Breaking news/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1395: Atac nou la Nistru, presiunea lui Trump și amenințarea lui Putin. „Acordul va fi slab sau nu va fi”

externe

/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1190: Atac masiv la Moscova. Moldova e pe lista de condiții, iar Zelenski cere summit cu Trump și Putin

28 mai 2025, ora 20:45

Amenințarea președintelui american Donald Trump de a opri sprijinul Statelor Unite pentru Ucraina și de a se retrage din negocierile de pace a fost un semnal de alarmă pentru Kiev, care se așteaptă acum la o ofensivă de vară sângeroasă din partea Rusiei ce ar putea schimba cursul războiului, scrie Financial Times. Totuși, Donald Trump a declarat că omologul său rus Vladimir Putin „se joacă cu focul” și că invazia Rusiei în Ucraina ar putea duce la „căderea” Federației Ruse, iar Dmitri Medvedev îl amenință pe președintele SUA cu al Treilea Război Mondial.

Între timp, un atac masiv cu drone a avut loc asupra regiunii Moscova, în noaptea de marți spre miercuri. Ucrainenii au vizat mai multe facilități de producție și cercetare. Peste noapte, aeroporturile din jurul Moscovei și-au întrerupt activitatea, iar ministerul rus al Apărării a marți seara că ar fi interceptat și distrus 112 drone ucrainene. Strategia Ucrainei privind dronele a avut ca scop perturbarea operațiunilor aeroportuare, copleșirea apărării aeriene și creșterea vizibilității războiului pentru rușii civili.

UPDATE O scurgere masivă de date privind obiectivele nucleare secrete ale Rusiei a fost făcută publică de către jurnaliștii danezi de la Danwatch și publicația germană Der Spiegel. În total, jurnaliștii au pus mâna pe 2 milioane de documente secrete, inclusiv planurile detaliate ale uneia dintre bazele Forțelor Rachetelor Strategice din orașul Iasnîi, transmite The Moscow Times. Potrivit publicației, aceste informații permit evaluarea amplorii modernizării infrastructurii nucleare militare rusești în cele mai bine păzite locații din țară. În particular, cercetătorii danezi au analizat baza din orașul Iasnîi, unde, conform declarațiilor Kremlinului, începând cu anul 2019, este desfășurat sistemul de rachete hipersonice „Avangard” – unul dintre cele mai moderne sisteme de livrare a armelor nucleare. Documentele care au devenit publice includ planurile complete ale construcției și materialelor utilizate, inclusiv hărți ale clădirilor, de la toalete la săli de mese și tuneluri subterane către camerele de armament. De asemenea, au fost dezvăluite date despre sisteme IT, de securitate, camerele de supraveghere, senzori, garduri exterioare, sisteme de alarmă, uși și ferestre securizate, instalații electrice și rețele de utilități. 

UPDATE O întâlnire între Vladimir Putin, președintele Rusiei, Volodîmîr Zelenski, președintele Ucrainei, și Donald Trump, președintele Statelor Unite, ar fi posibilă doar după ce Kievul și Moscova vor ajunge la „acorduri concrete”, a declarat miercuri Kremlinul, ca reacție la apelul lui Zelenski pentru un summit trilateral. „O astfel de întâlnire ar trebui să fie rezultatul unor acorduri concrete între delegațiile (ucraineană și rusă)”, a declarat purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov.

UPDATE Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a fost primit miercuri, la Berlin, de către cancelarul Friedrich Merz, potrivit AFP, citată de News.ro. Vizita priveşte „susţinerea germană a Ucrainei şi eforturile depuse în vederea ajungerii la o încetare a focului” în Războiul rus din Ucraina, a transmis un purtător de cuvânt al Guvernului german, Stefan Kornelius. Volodimir Zelenski urmează să fie primit miercuri după-amiaza și de către preşedintele Frank-Walter Steinmeier.

UPDATE Condițiile președintelui Vladimir Putin pentru a pune capăt războiului din Ucraina includ o cerere ca liderii occidentali să promită în scris că vor opri extinderea NATO către est și să ridice o parte dintre sancțiunile impuse Rusiei, transmite miercuri agenția Reuters, după discuții cu trei surse ruse la curent cu negocierile. Ceea ce înseamnă, în esență, excluderea oficială a posibilității de aderare pentru Ucraina, Georgia, Moldova și alte foste republici sovietice.

UPDATE Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a propus organizarea unui summit în format trilateral, alături de Donald Trump și Vladimir Putin, în încercarea de a forța Moscova să oprească invazia care durează de trei ani. Președintele rus Vladimir Putin a respins, la începutul acestei luni, apelurile de a se întâlni cu Zelenski în Turcia, iar Kremlinul a transmis că o întâlnire între cei doi lideri ar putea avea loc doar după ce va fi încheiat un anumit „acord”. Între timp, președintele SUA s-a declarat frustrat de faptul că nici Putin, nici Zelenski nu au ajuns încă la o înțelegere pentru a pune capăt războiului. „Dacă Putin nu se simte confortabil cu o întâlnire bilaterală sau dacă toată lumea dorește un format trilateral, nu am nimic împotrivă. Sunt pregătit pentru orice format”, a declarat Zelenski într-o discuție cu jurnaliștii marți, ale cărei declarații au fost publicate miercuri. Liderul ucrainean a spus că este „pregătit” pentru o întâlnire „Trump-Putin-eu” și a făcut apel la Washington să impună Moscovei un pachet dur de sancțiuni vizând sectorul bancar și cel energetic. „Așteptăm sancțiuni din partea Statelor Unite ale Americii”, a declarat Zelenski. „Trump a confirmat că, dacă Rusia nu se oprește, vor fi impuse sancțiuni. Am discutat cu el două aspecte principale — energia și sistemul bancar. Va putea SUA să impună sancțiuni acestor două sectoare? Mi-aș dori foarte mult acest lucru”, a menționat Zelenski.

