Breaking news/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1435: Ofertă Moldovei, Putin la Casa Albă și Ceasul Apocalipsei. FT: SUA ar putea ieși din NATO

Veaceslav Platon, martorul acuzării contra lui Vladimir Plahotniuc? „Șase ani am adunat dovezi”

missing
06 ianuarie 2026, ora 23:19

Controversatul om de afaceri Veaceslav Platon a declarat pentru TV8 că a solicitat să fie audiat ca martor al acuzării în dosarul „Frauda bancară”, episodul Vladimir Plahotniuc. El a adăugat că, în acest moment, nimeni din Republica Moldova nu ar deține informații complete despre acest caz.

„Din păcate, Procuratura nu are toate materialele de lucru. Procuratura Anticorupție nici nu știe despre materialele care există în PCCOCS. Și nu există, azi, în Moldova, un procuror care are toate informațiile despre dosar. De aceea, eu prezint dovezi complete despre participarea lui Plahotniuc în dosar”, ne-a comunicat Platon.

Acesta a subliniat că deține mai multe documente și dovezi ce ar demonstra influența directă a oligarhului asupra Guvernului și Băncii Naționale, dovezi strânse pe parcursul a 6 ani.

„Plahotniuc a fost un intrigant puternic (...) Am lucrat 6 ani. Am adunat informații dovezi și documente”,susține Platon.

După ședința de astăzi, avocatul lui Vladimir Plahotniuc, Lucian Rogac, a declarat că încă nu a analizat conținutul cererii înaintate de Veaceslav Platon, menționând că aceasta este una „voluminoasă”, având peste 200 de pagini.

De asemenea, nici procurorul nu a studiat la moment cererea, dar a amintit că Platon la fel este acuzat „în unele episoade ce țin de Frauda bancară. Cauza se află în instanța. Până Curtea Constituțională nu s-a expus noi nu am avut această oportunitate. Dar în contextul acestei cereri și în contextul hotărârii Curții Constituționale vom decide”.

„Dacă procurorii vor ca dosarul lui Plahotniuc să fie dovedit de la A la Z pentru ca Plahotniuc să nu aibă posibilitatea să se eschiveze de la învinuiri, vor trebui neapărat să mă invite. Este în interesul lor”, ne-a mai declarat Platon.

Totodată, acesta a confirmat că, în cazul în care instanța va accepta cererea sa, va fi pregătit să depună mărturii prin videoconferință.

În acest dosar – singurul care a ajuns în instanță, Plahotniuc este acuzat că a creat și a condus organizația criminală care a sustras din sistemul bancar moldovenesc circa un miliard de dolari și că ar fi beneficiat de 39,2 milioane de dolari și 3,5 milioane de euro din această fraudă. 

Procurorii investighează încă trei cauze penale împotriva lui Plahotniuc: escrocheriile de la întreprinderea de stat „Metalferos”, procurarea frauduloasă a blanchetelor pentru pașapoarte și mituirea fostului președinte al Republicii Moldova, Igor Dodon.

Plahotniuc urmează să mai aducă în instanță încă 17 martori, printre care ex-viceguvernatoarea BNM, Emma Tăbîrță, ex-președintele interimar Marian Lupu, ex-deputați, precum Vladimir Andronachi, Sergiu Sîrbu, Oleg Reidman și Denis Ulanov.

TV8.md amintește că amintește că Veaceslav Platon a fost reținut pe 13 martie 2025, în Marea Britanie. Solicitarea a vizat mai multe infracțiuni pentru care controversatul om de afaceri este cercetat penal, iar ca urmare, pe numele său a fost emis un mandat de arest preventiv.

Platon a contestat măsura și a depus două cereri de eliberare pe cauțiune, însă ambele au fost respinse. Ulterior, pe 27 mai 2025, Ministerul Justiției a formulat o a doua cerere de extrădare, legată de două noi cauze penale aflate pe rolul instanței. Și în acest caz, autoritățile britanice au emis un nou mandat de arest preventiv, iar Platon a solicitat din nou eliberarea pe cauțiune.

Prima solicitare a fost respinsă, însă la reexaminare, pe 23 iulie 2025, instanța a aprobat eliberarea lui Platon sub cauțiune în valoare de 330.000 de lire sterline.

Conform Procuraturii Generale, Platon este obligat să respecte un șir de restricții și să poarte o brățară electronică, iar dacă va încălca regulile impuse va ajunge înapoi după gratii.

