lukaşenko, a depus marţi jurământul, fiind astfel învestit pentru cel de-al şaptelea mandat neîntrerupt la conducerea ţării, după alegerile prezidenţiale desfăşurate pe 26 ianuarie, transmite EFE, Agerpres.
UPDATE Conținutul discuțiilor ruso-americane, care au avut loc, luni, la Riad, nu va fi făcut public, a declarat, marţi, Dmitri Peskov, purtătorul de cuvânt al preşedintelui rus, Vladimir Putin. „Este vorba despre convorbiri tehnice. Acestea sunt convorbiri cu o semnificaţie profundă în ceea ce priveşte detaliile, așadar, în mod evident, conținutul acestor convorbiri cu certitudine nu va fi făcut public. Nu trebuie să vă așteptaţi la acest lucru”, a declarat, marți, Peskov jurnaliştilor, răspunzând la întrebarea dacă sunt programate declaraţii, în urma acestei runde de convorbiri. „În momentul de faţă sunt analizate rapoartele transmise către cele două capitale. Ulterior se va putea discuta despre unele înţelegeri”, a adăugat el. Consultările ruso-americane de la Riad s-au încheiat în seara zilei de luni, 24 martie, potrivit Rador.
UPDATE Soțiile soldaților ruși aflați pe front descoperă, tot mai des, infidelitățile acestora. Multe femei își împărtășesc experiențele pe rețelele sociale și caută sfaturi în grupuri online. Unele aleg să ierte, altele decid să divorțeze, dar decizia este complicată de factori precum copiii sau creditele ipotecare. Alte neveste cred că „ucrainencele sunt de vină, se vând ieftin” și „războiul ăsta nenorocit ne-a distrus căsnicia”. Dramele soțiilor de militari ruși au fost revelate de portalul independent The Moscow Times, scrie Libertatea.
UPDATE Rusia solicită la negocierile de pace cu Statele Unite să obțină controlul complet asupra regiunilor ucrainene Donețk, Lugansk, Zaporojie și Herson, deși nu controlează pe deplin niciuna dintre acestea. Potrivit unor surse familiarizate cu gândirea Kremlinului, delegația rusă speră ca Washingtonul să facă presiuni asupra Kievului pentru a-și retrage trupele din regiunile parțial ocupate, notează Ziare.com.
UPDATE Negociatorii ruși Grigori Karasin și Serghei Beseda se vor întoarce la Moscova în cursul acestei, a declarat prim-vicepreședintele Comisiei pentru Afaceri Internaționale din Parlamentul rus, Vladimir Dzhabarov, pentru televiziunea Rossiya-24.
UPDATE Peste 90 de oameni, inclusiv 23 de copii, au fost răniți într-un atac cu rachetă care a vizat ieri orașul Sumî, în nord-estul Ucrainei, potrivit celui mai recent bilanț comunicat dimineață de autoritățile locale. Forțele ruse au atacat cartiere rezidențiale și infrastructura din oraș, inclusiv spitalul de copii, a anunțat primarul interimar Artem Kobzar. În total, cel puțin 30 de clădiri înalte, 15 case și un număr nespecificat de depozite, birouri și unități medicale au fost avariate în atac, a comunicat administrația militară regională citată de Kyiv Independent. Operațiunile de căutare și salvare au continuat până la ora locală 22:00 și au fost oprite în timpul nopții, scrie Spotmedia.
UPDATE „Declarațiile recente ale diplomaților și oamenilor de știință ruși sugerează că Kremlinul ar putea încerca să acorde prioritate discuțiilor bilaterale cu Statele Unite în detrimentul negocierilor pentru a pune capăt războiului din Ucraina și creează astfel de așteptări în societatea rusă” – ISW sugerează și îl citează pe Viaceslav Nikonov, vicepreședinte al Comisiei pentru afaceri externe din Duma de Stat, care a declarat pentru New York Times că președintele rus, Vladimir Putin, consideră relațiile bilaterale ruso-americane „mai importante decât problema Ucrainei”. „Alți oficiali ruși au declarat pentru NYT că este mai important pentru Rusia să își atingă obiectivele în relațiile bilaterale ruso-americane de relaxare a presiunii sancțiunilor, de descurajare a NATO și de căutare a unei „înțelegeri mai largi” care să includă probabil condiții bilaterale ruso-americane înainte de a accepta orice încetare a focului în Ucraina”, se specifică în raportul ISW, potrivit Libertatea Cuvântului.
UPDATE Deşi Uniunea Europeană aplică o „presiune intensă” pentru ca Ucraina să se alăture blocului înaintea ţărilor din Balcanii de vest, un astfel de scenariu este „în afara discuţiei”, a declarat luni la Budapesta ministrul de externe ungar Peter Szijjarto, transmite agenția de știri MTI, citată de Agerpres.
UPDATE Forțele aeriene ucrainene au lovit o concentrare de personal militar rus în Kondratovka, regiunea Kursk, ucigând până la 30 de soldați ruși, a informat Statul Major pe 25 martie, potrivit Știripesurse.
