Liverpool și Manchester City au reușit două transferuri bombă în ultima zi de mercato. Formația de pe Anfield l-a adus pe atacantul suedez Alexander Isak, iar echipa lui Pep Guardiola, pe portarul italian Gianluigi Donnarumma.
Astfel, formația lui Arne Slot a realizat cel mai scump transfer din această vară, iar suedezul a devenit al 4-lea cel mai scump fotbalist din istorie, după suma de 145 de milioane de euro plătită de campioana Angliei.
Fotbalistul a semnat un contract valabil până în 2031, iar Liverpool a cheltuit în total 483 de milioane de euro în această vară.
Pe lângă suedez, la Liverpool au mai ajuns: Florian Wirtz (Bayer Leverkusen/125 de milioane de euro), Hugo Ekitike (Eintracht Frankfurt/95 de milioane de euro), Milos Kerkez (Bournemouth/46,9 milioane de euro), Jeremie Frimpong (Leverkusen/40 de milioane de euro) și pe Giovanni Leoni (Parma/31 de milioane de euro).
„Mă simt extraordinar. A fost un drum lung până aici. Dar sunt foarte fericit să fac parte din această echipă, din acest club și din tot ceea ce reprezintă el.Este ceva de care sunt mândru și abia aștept să încep. Sunt fericit că s-a terminat și că pot să mă întorc la muncă. Abia aștept să-mi revăd colegii, fanii și să revin pe teren”, a declarat Alexander Isak după ce a fost prezentat la Liverpool.
Totodată, „cetățenii” au anunțat marți transferul portarului italian. În vârstă de 26 de ani, Donnarumma a efectuat vizita medicală la Florenţa, nu departe de Coverciano, baza echipei naţionale italiene, şi a semnat un contract pe cinci sezoane. Valoarea transferului este estimată la 35 de milioane de euro.
Tot astăzi, portarul brazilian Ederson, care a jucat la club din 2017, a fost vândut la Fenerbahce pentru aproximativ 14 milioane de euro.
Pentru a-l înlocui, italianul a părăsit campioana Franței și a Europei, PSG, pentru care a jucat în perioada 2021-2025.
„Să fi semnat cu Manchester City este un moment special și un motiv de mândrie pentru mine. Mă alătur unui lot care debordează de talent de clasă mondială, o echipă condusă de unul dintre cei mai mari antrenori din istoria fotbalului, Pep Guardiola. Este un club la care ar vrea să ajungă toți jucătorii din lume. O admir pe Manchester City de mulți ani, așa că să fiu acum în situația de a juca pentru acest club este o onoare uriașă pentru mine, un privilegiu. Abia aștept să-mi cunosc noii colegi, staff-ul și suporterii. Să joc pe Etihad va fi foarte, foarte special pentru mine”, a transmis Donnarumma la parafarea contractului.





























































