Breaking news/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1380: Alerta lui Macron și pasul NATO. Putin insistă să ajungă lângă Moldova, dar Trump crede că vrea pace

social

/VIDEO/ Investigație Cutia Neagră PLUS. Blocul „Alternativa”: Campanie pe banii bugetarilor

13 octombrie 2025, ora 07:42

Alegerile nu sunt doar perioada în care politicienii cer votul alegătorilor, dar și bani de campanie de la aceștia. De la oameni de afaceri, până la funcționari de stat, dar și simpli lăcătuși, zugravi, educatoare sau șoferi la grădiniță au făcut coadă la sediile partidelor și blocurilor electorale pentru a dona sume impresionante pentru alegeri. În unele cazuri, donațiile depășesc salariile sponsorilor. 

Cutia Neagră a analizat listele de donatori ai principalilor concurenți electorali și vine, începând de astăzi, cu o serie de investigații despre aceștia. Primii sunt sponsorii Blocului Alternativa, care au contribuit cu 6,5 milioane de lei. În mare parte sunt angajați ai instituțiilor din subordinea Primăriei Chișinău. Marii absenți din lista donatorilor sunt liderii blocului electoral.

Chiar din prima săptămână de campanie au fost mobilizați activ angajații întreprinderilor municipale din Chișinău. Zeci de oameni, de la directori până la simpli lucrători, au mers organizat la sediul MAN și au donat bani cash. Donațiile au fost făcute pe 30 și 31 august, zile de weekend și de sărbătoare.

Cei mai darnici au fost angajații de la Regia Autosalubritate, întreprinderea municipală de evacuare a gunoiului din oraș. 18 muncitori, de la director, șefi de secție și până la specialista responsabilă de SMM, au donat majoritatea câte 16 mii de lei. În ultima săptămână de campanie, încă 9 angajați Autosalubritate au făcut donații generoase către Blocul condus de primar. Sumele donate reprezintă aproape salariul mediu pe o lună la această întreprindere.

În pofida mobilizării exemplare de la Autosalubritate, imediat după alegeri, directorul întreprinderii Igor Gârlea a fost demis subit de primarul Ion Ceban, printr-o postare pe Facebook. Gîrlea a  fost și candidat pe lista Blocului  Alternativa, pe locul 21, și a contribuit la bugetul de campanie cu 23 de mii de lei, jumătate din salariul pe o lună. L-am sunat de mai multe ori pe Gîrlea, dar nu ne-a răspuns nici la apeluri, nici la mesajul pe care i l-am trimis.

La ședința de luni a Primăriei am încercat să discutăm cu directorul interimar al Autosalubritate despre donațiile subalternilor săi. Nicolae Badan nu a vrut să ne răspundă la întrebări, motivând că se grăbește, dar ne-a propus să-l vizităm la întreprindere. Asta am și făcut, însă surpriză, la oficiu, Badan nu a mai fost la fel de primitor.

Secretara ne-a anunțat că ar fi într-o ședință online și ne-a direcționat să vorbim cu responsabila de la comunicare a întreprinderii. Aceasta nu ne-a permis să discutăm cu angajații donatori.

Tatiana Cucovici, comunicatoare Regia Autosalubritate: „Fiecare om, eu cred că are dreptul să susțină un oarecare concurent electoral. Chiar și la noi la întreprindere au fost în perioada campaniei electorale, practic, toți cei care s-au înscris în campania electorală. Este dreptul fiecăruia să susțină un anumit concurent electoral, fie prin voluntariat, fie prin donații. Și cred că nu este cazul să fie intimidați angajații noștri. Toate informațiile sunt publice la CEC.Eu cred că ei singuri au mers și au făcut donații atât cât au putut”.

Donații făcute în weekend

O situație similară a fost și la Regia Transport Electric (RTEC). Aici, pentru cheltuielile de campanie ale Blocului Alternativa au pus mână de la mână de la director, până la zugravi, spălătorese și lăcătuși. În primul weekend de campanie, au dat cu donațiile șefii de la întreprindere, între 7 și 15 mii de lei. În ultima săptămână înainte de alegeri au scos din buzunar pentru partid și o femeie ce lucrează în calitate de zugrav, care a donat 5 mii de lei,  două spălătorese - câte 8 mii de lei, iar doi lăcătuși au donat tocmai câte 10 mii de lei.

Dorin Ciornîi, directorul RTEC, mutat între timp la o altă instituție municipală, ne-a asigurat că toate donațiile au fost pe bune și benevole.

Dorin Ciornîi: „Eu deja activez în cadrul Direcției Mobilitate Urbană. Adresați-vă la conducerea interimară din cadrul Regiei Transport Electric. Dar, cu siguranță, acestea (n.r. donațiile) au fost benevole și nu a fost nimeni impus”.

Vicedirectorul Regiei Transport Electric, Oleg Codreanu, care a donat 15 mii de lei Alternativei, ne-a dat aceleași asigurări - nu a existat niciun fel de organizare pe interior pentru a colecta donații de la angajați.

Oleg Codreanu: - Nu a fost organizat nimic. Nici nu cunosc persoanele care sunt acolo vizate, cu toate că este publică (n.r lista donatorilor). Mai mult ca atât, eu cred că într-o democrație este firesc ca orice om sau mediul de afaceri să se implice pentru a sprijini chiar și financiar o formațiune sau bloc politic.

Reporter TV8: - Dvs personal cum ați făcut donația către bloc?

Oleg Codreanu: - Împărtășesc valorile acestui partid (n.r. MAN). Personal am mers la sediul lor și am donat ca și cetățean, nu ca și angajat, să spunem așa.

Reporter TV8: - Ați mers în ziua dvs liberă?

Oleg Codreanu: - Da, am mers în zi de Duminică.

Reporter TV8: - Iată cam toți angajații au făcut donațiile pe 30 și 31 august. Au mers și ei în ziua lor liberă?

Oleg Codreanu: - Posibil, dacă dvs aveți așa informații. Eu nu pot să vă spun de colegi când au mers ei. Eu cu siguranță am fost în zi de Duminică.

Deși administratorul Regiei Transport Electric ne-a promis inițial că vom primi acces pe teritoriul parcurilor de troleibuze, pentru a discuta cu angajații care au făcut donații, acest lucru nu s-a întâmplat. Codreanu a motivat ulterior că nu ar fi corect să deranjăm angajații cu filmări în timpul orelor de muncă.

Maiștrii Exdrupo cu donații de 15600 lei

O altă întreprindere municipală, același fenomen. Angajații Exdrupo au contribuit la fondul electoral al Blocului Alternativa cu peste 120 de mii de lei. De exemplu, conducătorul întreprinderii a donat 16 mii de lei, iar alți patru bărbați, toți muncind în funcția de maistru, au donat aproape cât directorul, câte 15 600 de lei fiecare.

Sergiu Tomiță, administrator Exdrupo: - Luând în considerație activitatea economico-financiară din ultimii ani și obiectivele care le realizăm e firesc și sunt oameni care doresc continuitatea la aceste schimbări spre bine. Cine a decis să facă un aport e decizia lor.

Reporter TV8: - Dar ei singuri, benevol au donat sau i-ați organizat?

Tomiță: - Sigur, da. Este cadru legal. Fiecare cum a decis. Puteți să întrebați pe fiecare. Nu e mare problemă.