Deși ședința privind procedura de extrădare urma să aibă loc în noiembrie, examinarea cauzei a fost amânată pentru perioada 11–15 mai 2026.

În luna iulie 2025, controversatul om de afaceri a fost condamnat în lipsă la 24 de ani de închisoare în Rusia. Acesta este învinuit pentru retragerea ilegală din țară a peste 48 de miliarde de ruble.

Platon a părăsit Republica Moldova în vara anului 2021. Asta, după ce a fost declarat nevinovat în dosarul privind frauda bancară și în baza căruia fusese condamnat la 18 ani de închisoare. De asemenea, Platon este învinuit că în perioada anilor 2011-2015 ar fi intrat în posesia a 43,11% din acțiunile băncii comerciale „Moldova-Agroindbank”, prin atac raider. Platon, care respinge acuzațiile, urma să se prezinte la audieri, însă, s-a eschivat, iar magistrații de la Judecătoria Chișinău, sediul Ciocana, au eliberat pe numele său mandat de arestare în contumacie. 

La finalul lunii februarie, procurorii anticorupție au finalizat prezentarea probelor acuzării în dosarul Platon. În cadrul ședințelor de judecată au fost audiați 10 martori, precum și au fost examinate un șir de procese-verbale și documente.

/VIDEO/ Veaceslav Platon vrea să fie martor în dosarul lui Vladimir Plahotniuc: Ex-liderul PDM lipsește de la ședință

