Olanda va aloca 500 de milioane de euro pentru procurarea echipamentului militar american pentru Ucraina, devenind astfel prima țara NATO care contribuie la noul mecanism de furnizare de arme americane către Kiev, creat după ce Donald Trump a limitat ajutorul militar important către țara vecină. Casa Albă a salutat inițiativa olandeză, în timp ce președintele american a anunțat noi taxe vamale împotriva Indiei, ca răspuns la achizițiile sale „masive” de petrol rusesc.
Olanda va contribui cu un jumătate de miliard de euro la achiziționarea de echipament militar american pentru Ucraina, inclusiv rachete Patriot. Anunțul a fost făcut ieri de către ministrul olandez al Apărării, Ruben Brekelmans, într-o declarație publicată pe platforma X. Acesta a menționat că „Acest lucru ajută Ucraina să se apere pe sine și restul Europei împotriva agresiunii ruse”. Asta în contextul în care, Președintele Donald Trump a declarat luna trecută că SUA vor furniza arme Ucrainei, care însă trebuie să achitate de aliații europeni.
„Da, o mare parte din cele 500 de milioane va fi destinată apărării antiaeriene. Este vorba despre componente ale sistemului Patriot și rachete. Dar și sistemul Hawk, de exemplu, care este tot un sistem de apărare antiaeriană, face parte din acest pachet. Iar a doua componentă este echipamentul de care Ucraina are cea mai mare nevoie pe linia frontului”, a menționat ministrul olandez al Apărării, Ruben Brekelmans.
În replică, Șeful NATO, Mark Rutte, fost prim-ministru olandez, a salutat anunțul și a declarat că a încurajat și alți membri ai alianței să participe la inițiativa NATO, ce are drept scop prioritizarea necesităților pentru Ucraina.
„Ucraina, și prin urmare întreaga Europă, va beneficia de o protecție sporită împotriva terorii ruse. Este un prim pas de acest fel între țările NATO și vine într-un moment în care Rusia încearcă să-și intensifice atacurile. Acest ajutor va contribui în mod cert la salvarea vieților cetățenilor noștri! Această decizie este unul dintre rezultatele practice ale summitului NATO de la Haga. Mulțumesc Secretarului General al NATO, Mark Rutte, pentru hotărârea sa în consolidarea apărării noastre”.
Tot ieri, președintele american Donald Trump a anunțat că va crește „substanțial” taxele vamale asupra importurilor din India, ca represalii față de ceea ce el a descris drept comerțul „masiv” cu petrol rusesc. Această declarație a lui Trump vine în contextul în care, săptămâna trecută, el a anunțat că, începând cu 7 august, Statele Unite vor impune Indiei taxe vamale de 25%.
Acestor taxe li se va adăuga și o penalizare suplimentară, ale cărei detalii nu au fost precizate. Potrivit lui Trump, măsurile vizează sancționarea Indiei pentru importurile masive de produse și echipamente din Rusia, inclusiv armament, întrucât India rămâne, încă din perioada Războiului Rece, un client fidel al industriei militare rusești. Drept răspuns, India nu s-a arătat prea deranjată. Surse guvernamentale indiene au declarat pentru agenția Reuters că aceasta va continua să cumpere petrol rusesc, în pofida amenințărilor lui Trump.






























