Reporter TV8: - Donațiile au fost făcute de angajați în aceeași zi. Cum s-a produs asta?

Tomiță:  - Păi nu cred că numărul e așa de mare. Trebuie de verificat. Nu cunosc fiecare persoană care a donat.

Reporter TV8: - Poate a mers cineva cu o listă în teritoriu și s-au strâns bani?

Tomiță: - Nu, nu. Din câte cunosc, doar cei care au dorit să doneze și m-au întrebat locația unde pot să facă acest lucru, le-am dat adresa sediului și deja nu știu. Puteți să-i întrebați pe fiecare din listă.

Reporter TV8: - Au mers, au donat și au primit vreun bon ceva?

Tomiță: - Eu, de exemplu, când am donat am primit conform cadrului legal. Fix așa întrebați-i și pe ei.

Reporter TV8:  - Adică putem veni la întreprindere să-i întrebăm?

Tomiță: - Da, nu văd o problemă. Suntem într-o țară democratică.

La îndemnul directorului am mers la întreprinderea Exdrupo, dar nu am reușit să găsim pe niciunul dintre angajații din lista sponsorilor. Am fost informați că  persoanele lucrează în teren în locații diferite și rar când pot fi găsiți la sediul central al întreprinderii.  

Mobilizare la Preturi

Aproape 300 de mii de lei au adunat în campanie și angajații din Preturile municipiului Chișinău. Cei mai darnici au fost angajații Preturilor din Centru și Buiucani. Pe 30 și 31 august, 12 angajați au contribuit la bugetul Blocului Alternativa cu peste 120 de mii de lei.

Chiar dacă au fost darnici în donații, funcționarii preturilor au fost scumpi la vorbă cu echipa Cutia Neagră PLUS.

Ana Rusu, specialist Administrație Publică Locală, pretura Buiucani: -Accesați site-ul și vedeți toată informația. Este oficial și noi nu avem ce ascunde.   

Reporter TV8: - Am văzut că mai multe persoane de la Pretura Buiucani au donat.

Ana Rusu: - Eu pot să răspund de mine. Am vrut, am donat, atât a fost.

Reporter TV8: - Dar v-a rugat cineva de la Blocul Alternativa să donați?

Ana Racu: - Nu, cu ce ocazie?

Vicepretorul sectorului Buiucani, Victor Poiană ne-a interzis să vorbim cu angajații: „O să vină domnul pretor și o să vă explice. El este în sector. Îl așteptați în coridor. Vă rugăm frumos să ne permiteți să ne facem activitatea. Nu mai umblați prin birouri.   

Dintre Direcțiile subordonate Primăriei, cele mai mari donații le-au făcut angajații Direcției Educație Tineret și Sport. 14 persoane au donat sume ce pornesc de la 5 mii de lei. Cel mai generos a fost Valentin Crudu, șeful adjunct al Direcției care a contribuit cu 12 mii de lei. Valentin Crudu a fost viceministru al Educației în perioada guvernării comuniste.

Valentin Crudu , șef adjunct DETS: „Eu sunt membru al partidului MAN deci sunt împreună cu primarul general de foarte, foarte mult timp și este dorința mea de a susține și de a fi  alături de primarul general în această activitate politică. În rest, lucrurile acestea le-am făcut în afara orelor. În electorală am fost în concediu. Nu am candidat pe listele partidului. Nu pot să vă spun ce a făcut întreaga echipă. Noi am avut discuții pe intern, dar lucrul ăsta l-am făcut în afara programului”.

Câțiva angajați ai Direcției educație ne-au confirmat și ei că au donat pentru bloc, doar că nu au prea putut răspunde la întrebările despre suma donată și ziua în care au făcut generosul gest. 

Eugenia Antoci , specialist Direcția managementul instituționL: „Nu țin minte ziua, că eu fac multe donații în general, nu doar la partide. Am donat 10 mii de lei, dar nu-mi amintesc exact, dacă sincer. Am mers singură”.

Adrian Odobescu , specialist Secția Comunicare și Relații cu Publicul: „Am donat 5 000 și a fost donat aproximativ cu o lună în urmă. Am mers singur”.

Spre deosebire de campania electorală pentru alegerile locale din toamna anului 2023, când v-am arătat că zeci de angajați din grădinițele și școlile din capitală au fost incluși fără să știe în listele sponsorilor MAN, în această campanie nu mai găsim în listele de donatori un număr mare de educatori și profesori.

Pe 1 și 2 septembrie au donat Blocului Alternativa doar 5 directori de grădinițe din Chișinău, sume cuprinse între 8 și 10 mii de lei. Iar două educatoare ale grădiniței 188 din sectorul Ciocana al capitalei au oferit câte 10 mii de lei. În dreptul uneia, în registrul donatorilor este indicat că a transferat banii din străinătate. Vom reveni mai târziu la această educatoare, care are o conexiune cu un primar din partidul lui Ion Chicu.

Oameni de afaceri din Găgăuzia, sponsorii lui Stoianoglo

Dacă startul campaniei electorale a fost asigurat financiar în mare parte de angajații instituțiilor subordonate Primăriei Chișinău, în cea de-a doua săptămână de campanie a fost rândul altor aliați ai Blocului Alternativa să adune bani. O sumă considerabilă au donat angajații mai multor companii din Găgăuzia, baștina fostului procuror general Alexandr Stoianoglo. Donațiile au fost făcute în aceleași zile, toate în numerar și în sume similare – câte 16 mii de lei.

În lista donatorilor figurează 5 persoane cu numele Stoianoglo. Unul, Veaceslav Stoianoglo a contribuit pe 5 septembrie la campanie cu 16 mii de lei. În acte a indicat că lucrează broker vamal în cadrul companiei IKI GRANDE din Comrat. Alți doi brokeri și proprietarul acestei firme, Maxim Ciorba, au făcut donații similare în aceeași zi. Maxim Ciorba este asociat cu Veaceslav Stoianglo într-o altă companie, dar susține că nu a avut vreo înțelegere cu acesta pentru a face donații în mod organizat.

Maxim Ciorbă: - Eu simpatizez acești oameni. Sunt adecvați și vor să schimbe ceva în țară. Mie îmi trebuie schimbări în țară.

Reporter TV8: - Dar cine v-a rugat să ajutați financiar, dl Stoianoglo sau nu?

Ciorbă: - Eu chiar mai mult îl simpatizez pe Chicu.

Reporter TV8: - Nu Veaceslav Stoianoglo v-a rugat să ajutați?

Ciorbă: - Nu, eu am avut propria dorință să ajut. Finanțe sunt și noi nu le dăm doar lor. În curând vom face o donație pentru copii orfani. Asta e ceva normal. Tot ce este bun eu sunt gata să susțin, dacă am această posibilitate.

Reporter TV8: - În afară de dvs mai sunt câțiva angajați care la fel au dat bani. Dvs i-ați convins?

Ciorbă: - Da, eu i-am convins. Le-am explicat că sunt oameni normali care își doresc un viitor.

Reporter TV8: - Dar dvs ați venit la Chișinău sau cum ați dat acești bani? Sau cineva din partid a venit la Comrat?

Ciorbă: - Eu nu mai vreau să continui această discuție. Eu înțeleg că sunteți reprezentant al SIS-ului, dar trebuie să înțelegeți că tot ce s-a făcut, dvs aveți acte și totul corespunde adevărului.