UPDATE Un dictator în izolare, prizonier al propriilor obsesii și tot mai rupt de realitatea lumii exterioare. Așa îl descriu sursele și analiștii citați de The Times, într-o investigație care urmărește degradarea psihică treptată a președintelui Federației Ruse, Vladimir Putin, dincolo de fațada rece a liderului de la Kremlin. Pandemia de COVID-19 ar fi accelerat un proces latent de alienare care astăzi, spun specialiștii, se traduce printr-o conducere bazată nu pe fapte, ci pe fantasme. „Reacționează la imaginile din propria sa minte, nu la ceea ce se întâmplă în afară”, afirmă Gleb Pavlovski, fost consilier al Kremlinului. Iar fostul redactor de discursuri prezidențiale, Abbas Galliamov, avertizează că pierderea autocontrolului în cazul unui lider absolutist este întotdeauna un semn că finalul va fi unul violent sau dezastruos.

UPDATE Rusia construiește linii electrice în sudul Ucrainei ocupate, într-o încercare aparentă de a conecta centrala nucleară Zaporojie la rețeaua sa energetică, a raportat New York Times la 27 mai, citând un nou raport Greenpeace.

UPDATE Președintele american, Donald Trump, ia serios în considerare ridicarea tuturor restricțiilor impuse de predecesorul său privind furnizarea și utilizarea armelor occidentale în Ucraina, relatează  Kyiv Post relatează, citând surse.

UPDATE Centrul ucrainean pentru comunicații strategice și securitatea informațiilor a negat afirmațiile potrivit cărora elicopterul liderului de la Kremlin, Vladimir Putin, a fost atacat de Forțele Armate ale Ucrainei în regiunea Kursk din Rusia, scrie Digi24.

UPDATE Președintele american Donald Trump ia în considerare posibilitatea de a impune noi sancțiuni împotriva Rusiei în această săptămână, pe fondul atacurilor tot mai numeroase ale Kremlinului asupra Ucrainei și al lipsei de progrese în negocierile de pace, scrie The Wall Street Journal, citând surse familiare cu poziția șefului Casei Albe.

UPDATE Președintele ucrainean Volodimir Zelenbski a declarat că Rusia a adunat 50.000 de soldați în apropierea regiunii Sumî, din nordul Ucrainei, dar a adăugat că Kievul a luat măsuri pentru a împiedica Moscova să lanseze o ofensivă de amploare în această zonă, transmite Reuters.

UPDATE Rusia pregătește o ofensivă majoră în această vară în regiunea Donetsk din estul Ucrainei, pe care nu o controlează în totalitate, deși încearcă acest lucru de la începutul războiului, scrie The Washington Post (WP), care citează oficiali militari și analiști ucraineni.

UPDATE Polonia intenţionează să constru­iască cel mai mare hub logistic de transbordare din Europa, a anunţat premierul polonez Donald Tusk, potrivit Euractiv. Tusk a vizitat terminalul de trans­bordare Euroterminal din Slawkow, localizat în voievodatul Silezia din vestul Poloniei, şi a anunţat o decizie ca statul împreună cu partenerii săi să investească în infrastructura terminalului pentru a „dubla practic capacitatea sa de transbordare“, potrivit ZF.

UPDATE Trupele ruse au atacat orașul Sumî în timpul nopții și al dimineții, distrugând o instalație industrială, cel puțin șapte case și mai multe mașini, a anunțat administrația militară regională. Primele informații nu indică victime, a precizat sursa citată de Ukrainska Pravda.

UPDATE Șansele pentru un armistițiu și un acord de pace în Ucraina sunt acum în scădere, după ping-pongul dintre Kremlin și Washington. Într-o analiză realizată de prestigiosul post de televiziune american CNN se arată că Putin i-a aplicat o lovitură lui Donald Trump în weekend.

UPDATE Eliminarea restricțiilor pentru ucraineni de a folosi rachete din Occident pentru a lovi adânc în teritoriul rusesc, cu raze de acțiune de până la 300 de kilometri, poate duce la oprirea ofensivei Rusiei în Ucraina și forțarea unui armistițiu, cu o condiție, spune generalul român în rezervă Virgil Bălăceanu.

UPDATE Purtătoarea de cuvânt a Departamentului de Stat al SUA, Tammy Bruce, a declarat pe 27 mai că Rusia ar trebui să acorde mai puțină atenție postărilor președintelui Donald Trump pe rețelele sociale și să se concentreze în schimb pe oprirea războiului împotriva Ucrainei, notează Mediafax. Ea a subliniat că, dacă Moscova ar fi cu adevărat interesată de pace, ar da prioritate opririi „carnagiului și masacrului care au loc chiar acum”.

