Breaking news/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1464: Noapte de foc, scenariu atomic și „niciun termen limită”. Zelenski: Putin se joacă cu Trump

externe

/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1.347: Trump spune că Orban a solicitat o scutire de la sancțiuni. G7 critică atacurile Rusiei

01 noiembrie 2025, ora 09:20

Președintele american Donald Trump a declarat pe 31 octombrie că premierul ungar Viktor Orban a solicitat Washingtonului o scutire de la sancțiunile recent anunțate care vizează sectorul petrolier al Rusiei, scrie Kyiv Independent. „Președintele — a cerut o scutire. Noi nu i-am acordat una, dar el a cerut-o. Este un prieten de-al meu”, a declarat Trump reporterilor de la bordul Air Force One.

UPDATE Administrația Trump a dezvăluit săptămâna trecută sancțiuni împotriva giganților petrolieri Rosneft și Lukoil, care sunt legați de statul rus, măsuri care ar putea expune cumpărătorii străini – inclusiv clienții din India, China și Europa Centrală – unor sancțiuni secundare.

UPDATE G7 critică atacurile Rusiei asupra energiei, în timp ce Ucraina denunță „terorismul nuclear”. Grupul a declarat că atacurile rusești au „consecințe sociale, de mediu și economice devastatoare” asupra Ucrainei, potrivit AL Jazeera. Miniștrii energiei din Grupul celor Șapte națiuni (G7) au emis o declarație comună prin care condamnă atacurile Rusiei asupra sistemului energetic al Ucrainei, după ce autoritățile de la Kiev au descris cel mai recent atac al Moscovei drept similar cu „terorism nuclear”. Într-o declarație de vineri, miniștrii energiei din G7 – reprezentând Canada, Franța, Germania, Italia, Japonia, Regatul Unit și Statele Unite – au declarat că atacurile Rusiei „continuă să aibă consecințe sociale, de mediu și economice devastatoare asupra poporului ucrainean”.

Системные проблемы «прятали под коврик»: эксперты назвали причины дорожного коллапса в Кишиневе
Системные проблемы «прятали под коврик»: эксперты назвали причины дорожного коллапса в Кишиневе
Регистрация всех SIM-карт: в Молдове готовят новые правила продажи мобильных номеров
Регистрация всех SIM-карт: в Молдове готовят новые правила продажи мобильных номеров
В Молдове продолжает дорожать горючее: стоимость топлива 27 февраля
В Молдове продолжает дорожать горючее: стоимость топлива 27 февраля
Россия нанесла массированный удар по Украине. Повреждены многоэтажные и частные дома
Россия нанесла массированный удар по Украине. Повреждены многоэтажные и частные дома
Обновлено. Сообщение о минировании аэропорта Кишинева оказалось ложным
Обновлено. Сообщение о минировании аэропорта Кишинева оказалось ложным

/HARTĂ/ Cutremur puternic în România: A fost resimțit și în Republica Moldova

missing
26 februarie 2026, ora 19:37

Un cutremur cu magnitudinea de 4,4 grade pe scara Richter s-a produs în această seară, în Vrancea, România. Seismul a fost înregistrat la ora 19:21:51. Cutremurul a fost simțit și în Republica Moldova. 

Institutul Național de Fizică a Pământului a catalogat seismul, care s-a produs la o adâncime de 120 km, ca fiind un cutremur mediu.

Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 39km V de Focsani, 72km E de Sfantu-Gheorghe, 76km N de Buzau, 83km S de Bacau, 86km SV de Barlad, 88km E de Brasov. 

