E ziua tăcerii la Boldurești, raionul Nisporeni, unde, mâine, oamenii își vor alege primarul dintr-un buletin cu un singur candidat. Se întâmplă după ce, aseară, Nicanor Ciochină, învinuit de omorul unui copil de 14 ani, a fost exclus din cursa electorală. Furios pe decizia CEC, ultimul face apel către alegători să boicoteze scrutinul de mâine, în timp ce mama care și-a pierdut copilul spune că „în sfârșit, soarele a apărut și pe strada ei”.
Decizia cu privire la retragerea din cursa electorală a fost luată aseară de către Comisia Electorală Centrală, în baza sesizării celui care până ieri era contracandidatul lui Nicanor Ciochină. Acesta a declarat CEC-ului că fiind primar interimar, Ciochină nu și-a suspendat activitatea pe durata campaniei electorale, așa cum prevede legea, și a folosit chiar și resursele primăriei în scopuri electorale.
Ciochină susține că decizia CEC este una politică și declară deschis că încearcă să compromită alegerile de mâine.
„Îi îndemn să nu participe la această mascaradă, astea nu sunt alegeri, oamenii mă sună și mă întreabă cum se face că e un singur candidat”.
Vestea că alegerile de mâine se vor desfășura cu un singur candidat în buletin s-a răspândit cu viteza luminii prin Boldurești. Mama băiatului care susține că Ciochină i-a accidentat mortal copilul spune că are mai multe motive de bucurie decât singurul candidat la șefia primăriei.
„Într-adevăr a apărut soarele un pic și pe ulița mea. Îi mulțumesc Domnului și lui Mihăiță că m-a ajutat să merg înainte. Am putere pentru că deja nu mai este primar, este un simplu Ciochină și mi-a dat putere să lupt mai departe. O să mă simt împlinită atunci când va fi închis” .
Părerile oamenilor din sat sunt împărțite. Indiferent de trecutul candidaților, unii spun că alegerile cu un singur candidat nu mai pot fi numite alegeri, în timp ce alții sunt de părere că s-a făcut dreptate.
„Toată lumea cred că a așteptat să fie retras să fim un sat cu oameni hotărâți și cu oameni care nu sunt trași la răspundere.- Să înțeleg că oamenii se așteptau la această decizie?- Și da și nu pentru că după cum ați văzut pe rețele, azi îl pun și mâine îl scot”.
„S-a făcut lumină și pe calea cea dreaptă. Se pun la cale revolte, mâine vor fi probleme, dar noi vom lupta”.
„Fiecare avem copii, îi trimitem la școală, dar nu știm cum ajunge acasă, și ei sunt părinți și el este părinte și noi avem copii, trebuie să se ia o decizie, dar depinde de cei de sus. Dar cum vedeți această decizie?- Cum o vedem, trebuie un primar, un om gospodar”.
„-Nu v-ați săturat să mergeți la vot?- Facem și noi ce fac toți. Să fie ordine să se facă la fel de multe cum s-au făcut și până acum”.
„- Veți avea o singură opțiune, un singur candidat. - Da, cine va fi, acela să fie”.
Alegerile repetate de mâine vor avea loc după ce pe 7 iulie, Comisia Electorală Centrală a luat act de decizia Curții de Apel Nord, care a declarat nule rezultatele turului doi scrutin de la Boldurești. Ciochină susține că a contestat această decizie la Curtea Supremă de Justiție și este gata să ajungă până la CEDO:
„O să mergem la CEDO, eu sunt aproape sigur că Curtea Supremă va restabili legalitatea și va indica că Consiliul Electorat de Circumscripție este cel care trebuie să se expună asupra rezultatelor turului II, sa valideze sau nu, dar abuzurile consumate, deja vor fi sesizate la CEDO”.
Nicanor Ciochină este învinuit că în februarie 2024 ar fi lovit mortal cu mașina un băiat din localitate și ar fi fugit de la locul faptei. Ulterior, ar fi încercat să ascundă urmele accidentului, înscenând o altă coliziune cu implicarea mașinii avariate. Un prieten, considerat complice, l-ar fi ajutat să găsească o mașină identică celei implicate în accident și să monteze plăcuța cu numărul de înmatriculare pe o altă mașină.
În urma tragediei, doi polițiști au fost demiși, iar alți trei au fost sancționați pentru că nu ar fi acționat în conformitate cu standardele profesionale și au pus piedici în desfășurarea corectă a investigației. Ciochină se declară nevinovat, considerându-se victimă a răfuielilor politice.





























