UPDATE Procuratura Generală din Estonia a declarat că politicienii pro-Kremlin Aivo Peterson și Dmitri Rootsi au plănuit să creeze o structură de apărare paralelă cu sprijinul serviciilor de informații militare ruse, notează Digi24.

UPDATE Autoritatea de reglementare a energiei din Ucraina a aprobat un nou mecanism de import de gaze naturale destinat să evite taxele de tranzit ridicate percepute pe ruta sudică, facilitând astfel livrările prin conducta Transbalcanică, din Grecia către Ucraina, notează Adevărul.

UPDATE Sângerosul liderul al Ceceniei, Ramzan Kadîrov, a reacționat la zvonurile tot mai persistente privind deteriorarea stării sale de sănătate. Într-un videoclip publicat recent pe canalul său de Telegram, Kadîrov apare tăcut, cu o privire obosită, în timp ce un narator citește un text cu accente filosofice și religioase, fără a infirma însă explicit problemele de sănătate care i se atribuie.
 

UPDATE Președintele lituanian Gitanas Nauseda a cerut marți Uniunii Europene să impună Rusiei sancțiuni mai dure în contextul războiului pe care forțele Moscovei îl continuă împotriva Ucrainei, transmite dpa, citată de Agerpres.

UPDATE Vicepreşedintele Consiliului de Securitate al Rusiei, Dmitri Medvedev, a precizat că lucrul cu adevărat rău este al Treilea Război Mondial, iar preşedintele american ar trebui să înțeleagă acest lucru, relatează TASS, agenţia de presă a statului rus. „În ceea ce priveşte comentariul lui Trump despre Putin care „se joacă cu focul” şi despre „lucruri foarte rele” cu Rusia: „Știu doar un singur lucru foarte rău - al Treilea Război Mondial. Sper că Trump realizează acest lucru”, a scris Medvedev în X.

UPDATE Un avertisment recent din partea ministrului rus al Economiei, Maxim Reșetnikov, arată că economia Rusiei se confruntă din ce în ce mai mult cu riscul unei „hipotermii”. Ultima știre legată de cerința acestuia față de Banca Centrală a Rusiei de a ține cont de încetinirea inflației când va decide săptămâna viitoare dobânda de referință (acum situată la un zdrobitor 21%) este însă doar vârful icebergului pentru colosul economic, angajat de patru ani într-un război de uzură care nu doar că a cauzat sute de mii de morți de ambele părți ale baricadelor, dar care a și îngenuncheat economia, scrie Ziare.com.

UPDATE Ziua numărul 1.190 din războiul Rusiei din Ucraina nu anunță nimic spectaculos pe frontul de luptă. Dar acum colonelul britanic Hamish de Bretton-Gordon îl trezește pe Donald Trump la realitate. ”Putin te consideră un idiot” și acest lucru pare că și președintele american l-a realizat în sfârșit. Dar el are și o soluție letală contra dictatorului rus, aceea de a-l lovi acolo unde îl va afecta cel mai mult.  Ziarele rusești pot fi pline de retorică antiucraineană și europeană, dar sunt pline și de starea periculoasă a economiei rusești. Totul, cu excepția producției de tancuri, este în cădere liberă - iar producția de tancuri este încă departe de a fi suficientă pentru a acoperi pierderile grave ale războiului.Dacă amenințările saudiților și ale SUA de a reduce prețul petrolului sub 50 de dolari pe baril se concretizează, mașina de război rusă riscă să se oprească până la sfârșitul acestui an, susține colonelul britanic, notează Ziare.com.

UPDATE Un sondaj recent arată că 82% dintre ucrainenii vorbitori de limbă rusă au o percepție negativă asupra Rusiei, contrazicând narațiunea Kremlinului potrivit căreia aceasta protejează comunitățile vorbitoare de rusă din Ucraina. Rezultatele apar pe fondul eforturilor Moscovei de a folosi această afirmație ca justificare pentru invazia sa, notează Mediafax.

UPDATE Forțele de apărare ale Ucrainei anunță că Rusia a utilizat, în noaptea de 28 mai (începând cu ora 20:00 din 27 mai), 5 rachete balistice Iskander-M/KN-23, o rachetă aeriană ghidată X-59/69 lansate din regiunile Kursk și Voronej, precum și din teritoriul temporar ocupat al Crimeei. De asemenea, a atacat cu 88 de drone de atac de tip Shahed și cu drone-imitații de diferite tipuri din direcțiile Millerovo, Orel, Kursk, Primorsko-Ahtarsk. Atacul aerian a fost respins de către trupele de rachete antiaeriene, unitățile de război electronic și sisteme fără pilot, precum și de grupurile mobile de foc ale Forțelor de Apărare ale Ucrainei. Până la ora 09:00, apărarea antiaeriană a neutralizat 71 de drone inamice de tip Shahed (și alte tipuri de drone) în estul, nordul și sudul țării. 34 au fost doborâte prin mijloace de foc, iar 37 au fost pierdute din locație/suprimate prin mijloace de război electronic. Au fost înregistrate lovituri ale mijloacelor de atac aerian inamic în 8 locații.