Cercetarea judecătorească în dosarul în care Vlad Plahotniuc este învinuit de furtul miliardului s-a încheiat cu citirea declarațiilor martorului secret, care a descris tranzacții și achiziții atribuite oligarhului, în valoare de sute de milioane de euro. /După aproape un an de blocaj, vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri a discutat, astăzi, la Tiraspol cu așa numitul ministru de externe al administrației separatiste. /Rușii au lansat, noaptea trecută, un atac masiv cu drone și rachete asupra mai multor regiuni din Ucraina. Zeci de civili din Harkov, Kiev și Krivoi Rog au fost răniți, între care și copii.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Moldsilva - în vizorul autorităților. În timp ce ministerul Mediului anunță ca a descoperit defrișări ilegale la Ghidighici și a demis mai mulți șefi de ocoale silvice, CNA anchetează, în paralel, delapidarea fondurilor pentru împăduriri la Iargara. /Start reparației străzilor din capitală. Primăria anunță că a început lucrările, iar primele, vor fi cârpite, craterele de pe arterele principale. Între timp, vulcanizările abia de fac față numărului mare de mașini avariate. /Imagini apocaliptice în estul Braziliei unde sunt cel puțin 32 de morți și 40 de oameni dispăruți. Regiunea este puternic afectată de inundații masive, provocate de ploile torențiale.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Astăzi se împlinesc patru ani de când, în dimineața de 24 februarie 2022, Ucraina s-a trezit în sunet de explozii. În câteva minute, milioane de oameni au înțeles că viața lor se schimbase pentru totdeauna. /O lume întreagă și-a arătat solidaritatea cu Ucraina. Drapelul țării vecine a fost arborat în mai multe state europene, inclusiv la instituțiile UE din Bruxelles. Lideri internaționali, printre care conducerea Republicii Moldova, au transmis mesaje de sprijin și au apreciat efortul Ucrainei de a menține pacea în Europa. /Când invazia pe scară largă a Rusiei în Ucraina a ajuns la 1.418 zile, luna trecută, a egalat durata campaniei prin care Moscova a învins Germania nazistă în al Doilea Război Mondial.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Vlad Plahotniuc a fost audiat astăzi pentru prima dată în dosarul fraudei bancare. Ex-liderul democrat s-a plâns că procesul se desfășoară cu încălcări și a declarat că dosarul i-ar fi fost fabricat la comandă. /5 persoane au fost reținute în urma a 40 de percheziții desfășurate în mai multe primării și la un operator economic, într-un dosar ce vizează delapidarea fondurilor naționale și europene destinate infrastructurii. /Cel puțin două persoane au murit și trei au fost rănite în urma unui atac cu drone rusești în Regiunea Odesa. Atacuri au fost raportate și în Regiunea Dnipropetrovsk.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Oamenii legii anunță că in urma perchezițiilor desfășurate ieri în cazul pregătirii asasinatelor mai multor persoane publice din Ucraina, au fost reținuți 11 suspecți, atât în țara vecină cât și în Moldova. 3 dintre aceștia au fost plasați azi în arest. /Premierul Alexandru Munteanu anunță un nou termen pentru darea în exploatare a liniei electrice Vulcănești - Chișinău. Potrivit lui, aceasta va deveni funcțională nu în martie, cum spunea Maia Sandu, ci în luna mai. /Ambasada Republicii Moldova din Iran avertizează cetățenii să evite călătoriile în statul islamic și să părăsească țara pe rute sigure, pe fondul riscurilor de securitate crescute.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Percheziții de amploare în Republica Moldova într-un caz ce vizează planuri ale serviciilor ruse de a lichida persoane publice din Ucraina. /Alertă sanitară. A fost întregistrat primul caz de variola maimuței în Republica Moldova. ANSP a demarat ancheta epidemiologică. /Oamenii legii anunță că au deconspirat o schemă de evaziune fiscală de peste 7 milioane de lei în domeniul construcțiilor, arhitecturii și design-ului.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Codul portocaliu de ninsori și viscol, intrat în vigoare aseară, a lăsat fără lumină mii de gospodării din sudul țării. A fost sistată circulația camioanelor pe mai multe șosele, iar zeci de autospeciale au fost antrenate la deszăpezirea drumurilor. .Nu există premise pentru scumpirea curentului electric, a declarat azi ministrul Energiei, la două zile după ce Premier Energy și FEE Nord a cerut majorarea tarifelor. .Negocierile de pace Rusia–Ucraina de la Geneva se încheie fără progrese, în timp ce atacurile aeriene rusești continuă. Liderul de la Kiev acuză Rusia că amână în mod deliberat progresul către un acord care să pună capăt războiului.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Vlad Plahotniuc a fost adus forțat la Curtea Supremă de Justiție în dosarul „Kuliok”, dar a refuzat să dea declarații. La ședință a venit și Igor Dodon, însă cei doi nu s-au intersectat. /Locuitorii a câteva sate din raionul Soroca au avut parte de o dimineață de coșmar. O bubuitură puternică i-a băgat în sperieți. /Incendiu devastator în orașul Sîngerei. O casă de locuit a fost cuprinsă de flăcări, iar proprietarul a ajuns la spital în stare gravă.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Se cere scumpirea luminei. Distribuitorii au solicitat autorităților să aprobe tarife majorate. Ce argumente se invocă și ce spun oamenii, vedeți imediat. /Iarna nu cedează! Mâine seară intră în vigoare un cod portocaliu de ninsori, lapoviță și vânt. Avertizarea este valabilă pe 80 la sută din teritoriul țării. /Şefa diplomaţiei europene declară statele UE nu sunt pregătite să ofere Ucrainei o dată concretă pentru aderarea la blocul comunitar, iar președintele Letoniei spune că nu ar fi corect ca Ucraina să adere înainte Republicii Moldova.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Poliția a cedat, iar enoriașii au reușit să intre aseară în biserica de la Dereneu, unde e scandal deja de câteva săptămâni. Între timp, cele 6 persoane reținute acum două zile, printre care și primarul localității au fost eliberate. /Alexandru Harea a fost numit în funcția de director al SPPS, la trei luni de la demiterea lui Vasile Popa. Maia Sandu a semnat decretul aseară. /În aproape patru ani de război, peste două milioane de ucraineni au trecut prin Moldova, iar circa 140 de mii s-au stabilit temporar sau permanent. Bilanțul a fost făcut azi de Agenția ONU pentru Refugiați.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
