Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, se confruntă cu o presiune puternică din partea Statelor Unite pentru a accepta propunerea de pace negociată de echipa președintelui Donald Trump. Conform Financial Times, SUA solicită Kievului să accepte pierderi teritoriale în schimbul unor garanții de securitate încă nespecificate, stabilind un termen scurt pentru răspuns – până la Crăciun. Situația complicată include tensiuni între Washington și aliații europeni, precum Franța, Germania și Marea Britanie, pe care Zelenski se bazează pentru sprijin. Mai mult, Zelenski spune că este pregătit pentru alegeri prezidențiale dacă partenerii internaționali pot asigura securitatea în timpul votului.
Europa nu reușește să compenseze reducerea ajutorului militar acordat de SUA Ucrainei, arată un studiu. Totuși, forțele ucrainene au recâștigat controlul asupra unei părți din Pokrovsk, după ce în toamnă nu mai aveau niciun militar în oraș, a anunțat comandantul-șef Oleksandr Sîrski, care spune că apărarea continuă, iar trupele vor fi suplimentate. Totuși, pacea în Ucraina este acum mai aproape decât oricând de la începutul invaziei ruse din 2022, a declarat președintele finlandez Alexander Stubb.
UPDATE Rusia nu intenționează să intre în război cu Europa, însă, în cazul în care contingente militare europene vor fi dislocate în Ucraina, partea rusă va răspunde. Declarația a fost făcută de ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, în cadrul orei guvernamentale din Consiliul Federației, scrie agenția TASS. „Așa cum a subliniat președintele (Federației Ruse, Vladimir Putin - n.r.), nu avem de gând să luptăm cu Europa. Nici măcar nu ne gândim la asta. Dar la orice acțiuni ostile, inclusiv dislocarea în Ucraina a unor contingente militare europene și exproprierea activelor rusești, vom răspunde. Iar pentru acest răspuns suntem deja pregătiți”, a declarat ministrul.
UPDATE Ministrul rus de externe, Serghei Lavrov, a afirmat miercuri dimineața, în fața Consiliului Federației Ruse, că Donald Trump este „singurul lider occidental” care arată că înțelege poziția Moscovei față de Ucraina, potrivit Sky News. Lavrov, citat de agenția de știri de stat TASS, a criticat în același timp Marea Britanie și UE, spunând că ambele se află într-o „orbire politică fără speranță” și se amăgesc cu iluzia că pot învinge Rusia. Lavrov a mai spus că Moscova nu are intenția de a intra în război cu Europa.
UPDATE Autoritățile de la Berlin lucrează la un plan detaliat pentru reorganizarea imediată a traficului aerian în situația unui atac asupra țării sau a unui aliat NATO, a declarat directorul serviciului german de control al traficului aerian.
UPDATE Preşedintele american Donald Trump nu se grăbeşte să ridice sancţiunile impuse Rusiei, ci, din contră, impune restricţii suplimentare, anunţă în Consiliul Federaţiei, camera superioară a Parlamentului rus, ministrul rus de Externe Serghei Lavrov, relatează agenţia oficială rusă de presă Tass.
UPDATE Țările Uniunii Europene vor să adopte o lege pe repede înainte privind înghețarea pe termen nelimitat a activelor rusești din Europa în valoare de 210 miliarde de euro, anunță Financial Times. Principalul motiv este acela de a preveni un posibil veto din partea premierului ungar Viktor Orban sau a prim-ministrului Belgiei, Bart de Wever, care se teme că folosirea activelor rusești înghețate va afecta economia țării, scrie Gândul.
UPDATE Polonia este în negocieri pentru transferul avioanelor sale MiG-29 către Ucraina în schimbul accesului la tehnologia ucraineană în domeniul dronelor, a declarat miercuri ministrul apărării Wladyslaw Kosiniak-Kamysz la radio, potrivit Reuters.
UPDATE Emisarii președintelui Donald Trump i-au acordat omologului ucrainean Volodimir Zelenski câteva zile pentru a răspunde unei propuneri de acord de pace care cere Ucrainei să accepte pierderi teritoriale în schimbul unor garanții de securitate nespecificate din partea SUA, potrivit unor oficiali informați cu privire la aceste discuții. Potrivit Financial Times, Zelenski le-a spus liderilor europeni că a fost presat, în timpul unei convorbiri de două ore sâmbătă, să ia o decizie rapidă de către trimisul special al lui Trump, Steve Witkoff, și ginerele președintelui american, Jared Kushner.
UPDATE Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a declarat că este dispus să inițieze o reformă legislativă care să permită organizarea alegerilor prezidențiale și parlamentare înainte de încheierea războiului, dacă Statele Unite și aliații europeni garantează securitatea procesului electoral, scrie Mediafax.
