Un adolescent de 16 ani din Dubăsari a ajuns în secția de reanimare, după ce a suferit o intoxicație alcoolică. Băiatul ar fi avut o întâlnire pe malul Nistrului cu prietenii săi.
Potrivit presei din regiune, tânărul s-a întâlnit cu mai mulți amici, iar grupul s-a deplasat pe malul râului Nistru. Acolo, unul dintre tineri ar fi avut alcool, pe care adolescenții l-au consumat împreună.
Băiatul a declarat ulterior că era pentru prima dată când consuma alcool și nu își amintește cantitatea ingerată.
Spre noapte, acesta a revenit acasă. Inițial, starea lui nu a ridicat suspiciuni, însă la scurt timp s-a înrăutățit brusc. Mama a alertat serviciul de urgență, iar adolescentul a fost transportat la spital.
Medicii a fost internat în reanimare, unde i-a fost administrat tratamentul necesar, inclusiv perfuzii pentru eliminarea toxinelor și stabilizarea organismului.
Cazul este investigat de inspectorii pentru minori din cadrul instituției de drept din Dubăsari.