Un alt donator din Comrat, Evghenii Stoianoglo, proprietar al companiei „Dolaytrans” ne-a mărturisit că este rudă cu Alexandr Stoianoglo și a decis cu ceilalți membri ai familiei să-l susțină în campania electorală. Omul de afaceri a reușit să-și convingă și angajații să facă donații pentru Blocul Alternativa. Doi șoferi ai firmei au oferit câte 16 mii de lei. Evghenii Stoianoglo a refuzat să ne spună ce salarii le achită șoferilor, care și-au permis donații atât de generoase în campanie și ne-a dat asigurări că nu i-a influențat în niciun fel să transfere bani blocului electoral.

În aceeași zi cu Evghenii Stoianoglo au vărsat câte 16 mii de lei în bugetul Blocului Alternativa și Marina și Ivan Cara. Ultimul este proprietarul companiei „Pnsan Prim” asociată cu „Dolaytrans” într-o altă firmă. În pofida acestor legături, Evghenii Stoianoglo ne-a declarat că nu-i este cunoscută compania „Pensan Prim” și  familia Cara și nu știe nimic despre donațiile făcute de aceasta pentru Blocul Alternativa. Pe Ivan Cara nu am reușit să-l găsim pentru comentarii.

Fostul procuror general Alexandr Stoianoglo nu a făcut personal nicio donație în campanie. Nu s-au implicat financiar nici firmele gestionate de soția sa. L-am sunat pentru precizări, dar avea telefonul închis.

Fostul deputat PCRM, Iurie Muntean, - donație de 71 mii lei

În cea de-a doua săptămână a campaniei electorale au fost înregistrate donații valoroase și de la susținătorii Partidului Congresul Civic, un alt membru al Blocului Alternativa. Chiar dacă formațiunea a obținut doar câteva locuri pe lista blocului la parlamentare, membrii și simpatizanții săi au vărsat bani mari în fondul electoral.

Mark Tkaciuk, locul 4 în lista de candidați, nu se numără printre sponsori. În schimb, colegul său de partid Iurie Muntean a donat 71 de mii de lei. Muntean a fost pe locul 16 și nu a reușit să prindă un fotoliu de deputat. Blocul a obținut doar 8 mandate în Parlament.

Rudele lui Iurie Muntean, Ivan Muntean și Snejana Muntean, au donat câte 30 de mii de lei în campanie. Aceștia dețin un local și magazin de vinuri în centrul Chișinăului, administrat prin intermediul companiei „Winemd”. Bucătarul, un depozitar și doi vânzători consultanți ai barului au făcut și ei donații cuprinse între 7 și 22 de mii de lei pentru Alternativa.

Iurie Muntean: „Toate donațiile au fost făcute conform legislației, bunului simț și celor mai bune cutume în democrațiile moderne. Punct! Atât!

Reporter TV8: - Cum ați reușit să-i convingeți pe colegii de la „Winemd”, angajații de acolo să doneze sume măricele?

Muntean:  - Doamnă, eu v-am răspuns. Căutați alte teme, pentru că această temă eu vă spun că nu trezește niciun interes la oameni. Mă credeți?

Un alt susținător al Congresului Civic, Alexandru Popovici, a donat împreună cu soția sa câte 50 de mii de lei. Popovici este proprietarul unui magazin cu veselă și obiecte de decor.

Donațiile familiei Popovici i-au părut dubioase Comisiei Electorale Centrale, care a făcut verificări suplimentare. În rezultat, CEC a constatat că Iulia Popovici nu a avut anul trecut venituri suficiente pentru a dona 50 de mii de lei în campania electorală. Conform legislației, Blocul Alternativa a fost obligat să verse în bugetul statului aproape 48 de mii de lei din donația făcută de Iulia Popovici. Blocul s-a conformat deciziei CEC și a virat banii la stat. Alexandru Popovici a refuzat să discute cu reporterul Cutiei Negre.

Primarul de Hîncești vrea să părăsească PDCM

În ultimele săptămâni de campanie s-au făcut remarcați sponsorii Partidului Dezvoltării și Consolidării Moldovei (PDCM) condus de Ion Chicu. Un om de afaceri a donat 150 de mii de lei, personal și prin companiile sale. Iar în orașul Hâncești, condus de Alexandru Botnari, vicepreședinte al PDCM, au făcut donații generoase de la funcționari din Primărie, până la medici de familie, directori și educatori de grădinițe. Între timp, Botnari s-a supărat pe Alternativa și declară că va părăsi partidul lui Chicu.

Pe ultima sută de metri a campaniei electorale, reprezentanții PDCM au colectat donații în municipiul Hâncești, unde Primăria este condusă de membri ai partidului. Mai mulți angajați ai instituției au făcut donații generoase. O excepție a fost însă primarul Alexandru Botnari. Deși este vicepreședinte al PDCM nu a dat niciun leu pentru campanie.

Alexandru Botnari: -Eu am rugat cine are posibilitate să facă donații, dar anume care persoană a dat nu am închipuire.  Nici nu m-am documentat. Chiar aș vrea să fac lista.

Reporter TV8: - Dar cine a sunat de la Chișinău să roage?

Botnari: - Ne-au sunat de la Chișinău, dar nu mai țin minte. Acum cu tot blocul ăsta Alternativa, cam un haos a fost în tot. Ne-au sunat că e necesar de adunat bani  și acolo unde e posibil, care și cum poate să facă, fiindcă e situație complicată, grea. - Chiar sincer, uite, pun mâna la inimă, dacă aș ști persoane, cine și cum v-aș spune  acum.

Reporter TV8:  - Dvs. ați donat bani sau nu?

Botnari: - Eu nu am donat, pentru că nu am. Eu le-am spus că nu am nicio posibilitate fiindcă sunt plin de credite, probleme și nu am nicio posibilitate.  Poate, pe de-o parte și sunt supărați pe mine că nu am contribuit, dar…

Reporter TV8: - Dvs. sunteți vicepreședinte la PDCM, corect?

Botnari: - Corect, dar zilele acestea vreau să iau decizia să las tot.

Reporter TV8: - Adică să nu faceți parte din partid?

Botnari: - Nici din PDCM, nici din Alternativa, fiindcă sunt lucruri care nu-mi plac deloc ce se întâmplă și ce s-a întâmplat. Așa eu sunt mai radical la ale mele.   

Pentru a afla detalii despre modul în care au fost colectate donațiile la Hâncești, Botnari ne-a recomandat să vorbim cu viceprimara Olga Moraru. Femeia, care a donat 10 mii de lei, s-a regăsit și pe lista de candidați la funcția de deputat, pe locul 28.  Nu am reușit însă să o găsim la birou în ziua în care am mers la Hâncești.

Printre sponsorii campaniei se mai numără câteva angajate ale Primăriei Hîncești. Inginerul cadastral a donat 5 mii de lei, iar o funcționară din secția atragerea proiectelor a contribuit cu 10 mii de lei.

Nicoleta Diftirenco, inginer cadastral: „Dacă veniți cu o citație oficială, eu pot să vă răspund, să vă ofer un răspuns oficial în privința donației și surselor financiare private. Doar dacă veniți cu o citație oficială. Eu nu consider că este obligatoriu să ofer aceste informații”.