Ambasadorul Ucrainei Rahovei Paun, la Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Vama – între securitate, contrabandă și corupție. Șeful Serviciului Vamal, Radu Vrabie, în premieră la Cutia Neagră PLUS. detalii despre contrabanda de arme și cazul Leușeni. rețele criminale, droguri, țigări și trafic transfrontalier. Transnistria – zonă gri pentru controlul vamal și integrarea UE. corupția din interiorul Serviciului Vamal. arestări, dosare penale și funcționari suspendați. taxe vamale pentru colete online (Temu, AliExpress). legături politice, protecție și lipsă de integritate.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Este posibil să cumperi 10 ari de pământ în luxosul cartier din Valea Morilor cu 50 de euro? Sau 7 ari de teren pentru construcții lângă Circ cu 700 de lei? Pentru Vlad Andronachi și un alt fost fruntaș PD - a fost posibil! Ce se construiește astăzi pe terenurile cumpărate pe bănuți, vedeți la Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Invitatul noii ediții a emisiunii Cutia neagră PLUS cu Mariana Rață este directorul Agenției Servicii Publice, Mircea Eșanu. Discutăm cele mai sensibile subiecte ale momentului: Tentative de obținere frauduloasă a cetățeniei și noua lege care schimbă regulile pentru toți. Cum au ajuns mii de străini să ceară cetățenia Republicii Moldova. Retragerea cetățeniei pentru cei implicați în acțiuni împotriva statului. Zeci de examinatori reținuți în dosarele de corupție la permise – de ce fenomenul nu se oprește? Problemele moldovenilor din Marea Britanie la preschimbarea permiselor. Consiliul pentru investiții sensibile ascunde numele companiilor? Toate răspunsurile le aflăm la Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Este bugetară, dar trăiește în lumea brandurilor de LUX: Chanel, Prada, Gucci, Valentino. Ținutele viceprimarului Chișinăului fac cât o avere întreagă. Conduce doar SUV-uri BMW pentru care ar trebui să adune o viață. Care este secretul Irinei Gutnic pentru o viață de VIP, aflați într-o nouă investigație Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin este invitata de astăzi a emisiunii Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Vettingul judecătorilor Curții de Apel Centru provoacă tot mai multe nedumeriri. Aproape jumătate dintre rapoartele Comisiei de vetting privind magistrații de la Apel au fost trimise la reexaminare de CSM. Ce nu e bine în aceste rapoarte? Înseamnă asta că nu își face bine treaba Comisia de Vetting? Despre aceste și alte întrebări, discutăm la Cutia Neagră PLUS: președintele Comisiei de Vetting Andrei Bivol, membra Consiliului Superior al Magistraturii Livia Mitrofan și avocata Cristina Ciubotaru.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
La 10 zile după tragedia în care o fată de 13 ani a căzut în gol, alți opt copii au fost surprinși jucându-se pe același acoperiș al clădirii în ruină. Ce s-a schimbat? Cine răspunde? Și câți copii mai trebuie să moară? Clădire privată, ani de promisiuni, zero acțiuni. Analizăm la Cutia Neagră PLUS cu șeful adjunct de la Direcția de Poliție Chișinău Tudor Borș, ex-viceprimarul Chișinăului Victor Chironda și avocatul Constantin Tănase.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Partidul Nostru al lui Renato Usatîi a fost lider la donații primite de la pensionari și șomeri în campania electorală. Peste 60 de persoane au rupt din puținul pe care îl aveau pentru a ajuta formațiunea în alegeri. Echipa Cutia Neagră PLUS i-a căutat pe acești donatori generoși. Spre surprinderea noastră, mulți dintre ei au fugit de întrebări, iar alții s-au lansat în atacuri și amenințări la adresa echipei de filmare.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
În cei șase ani de la fuga sa din Republica Moldova, Vladimir Plahotniuc s-a pricopsit cu cel puțin șapte identități false — în România, Ucraina, Bulgaria, Rusia, Irak, Vanuatu și Mexic. Colegii noștri din echipa de investigații „Cu Sens” au reușit să meargă pe urmele acestor identități ascunse ale fostului oligarh. „Fețele nevăzute ale lui Vlad Plahotniuc” — la Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Oameni de afaceri controversați sau acuzați de legături cu Vlad Plahotniuc, în lista de sponsori de campanie ai PAS. Printre donatori se regăsesc primari aleși din partea altor partide politice. Dar și medici, profesori și pensionari.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Un nou Guvern, noi așteptări în justiție. Reforma justiției rămâne unul dintre cele mai sensibile și controversate subiecte în Republica Moldova. Ce a mers bine și ce nu în mandatul actualului ministru? De ce fel de ministru al Justiției are nevoie noul Guvern? Cum avansează procesul de vetting și cât de eficient este el în realitate? Dezbatem prioritățile și restanțele din justiție, practica „capodoperelor legislative” din Parlament și dosarele de rezonanță care pun la încercare independența sistemului, astăzi la Cutia Neagră PLUS. Invitați: avocatul Promo-LEX Vadim Vieru, președinte CRJM Ilie Chirtoaca și ex-ministrul Justiției Fadei Nagacevschi.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Sute de bugetari cu venituri modeste au donat salarii întregi pentru campania electorală a Blocului Alternativa. /O noua investigație marca Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Cine a finanțat în realitate campaniile de pe TikTok ale lui Vasile Costiuc? Ferme de boți și bani veniți din afara țării. /Rețeaua Șor, destabilizări și miliarde în cripto – ce s-a pregătit înainte de alegeri și cine a ajuns totuși în Parlament? /Fugarii revin în scenă: Plahotniuc, Țuțu, Andronachi – toți la Penitenciarul 13. Ce planuri se pun la cale din interior? /Răspunsuri la aceste întrebări și nu doar aflați astăzi la Cutia Neagră PLUS. Invitat: șeful IGP, Viorel Cernăuțeanu.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Apropierea fără precedent a Moldovei de UE a generat o ofertă bogată de partide și blocuri proeuropene pentru alegerile parlamentare din 28 septembrie. În tabăra proeuropeană a partidelor deja cunoscute li s-au alăturat proiecte politice mai noi, unele dintre ele cu totul neașteptate, cu politicieni care până nu demult serveau cauzei ruse în Moldova. Cine sunt politicienii care de-a lungul anilor și-au schimbat radical retorica, vedeți în noul material de la Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Când și cum va fi adus Plahotniuc în Moldova? Cât de mult s-a extins rețeaua Șor? Bani negri și troli online - şeful Poliției, Viorel Cernăuțeanu, dezvăluie astăzi la Cutia Neagră PLUS culisele campaniei electorale.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Pentru unii primari, aflarea timp de mulți ani la conducerea unei localități devine o afacere de familie. Este și cazul primarului Iuri Onofriiciuc din Vadul lui Vodă, cel mai cunoscut loc de agrement din republică. De peste 20 de ani de când conduce orășelul, familia edilului a reușit să se pricopsească cu mai multe afaceri profitabile în localitate. Acestea au fost construite în detrimentul intereselor primăriei și ale localnicilor. Cum a ajuns o companie fondată de portavocea Kremlinului, Gabriel Călin, candidat la parlamentare, să facă afaceri cu primăria? „Țarul din Vadul lui Vodă”, o nouă investigație la Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Plahotniuc revine în prim-plan: este pregătită justiția să-l judece? Președintele CSM, Sergiu Caraman, răspunde întrebărilor-cheie despre dosarele de rezonanță, eșecurile din instanțe, presiunile asupra judecătorilor și vettingul controversat.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Directoarea Institutului Național al Justiției, Ramona Strugariu, vine la Cutia Neagră PLUS. De ce tinerii nu se mai înghesuie să devină judecători și procurori? Cum poate fi schimbată imaginea unei instituții marcate de suspiciuni? Ce efecte au „scandalurile epistolare” din sistem?
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Sunt peste 20.000 în întreaga republică. Au fost înregimentați în prima linie de atac a lui Șor și suportă astăzi cel mai dur consecințele. Cine sunt oamenii amendați pentru că au luat bani de la gruparea Șor și cine îi apără în judecată, aflați de la Cutia Neagră PLUS.