UPDATE Ministrul nord-coreean al securității de stat, Ri Chang Dae, a părăsit luni Pyongyangul pentru a participa la o reuniune a înalților oficiali de securitate în Rusia, a anunțat marți agenția de presă de stat KCNA, scrie Reuters.

UPDATE Un total de 33 de drone ucrainene au fost doborâte până în prezent, potrivit oficialilor ruși. Scriind pe Telegram la ora locală 12:29, Sobianin a susținut inițial că apărarea aeriană rusă a doborât patru drone care se îndreptau spre Moscova. Serviciile de urgență lucrau la locul epavei. De atunci, zeci de drone ucrainene ar fi fost doborâte în apropiere de Moscova.

UPDATE Parlamentarii ruși au organizat luni o masă rotundă în care au criticat desenele animate, jucăriile și jocurile video occidentale, acuzând personaje fictive precum Shrek că au un „impact distructiv” asupra copiilor din Federația Rusă, notează The Moscow Times. „Nu par răi, dar au atât defecte fizice, cât și de caracter”, a declarat deputata Dumei de Stat, Yana Lantratova, care a prezentat diapozitive ce contrastau filmele și jucăriile „bune” din era sovietică cu cele provenite din țările occidentale, scrie HotNews. „Treptat, odată cu infiltrarea culturii occidentale, au început să apară personaje care întruchipează trăsături negative, dar care au fost ridicate la rangul de personaje pozitive”, se arăta într-unul dintre diapozitive. „Imaginea personajului pur pozitiv a început să dispară.” Pe ecran erau prezentate personaje fictive precum Shrek și Grinch, dar și unele din filmul american de animație „Monsters Inc.”, lansat în 2001.

UPDATE  Președintele american Donald Trump a declarat că omologul său rus Vladimir Putin „se joacă cu focul”, informează agențiile de presă Reuters și AFP. Trump trece la amenințări în relația cu Putin, remarcă presa internațională. „Ceea ce Vladimir Putin nu realizează este că, dacă nu eram eu, multe lucruri rele i s-ar fi întâmplat, deja, Rusiei, și eu vreau să spun FOARTE RELE!”, a scris președintele american pe Truth Social, scrie Gândul.

UPDATE Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski sosește miercuri la Berlin pentru discuții cu cancelarul Friedrich Merz, în cadrul unui efort diplomatic de a pune capăt războiului din Ucraina, anunță guvernul german. Merz îl va primi pe Zelenski cu onoruri militare la Cancelaria Federală, în jurul orei prânzului (13:00, ora Moldovei), a declarat un purtător de cuvânt al guvernului, citat de Reuters.„Vizita se va axa pe sprijinul acordat de Germania Ucrainei, precum şi pe eforturile de a obține o încetare a focului”, a adăugat el. Merz care a preluat funcția de cancelar în luna mai, a promis să joace un rol mai important în asigurarea sprijinului pentru Ucraina decât predecesorul său social-democrat Olaf Scholz, scrie Mediafax.

UPDATE Forțele Aeriene Române anunță desfășurarea unor zboruri de antrenament, la joasă altitudine și în regim supersonic, pe întreg teritoriul țării, în perioada 27 mai – 2 iunie 2025. Exercițiile implică inclusiv avioanele de luptă F-16 Fighting Falcon, scrie NewsWeek.

UPDATE Președintele Volodimir Zelenski a anunțat că Ucraina își va intensifica semnificativ producția internă de armament pentru a contracara agresiunea continuă a Rusiei. El a declarat că guvernul mobilizează pe deplin „capacitatea antreprenorială pentru producția de arme” și intenționează să semneze noi acorduri cu parteneri europeni pentru a atrage investiții și sprijin pentru acest efort.

UPDATE Pe măsură ce eforturile diplomatice pentru încheierea războiului rămân blocate, Rusia ar planifica o ofensivă majoră în regiunea Donețk în această vară, scrie The Kyiv Independent. Potrivit experților americani citați de The Washington Post, președintele Vladimir Putin crede în continuare că o victorie militară este posibilă, în ciuda sancțiunilor în creștere și a pierderilor semnificative pe câmpul de luptă, potrivit Mediafax.

UPDATE Serviciul de Informații și Securitate al Ministerului Apărării din Letonia a transmis recent un set de recomandări cu privire la identificarea posibililor spioni și sabotori ruși. Serviciul precizează în raportul anual că misiunile acestor grupuri includ monitorizarea infrastructurii critice, a facilităților și unităților militare, dar și a altor structuri strategice; desfășurarea de acțiuni subversive; eliminarea unor persoane cu influență socială ridicată; analizarea situației sociale din țara respectivă și incitarea la instabilitate împotriva autorităților existente. Agenții ruși pot fi recunoscuți prin aspectul lor fizic, dar și prin echipamentul pe care îl poarte, precizează autoritățile letone. Spionii pot fi îmbrăcați în haine paramilitare, sportive sau de drumeție, adesea completate cu echipamente speciale, cum ar fi rucsacuri tactice, hamuri și truse medicale. Alte trăsături potențiale ale acestor agenți mai includ și coafuri scurte, aspect neîngrijit, igienă precară, constituție atletică și posesia de documente din state ostile (poate mai multe pașapoarte) ori valută străină, potrivit thebalticsentinel. Spionii au frecvent provizii și echipamente specifice pentru supraviețuire în condiții dificile, cum ar fi aparate radio, hărți, instrumente de navigație, unelte speciale, ba chiar și arme, scrie Ziare.com.