Cătălina Colesnicov, specialist dezvoltare regională și relații externe: „Am vrut să-mi susțin colegii, în special pe doamna Olga. Ea este viceprimar,  avem o conlucrare bună și din acest motiv am hotărât să donez. A fost o contribuție benevolă. Asta și presupune donația. - Dar colaborați cu cei din Alternativa, de la Chișinău v-au telefonat? Nu sunt membru de partid, doar mă prezint la ședințele cu publicul altă colaborare nu am”.  

Contabila Primăriei a făcut două donații pentru Blocul Alternativa, în sumă de 15 mii de lei, dar nu a vrut să discute cu noi.

Svetlana Daănuță: „Eliberați vă rog biroul. Eu am retras toți banii, pentru că nu am avut dreptul.Am fost membru al comisiei. Gata! Mai multe detalii nu dau. Eliberați biroul”! 

Într-adevăr, numele Svetlanei Dănuță se regăsește în Registrul donațiilor rambursate ca urmare a depășirii plafoanelor stabilite de Codul Electoral.

Medic de familie, antrenori la școala sportivă și angajați din grădinițe, cu donații generoase

Au contribuit la campanie și consilierii municipali din Hâncești, membri ai echipei PDCM. Iurie Popa a donat 10 mii de lei, iar Natalia Saharov - 15 mii de lei. Ultima este medic de familie la Centrul de Sănătate din Hâncești. Am căutat-o la locul de muncă, dar ni s-a spus că este în concediu medical. La telefon nu ne-a răspuns.

Un alt consilier local, Nicolae Meșină, care administrează întreprinderea Apă Canal din Hâncești a transferat blocului Alternativa 10 mii de lei. În listă se mai regăsesc câțiva angajați ai întreprinderii care au donat sume cuprinse între 5 și 10 mii de lei.

Nicolae Meșină: - Am donat din proprie inițiativă. Am transferat de pe cardul bancar.

Reporter TV8: - Mai aveți câțiva subalterni, spre exemplu, directorul tehnic și un excavatorist care au donat. I-ați convins dvs?

Meșină: - Dar de ce nu-i întrebați? Eu pot să răspund pentru mine. Nu pot să răspund de alții.

Reporter TV8: - Dar ei fac parte din partid?

Meșină: - Îmi pare că nu.  Nu cunosc toți membrii de partid. 

Cu Serghei Morari, directorul tehnic al întreprinderii am reușit să discutăm la telefon.

Serghei Morari: Am făcut o donație prin transfer, benevol și din conștiința personală.

Reporter TV8: - Dar dvs faceți parte din vreun partid al Blocului Alternativa sau nu?

Meșină: - Parțial. Nu sunt membru oficial, dar îmi place gândirea lor.

Reporter TV8: - Alternativa este un bloc. Acolo sunt mai multe partide. Dvs pe care îl simpatizați, MAN sau poate PDCM?

Meșină:  - PDCM-ul, da.  

Și directorii a trei grădinițe din Hîncești au donat câte 10 mii de lei. Olesea Meșină, șefa grădiniței nr.1 este chiar soția directorului Apă Canal. Alte 10 mii de lei le-a donat o educatoare din aceeași grădiniță. Am mers la instituția preșcolară, dar aceasta nu activează. În clădire erau doar câțiva muncitori care fac lucrări de reparație.  La grădinița Nr. 3 din localitate am reușit să o găsim pe directoare, însă aceasta a refuzat să ne vorbească la cameră.

Marina Pascal: „Vă rog frumos, sunt într-o instituție. Dacă vreți să discutați cu mine ca și persoană, ca și cetățean, este numărul de telefon, mă contactați, stabilim o dată, dar ca director, nu”.

Directorul școlii sportive din Hâncești a virat Blocului Alternativa 10 mii de lei. Iar soția sa, care este antrenoare la aceeași școală încă 5 mii. O altă antrenoare a donat tot 5 mii de lei. Pe cei vizați nu i-am găsit la școală, dar am discutat la telefon cu directorul școlii..

- Da, am donat 1o mii de lei, ca susținător al partidului și din propria inițiativă.

- Reporter TV8: - Dar al cărui partid, pentru că în Blocul Alternativa sunt mai multe partide

- Nu pentru cineva, pentru bloc. Mă interesează blocul.

- Reporter TV8: - Pe listă este și soția dvs. Ea la fel a donat?

-  Da, 5 mii. A făcut transfer prin aplicația de la telefon.

Primarul din Cigîrleni s-a vrut în Parlament

De la Hîncești, am mers  în satul Cigârleni din raionul Ialoveni, singura localitate rurală unde mai mulți angajați ai unor instituții publice au făcut donații pentru Blocul Alternativa. În lista sponsorilor găsim o educatoare, paznicul grădiniței și o profesoară de clasele primare care a contribuit cu 10 mii de lei. Ecaterina Paraschiv își terminase ziua de muncă la școală când am mers să o căutăm, iar la telefon nu a răspuns.

La grădiniță am aflat că Nicoleta Guțanu nu mai activează în instituție și că a fost bucătăreasă  și nu educatoare, așa cum este indicat în lista donatorilor. Iar paznicul grădiniței Nicolae Venteniuc este tatăl ei. Ambii au donat câte 5 mii de lei Alternativei.

Reporter TV8: - Dar dvs unde activați?

Nicoleta Guțanu: - La grădiniță am activat ca bucătar.

Reporter TV8: - Dar ce salariu are un bucătar, dacă puteți să-mi spuneți?

Guțanu: - Aveam 5 mii și ceva.

Reporter TV8: - Asta ar ieși că dvs ați donat un salariu practic, blocului Alternativa? Guțanu: - Da.

Reporter TV8: - Dar v-a îndemnat cineva să donați? Sunteți simpatizantă a acestui bloc?

Guțanu: - Eu am vrut așa să donez din propria inițiativă.

Reporter TV8: - A venit cinvea în sat să colecteze ban?

Guțanu: - Eu prin aplicație din telefon am transmis.

A prestat servicii de transport cu mașina personală și a făcut și o donație de 20 de mii de lei pentru Alternativa și primarul localității, Sergiu Erizanu. Acesta conduce satul din 2019, când a fost ales din partea Partidului Democrat. La alegerile locale din 2023 a obținut fotoliul de primar fiind  candidatul PDCM.  A ajuns și pe listă la parlamentare, fiind pe locul 24.

Pe alesul local nu l-am găsit la Primărie când am fost în sat. Contactat telefonic  a doua zi, Erizanu  ne-a spus că nu știe ce locuitori ai satului au făcut donații pentru Alternativa.

Sergiu Erizanu: - Eu vă răspund cu toată sinceritatea că nu am rugat și nu am solicitat la nimeni să facă donații. Fiecare individual decide dacă vrea sau nu vrea să facă vreo donație. Iată dvs mai bine ca mine cunoașteți lista, dar eu vreau să mă documentez cine la partidul PAS a făcut donații.

Reporter TV8: - Întrebarea era dacă acești oameni sunt membri sau colegi de-ai dvs în PDCM?

Erizanu: - Nu aveți decât să le adresați întrebarea lor. Eu pot să vă răspund ceea ce mă vizează pe mine.

