Cel puțin trei persoane și-au pierdut viața, numai astăzi, din cauza valului de căldură intens care a declanșat zeci de incendii de vegetație în sudul Europei și a forțat mii de oameni să se evacueze. Autoritățile locale din Italia, Franța, Spania și Portugalia au emis avertizări de caniculă extremă, până la sfârșitul săptămânii, cu temperaturi de peste 40 de grade Celsius.
În Spania, peste 4000 de persoane au fost evacuate peste noapte din provincia León, aflată în nord-vestul țării. Flăcările violente au făcut atsăzi a două victime în Spania-un pompier voluntar s-a stins în timp ce încerca să le potolească. Ieri și un român, angajat al unei ferme de cai din Tres Cantos a decedat, după ce a suferit arsuri grave, iar un coleg de-al său a suferit arsuri pe 98% din suprafaţa corpului. El a fost transportat la spital cu un elicopter, dar s-a stins, astăzi, din cauza rănilor grave pe care le-a suferit. Lângă Madrid, vântul care bate cu o viteză de peste 70 km/h a adus flăcările aproape de locuințe, forțând sute de oameni să fugă. În acest context, Guvernul spaniol a ridicat nivelul de alertă națională pentru situații de urgență.
„Ne aflăm în risc extrem de incendii forestiere. Vă rugăm să fiți foarte precauți”, a declarat prim-ministrul într-o postare pe platforma X, Pedro Sanchez.
Și în Franța, un incendiu izbucnit în regiunea Aude, localitate din sud-vestul țării, a ucis o persoană și a rănit câteva, potrivit autorităților locale. 80 de stații meteorologice au înregistrat recorduri de temperatură pentru luna august. În Bordeaux, mercurul a urcat la aproape 42 grade Celsius, cea mai ridicată temperatură înregistrată vreodată în regiune. Meteo-France, serviciul meteorologic francez, a declarat că în sud-vestul țării și în Valea Ronului va fi extrem de cald și în următoarele zile, valul de caniculă extinzându-se spre nord și nord-est.
Consecințele sunt deja vizibile, un strat de poluare cu ozon s-a așternut peste Paris și regiunea Île-de-France. Monitoarele de calitate ale aerului indică faptul că nivelurile de ozon au depășit limitele recomandate, din cauza reacției poluanților în condiții de temperaturi ridicate. În acest context, operatorul feroviar de stat al Franței a distribuit gratuit sticle cu apă la gările din Paris pentru a ajuta călătorii vulnerabili să facă fațăvalului de căldură.
„De obicei oferim informații și distribuim etichete, dar astăzi, din cauza temperaturilor ridicate, oferim tichete pentru apă. Avem trei magazine Relay în gară, astfel că oamenii pot merge direct să ridice o sticlă cu apă. Este în special pentru persoanele vulnerabile, cum ar fi vârstnicii, copiii, persoanele cu mobilitate redusă și femeile însărcinate. Având în vedere căldura de astăzi, distribuim aceste tichete”.
„Deci mai am încă trei ore de tren. Așa că mi-am luat sticla cu apă cu mine. Încerc să mă hidratez. Acum o să întreb echipa SNCF dacă pot primi niște tichete pentru apă, ca să decurgă cât mai bine călătoria”.
O altă țară grav afectată este Portugalia, mistuită și ea de mai multe incendii de vegetație. Autoritățile portugheze au cerut ajutorul Marocului după ce două avioane închiriate, de stins incendii, s-au defectat. Peste 1.200 de pompieri și unități aeriene luptă, în continuare cu un incendiu major în zona istorică Trancoso, care a distrus peste 3.000 de hectare, conform serviciului Copernicus al UE.
Oamenii de știință avertizează că încălzirea globală face ca verile mediteraneene să fie mai fierbinți și mai uscate, prelungind și intensificând sezonul incendiilor.






























