Bărbat dispărut, găsit mort: Cei 4 suspecți i-ar fi ascuns cadavrul lângă Vadul lui Vodă
Bărbat dispărut, găsit mort: Cei 4 suspecți i-ar fi ascuns cadavrul lângă Vadul lui Vodă
/VIDEO/ Vicepremierul pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri, invitat la „Новая неделя”
/VIDEO/ Vicepremierul pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri, invitat la „Новая неделя”
/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1435: Ofertă Moldovei, Putin la Casa Albă și Ceasul Apocalipsei. FT: SUA ar putea ieși din NATO
/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1435: Ofertă Moldovei, Putin la Casa Albă și Ceasul Apocalipsei. FT: SUA ar putea ieși din NATO
/HARTĂ/ Gerul și ninsorile revin în Moldova: Prognoza meteo pentru sfârșitul lunii ianuarie 2026
/HARTĂ/ Gerul și ninsorile revin în Moldova: Prognoza meteo pentru sfârșitul lunii ianuarie 2026
/VIDEO/ Gazul s-ar putea ieftini: Precizările lui Dorin Junghietu după ce ANRE a aprobat noi costuri de bază pentru Energocom
/VIDEO/ Gazul s-ar putea ieftini: Precizările lui Dorin Junghietu după ce ANRE a aprobat noi costuri de bază pentru Energocom

/FOTO/ Ceața a pus stăpânire pe drumurile din Moldova: Cum se circulă în dimineața de 29 ianuarie 2026

missing
29 ianuarie 2026, ora 09:40

Ceața a pus stăpânire pe drumurile din Moldova. Circulația se desfășoară cu vizibilitate redusă, de 200 de metri sau mai puțin. Partea carosabilă este umedă, iar pe alocuri se semnalează ghețuș.

Potrivit Administrației Naționale a Drumurilor, pe parcursul nopții, drumarii au intervenit în raioanele Soroca, Fălești și Nisporeni, pe traseele R14, R25, G12 și G54, pentru combaterea lunecușului și asigurarea siguranței participanților la trafic. În cadrul lucrărilor au fost utilizate 4 utilaje speciale și 7 muncitori rutieri, iar 13 tone de sare tehnică și 6 tone de material antiderapant au fost răspândite pe drumuri.

Totodată, din cauza chiciurei, pe unele sectoare de drum au fost înregistrate căderi de crengi și arbori.

„Echipele de intervenție au acționat pe parcursul nopții pentru înlăturarea obstacolelor de pe partea carosabilă și acostamente, în scopul menținerii circulației în condiții de siguranță. În total, au fost doborâți 16 arbori, intervențiile fiind efectuate pe traseele R14 (Soroca), G68 (Dubăsari) și altele”, se arată în comunicat.

Poliția îndeamnă șoferii trebuie să reducă viteza și să o adapteze condițiilor de drum, să păstreze distanța corespunzătoare față de vehiculul din față, să verifice funcționarea sistemelor de iluminare și să evite manevrele riscante, mai ales în zonele slab iluminate.

Pietonii sunt sfătuiți să traverseze strada doar după ce se asigură și să evite mersul pe carosabil.

TV8.md amintește că avem Cod galben de ceață în toată Moldova în perioada 28-29 ianuarie 2026. Avertizarea a intrat în vigoare ieri, de la ora 13:00.