Analizând declarația de avere a primarului, ne-a atras atenția un nume pe care l-am văzut în registrul donatorilor - Zinaida Demian.  Este o educatoare a grădiniței 188 din sectorul Ciocana al capitalei, care a transferat 10 mii de lei din străinatate.  Primarul din Cigârleni a declarat anul trecut un venit de 130 de mii de lei de la Zinaida Demian. Erizanu a refuzat să ne spună ce legătură are cu această persoană.

Reporter TV8: - Eu v-am sunat să fac o claritate pentru un reportaj. Cine este dna Zinaida Demian?

Erizanu: - Căutați dvs, dacă tot vă ocupați cu chestiile astea.

Reporter TV8: - Ați luat legătura cu dumneaiei și ați rugat-o să contribuie financiar la campania electorală?

Erizanu: - Adresați-i întrebarea dumneaei.

150 mii lei de la un om de afaceri pentru Blocul Alternativa

Pe 16 septembrie, două companii „PFBC Royal” și „PFBC Prim” au vărsat în caznaua blocului 60 de mii de lei. Iar pe 24 septembrie, ultima a mai donat 40 de mii de lei. Acestea au fost singurele donații primite de la persoane juridice de către Blocul Alternativa pe toată durata campaniei electorale.

Cele două companii sunt fondate de Anton Goncearuc indicat pe site-ul Partidului Dezvoltării și Consolidării Moldovei drept vicepreședinte al Comisiei de Cenzori a formațiunii. Goncearuc a fost pe lista candidaților PDCM la parlamentarele din 2021, dar nu s-a regăsit pe lista Blocului Alternativa la recentul scrutin parlamentar.

Și în calitate de persoană fizică Anton Goncearuc a făcut pe 28 august o donație de 50 de mii de lei pentru Blocul Alternativa, fiind chiar cap de listă în registrul donatorilor. Anul trecut, cele două firme administrate de Goncearuc au înregistrat un profit cumulat de circa două milioane de lei.

Anton Goncearuc: - Afacerea mea este în domeniul contabil și eu știu problemele nu doar legate de o singură persoană juridică, ci de sute de companii. Eu ca reprezentant al profesiei mele am câteva obiective pe care mi le-am pus să ajungă în legislația noastră. Și eu sunt gata să cheltui anumite sume de bani, pentru ca aceste obiective să fie realizate, modificând legislația. Pentru ca să fie modificată legea, este nevoie ca un reprezentant, care e gata să asculte și să vorbească cu simplii oameni de afaceri, să fie în Parlament.

Reporter TV8: - Dvs credeți că dl Chicu în noul Parlament va promova ideile?

Goncearuc: - Eu cu el am posibilitatea să vorbesc, să analizez anumite probleme și să propun anumite modificări legislative care vor ușura munca și vor îmbunătăți situația economică. Poate pentru un om care are salariul 10 mii de lei, pentru el 100 de mii sunt bani foarte mari. Pentru un om care câștigă, de exemplu, 50 de mii de lei, aceleași 100 de mii sunt o sumă nu prea mare.

Reporter TV8: - Deci, pentru dvs 150 de mii nu e atât de mult?

Goncearuc: - Pentru scopurile pe care mi le pun, consider că sunt bani absolut normali.  

Gabriela Cuneva, candidata de pe locul 8 în lista Blocului Alternativa la parlamentare, care a reușit să ocupe și un fotoliu de deputat,  a donat în campanie 16 mii de lei. În aceeași zi, donații similare, în numerar, au făcut și câțiva angajați ai companiei DEEP PLACE, fondată de soțul său Veaceslav Cunev.

Gabriela Cuneva a fost secretar de stat la Ministerul Finanțelor în perioada guvernării democrate, când Ion Chicu era ministru al Finanțelor.  Recent, în spațiul public a apărut  o înregistrare audio din care reiese că Vlad Plahotniuc a dat indicații pentru numirea Gabrielei Cuneva în funcție.

Vlad Plahotniuc: - Eu înțeleg că nu s-a vorbit, nu a făcut, dar mie îmi trebuie să treacă Cunev. Mă interesează nu atât ea, cât soțul ei care e candidat în deputați. După aceea, noi în Guvernul nou o să hotărâm ce, unde, cum. Asta mai puțin mă interesează acum.

Ion Chicu:  - Ok, am înțeles. Dacă mâine e ședința, mâine o trecem, nu-i problemă.

Gabriela Cuneva a declarat anterior pentru presă că nu a discutat cu Plahotniuc și a fost numită secretar de stat în urma unui concurs.

Mariana Rață: - Dvs. ați propus-o pe doamna Gabriela Cuneva în funcția de secretar de stat?

Ion Chicu: -  Eu nu am propus pe nimeni, pentru că dumneaei, dacă țin eu minte bine, era propusă de ministru. Apropo, doamna Cuneva, în pofida la toate astea, este un specialist foarte bun, care, ulterior s-a manifestat la Ministerul Finanțelor. Iar pe lista blocului Alternativa este, să zicem, pe cota domnului Stoianoglo.    

Donații de la angajații „Bercut” și o altă firmă asociată cândva cu Plahotniuc   

Donații cuprinse între 6 și 15 mii de lei, au făcut pentru Alternativa și mai mulți angajați ai companiei Saturn Grup, care deține firma de pază privată „Bercut”. În anii precedenți, aceasta a păzit sediile mai multor instituții municipale. În 2025, Bercut a câștigat o licitație în valoare de 24 de milioane de lei pentru paza obiectivelor Apă Canal Chișinău.

Tenderul a fost cu scandal. Alți participanți au depus contestații în care s-au plâns pe condițiile caietului de sarcini și au acuzat că acestea ar fi fost scrise în favoarea Bercut. Contestațiile au fost respinse de autorități și într-un final Bercut a obținut contractul valoros cu Apă Canal.

Pe lista Blocului Alternativa la parlamentare, pe locul 83 se regăsește și un jurist al „Bercut”, Dan Pîrlici, membru MAN. Administratoarea companiei de pază susține că nu știe nimic despre participarea angajaților în campania electorală și donațiile pe care le-au făcut și neagă orice legătură cu rezultatele tenderului de la Apă Canal.

Tatiana Paladi , administratoare „Bercut”: „Compania „Saturn Grup” este și politica ei este de neimplicare în orice acțiuni care manifestă careva vectori politici. Sunt mulți angajați, fiecare are părerea lui proprie. Noi chiar nu cunoaștem cine și ce are de votat. În cazul dat, ferm vă anunțăm că nu este în cunoștință de cauză administrația companiei despre ceea ce spuneți dvs. În privința contractului, dvs ridicați toate actele legale care au fost pe marginea acestui subiect, vă documentați și atunci noi nu comentăm ceea ce este deja prestabilit de organele competente”.

Unul dintre angajații „Bercut”, care a donat 10 mii de lei blocului Alternativa și a prestat de mai multe ori și servicii de transport cu mașina proprie pe parcursul campaniei electorale, ne asigură că nu are nimic angajatorul său cu donațiile pe care le-a făcut el și o colegă de a sa, care a contribuit cu 6 mii de lei.

Vasile Melente: - Eu sunt liderul Partidului MAN în teritoriu, în Cimișlia.

Reporter TV8: - Și dvs v-ați organizat colegii cu care munciți să doneze?

Melente: - Nu mă provocați că eu nu am organizat pe nimeni. Fiecare susține pe cine dorește. Și eu și colegii care sunt, secretara, am făcut donații în limitele legii care ni se permite ca persoane fizice. Nu are agenția de pază nicio atribuție.

