Fostul ministru al Finanțelor și actualul președinte al Comisiei Naționale a Pieței Financiare (CNPF), Dumitru Budianschi, ridică un salariu lunar de aproximativ 112.000 de lei. Informația a fost confirmată chiar de funcționar în cadrul ședinței Parlamentului de astăzi, după ce deputata BCS, Diana Caraman, l-a întrebat dacă aceste cifre sunt reale.
Deputata din opoziție a criticat actuala conducere CNPF că ar continua să activeze după strategia care a dus la demiterea echipei precedente „acum 3 ani”. Atunci, instituția ar fi fost criticată pentru cheltuieli excesive, în contextul în care conducerea primea salarii de 90 de mii de lei.
„Cum ați lucrat timp de 3 ani după strategia pentru care i-au dat afară pe predecesorii dvs. și dacă e adevărat că salariul dvs. deja e de circa 112 mii de lei, față de 90 de mii de lei anterior”, a întrebat Caraman.
„Salariul meu este, cu adevărat, aproximativ 112 mii de lei, dar oleacă mai puțin. Deci, este la limita minimă legală care este astăzi în lege”, a răspuns Budianschi.
Legat de strategie, oficialul a garantat că de la numirea în funcție s-a „ocupat de toate problemele care creează o perspectivă pentru piața de capital și pentru noul mandat de protecție a consumatorilor, astfel încât serviciile financiare să nu mai fie în situația în care au fost înainte, foarte vulnerabilă”, a explicat președintele CNPF.
Opinia a fost susținută de deputatul PAS, Dorian Istratii, care a menționat că „eficiența CNPF a crescut considerabil”.
„După cum ați văzut, pe partea socială suntem cei mai bravi: am majorat pensiile, am dat alocații, ajutoare în toate domeniile, așa încât să creștem veniturile populației”, a declarat Istratii.
Conform declarației de avere, în 2024, Budianschi a ridicat un salariu de circa 1,4 milioane de lei, adică peste 112 mii lunar. De asemenea, a indicat 10.980 de lei drept tichete de masă și 2.684 de lei în calitate de diurne. Pe numele acestuia mai este indicat și un apartament de 72 de metri pătrați dobândit în 1992.
În ședința de astăzi a Parlamentului, președintele CNPF a prezentat strategia națională de dezvoltare a pieței de capital pentru următorii cinci ani.
Fostul ministrul al Finanțelor, Dumitru Budianschi, a fost numit la șefia Comisiei Naționale a Pieței Financiare (CNPF) în luna martie 2023. Funcția a devenit vacantă după depunerea cererii de demisie a Corneliei Cozlovschi „din motive personale”.
Anterior, Budianshci a ocupat funcția de ministru al Finanțelor în Guvernul Nataliei Gavrilița, din 6 august 2021 până în 16 februarie 2023.
În perioada 2011 – 2021, acesta a deținut funcția de Director de Program „Sector Public: Economie, Finanțe, Management” la Centrul Analitic Expert-Grup.
Ulterior, în perioada 2013 – 2019 a activat în calitate de expert și consultant financiar pentru mai multe proiecte și instituții internaționale inclusiv PNUD, BDO Audit, ICON-INSTITUT Engineering, GFA Consulting Group.
Conform legislației, Comisia Națională a Pieței Financiare este condusă de Consiliul de Administrație, care este un organ colegial format din 3 membri: un președinte și 2 vicepreședinți. Aceștia sunt numiți de Parlament pentru un mandat de 5 ani, la propunerea președintelui Parlamentului.



























