UPDATE Primarul Moscovei, Serghei Sobianin, a scris pe Telegram că sunt raportate 17 atacuri, iar apărarea aeriană ar fi distrus cel puțin 31 de drone care zburau spre capitala Rusiei. Susține că “nu există pagube grave sau victime”, dar aceasta este comunicarea obișnuită a oficialilor ruși, indiferent care este rezultatul atacurilor.

/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1189: Alerta lui Zelenski, furia Moscovei și semn de slăbiciune. Trump ia în calcul o lovitură Rusiei
/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1188: Atac record, tripla sufocare și falsuri în România. Trump: „Putin a înnebunit complet”
/ВИДЕО/ Антирекорд Кишинёвского муниципального совета: 11-е заседание по бюджету провалилось
/ВИДЕО/ Антирекорд Кишинёвского муниципального совета: 11-е заседание по бюджету провалилось
Чебан: Коррупция в мэрии есть, как и в других госучреждениях
Чебан: Коррупция в мэрии есть, как и в других госучреждениях
Зима пока только на календаре. Прогноз погоды на сегодня, 19 декабря
Зима пока только на календаре. Прогноз погоды на сегодня, 19 декабря
/ВИДЕО/ Безумная новогодняя комедия от TV8: знаменитости в самых неожиданных ролях
/ВИДЕО/ Безумная новогодняя комедия от TV8: знаменитости в самых неожиданных ролях
/ВИДЕО/ Прокуратура Румынии провела десятки обысков по делу о фальшивых паспортах: адвокаты под следствием
/ВИДЕО/ Прокуратура Румынии провела десятки обысков по делу о фальшивых паспортах: адвокаты под следствием

externe

/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1395: Atac nou la Nistru, presiunea lui Trump și amenințarea lui Putin. „Acordul va fi slab sau nu va fi”

19 decembrie 2025, ora 13:49

Postul vamal Palanca și-a sistat activitatea, iar cel de la Tudora asigură traficul doar celor porniți la Belgorod-Dnestrovsk, urmare a unor noi atacuri cu drone rusești asupra podului de peste Nistru de la Maiaki.  Totodată, un raport publicat la Moscova trezește îngrijorări privind pregătirea unei posibile invazii în Moldova. Retorica oficială a Moscovei utilizează argumente aproape identice cu cele care au precedat invazia Ucrainei în 2022.

Vladimir Putin răspunde la întrebările rușilor în timp ce emisarul său, Kirill Dimitriev și o delegație ucraineană se deplasează în SUA pentru negocieri separate cu americanii. În paralel, Moscova a anunțat cel mai recent schimb al soldaților căzuți în război cu partea ucraineană. Astfel, Rusia a precizat că a predat Ucrainei rămășițele a 1.000 de soldați și a primit 26 de cadavre. Rusia și-a întețit operațiunile de spionaj asupra Occidentului și folosește tactici tot mai curajoase, potrivit unei anchete realizate de CNN. Totodată, Moscova ironizează Comisia Europeană după eșecul în demersul activelor rusești înghețate, iar Vladimir Putin amenință cu „consecințe grave”, dacă Europa ar trimite banii Rusiei către Ucraina.

UPDATE Observatorul militar al serviciului rus al BBC, Pavel Aksionov, a arătat că o parte din afirmațiile liderului de la Kremlin nu sunt confirmate de realitatea din teren. Putin a afirmat că orașul Siversk ar fi fost deja luat de armata rusă și că acest lucru deschide drumul pentru înaintarea spre vest, Kupiansk ar fi trecut integral sub control rusesc, forțele ruse ar fi preluat 50% din Huliaipole, iar Rusia ar deține controlul deplin asupra Vovceansk. În realitate, luptele continuă în Kupiansk, iar o parte din trupele ruse ar fi încercuite. Se dau lupte și în celelalte localități menționate, menționează Aksionov, potrivit Spotmedia.

UPDATE Rusia a lansat 160 de drone în timpul nopții. Apărarea aeriană a doborât sau bruiat 108 drone în sudul și estul Ucrainei, a comunicat dimineață Comandamentul Forțelor Aeriene al Ucrainei. 47 de drone au lovit în 23 de locuri, scrie Spotmedia.

UPDATE Lumea paralelă prezentată de Vladimir Putin rușilor la conferința sa: Ucraina a atacat prima; Zelenski nu a fost în Kupiansk, iar Kievul nu vrea să oprească războiul, scrie Digi24.

UPDATE Rusia și Belarus au transmis un mesaj direct Uniunii Europene, chiar în timp ce la Bruxelles se discuta despre utilizarea activelor rusești înghețate. Aleksandr Lukașenko a anunțat desfășurarea rachetei Oreșnik, capabilă să care încărcături nucleare, în Belarus. Racheta Oreșnik, lăudată frecvent de oficialii ruși, a fost folosită pentru prima dată în noiembrie 2024 împotriva unei fabrici de armament din Dnipro, Ucraina. Cu toate acestea, analiza ulterioară a resturilor a sugerat că este doar o modificare a unui model existent, conform televiziunii germane NTV.

