Protestul care s-a promis a fi pașnic, nu s-a încheiat totuși cu bine. După ce protestatarii au încercat să instaleze corturi în scuarul din fața Gării Feroviare, Poliția a fost nevoită să ia măsuri.
Mai multe imagini au apărut pe rețele cu oamenii care se îmbrâncesc și se ceartă cu polițiștii, care forțat ridică corturile, instalate ilegal.
Sursă video: Telegram - INDEX
Poliția a avertizat anterior că protestul nu e autorizat și că se vor aplica amenzi de 7.500 de lei zilnic pentru cei care vor participa.
sursă video: Telegram - INDEX
TV8.md reamintește că jurnalista TV8, Viorica Tătaru, care s-a aflat la protestul de la Gara Feroviară, a ajuns să fie lovită de protestatarii agresivi. Aceasta a depus o plângere la Poliție. Fugarul Ilan Șor a anunțat că va plăti câte 3.000 de dolari pe lună fiecărei persoane care va protesta zilnic în corturi. Poliția Națională a avertizat că astfel Șor încearcă să atragă cetățenii în acțiuni ilegale și violente.
Precizăm că deși poliția a calificat acțiunea drept „o etapă deliberată de destabilizare social-politică” și „instrument de influență criminală”, deputata Marina Tauber, fugită la Moscova, a promis că întrunirea se va desfășura pașnic și că ea personal se va asigura că așa-numitul flashmob să nu degenereze în violențe.































