Ne-au atras atenția și alte două firme private angajații cărora s-au mobilizat pentru a susține financiar Blocul Alternativa: compania „Leutis”, care deține centrele comerciale „Sun City” și „Jumbo” și compania „Tower Group” proprietara centrului comercial „Atrium”. Nouă angajați de aici, de la gardieni până la contabili și juriști, au donat majoritatea câte 15 mii de lei.

Anterior, oligarhul Vladimir Plahotniuc a deținut o cotă parte în compania „Tower Group”. În prezent, aceasta are ca fondator un off-shore din Liechtenstein, care se află în proces de lichidare. Administratorul „Tower Group”, care este și copropietar al firmei „Leutis”, Leonid Kilovatîi, susține că nu știe nimic despre participarea angajaților săi la sponsorizarea Blocului Alternativa.

Leonid Kilovatîi: -În primul rând, eu nu știu. Fiecare are o părere. De ce dvs de la televiziune mă sunați pe mine și mă întrebați astfel de lucruri? Eu sunt mirat.

Reporter TV8:  - Dvs sunteți administratorul companiei „Tower Group”. Cealaltă companie „Leutis” la fel vă aparține dvs.

Kilovatîi: - Compania îmi aparține, dar eu nu pot răspunde pentru oameni, înțelegeți? Eu nu sunt la curent.

Reporter TV8: - Dvs nu v-au propus poate ca persoană juridică să susțineți campania?

Kilovatîi: - Dvs unde lucrați? Cred că la KGB lucrați. Nu? Adresați așa întrebări ciudate. Veniți și vorbiți și totul va fi clar. Eu vă pot organiza o întâlnire cu acești oameni. Vă spun unde sunt și ce fac, dacă asta este necesar. Eu nu sunt împotrivă. Poftim!

Reprezentanții Blocului Alternativa au refuzat să ne ofere un interviu la subiectul donațiilor pe care le-au primit de la cetățeni. Ne-au transmis doar un scurt comentariu în scris.

 „Donațiile pentru un concurent electoral sunt instrumente legale de finanțare ale unui partid și oricine are dreptul să doneze pentru concurentul electoral pe care îl simpatizează. În campania pentru alegerile parlamentare, Blocul electoral ALTERNATIVA a rugat membrii de partid și simpatizanții săi să doneze în primele zile de campanie, astfel încât să reușim să achităm în avans și să elaborăm materiale de agitație electorală, așa cum stipulează cadrul legal. CEC a cercetat amănunțit raportul financiar al Blocului electoral ALTERNATIVA pentru prima săptămână, iar în hotărârea respectivă a CEC se menționează că nu au fost depistate careva încălcări. Ca și în cazul altor concurenți electorali, au existat câteva situații de returnare a donațiilor în conformitate cu legea, toate acestea fiind strict din pricina unor circumstanțe care nu depind și nu puteau fi identificate de Blocul electoral ALTERNATIVA”, a explicat Alternativa.

/VIDEO/ Anchetă Cutia Neagră PLUS: Oamenii lui Șor cresc „Inima Moldovei”
/VIDEO/ Cutia Neagră PLUS: „Țarul din Vadul lui Vodă”. Legătura unui candidat la parlamentare cu afacerile de la plajă
/VIDEO/ „A venit acum 1 milion”: Ion Burdiumov de la Primăria Chișinău și alte 6 persoane, reținute după percheziții
/VIDEO/ „A venit acum 1 milion”: Ion Burdiumov de la Primăria Chișinău și alte 6 persoane, reținute după percheziții
/VIDEO/ Putin insistă să ajungă lângă Moldova. Macron: Trump e pe cale să trădeze Ucraina
/VIDEO/ Putin insistă să ajungă lângă Moldova. Macron: Trump e pe cale să trădeze Ucraina
/VIDEO/ Știe sau nu limba română? Imagini din trecut cu Victor Topal, care i-a cerut unui polițist să-i vorbească în rusă
/VIDEO/ Știe sau nu limba română? Imagini din trecut cu Victor Topal, care i-a cerut unui polițist să-i vorbească în rusă
/VIDEO/ „Cutia Neagră”: Interviu exclusiv cu ambasadoarea Uniunii Europene la Chișinău, Iwona Piorko
/VIDEO/ „Cutia Neagră”: Interviu exclusiv cu ambasadoarea Uniunii Europene la Chișinău, Iwona Piorko
/METEO/ Vremea azi, 4 decembrie 2025: Ploi slabe și ceață. Care vor fi temperaturile maxime
/METEO/ Vremea azi, 4 decembrie 2025: Ploi slabe și ceață. Care vor fi temperaturile maxime

/VIDEO/ Emil Ceban despre scandalul diplomelor de rezidențiat: „Pun mâna în foc că nu sunt false”

missing
04 decembrie 2025, ora 23:05

Fostul rector al Universității de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu”, în prezent Ministrul Sănătății, neagă categoric că instituția ar fi eliberat diplome false pentru rezidenți. Invitat la emisiunea „Cutia Neagră” de la TV8, Emil Ceban a subliniat că universitatea a sesizat autoritățile competente ori de câte ori au apărut tentative de fals în afara instituției. 

„Eu vreau să spun iarăși cu toată încrederea și responsabilitatea că diplomele nu sunt false. Pun mâna în foc pentru acest lucru. Da, poate în țară să mai învârtesc diplome false și noi tot timpul am sesizat organele și chiar săptămâna trecută am sesizat și am trimis două diplome de astea. Deci noi nu putem controla și să vând de la piața centrală sau cine le desenează pe astea”, a declarat Ceban. 

Ministrul a explicat că persoanele respective nu au efectuat rezidențiatul în Republica Moldova pentru a putea activa în România, întrucât programul de rezidențiat corespunde în totalitate cu standardele europene.

În același context, ministrul confirmă că, în urma unor sesizări din România, USMF a dispus un control intern în 2024, iar mai mulți rezidenți români au fost exmatriculați pentru absențe.

Din 30, 8 am dat afară din rezidenți români, că nu erau la lecții, nu veneau”.

Ceban mai explică faptul că legislația moldovenească nu le permite rezidenților străini accesul direct la pacienți în spitalele din Republica Moldova, motiv pentru care unii dintre ei au realizat practica medicală în România, cu documente aprobate de USMF și spitalele partenere.

„S-a început tot scandalul de la aceea cu o parte din ei și s-au angajat la lucru acolo. Activitatea pe care ei o făceau era legiferată prin ordinul rectorului că ei pleacă încolo și prin certificat de la directorul de spital șef de clinici că ei au făcut practica respectivă”.

Potrivit ministrului, instituțiile din ambele țări colaborează în prezent pentru clarificarea tuturor situațiilor semnalate.

TV8.md amintește că autoritățile române au efectuat în dimineața de 5 noiembrie percheziții la București și mai multe județe. Mai mulți medici ar fi prezentat diplome de rezidențiat eliberate la Chișinău, deși nu au urmat cursurile. Pe durata studiilor, aceștia ar fi rămas în România și au lucrat cu normă întreagă. 

