Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat luni că negocierile purtate cu Statele Unite şi cu ţările europene în vederea încheierii războiului cu Rusia sunt „foarte aproape de un rezultat real”, relatează Reuters. Negociatorii ucraineni, conduși de Rustem Umerov, împreună cu reprezentanți din Europa, au avut o serie de întâlniri cu emisarii SUA, inclusiv în ultimele zile în Florida. Negociatorul rus Kirill Dmitriev, trimisul preşedintelui Vladimir Putin pentru investiții, a purtat, de asemenea, discuții separate cu oficialii americani în Florida. „Rusia are un tipar de a lansa atacuri ample în timpul sărbătorilor”, a spus Volodimir Zelenski. Liderul ucrainean a cerut atenție sporită asupra apărării aeriene și protecției civile între 23 și 25 decembrie, pentru a preveni atacurile rusești, scrie Kyiv Post.
Între timp, forțele ruse au lansat în noaptea de luni spre marți, 23 decembrie, un atac de amploare cu rachete și drone asupra mai multor regiuni ale Ucrainei, vizând în principal infrastructura energetică, au anunțat autoritățile ucrainene. Rusia a lansat aproape 90 de drone pe timpul nopții. Apărarea aeriană a doborât și bruiat cea mai mare parte a țintelor în nordul, sudul și estul Ucrainei. Forțele ruse au lansat un atac masiv şi asupra regiunii Odesa, de lângă Republica Moldova. O persoană a fost rănită, iar instalațiile de infrastructură energetică au fost cuprinse de incendii. Intervențiile salvatorilor au fost complicate de alertele de raid aerian repetate.
UPDATE Anul 2026 va debuta, cel mai probabil, cu o posibilă schimbare tactică din partea forțelor ruse, sunt de părere românii din batalionul Getica. Atenția strategică a Rusiei se va îndrepta asupra regiunii Odessa, care face parte din „Novorossia”, despre care Putin a menționat recent în contextul unor pretenții teritoriale. În contextul în care Odessa are frontieră directă cu România și Republica Moldova, o astfel de evoluția ar complica situația strategică din cele două țări. „Getica” este un batalion voluntar românesc pro-Ucraina (Român Battlegroup „Getica”), format din cetăţeni români și din Republica Moldova care s-au înrolat pentru a sprijini Ucraina în conflictul cu Rusia. Grupul face parte din Legiunea Internațională pentru Apărarea Ucrainei și operează ca unitate de infanterie ușoară, scrie Adevărul.
UPDATE La aproape o lună de la îndepărtarea celui mai apropiat colaborator al său, președintele Volodîmîr Zelenski conduce Ucraina fără un șef formal al Administrației Prezidențiale. În lipsa unui succesor imediat, atribuțiile-cheie rămân concentrate în mâinile președintelui, notează Adevărul.
UPDATE Finlanda explică decizia prin intensificarea amenințărilor venite dinspre Rusia, stat cu care împarte o graniță terestră de peste 1.300 de kilometri. Oficialii de la Helsinki consideră că situația geopolitică actuală impune o mobilizare mai amplă și o pregătire militară sporită. Ministrul Apărării, Antti Hakkanen, a precizat că măsura face parte dintr-un set mai extins de reforme. Acestea sunt menite să consolideze apărarea națională și să o aducă la nivelul standardelor NATO, scrie Euromaidanpress.com.
UPDATE Suntem foarte aproape de o pace în Ucraina – spun mai mulți diplomați și analiști americani și europeni. Există însă două „puncte fierbinți” ale unui viitor tratat de pace: cedarea unor teritorii ucrainene și garanțiile de securitate pe care SUA le-ar acorda Ucrainei, notează Adevărul.
UPDATE Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, afirmă că discuțiile purtate cu Statele Unite și partenerii europeni privind încheierea războiului cu Rusia se apropie de un punct decisiv. Negocierile au loc în paralel cu contacte separate între oficiali ruși și americani. Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat luni că negocierile desfășurate cu Statele Unite și cu țările europene pentru oprirea războiului declanșat de Rusia sunt „foarte aproape de un rezultat real”, scrie NewsWeek.
UPDATE Încălcarea repetată de către Kremlin a normelor dreptului internațional impune oferirea unor garanții de securitate solide Ucrainei pentru a preveni reluarea agresiunii ruse. Rusia își declară disponibilitatea de a oficializa juridic intenția de a nu ataca țările UE și NATO, dar acțiunile sale demonstrează nulitatea unor astfel de promisiuni. Încălcarea repetată de către Kremlin a normelor dreptului internațional subliniază necesitatea oferirii unor garanții de securitate fiabile pentru Ucraina, pentru a preveni reluarea agresiunii ruse. Despre aceasta se menționează într-un material al Institutului pentru Studiul Războiului (ISW), relatează UNN. Analiștii indică, în special, declarația recentă a adjunctului ministrului de externe al Rusiei, Serghei Riabkov, conform căruia Federația Rusă este gata să oficializeze juridic intenția sa de a nu ataca statele Uniunii Europene și NATO într-o viitoare rezoluție privind încetarea războiului din Ucraina. Aceștia subliniază că dictatorul rus Vladimir Putin și-a demonstrat în repetate rânduri disponibilitatea de a schimba legislația rusă în scopuri proprii, inclusiv prin modificarea Constituției Rusiei în 2020, pentru a-i permite să rămână în funcția de președinte. „Modul în care Kremlinul încalcă acordurile internaționale și își modifică propria constituție demonstrează nulitatea unor astfel de promisiuni rusești”, subliniază analiștii, potrivit Libertatea Cuvîntului.
