Liderul sectorului bancar continuă să investească în viitorul Republicii Moldova, de data aceasta prin susținerea învățământului de calitate. Maib, Ministerul Educației și Cercetării și Asociația „Junior Achievement Moldova” au semnat un contract ce prevede investiții de două milioane de lei în dezvoltărea Rețelei Școlilor Model din Țară.
„Acest proiect reprezintă o inițiativă unică pentru noi, deoarece ne propunem să îmbunătățim competențele profesorilor în domeniul educației financiare, astfel încât aceștia să poată transmite cunoștințele financiare elevilor. De asemenea, dorim să sprijinim participarea elevilor la diverse competiții olimpice și să facilităm accesul lor către domeniul economic și către facultățile de profil. Suntem extrem de recunoscători pentru această oportunitate și mulțumim tuturor celor implicați în realizarea acestui demers, în special domnului ministru, personalului instițuțiilor de învățământ și profesorilor”, a menționat președintele maib, Giorgi Shagidze.
Cu ajutorul finanțării maib, proiectul „Educație economică și antreprenorială în școlile model” va putea fi implementat în 35 de instituții de învățământ din întreaga țară.
„Astăzi am semnat un grant pe care îl oferă maib, foarte generos, în cadrul inițiativei „Moldova pentru Educație”. Pentru noi este foarte valoros pentru că ne permite să ajungem la un număr cât mai mare de copii cu aceste competențe solicitate de către ei, relevante în ziua de astăzi”, a subliniat ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun.
Proiectul va putea fi introdus în școli cu susținerea Asociației Obștești „Junior Achievement Moldova”, a cărei misiune constă în motivarea și pregătirea tinerei generații pentru a se afirma cu succes în domeniul economic.
„Pentru tineri este foarte binevenit pentru că însuși ei recunosc că este nevoie să avem educație financiară de mic. Educația financiară nu se întâmplă într-un an jumătate, se întâmplă etapă cu etapă, an cu an, de aceea ei au nevoie de timp, acest timp în care ei se află pe băncile școlii este un timp care le oferă această oportunitate”, a punctat directoarea executivă, AO „Junior Achievement Moldova”, Laurenția Filipschi.
Proiectul „Educația economică și antreprenorială în școlile model” va fi implementat în perioada 01 octombrie 2025 - 21 decembrie 2026, în parteneriat cu managerii și cadrele didactice din școlile implicate, cu autoritățile publice locale, precum și cu suportul sucursalelor maib din întreaga țară.
/P/ Acest material este un articol comercial și nu prezintă punctul de vedere al redacției TV8.






























