Șapte persoane, inclusiv șeful direcției locativ-comunale a primăriei Chișinău, au fost reținute într-un dosar de corupție. În urma perchezițiilor, procurorii au ridicat câteva milioane de lei, în diferită valută. /Noi detalii despre pregătirea destabilizărilor în Republica Moldova. Oamenii legii au efectuat peste 50 de percheziții în care au fost vizate 35 de persoane din mai multe raioane. /Premierul Munteanu planifică tăierea salariilor pentru unii șefi de agenții guvernamentale. Anunțul a fost făcut în contextul aprobării de către Guvern a Legii Bugetului pentru anul viitor.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Alertă la Pepeni, Sângerei. Un localnic a găsit o dronă pe un câmp din apropierea satului și a adus-o acasă cu un motocultor. Poliția spune că este vorba despre un aparat de zbor, utilizat pentru inducerea în eroare. /Încă unul dintre primarii lui Ilan Șor pleacă din funcție. După demisia primarului de Orhei și edilul orașului Taraclia și-a depus mandatul. Se prespune că acesta s-a mutat deja la Moscova. /Mai puțin „ajutor la contor”. Guvernul anulează compensațiile pentru energia electrică. Din 1 ianuarie, cheltuielile pentru lumină vor crește cu cel puțin o sută de lei pentru fiecare familie.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Judecat în dosarul fraudei bancare, Vladimir Plahotniuc, a fost însoți, astăzi, pentru prima dată, în fața instanței. /Primarul orașului Orhei și-a anunțat demisia, la apelul lui Ilan Șor, în timp ce consilierii susținuți până acum de fugar ezită să o facă. /Alertă în sudul țării, după un atac cu drone în Ucraina. Punctul de trecere Giurgiulești-Reni a fost închis noaptea trecută, în urma luptelor aeriene de la hotar cu Republica Moldova.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Fugarul Ilan Șor se plânge că este nevoit să-și închidă „proiectele sociale” din Moldova pentru că nu mai are bani. Mai mult, își retrage și sprijinul politic pentru aleșii săi. /Alegeri fără alegeri în stâng Nistrului. După scrutinul de ieri, Tiraspolul a publicat o listă cu 33 de oameni despre care spune că au devenit deputați ai Sovietului Suprem. /Pacea din Ucraina a fost negociată ieri seară ore bune pe pământ american, în Florida. Ucrainenii și americanii s-au întâlnit față în față.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Organizatorul contrabandei cu arme de la vama Albița a fost plasat în arest în penitenciar pentru 30 de zile. Acesta se declară nevinovat. /Dimineața a început cu 20 de percheziții în dosarul TUX, după ce poliția declara zilele trecute că în schemă au mai apărut 50 de suspecți. /Percheziții și la Kiev. Este vizat Andrii Ermak, șeful de cabinet al președintelui Ucrainei. Oficialul este investigat în dosarul de corupție privind sectorul energetic din țara vecină, cel mai grav din mandatul actualului președinte.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Fără o Comisie Electorală funcțională, deputații de la Comrat au stabilit data alegerilor în Adunarea Populară a Găgăuziei. /Accident fatal, la Criuleni. Un șofer, urmărit de polițiști, s-a izbit într-o stație de așteptare a transportului public. Mașina a luat foc, iar bărbatul a fost găsit fără viață. /Doi militari de la Gărzile Naționale au fost împușcați, în apropiere de Casa Albă. Un suspect a fost prins. Preşedintele american a denunţat un „act de terorism”.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Compensații mai mici pentru sezonul rece. Ajutorul maxim de 1400 de lei ar putea să scadă până la o mie. Un proiect de lege, în acest sens, ar urma să fie pus în discuție la Guvern. /Ambasadorul rus la Chișinău a fost întâmpinat, la ieșirea din Ministerul de Externe de drona rusească aterizată ieri la Florești. Angajații au așezat-o strategic pe treptele de la intrare, astfel încât diplomatul să o ocolească pentru a putea trece. /Armele și munițiile de contrabandă, descoperite la vama Albița sunt de producție rusească și ar fi fost aduse din Ucraina, fără să fie trecute prin scanerele Serviciului Vamal. Mai mulți vameși sunt vizați într-o anchetă, iar autoritățile avertizează că vor urma demisii.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Cel puțin 6 drone au survolat ilegal spațiul aerian al țării noastre, noaptea trecută, iar una dintre ele a aterizat peste acoperișul unei case din Florești fără a provoca pagube. /Percheziții într-un dosar de finanțare ilegală a partidelor și spălare de bani în proporții deosebit de mari, iar potrivit surselor TV8, în vizor ar fi Valeriu Pleșca, fostul ministrul al apărării. /Planul de pace al americanilor a fost revizuit, iar numărul de puncte a fost redus de la 28 la 19. Între timp, rușii, care spun că nu au văzut încă documentul, au atacat noaptea trecută Kievul și au ucis cel puțin 6 civili.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Consilierii MAN și PAS din CMC au fost cât pe ce să se ia la bătaie la ședința de azi, iar mărul discordiei a fost, tradițional, bugetul municipal care nu a fost votat nici la sfârșit de an. /Autoritățile recunosc că cel puțin 30.000 de facturi de gaz emise luna aceasta de Energocom au conținut erori. Ministerul Energiei dă asigurări că datele vor fi corectate, iar facturile următoare vor fi recalculate. /Statele Unite au acceptat să analizeze noul plan de pace elaborat de europeni pentru a pune capăt războiului dintre Ucraina și Rusia. Negocieri la acest subiect se desfășoară încă de ieri, la Geneva, între delegația ucraineană și cea americană.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Autoritățile anunță că au reținut deja trei persoane în cazul camionului plin cu armament prins la vama Albița. 2 suspecți sunt locuitori ai regiunii transnistrene, iar încărcătura era de origine sovietică. /Cinci mașini parcate pe strada Vasile Lupu din capitală au fost distruse de un șofer care a intrat în ele cu automobilul pe care îl conducea. Ca printr-o minune, conducătorul buclucaș a scăpat fără nicio zgârietură. /Ministerul Muncii a propus Guvernului majorarea salariului minim la 6.300 de lei în 2026, cu 15% peste nivelul din 2025. Sindicatele resping propunerea și afirmă că majorarea nu asigură un trai decent în condițiile actuale de viață.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Românii de pe ambele maluri ale Prutului și-au luat azi rămas bun de la patriotul Ilie Ilașcu. Înmormântarea a avut loc la București, în timp ce la Chișinău a fost decretată Zi de Doliu Național și a fost organizată o ceremonie de comemorare. /Un moldovean a fost prins la vama Leușeni - Albița cu un camion încărcat cu armament și muniții, care, potrivit presei din România, urmau să ajungă în Israel. Potrivit lui Renato Usatîi, ar fi vorba de arme americane provenite cel mai probabil din Ucraina. /Moscova și Washingtonul ar încerca să împingă Kievul spre o pace favorabilă Rusiei, care ar presupune cedarea teritoriilor ocupate și statut oficial pentru limba rusă.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Spațiul aerian al țării noastre a fost traversat, noaptea trecută de o dronă pe care sistemele de monitorizare moldovenești nu au detectat-o. În acest context, autoritățile de la Chișinău l-au convocat pe ambasadorul rus pentru explicații. /Doliu Național în Republica Moldova, în memoria celui mai aprig luptător pentru integritatea țării, Ilie Ilașcu, trecut în neființă acum două zile. Drapelele vor coborî în bernă mâine, în ziua în care eroul va fi înmormântat la București. /Un atac sângeros al rușilor, în vestul Ucrainei a luat cel puțin 25 de vieți și a rănit în jur de 120 de civili. Moscova a lansat în jur de 500 de drone și aproape 50 de rachete, asupra țării vecine.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
La vârsta de 73 de ani s-a stins din viață Ilie Ilașcu, fostul deținut politic de la Tiraspol și simbol al rezistenței naționale, care în urmă cu 33 de ani lupta pe Nistru pentru eliberarea românilor basarabeni. /Ilie Ilașcu s-a stins din viață în aceeași zi în care regimul de la Tiraspol l-a eliberat pe activistul Vadim Pogorlețchi, condamnat ilegal și supus timp de trei ani unui regim de detenție inuman și izolare totală. /O adolescentă de 17 ani a murit în urma bombardamentelor lansate de ruși asupra regiunii ucrainene Harkov, noaptea trecută. Între timp, liderul de la Kiev anunță ca negocierile de pace cu Moscova ar putea fi reluate.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Autoritățile municipale intenționează să instaleze un gard în jurul Hotelului Național, unde, acum 10 zile, o adolescentă a fost găsită fără suflare. Factura pentru acesta va fi însă plătită de către proprietarul clădirii. /Șeful Inspectoratului pentru Protecția Mediului a fost dat afară la scurt timp după instalarea noului ministru al mediului. Supărat pe această decizie, Ion Bulmaga a declarat că intenționează să părăsească atât sistemul, cât și țara. /Câteva blocuri de locuit și mai multe mașini din centrul orașului ucrainean Harkov au fost cuprinse de flăcări, noaptea trecută, în urma unui atac rusesc cu rachete. 3 oameni au murit, iar 14 au fost răniți.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Startul campaniei naționale de împădurire s-a dat cu miniștri și deputați la plantat copaci. Obiectivul Ministerului Mediului esrte ca într-o lună să avem 3500 de hectare de păduri noi. /Americanii le mai dau un răgaz de trei săptămâni rușilor ca să reușească vânzarea activelor Lukoil din străinătate până intră în vigoare sancțiunile. /Ucraina a lovit celebra cale feroviară trans-siberiană a Rusiei. Atacul a blocat transportul pe artera folosită pentru livrările de armament și numiție din Coreea de Nord.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
La câteva săptămâni după discuția avută cu șeful SIS, președintele Adunării Populare a Autonomiei Găgăuze și-a anunțat demisia. La plecare, Dmitri Constantinov a spus că vrea alegerea unui nou legislativ local cât și a bașcanului în aceiași zi. /Doua fabrici clandestine de droguri au fost descoperite în nordul Republicii Moldova. Laboratoarele, specializate în producerea amfetaminei, erau parte a unei rețele cu ramificații în Ungaria și Polonia. /Peste 400 de drone și 18 rachete rusești au fost trimise de ruși spre Kiev, noaptea trecută. Atacurile s-au soldat cu patru decese și 30 de răniți. Ucrainenii au aruncat în aer un depozit de petrol din Novorossiisk.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Parlamentul a votat azi rectificarea bugetului, care prevede creșterea cheltuielilor cu 9 miliarde de lei, reducerea veniturilor cu 4,3 miliarde și un deficit record de peste 18 miliarde, fapt criticat dur de opoziție. /Consolidarea legăturilor energetice și de infrastructură între Republica Moldova și România au fost principalele teme de discuții la întâlnirea de azi dintre premierul Alexandru Munteanu și omologul său român de la București. /Un camion a intrat cu viteză într-o mulțime de oameni care își făceau cumpărăturile la o piață de lângă capitala sud-coreeană Seul. Doi oameni au murit, iar 20 au fost grav răniți.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Demisii la conducerea Serviciului de Protecție și Pază de Stat. Atât directorul instituției, cât și unul dintre adjuncții săi și-au depus demisiile "din proprie inițiativă". /Tragedie pe o șosea din Strășeni. Trei bărbați au murit, în această după amiază, după ce automobilul în care se aflau a intrat pe contrasens și s-a izbit într-un Suzuki. /Un avion cargo care transporta militari turci, s-a rupt în două și a luat foc în aer, în timp ce suvola deasupra Georgiei. Cel puțin 20 de militari au murit.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Decanul unei facultăți de la USM, directorul Colegiului de Ecologie și încă 5 persoane sunt cercetate penal pentru crearea unei scheme prin care elaborau contra plată teze de licență. Suspecții sunt cercetați în libertate. /Deși guvernarea e euforică după laudele Bruxellesului, comisara europeană Marta Kos amintește că Republica Moldova are încă multe provocări de depășit. /Într-o așa numită adresare către cler și popor, Mitropolia Moldovei se arată deranjată de faptul că este etichetată drept parte a bisericii ruse. Biserica Ortodoxă din Moldova este liberă și independentă, afirmă conducerea instituției.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Primăria nu își asumă tragedia produsă săptămâna trecută, când o adolescentă de 13 ani a fost gasită moartă în incinta Hotelului Național. Ion Ceban afirmă că în această situație trebuie să intervină Guvernul. /Aproape 400 de mii de moldoveni au solicitat compensații la căldură în prima săptămână de înregistrare pe platforma compensatii.gov.md. Majoritatea sunt pensionari care au aplicat direct la centrele de asistență socială. /Aproape 80 de oameni au ajuns la spital, iar 60 s-au ales cu răni ușoare după ce două trenuri s-au ciocnit violent în Slovacia. În momentul impactului, în cele două vehicule se aflau aproximativ 800 de oameni.