UPDATE Coaliția dronelor a alocat aproape 22 de milioane de dolari pentru susținerea capacităților de recunoaștere ale Ucrainei. Kateryna Chernohorenko, viceministrul ucrainean al apărării pentru digitalizare, a declarat: „Suntem recunoscători partenerilor noștri pentru răspunsul rapid și flexibil. Aceste decizii sunt esențiale, mai ales acum, când Forțele de Apărare au cea mai mare nevoie de acest sprijin”.
UPDATE Președintele american Donald Trump a declarat că Statele Unite au ajuns la un acord cu Ucraina privind împărțirea veniturilor pentru mineralele esențiale ucrainene și „va fi semnat în curând”. În timpul întâlnirii cu cabinetul său, Trump a declarat și că Statele Unite analizează cu Ucraina posibilitatea ca „firmele americane să dețină centrale electrice ucrainene”, scrie AlephNews.
UPDATE Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat că a apărat onoarea Ucrainei atunci când s-a certat cu președintele american Donald Trump și cu vicepreședintele JD Vance într-o întâlnire calificată de mulți drept dezastruoasă, în Biroul Oval, luna trecută, scrie Digi24.
UPDATE Tensiunile cresc între guvernatorul Băncii Centrale a Rusiei, Elvira Nabiullina, și Kremlin cu privire la ratele ridicate ale dobânzilor și politica financiară în contextul războiului împotriva Ucrainei. Potrivit analiștilor de la Institutul pentru Studiul Războiului (ISW) din SUA, Camera de Conturi a Consiliului Federației (camera superioară a parlamentului rus) a inițiat un audit al Băncii Centrale, ceea ce poate indica o presiune politică sporită asupra conducerii acesteia, potrivit Ziare.com.
UPDATE Ucraina încearcă să-şi convingă partenerii europeni să prelungească un acord care scutește de la plata taxelor vamale produsele agricole ucrainene – implementat în 2022 cu scopul de a o susţine pe timpul războiului rus de agresiune şi care expiră la 6 iunie - după ce Comisia Europeană (CE) a reintrodus taxele vamale impuse anumitor produse, iar negocieri în acest sens se anunță tensionate, relatează AFP, citat de news.ro.
UPDATE Scopul delegației ruse care a negociat, luni, cu cea americană, în Arabia Saudită, în cadrul celei de-a doua rundă de discuții pentru a pune capăt războiului din Ucraina, a avut un singur obiectiv: să câștige timp, relatează The Moscow Times , citând surse familiare cu planurile Moscovei, potrivit Adevărul.
UPDATE Purtătoarea de cuvânt a Departamentului de Stat al SUA, Tammy Bruce, a refuzat să spună dacă administrația Trump recunoaște revendicările Rusiei asupra teritoriilor ocupate din Ucraina, relatează The Kyiv Independent. „Se poartă multe discuții,” a declarat aceasta, subliniind că SUA vor aștepta un acord de încetare a focului înainte de a face orice comentarii.
UPDATE O sursă de la Casa Albă a declarat pentru Reuters că un „anunț pozitiv” este așteptat „în viitorul apropiat” după cele mai recente negocieri dintre SUA și Rusia, desfășurate pe 24 martie.
UPDATE Forțele Aeriene ale Ucrainei au efectuat un atac de precizie asupra unei concentrații de personal militar rus în Kondratovka, regiunea Kursk, provocând moartea a până la 30 de soldați ruși, potrivit surselor militare, potrivit Mediafax.
UPDATE Statele europene de la Marea Neagră urmăresc cu nervozitate negocierile de pace SUA-Rusia cu privire la Ucraina, care continuă astăzi în Arabia Saudită, temându-se de un posibil acord care i-ar reda Moscovei o parte din influența pe care o avea asupra acestor ape disputate, arată o analiză a THE Financial Times, relatează Rador.
UPDATE Trei angajați ai presei de stat ruse au fost uciși într-un atac în districtul Kreminna, din regiunea ocupată Luhansk, potrivit lui Leonid Pasechnik, liderul instalat de Rusia în zonă. Acesta a susținut că atacul a dus și la moartea a trei civili, potrivit Mediafax.
UPDATE O nouă noapte de atac asupra Ucrainei. Forțele aeriene ale Kievului au anunțat că Rusia a lansat 139 de drone și o rachetă balistică Iskander-M în timpul unui atac nocturn. Forțele aeriene au doborât 78 de drone și alte 34 nu și-au atins ținta, au mai transmis ucrainenii, potrivit Reuters. Ei nu au spus ce s-a întâmplat cu celelalte drone și cu racheta Iskander-M.
UPDATE Președintele Donald Trump nu neagă că Rusia a influențat administrația de la Casa Albă, fiind întrebat ce părere are despre afirmația președintelui ucrainean Zelenski, potrivit căreia Moscova influențează echipa lui Trump. „Probabil că au fost influențați să rezolve această problemă, deoarece Ucraina vrea să o rezolve, cred că ar trebui să o rezolve, și Rusia vrea să o vadă rezolvată. Și cred că dacă nu eram președinte, acest lucru nu s-ar fi întâmplat niciodată”, a afirmat Trump.