ANRE a decis reducerea tarifului la căldură pentru locuitorii Chișinăului, dar și scumpirea agentului termic pentru orașul Bălți. /Nemulțumiți de activitatea unei Autogări pe care o numesc ilegală, zeci de transportatori au protestat azi în fața sediului ANTA. /Deși a venit azi la ședința la care urma să depună primele sale depoziții în dosarul fraudei bancare, Vlad Plahotniuc nu făcut declarații, invocând motive de boală. Audierea acestuia a fost amânată pentru luni.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Violențe în fața bisericii din Dereneu, raionul Călărași. Preoți și credincioși s-au luat la bătaie, aseară, cu polițiștii care le-au îngrădit accesul în lăcașul de cult, iar tensiunile au continuat și astăzi. /Vlad Plahotniuc va fi adus silit în instanță pentru a face declarații în dosarul Kuliok, în care Igor Dodon este acuzat de luare de mită. Fostul democrat urma să vină astăzi pentru a fi audiat, însă a refuzat să se prezinte. /Canada este marcată de unul dintre cele mai feroce atacuri armate din ultimii ani. O femeie a tras mai multe focuri într-o școală omorând nouă oameni. 27 au fost răniți.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Au început probleme la stațiile PECO Lukoil din Moldova. Deja de două zile, clienții rețelei de benzinării nu pot face plăți cu cardul, după ce două bănci au blocat conturile companiei. /Președinta Maia Sandu a avertizat, de Ziua Internațională a Siguranței pe Internet, asupra riscurilor online pentru copii, în contextul în care sunt discutate posibile restricții digitale pentru cei sub 16 ani. /Rușii rămân fără Telegram. Potrivit autorităților de la Kremlin, aplicația va fi blocată treptat începând cu ziua de astăzi.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
La sfârșit de iarnă, Termoelectrica a cerut reducerea tarifului pentru căldura centralizată în Chișinău cu 330 de lei per Gcal, în timp ce la Bălți prețul la energia termică ar putea crește cu peste 230 de lei. /Lucrările de renovare a mansardei din Durlești bat pasul loc, așa cum primăria Chișinău nu a reușit nici acum să aloce ajutorul financiar oferit de Guvern. Ceban dă vina pe birocrație, în timp ce autoritățile locale spun că de vină este faptul că funcționăm în baza unui buget provizoriu. /Rusia a atacat cu rachete balistice regiunea Odesa, provocând distrugeri semnificative. Au fost vizate blocuri de locuit, iar o persoană a murit.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Codul galben de polei continuă să facă prăpăd pe întregul teritoriul țării. A fost sistată circulația camioanelor de mare tonaj, al transportului interurban, zeci de vehicule au derapat în șanțuri, iar salvatorii au tractat ambulanțele care nu au putut ajunge la pacienți. /Alertă de fraudă! Ministerul Muncii și Protecției Sociale avertizează cetățenii că un grup de escroci se dau drept reprezentanți ai programului „Ajutor la Contor” și solicită date personale și bancare. /O nouă tentativă de asasinare a unui oficial militar rus de rang înalt s-a produs la Moscova. Primul adjunct al șefului serviciilor de informaţii militare ruse a fost împușcat de mai multe ori, în această dimineață de o persoană necunoscută.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Ghețușul a revenit peste Moldova cu noi accidente, drumuri blocate și școli închise. În raionul Ialoveni ambulanțele nu au putut ajunge la victimele unui accident cu implicarea unui microbuz de rută și o mașină de pompieri. /Fostul democrat Vladimir Cebotari, martor în dosarul Kuliok, a declarat azi în instanță că în faimoasa sacoșă neagră pe care Plahotniuc i-a transmis-o lui Dodon erau peste 500 sute de mii de euro sau dolari. /Statul vrea să pună presiune pe prețul apartamentelor, analizând posibilitatea de a vinde dezvoltatorilor terenuri pentru construcții în suburbiile capitalei. Măsura vine pe fundalul căderii drastice a vânzărilor de locuințe.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Noile tarife la gaz intră de azi în vigoare după ce decizia ANRE a fost publicată în monitorul oficial. Între timp, Guvernul a anunțat că se opune anulării TVA-ului de 8% din facturi, invocând echilibrul bugetar. /În ciuda valului de critici, cabinetul de miniștri a aprobat astăzi absorbția Universității din Cahul de către UTM. /Primii martori în dosarul "Kuliok", în care fostul președinte Igor Dodon este învinuit de luare de mită au fost audiați astăzi la Curtea Supremă de Justiție. Dodon nu a venit la ședință.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Tragedie de nedescris la Strășeni. Un băiat de 14 ani a murit, iar o fetiță de 12 ani a fost transportată în stare extrem de gravă la spital, după ce un Mercedes i-a spulberat pe o trecere de pietoni. /Este oficial. Gazul se ieftinește cu 2 lei și 32 de bani, ceea ce înseamnă o reducere de aproximativ 14 la sută. ANRE a aprobat azi decizia, pe fondul scăderii prețului de achiziție și al devierilor pozitive acumulate de Energocom. /După ce a fost eliberat ieri din detenție, astăzi, fostul deputat PD, Vladimir Andronachi s-a ales cu o interdicție de a părăsi țara, afirmă Procuratura Anticorupție. Avocații lui dau asigurări că acesta se află în Republica Moldova.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Vladimir Andronachi a fost eliberat azi din detenție, după ce întâmplător, sau nu, procurorul care îi instrumentează cazul a depus prea târziu cererea pentru prelungirea mandatului de arest. /ANRE anunță că gazul se va ieftini cu peste doi și nu cu un leu și 50 de bani așa cum a cerut inițial Energocom. Decizia ar urma să fie aprobată în ședința de mâine. /Medicul-șef al Spitalului Raional Șoldănești a fost reținut pentru 72 de ore, fiind bănuit de luare de mită. Acesta este vizat într-un dosar de corupție privind eliberarea ilegală a certificatelor medicale pentru șoferi.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Gazul s-ar putea ieftini cu un leu și 50 de bani, după ce Energocom a cerut de la ANRE aprobarea unui tarif de 15 lei și 26 de bani. Opoziția consideră că prețul ar trebui să fie mai mic, iar o decizie finală va fi luată săptămâna viitoare. /Alertă falsă cu bombă la postul vamal Tudora. Activitatea punctului de trecere a fost suspendată timp de două ore, după ce în bagajul unui cetățean ucrainean a fost descoperit un obiect suspect, care s-a dovedit a fi inofensiv. /Rusia a suspendat temporar atacurile asupra rețelei energetice din Ucraina, în timp ce Kievul s-a angajat să nu vizeze rafinăriile rusești. Înțelegerea este valabilă până pe 1 februarie, când vor fi reluate negocierile de pace.