UPDATE Președintele Vladimir Putin a intensificat declarațiile publice privind „stabilitatea” economiei ruse, încercând să transmită atât intern, cât și extern, că Rusia ar fi capabilă să susțină un război de lungă durată împotriva Ucrainei. Potrivit Institutului pentru Studierea Războiului (ISW), aceste mesaje fac parte dintr-o campanie amplă de informare menită să mascheze dificultățile reale cu care se confruntă țara. Raportul subliniază că Kremlinul promovează simultan două mesaje principale: o economie „puternică și autosuficientă” și o „victorie inevitabilă” în război. Ambele sunt destinate să exercite presiune asupra Occidentului și Ucrainei, prin cultivarea unei percepții că prelungirea conflictului ar fi în dezavantajul lor.
UPDATE O rafinărie strategică de petrol din Syzran, Federația Rusă, și-a oprit activitatea pe 5 decembrie după ce a fost avariată de un atac cu drone ucrainene. Reparațiile la unitatea principală de procesare ar putea o perioadă îndelungată, în contextul războiului din Ucraina, scrie NewsWeek.
UPDATE Pe măsură ce Ucraina se apropie de o criză financiară și liderii UE se grăbesc să ajungă la un acord privind utilizarea activelor rusești înghețate înainte de expirarea sancțiunilor în ianuarie, așa-numita propunere Witkoff a devenit o linie de demarcație decisivă: Washingtonul ar gestiona fondurile de reconstrucție și ar încasa profitul, Europa ar contribui cu fonduri suplimentare, iar capitalul Rusiei ar fi reinvestit – ceea ce îi determină pe mulți critici să se întrebe dacă Occidentul recompensează agresorul și taxează aliații victimei, notează Kyiv Post.
UPDATE Soldații ruși care s-au întors în țară după aproape patru ani de război în Ucraina au ucis sau rănit peste 1.000 de persoane. Majoritatea crimelor au provenit din conflicte interne, adesea alimentate de alcool sau droguri, multe victime fiind membri ai familiei sau cunoștințe, potrivit unei investigații realizată de Verstka, citată de Kyiv Post.
UPDATE Donald Trump a lansat un nou atac la adresa Europei, acuzând politicile de migrație și energie și avertizând că statele europene „ar trebui să fie atente”, deoarece direcțiile actuale ar putea „distruge continentul”. Declarațiile au fost făcute în fața susținătorilor din Pennsylvania, la câteva zile după ce administrația SUA a publicat noua strategie de securitate națională, care pune accent pe aceleași teme, scrie Digi24.
UPDATE Donald Trump își continuă atacurile la adresa Europei, de data aceasta în interviul acordat ediției europene Politico. În acest timp, comentatorii observă că negocierile de pace în Ucraina sunt într-un punct mort, iar China urmărește, în tăcere, evenimentele. ”Cel mai influent om din Europa crede că Europa e plină de ratați” – iată cum rezumă Politico afirmațiile lui Donald Trump din interviul acordat acestei publicații, potrivit RFI.
UPDATE Vladimir Putin și-a descris odată antrenamentul KGB în arta cinică de a manipula un vizitator. „Trebuie să faci din acea persoană un aliat”, a spus el. Aceste abilități ar fi fost folosite împotriva lui Donald Trump, care are o turnură absurdă privind Ucraina. Două variante câștigătoare oferite lui Putin pe tavă de către președintele american.Dacă Trump reușește să intimideze Ucraina pentru a accepta un acord de pace în termeni rusești, acest lucru ar reprezenta evident un succes pentru Putin. Dacă, pe de altă parte, Zelenski ar rezista acestei presiuni, atunci Trump probabil s-ar retrage din conflict și ar abandona sprijinul rămas, acordat de Statele Unite pentru Ucraina. Și aceasta ar fi o victorie pentru Putin, potrivit Telegraph.
UPDATE Forțele ruse au ocupat cinci sate din regiunea Donețk, potrivit grupului ucrainean de analiză militară DeepState. Este vorba despre Lîsivka, Suhîi Iar, Hnativka, Rig și Novopavlivka. De asemenea, DeepState a raportat că situația din apropierea orașului Siversk, din Donețk, se înrăutățește. "Inamicul continuă să-și împingă infanteria în oraș, iar situația se dezvoltă în prezent într-un mod departe de a fi pozitiv, deoarece Siversk cade încet în mâinile inamicului.
UPDATE Ucraina a recucerit aproximativ 13 kilometri pătrați din Pokrovsk, din totalul de 29, de la mijlocul lunii noiembrie până în prezent, a declarat comandantul-șef Oleksandr Sîrski în cadrul unei conferințe de presă susținute pe 9 decembrie. Oficialul militar a subliniat că „apărarea Pokrovskului continuă” și că numărul trupelor ucrainene din zonă va crește în perioada următoare, notează Kyiv Independent. Sîrski a confirmat retragerea unor unități ucrainene din pozițiile aflate la 5- 7 kilometri în afara orașului, acolo unde forțele ruse intensificau presiunea. El a explicat că menținerea acelor linii de apărare nu mai era posibilă în condiții eficiente, scrie Mediafax.