UPDATE Cel mai recent eurobarometru realizat de Parlamentul European (PE), publicat marți, 25 martie, arată că cetățenii UE își doresc ca Uniunea să se concentreze mai mult asupra apărării și securității. 58% dintre români ar vrea ca UE să joace un rol mai important în lume, scrie HotNews.
UPDATE Oficialii ucraineni au raportat că 88 de persoane, inclusiv 17 copii, au fost rănite în atacul de luni din Sumî. Orașul, situat aproape de granița cu regiunea Kursk din Rusia, a fost frecvent ținta atacurilor rusești. Autoritățile au declarat că o școală, un spital și blocuri de apartamente au fost avariate în urma atacului cu rachete. Ministrul ucrainean de Externe, Andrii Sybiha, a declarat că „Rusia trebuie să pună capăt atacurilor în loc să facă declaraţii goale despre pace”, scrie Libertatea.
UPDATE Postul național de televiziune ucrainean Suspilne a anunțat că delegațiile ucraineană și americană se vor întâlni marți în Arabia Saudită. Aceste discuții vor urma negocierilor dintre Rusia și SUA. Deși delegația ucraineană se află în aceeași clădire cu cea rusă, nu există planuri pentru o întâlnire directă între părțile aflate în conflict. Ucrainenii au rămas acolo după întâlnirea cu omologii americani de duminică seara, potrivit Libertatea.
UPDATE Grigori Karasin a subliniat importanța implicării comunității internaționale în viitoarele negocieri. „Vom continua să facem acest lucru, implicând comunitatea internațională, în primul rând, Națiunile Unite și țările individuale. În general, rămâne impresia unui astfel de dialog constructiv, care este necesar și necesar. Și americanii sunt interesați de acest lucru”, a spus șeful Comitetului pentru Afaceri Internaționale al Consiliului Federației Ruse.
UPDATE Grigori Karasin, șeful Comitetului pentru Afaceri Internaționale al Consiliului Federației Ruse și membru al delegației ruse la Riad, a declarat pentru TASS: „S-a discutat totul, a fost un dialog bogat, dificil, dar foarte util pentru noi și pentru americani. S-au discutat multe probleme”. „Bineînțeles, nu s-a rezolvat totul, nu s-a convenit totul, dar faptul că o astfel de conversație a avut loc, mi se pare foarte oportun având în vedere sosirea noii administrații și a noii politicieni care au venit la ședința de grup de experți”, a adăugat reprezentantul Rusiei la negocierile de pace, notează Libertatea.
UPDATE Negocierile dintre Rusia și Statele Unite ale Americii au fost provocatoare, dar utile, iar ONU și alte țări vor fi implicate în discuții suplimentare, a declarat un membru al delegației ruse pentru agenția de presă TASS, citată de Reuters.
UPDATE După atacul de luni, care a rănit zeci de persoane în oraşul Sumî, ministrul ucrainean de Externe Andrii Sybiha a declarat că Rusia trebuie să pună capăt atacurilor în loc să „facă declaraţii goale despre pace”, relatează AFP.
UPDATE Ucraina a acuzat Moscova că face „declarații goale despre pace”, după ce 88 de persoane au fost rănite într-un atac cu rachete rusești, în timp ce oficialii americani și ruși au început negocieri pe care Washingtonul speră să le transforme în primul pas către o pace durabilă, informează ziarul The Guardian. „În fiecare zi ca aceasta, în toate nopțile cu rachete și drone rusești împotriva țării noastre, fiecare zi de război înseamnă pierderi, dureri și distrugeri pe care Ucraina nu și le-a dorit niciodată”, a spus președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, în discursul său video de azi-noapte.
UPDATE Negocierile dintre Rusia și Statele Unite privind conflictul din Ucraina au avut loc luni la Riad, capitala Arabiei Saudite. Întâlnirea a durat peste 12 ore și a implicat reprezentanți ai ambelor țări. Potrivit agenției TASS, părțile au convenit asupra unei declarații comune care urmează să fie publicată.
UPDATE Comisia pentru investigarea intervențiilor statelor străine în treburile interne ale Rusiei din cadrul Dumei (camera inferioară a parlamentului rus) a trimis Procuraturii Generale și Ministerului Afacerilor Externe ale Rusiei materiale despre acțiunile ostile ale autorităților din România față de Federația Rusă, relatează agenția rusă de stat Tass. Informațiile au fost furnizate de către președintele comisiei, Vasilii Piskarev, șeful Comisiei pentru securitate și combaterea corupției din cadrul Dumei de Stat. Parlamentarii ruși susțin că, în cadrul evenimentului de la București, s-au făcut „apeluri repetate către statele occidentale pentru înfrângerea militară a Rusiei și dezmembrarea sa în mai multe state independente”. De asemenea, Piskarev afirmă că au existat propuneri de „scoatere a Rusiei din Marea Neagră”, ceea ce, în opinia Moscovei, constituie „apeluri publice la acțiuni împotriva integrității teritoriale a Rusiei și la declanșarea unui război agresiv”, potrivit NewsWeek.











