Părinți obligați să întoarcă ajutorul de 1.000 de lei pentru elevi? Explicația Ministerului Educației
Părinți obligați să întoarcă ajutorul de 1.000 de lei pentru elevi? Explicația Ministerului Educației
/VIDEO/ Putin insistă să ajungă lângă Moldova. Macron: Trump e pe cale să trădeze Ucraina
/VIDEO/ Putin insistă să ajungă lângă Moldova. Macron: Trump e pe cale să trădeze Ucraina
/HARTĂ/ Cum va fi vremea în decembrie 2025: Recordul cu -30ºC și ninsori care se repetă la 20 de ani
/HARTĂ/ Cum va fi vremea în decembrie 2025: Recordul cu -30ºC și ninsori care se repetă la 20 de ani
/VIDEO/ „Cutia Neagră”: Interviu exclusiv cu ambasadoarea Uniunii Europene la Chișinău, Iwona Piorko
/VIDEO/ „Cutia Neagră”: Interviu exclusiv cu ambasadoarea Uniunii Europene la Chișinău, Iwona Piorko
/VIDEO/ Camionul cu muniții: Golul informațional care a generat un val de dezinformări
/VIDEO/ Camionul cu muniții: Golul informațional care a generat un val de dezinformări

Abonează-te la știri pe e-mail

TV8.md este site-ul de știri din Republica Moldova cu noutăți sociale, politice și economice de ultima oră, meteo astăzi, emisiuni, interviuri și investigații.
TiktokFacebookInstagramYoutubeTelegramTiktokCorruption modal

© 2025 TV8.md. Preluarea materialelor publicate pe tv8.md este permisă doar cu citarea sursei în primul alineat și prin intermediul unui link activ către pagina articolului.