Un tribunal din Estonia a stabilit că doi cetățeni moldoveni, veri cu același nume, au fost recrutați de serviciile de informații militare ruse (GRU) pentru operațiuni de sabotaj pe teritoriul estonian, scrie biziday.ro. Unul dintre ei a primit șase ani și jumătate, iar al doilea - doi ani și jumătate, de închisoare, după ce au incendiat, în 2024, un restaurant denumit „Slava Ukraini” și un supermarket.
Potrivit instanței, principalul autor al faptelor a fost trimis în Estonia la ordinul direct al serviciilor secrete ruse, în timp ce vărul său a fost folosit ca ajutor, fără a i se dezvălui adevăratul beneficiar al misiunii.
Primul atac a avut loc în ianuarie 2024, când au incendiat un supermarket din sud-estul Estoniei, într-o acțiune de testare pentru GRU. A doua zi, au primit ordinul de a ataca restaurantul, care era un simbol al solidarității estoniene cu Ucraina. În noaptea de 31 ianuarie 2024, cei doi moldoveni au mers împreună la restaurant, l-au incendiat și apoi au părăsit Estonia.
Au fost capturați în Italia, în urma unei operațiuni la care au participat autorități din Letonia, Lituania și Polonia, și extrădați ulterior în Estonia pentru a fi judecați.
Serviciul Intern de Securitate Estonian a subliniat că acest caz marchează o schimbare de strategie din partea GRU care, în loc să recruteze cetățeni ruși, a apelat la cetățeni moldoveni pentru a-și desfășura operațiunile ilegale, semn că Moscova întâmpină dificultăți în a găsi colaboratori dispuși să acționeze în numele Kremlinului.
Atacul face parte dintr-o serie de acțiuni de sabotaj atribuite Rusiei în mai multe state europene. În Estonia, asemenea acțiuni au inclus atacuri cibernetice și vandalizarea proprietăților aparținând jurnaliștilor și politicienilor critici la adresa Moscovei.




























