UPDATE Politicianul german de extremă dreaptă Ringo Mühlmann a manifestat un interes notabil pentru obținerea și expunerea unor informații pe care adversarii săi politici le consideră de un real interes pentru serviciile de informații rusești, scrie Politico.
UPDATE De la începutul războiului din Ucraina, instanțele ruse au condamnat peste 1.000 de persoane pentru acuzații de trădare și spionaj, potrivit unui nou studiu realizat de analistul Kirill Parubets. Numai în anul 2025, instanțele au pronunțat 468 de astfel de verdicte – cea mai mare cifră anuală din 1997, atunci când a intrat în vigoare actualul Cod Penal al Rusiei, potrivit Gândul.
UPDATE Avioane poloneze și ale aliaților au fost trimise marți dimineață pentru a asigura siguranța spațiului aerian polonez după ce Rusia a lansat atacuri aeriene asupra vestului Ucrainei, în apropierea graniței cu Polonia, au declarat forțele armate. „Avioane de vânătoare au fost desfășurate în misiune rapidă, iar sistemele terestre de apărare aeriană și de recunoaștere radar au fost puse în stare de pregătire sporită”, a transmis comandamentul operațional al forțelor armate pe rețeaua X. „Aceste măsuri sunt de natură preventivă și vizează securizarea și protejarea
UPDATE Sistemele radar ale Ministerului Apărării Naţionale (MApN) au detectat, în noaptea de luni spre marți, două ţinte aeriene în spaţiul ucrainean, în apropierea graniţei cu România, iar autorităţile au emis un mesaj RO-Alert pentru locuitorii din Tulcea și Galați, anunță oficialii într-un comunicat de presă. Dronele se deplasau pe direcţia Reni şi Chilia, în contextul unor atacuri asupra infrastructurii portuare ucrainene. Ministerul Apărării Naţionale a confirmat că nu au existat pătrunderi neautorizate în spațiul aerian național, dar locuitorii din nordul județului Tulcea şi sud-estul județului Galaţi au primit mesaje de avertizare RO-Alert.
UPDATE Prietenul european al lui Trump a fost zdruncinat de Casa Albă, avertizând că noua poziție a Statelor Unite reprezintă o amenințare la adresa păcii. În același timp, el anunță că Vladimir Putin se confruntă cu o răpunere, un eșec în privința tuturor obiectivelor strategice din Ucraina.Alexander Stubb, președintele Finlandei, avertizează că Rusia va testa în continuare Europa, mai ales având în vedere mesajele contradictorii venite de la Casa Albă, potrivit Observer. Stubb schițează o perspectivă mult mai nuanțată, criticând „alarmismul” în care s-au angajat unii dintre colegii săi lideri europeni, vorbind totodată despre șansele unui acord de pace pe care Ucraina l-ar putea considera acceptabil, notează Ziare.com.
UPDATE Un cont de propagandă a folosit imagini publicate de Serviciul Român de Informații pentru a promova armata Rusiei, scrie Digi24. „Rusia este bine echipată împotriva oricărei agresiuni externe, venită de la orice țară a lumii” este textul care însoțește pozele cu militarii români. O imagine din Fort Laurdale, Florida, cu soldați români, este prezentată ca fiind de la Soci, cu soldați ruși. Jurnaliștii de la Digi24 au descoperit că poza este preluată dintr-o postare a SRI printr-o căutare cu Google Lens.
UPDATE Evoluția războiului Moscovei din Ucraina, care durează de aproape 4 ani, este într-o continuă dinamică. Conflagrația provocată de Putin afectează negativ multe firme și piețe internaționale. În plus, acum, Serviciile Secrete vestice trag un semnal de alarmă: afacerea lui Elon Musk, rețeaua de sateliți Starlink, este în pericol, existând riscul unui atac ostil din partea Rusiei, scrie Ziare.com.
UPDATE Războiul din Ucraina scoate la iveală cele mai vulnerabile părți ale apărării Europei. Dintre acestea, Irlanda a fost descrisă drept țara care reprezintă un risc extrem de important pentru Europa ca urmare a lipsei echipamentelor necesare de apărare, în urma angajamentului asumat pentru pace. Toate acestea au devenit mult mai evidente ca urmare a incidentului de securitate care l-a implicat pe președintele Ucrainei.„Suntem veriga cea mai slabă a Europei când vine vorba de securitate, apărare și informații”, a declarat Tom Clonan, senator irlandez și căpitan de armată în retragere, pentru The Telegraph. Dublinul nu posedă senzorii moderni necesari pentru a detecta amenințările, armamentul necesar pentru a le opri, a adăugat el, lăsând națiunea „complet și absolut lipsită de apărare și, aș spune, provocator de slabă”, notează Ziare.com.











