UPDATE Președintele SUA, Donald Trump, speră ca Ucraina „să se miște rapid” în contextul eforturilor diplomatice pentru încheierea războiului declanșat de Rusia, reluând ideea că Moscova ar fi deschisă unui acord de pace – o convingere exprimată frecvent de Trump, dar care nu a fost confirmată până acum de fapte, scrie Spotmedia.

UPDATE Preşedintele francez, Emmanuel Macron, a declarat vineri că va fi „din nou util” pentru el şi pentru europeni să discute cu omologul său rus, Vladimir Putin, în urma eforturilor actuale ale SUA de a pune capăt războiului din Ucraina, scrie AFP.

UPDATE David Arakhamia, liderul partidului „Slujitorul Poporului”, principalul partid aflat la putere în Ucraina, a declarat că „nu există nicio posibilitate” pentru un „bun acord de pace cu Rusia”, conform Mediafax. „Înțelegem că toți cei care gândesc - deși sunt mulți care încă mai cred că ar trebui să insistăm asupra unor condiții fantastice ale acordului- că acesta (n.r. - acordul) va fi slab, fie foarte slab, fie nu va exista niciun acord”, a declarat David Arakhamia, în cadrul conferinței „Ucraina și lumea în 2026”, conferință organizată la Kiev, potrivit Interfax Ukraine.

UPDATE Vladimir Putin l-a ironizat pe Volodimir Zelenski. „Este un artist — și unul destul de talentat. Spun asta fără nicio ironie. Știm asta din filmele lui”, a spus Putin despre înregistrarea video pe care președintele Ucrainei a făcut-o la intrarea în Kupiansk pentru a demonstra că orașul nu a fost ocupat de ruși. „De ce să stai la intrare? Intră în casă”, a adăugat el, susținând că orașul e sub controlul Rusiei, scrie Spotmedia.

UPDATE În contextul intensificării propagandei ruse, președintele Parlamentului Republicii Moldova, Igor Grosu, a transmis un mesaj ferm liderului de la Kremlin, Vladimir Putin, afirmând că „istoria nu se repetă” și că imperiile nu pot fi reîncarnate, indiferent dacă este vorba despre un imperiu țarist sau despre fosta Uniune Sovietică. „Istoria nu se repetă, încercare de a reîncarna imperiul, pentru că asta se observă din politica lui de a restabili imperiul – fie că e țarist, fie că e URSS –, nu poți să faci lucrul acesta, iar ceea ce face el este crimă”, a declarat președintele Parlamentului, potrivit Moldpres. Șeful Legislativului de la Chișinău a avertizat, de asemenea, cetățenii moldoveni aflați pe teritoriul Federației Ruse să dea dovadă de maximă prudență, existând riscul ca aceștia să fie înrolați în armata rusă și obligați să lupte împotriva Ucrainei.

UPDATE Un raport publicat de Ministerul de Externe de la Moscova, în care apar termeni precum “denazificare” sau “regim totalitar”, trezește îngrijorări la Chișinău, după ce autoritățile ruse au comparat situația din Republica Moldova cu cea din Ucraina, scrie Antena3. Documentul rescrie istoria Republicii Moldova, fiind o copie la indigo a temelor pe care Vladimir Putin le-a folosit în contextul războiului din Ucraina: nu există un stat independent al Republicii Moldova, fiindcă moldovenii au o legătură cu poporul rus, statul moldovenesc este o construcţie artificială, iar conducerea asigurată de Maia Sandu are în spate un plan occidental antirusesc. Documentul amintește de scandalosul eseu al lui Vladimir Putin din 2021 care a precedat aproape programatic invazia din Ucraina. Vorbind atunci "Despre unitatea istorică a ruşilor şi ucrainenilor", Putin neaga legitimitatea întregii clase politice din Ucraina, reiterând ideea că populaţia Ucrainei este una iar conducerea ucraineană este alta.

UPDATE Vladimir Putin i-a spus jurnalistului NBC News Keir Simmons că „mingea este în întregime în terenul” Ucrainei și a Occidentului în negocierile de pace, în timp ce a lăudat eforturile „serioase” și „sincere” ale președintelui Trump de a pune capăt războiului.

UPDATE Dronele rusești produc victime tot mai aproape de Republica Moldova. Explozii la frontiera cu Ucraina au omorât o femeie și i-au rănit pe cei trei copii ai săi, care în momentul exploziei erau în mașină pe pod. Atacurile, repetate ieri și în această noapte, au blocat circulația către regiunea Odesa. Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) asigură cazarea cetățenilor ucraineni a căror deplasare spre Ucraina a fost limitată în urma bombardamentelor podului peste Nistru, scrie RFI. Între timp, Rusia a lovit a treia oară podul, iar în regiune e alertă aeriană.

UPDATE Guvernul Danemarcei acuză Rusia că se află în spatele a două atacuri cibernetice „distructive și perturbatoare”, pe care autoritățile le consideră dovezi clare ale desfășurării unui război hibrid împotriva statelor occidentale, scrie Adevărul.

UPDATE Președintele rus Vladimir Putin a vorbit vineri pe larg despre drone și rolul acestora pe frontul din Ucraina, liderul de la Kremlin susținând în conferința sa anuală de presă că postul de operator de dronă a devenit cel mai râvnit de către voluntarii ruși, relatează TASS.