Вместо 10 см асфальта — всего 6: в Молдове прошли обыски по делу о расхищении фондов
Вместо 10 см асфальта — всего 6: в Молдове прошли обыски по делу о расхищении фондов
Регистрация всех SIM-карт: в Молдове готовят новые правила продажи мобильных номеров
Регистрация всех SIM-карт: в Молдове готовят новые правила продажи мобильных номеров
Мунтяну о финансировании от ЕС: Мы должны не только привлекать средства, но и эффективно их расходовать
Мунтяну о финансировании от ЕС: Мы должны не только привлекать средства, но и эффективно их расходовать
Молдова должна ускорить реформы для вступления в ЕС. Мунтяну: "ЕС не могут открывать двери без условий"
Молдова должна ускорить реформы для вступления в ЕС. Мунтяну: "ЕС не могут открывать двери без условий"
Парликов: Молдове нужно развивать биржу "зеленой энергии", это поможет снизить цену
Парликов: Молдове нужно развивать биржу "зеленой энергии", это поможет снизить цену

Abonează-te la știri pe e-mail

TV8.md este site-ul de știri din Republica Moldova cu noutăți sociale, politice și economice de ultima oră, meteo astăzi, emisiuni, interviuri și investigații.
TiktokFacebookInstagramYoutubeTelegramTiktokCorruption modal

© 2026 tv8. Preluarea materialelor publicate pe tv8.md este permisă doar cu citarea sursei în primul alineat și prin intermediul unui link activ către pagina articolului.