UPDATE Pacea în Ucraina este acum mai aproape decât oricând de la începutul invaziei ruse din 2022, a declarat președintele finlandez Alexander Stubb. „Suntem destul de aproape de un acord”, a declarat Stubb la un eveniment de la Helsinki, marți, la care a participat și fostul șef al NATO, Jens Stoltenberg, acum ministru de Finanțe în Norvegia, informează Bloomberg. Negocierile implică trei documente separate, a spus el. Primul este un document-cadru, în 20 de puncte, pe care au discutat luni liderii europeni, a explicat Stubb. „Planul inițial în 28 de puncte includea elemente ale unei viitoare structuri de securitate europeană care, în opinia mea, erau complet inacceptabile”, a spus Stubb, despre care se știe că are o relație bună cu președintele american Donald Trump, scrie Spotmedia.
UPDATE Europa trebuie să transmită un mesaj clar Rusiei privind sprijinul pe termen lung pentru Ucraina, potrivit preşedintelui Nicușor Dan. Într-un interviu acordat franceinfoTV în timpul vizitei sale la Paris, președintele României a subliniat importanţa rezistenței Ucrainei. „Ceea ce este important acum este ca Ucraina să reziste. Este o ţară care are aceleaşi valori ca noi”, a declarat Nicușor Dan. Preşedintele român a participat la discuțiile „Coaliției de Voință” inițiate de Londra. Întrebat despre planul de pace american, Dan s-a arătat sceptic. „Este bine că se vorbeşte despre pace, dar nu sunt deloc optimist, chiar şi în acest moment, cu privire la faptul că Rusia doreşte pacea sau chiar un armistițiu”, a afirmat el.
UPDATE Emisarii președintelui american, Donald Trump, la Kremlin au stat vreme lungă la Kremlin, săptămâna trecută, într-o încercare de a găsi o soluție pentru un posibil acord de pace în Ucraina, însă rușii pot veni acum să preseze pe baza unui nou avantaj – ruptura tot mai adâncă dintre America lui Trump și Europa, scrie CNN, miercuri, într-un articol de analiză. Formulările administrației Trump, însă, care sugerează că Europa este un „obstacol anti-democratic” în fața unor relații stabile cu Rusia reprezintă un cadou perfect pentru oficialii de la Kremlin.
UPDATE Premierul Italiei, Giorgia Meloni, a anunțat după o întâlnire la Palazzo Chigi cu președintele ucrainean Volodimir Zelenski că Italia sprijină obținerea unei păci „drepte și durabile” și consolidarea garanțiilor de securitate pentru a preveni noi agresiuni ruse, relatează Mediafax.
UPDATE Congresmanul american Thomas Massie a propus oficial retragerea Statelor Unite din Organizația Tratatului Atlanticului de Nord (NATO). „NATO este o relicvă a Războiului Rece. Ar trebui să ne retragem din NATO și să folosim acei bani pentru a ne apăra propria țară, nu țările socialiste”, a declarat Thomas Massie, scrie HotNews.
UPDATE Ajutorul militar pentru Ucraina ar putea atinge cel mai scăzut nivel în 2025, a avertizat miercuri institutul de cercetare german Kiel Institute, în condițiile în care europenii, care furnizează acum cea mai mare parte a acestuia, nu pot compensa încetarea ajutorului american, transmite Le Figaro.
UPDATE Ministrul rus de externe, Serghei Lavrov, urmează să prezinte miercuri dimineață un raport în plenul Consiliului Federației. Raport include cele mai importante teme ale politicii externe a Rusiei. Maria Zaharova, purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe, a declarat că întâlnirile periodice cu senatorii „contribuie la aprofundarea coordonării între puterea executivă și cea legislativă în vederea promovării priorităților politicii externe a Rusiei”. Serghei Lavrov va expune prioritățile importante ale diplomației ruse și va prezenta cele mai presante subiecte de pe scena internațională, notează Mediafax.
UPDATE Japonia a ridicat de la sol avioane de luptă pentru a monitoriza forțele aeriene ruse și chineze care desfășurau patrule comune în jurul țării, a anunțat marți seara târziu Ministerul japonez al Apărării, în contextul intensificării tensiunilor dintre Tokyo și Beijing, scrie Reuters.
UPDATE Două bombardiere strategice rusești Tu-95, capabile să transporte arme nucleare, au patrulat spațiul aerian din apropierea granițelor Japoniei timp de câteva ore alături de avioane de vânătoare chinezești, relatează Reuters.










