UPDATE Mai multe regiuni ale Rusiei au fost vizate de atacuri cu drone în cursul nopții de joi spre vineri. Atacurile au provocat un incendiu la o fabrică chimică și mai multe pene de curent, relatează Kyiv Post. Autoritățile ruse au raportat un val de atacuri cu drone desfășurate pe parcursul nopții în cel puțin șapte regiuni ale țării. Potrivit anunțului făcut de Ministerul Apărării de la Moscova, apărarea aeriană a interceptat și distrus 94 de drone ucrainene pe parcursul nopții, în regiunile Rostov, Belgorod, Voronej, Samara, Astrahan, Kursk și Krasnodar, dar și deasupra Mărilor Azov și Caspice.  

UPDATE Preşedintele rus Vladimir Putin a declarat la conferința sa anuală de presă de vineri că Moscova "nu crede că Ucraina este pregătită pentru negocieri de pace", informează Reuters, potrivit Agerpres. Totuşi, potrivit EFE, Putin a afirmat că autorităţile ruse au primit "unele semnale" că Ucraina vrea să dialogheze cu Rusia pentru a pune capăt războiului, dar nu şi pentru rezolvarea problemei teritoriale. Totodată, Putin a salutat recentele câştiguri teritoriale ale armatei ruse în Ucraina, afirmând că forţele Moscovei "avansează de-a lungul întregului front", în timp ce eforturile diplomatice intense conduse de Statele Unite vizează încetarea războiului.

UPDATE Președintele SUA, Donald Trump, a semnat un proiect de lege privind bugetul apărării în valoare de 901 miliarde de dolari pentru anul 2026. Documentul include și ajutor pentru Ucraina în valoare de 800 de milioane de dolari, suma urmând să fie defalcată pe 2026 şi 2027, potrivit biroului de presă al Casei Albe, scrie Pravda.

UPDATE Nici Ucraina, nici Europa nu au în prezent o strategie clară de victorie, consideră istoricul Yaroslav Gryțak. Într-un interviu pentru UNIAN, el a declarat că lipsa unei strategii este, de fapt, „un drum lung și lent spre înfrângere”. Grytsak a explicat că Europa a fost „cu adevărat speriată” de Donald Trump, care a sugerat că Europa nu îl mai interesează, lăsând-o astfel fără protecția tradițională a SUA. În această situație, Ucraina a devenit cel mai mare scut al Europei, „cumpărând timp” pentru aceasta. Problema rămâne dacă acest timp va fi folosit pentru schimbări radicale și construcția unei strategii concrete de învingere a Rusiei. Grytsak consideră că punctul forte al Europei este marele său potențial economic, în timp ce slăbiciunea acesteia este faptul că nu își poate rezolva problemele de securitate, deoarece nu s-a pregătit pentru așa ceva. „Prin urmare, se pune întrebarea cum poate fi transformat acest potențial economic într-un obstacol în calea agresiunii ruse. Aceasta este problema centrală”, a concluzionat istoricul, potrivit Libertatea Cuvântului.

UPDATE Adjunctul ministrului Afacerilor Externe al Ucrainei, Serghii Kyslyția, a salutat decizia de a aloca finanțare Ucrainei, adoptată la reuniunea Consiliului European. Kyslyția a postat mesajul pe rețeaua X, vineri dimineață. „Într-adevăr, există momente când trebuie să ne amintim că „mai binele este dușmanul binelui”. Pentru liderii europeni a fost o noapte lungă, dar au reușit să obțină un rezultat acceptabil. 105 miliarde de dolari SUA sub formă de sprijin, necesar Ucrainei pentru a continua apărarea Europei, protejându-și propria țară”, a scris Kyslyția pe X, citat de Interfax-Ucraina.

UPDATE Personal rus care are legături cu armata și serviciile de securitate din Rusia a spionat în apele europene în timp ce lucra sub acoperire la bordul navelor care transportau petrol rusesc, susțin surse de informații occidentale și ucrainene, scrie Spotmedia.

UPDATE Petrolierul rusesc Valeri Gorceakov a început să se scufunde care a fost lovit de drone ucrainene în portul Rostov. Nava parțial inundată a fost înconjurată de bariere de protecție, dar nu există semne evidente ale operațiunilor de salvare, relatează Astra. Totodată, un oficial al SBU a declarat pentru agenția Reuters că dronele aeriene au lovit nava Qendil, aflată la peste 2.000 de kilometri de Ucraina. Și presa ucraineană scrie despre operațiunea fără precedent a unității Alpha, citând tot o sursă din interior.

UPDATE Kirill Dmitriev, unul dintre principalii emisari ai Kremlinului a transmis printr-un mesaj publicat pe X: „Lovitură majoră pentru susținătorii războiului din UE, conduși de Ursula, vocile rațiunii din UE au blocat utilizarea ilegală a rezervelor rusești pentru finanțarea Ucrainei. Legea și rațiunea înving, pentru moment”. Grigory Karasin, președintele Comisiei pentru afaceri externe din camera superioară a parlamentului rus, care a scris pe Telegram că „pentru moment, dreptul internațional, nu Ursula von der Leyen, prevalează”, adăugând; „resturile unei abordări civilizate a tradițiilor financiare au împiedicat pe cei care doreau o prăbușire majoră”, scrie Mediafax.

