Trupa americană de rock alternativ, Linkin Park, va cânta în spectacolul de deschidere a finalei Ligii Campionilor de pe 31 mai, de la München. Anunțul a fost făcut de Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal (UEFA).
„Odată cu noul nostru album și turneul în desfășurare, am fost copleșiți de energia și entuziasmul fanilor. Abia așteptăm să împărtășim aceeași energie și entuziasm la spectacolul de deschidere al Finalei UEFA Champions League. Este o experiență complet nouă pentru noi, ca trupă, și suntem nerăbdători să interpretăm unele dintre piesele noastre preferate, vechi și noi, în fața miilor de oameni din stadion și a milioanelor care ne vor urmări din întreaga lume”, a declarat formația muzicală.
Trupa rock a revenit după o pauză de 7 ani cauzată de moartea solistului său, Chester Bennington. Din septembrie 2024, Emily Armstrong este noua voce a formației.



























