UPDATE Negocierile s-au blocat după ce premierul Belgiei, Bart De Wever, a refuzat să renunțe la obiecțiile sale privind folosirea activelor rusești, depozitate într-o instituție financiară cu sediul la Bruxelles. De Wever a avertizat că o astfel de măsură ar expune Belgia unor riscuri juridice în fața Moscovei, scrie Mediafax.

UPDATE Volodimir Zelenski s-a declarat recunoscător pentru decizia UE de a acorda Ucrainei un împrumut în valoare de 90 de miliarde de euro. Liderul de la Kiev consideră sprijinul drept „semnificativ” și care „întărește cu adevărat reziliența”, scrie Digi24.

UPDATE Liderii celor 27 de state membre ale Uniunii Europene s-au reunit joi în cadrul Consiliului European pentru a dezbate propunerea președintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, de a folosi activele rusești înghețate pentru sprijinirea financiară a Ucrainei. Discuțiile nu au rezultat într-o înțelegeri, blocul comunitar optând pentru împrumut de 90 de miliarde de euro din bugetul Uniunii, scrie Mediafax.  

UPDATE Ucraina anunţă vineri că a primit din Rusia 1.003 cadavre, prezentate de către ruşi ca fiind ale unor militari ucraineni ucişi în lupte, care creşte la peste 16.000 numărul rămăşiţelor predate de către Moscova de la începutul acestui an. Moscova a anunţat, la rândul său, că a primit rămăşiţele a 26 de militari ruşi de la Kiev, relatează AFP.

UPDATE Raiffeisen Bank International (RBI), cea mai mare bancă occidentală care încă operează în Rusia, a fost obligată joi să plătească aproape 400 de milioane de dolari drept despăgubiri pentru pierderile suferite de compania rusă Rasperia, din cauza sancțiunilor europene. Raiffeisen a declarat într-un comunicat că suma – 339 de milioane de euro – reflectă suma blocată deținută de Rasperia la Viena și că va face apel împotriva hotărârii. În martie, RBI confirmase deja că trebuie să plătească daune de peste 2 miliarde de euro către Rasperia, o companie rusă de investiții, scrie Kiev Post. 

UPDATE Vladimir Putin și-a început conferința vorbind despre conflictul din Ucraina,  susținând că nu consideră că Kievul este gata de discuții de pace.A trecut apoi la economie, afirmând că în ultimii trei ani economia Rusiei a crescut cu 9,7%, „mult mai mult decât în Europa”. Președintele Rusiei a criticat UE pentru intenția sa de a utiliza activele înghețate ale Rusiei pentru a finanța Ucraina, potrivit The CNN, NBC News, Moscow Times și Sky News.

UPDATE Președintele rus Vladimir Putin susține, vineri, o conferinţă de presă televizată, pentru a rezuma rezultatele anului care se încheie, relatează TASS. Evenimentul de amploare intitulat „Rezultatele anului”, va avea loc în principala sală de expoziții din Moscova, Gostinîi Dvor, unde s-au adunat deja sute de jurnaliști, inclusiv străini. La evenimentul  pe care Putin l-a organizat în diferite formate  începând cu 2001, acesta răspunde la zeci de întrebări despre tot felul de subiecte, de la creșterile de prețuri și propriul său viitor, până la armele nucleare și ceea ce Kremlinul numește „operațiunea militară specială” din Ucraina.

/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1394: Atac la Nistru, zi crucială și condițiile lui Zelenski. NATO critică planul lui Putin: „Nebunie”
/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1393: Urgență la Odesa, case confiscate, noapte de foc și refuzul Rusiei. „Putin vrea doar război”
В Молдове с 2028 года введут налог на пользование национальными дорогами. Боля: "Считать будут по камерам"
В Молдове с 2028 года введут налог на пользование национальными дорогами. Боля: "Считать будут по камерам"
Чебан: Коррупция в мэрии есть, как и в других госучреждениях
Чебан: Коррупция в мэрии есть, как и в других госучреждениях
Новостройки без инфраструктуры в Кишиневе — будущие "гетто"? Эксперт: "Нет долгосрочного виденья"
Новостройки без инфраструктуры в Кишиневе — будущие "гетто"? Эксперт: "Нет долгосрочного виденья"
/ВИДЕО/ Безумная новогодняя комедия от TV8: знаменитости в самых неожиданных ролях
/ВИДЕО/ Безумная новогодняя комедия от TV8: знаменитости в самых неожиданных ролях
Молдова вышла ещё из трёх соглашений в рамках СНГ: число отмененных документов достигло 67
Молдова вышла ещё из трёх соглашений в рамках СНГ: число отмененных документов достигло 67

Abonează-te la știri pe e-mail

TV8.md este site-ul de știri din Republica Moldova cu noutăți sociale, politice și economice de ultima oră, meteo astăzi, emisiuni, interviuri și investigații.
TiktokFacebookInstagramYoutubeTelegramTiktokCorruption modal

© 2025 TV8.md. Preluarea materialelor publicate pe tv8.md este permisă doar cu citarea sursei în primul alineat și prin intermediul unui link activ către pagina articolului.