/VIDEO/ Ceață densă și carosabil alunecos la această oră: Poliția vine cu un set de recomandări
/HARTĂ/ Alertă meteo. Cod galben de ceață, prelungit: Perioada vizată

Șapte vameși de la Leușeni și Cahul au fost reținuți pentru 72 de ore, fiind bănuiți că ar fi cerut mită de la transportatori. /Aproape 20 mii de gospodării din peste 70 de localități rămân și astăzi în beznă, după ce mai mai multe fire electrice au cedat sub presiunea chiciurei. Cei mai afectați sunt consumatorii din nordul țării. /Atacurile rusești au ucis opt persoane în Ucraina și au rănite alte câteva zeci. Președintele Volodomir Zelenski califică atacurile drept „terorism” și cere intensificarea presiunii asupra Moscovei.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Condiții meteo extreme în Republica Moldova. Mai multe traseee naționale au fost închise din cauza poleiului care a blocat până și circulația camioanelor prin vămi. La Chișinău școlile rămân închise până la sfârșitul săptămânii. /Fostul deputat democrat, Constantin Țuțu, a fost condamnat la opt ani de închisoare. Decizia magistraților a fost dictată în lipsa lui. /Un nou atac masiv al Rusiei în regiunea Odesa. Mai multe blocuri de locuit au fost distruse, peste 20 de persoane s-au ales cu diferite răni, iar sute au fost evacuate.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Poleiul și ghețușul a pus și astăzi stăpânire pe toate drumurile și trotuarele din țară. S-au produs mai multe accidente, sute de oameni au ajuns la spital cu fracturi, iar elevii de la mai multe școli din țară au rămas acasă. /PAS a mai rămas fără un deputat în Parlament. Anastasia Nichita renunță la mandat în favoarea carierei sale sportive. /ANSA a suspendat temporar importul de carne de pasăre din Ucraina, invocând riscuri legate de utilizarea unei substanțe interzise și controale insuficiente, în țara vecină
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Fostul șef al IGP, Alexandru Pînzari și ex-șeful Direcției 5, Valeriu Cojocaru ar putea fi dați în căutare internațională. O cerere în acest sens a fost trimisă către la Interpol. /Vladimir Andronachi a refuzat să depună mărturii în favoarea lui Vlad Plahotniuc până la pronunțarea unei decizii în dosarul „frauda bancară”, în care este învinuit și el. Detalii vă spunem la știri. /Ministrul Energiei afirmă că nemulțumirile șoferilor care s-au plâns, în ultima perioadă pe calitatea proastă a carburanților, vânduți la unele benzinării, sunt cauzate de un lot de motorină neconformă ajuns recent în țara noastră.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
O dronă Shahed, cu aproximativ 50 de kilograme de explozibil, a căzut noaptea trecută în curtea unei case nelocuite din raionul Ștefan Vodă. Geniștii au detonat încărcătura, cu puțin timp în urmă, în cadrul unei explozii controlate. /Aderarea la Uniunea Europeană reprezintă cea mai sigură garanție împotriva ingerințelor externe, în special din partea Rusiei, a declarat Maia Sandu la o conferință de presă dedicată priorităților Republicii Moldova pentru anul 2026. /Fostul consilier a ex-președintelui Igor Dodon, Serghei Mișin ar fi fost reținut la Moscova pentru spionaj în favoarea SIS.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Alegerile pentru pentru Adunarea Populară din Autonomia Găgăuză, sub semnul întrebării. Autoritățile locale au anunțat că scrutinul, planificat pentru 22 martie, nu va avea loc. Care este motivul, vă spunem la știri. /Autoritățile au inițiat verificări benzinăriile din țara după ce mai mulți șoferi s-au plâns pe calitatea proastă a motorinei. Problema a apărut o dată cu temperaturile negative din ultima săptămână. /Spania este zguduită de un nou accident feroviar produs în ultima săptămână. Un om a murit, iar peste 40 au fost răniți după ce un tren s-a izbit într-un zid căzut pe șine.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Din primăvară, Republica Moldova nu va mai face parte din CSI. Ministrul de externe afirmă că la sfârșit de februarie, Parlamentul va denunța cele trei acorduri care au stat la baza fondării comunității. /Fostul lider democrat, Vladimir Plahotniuc, este cercetat pentru fals în acte într-un nou dosar penal deschis de oamenii legii din Republica Moldova. /Un militar prin contract al Armatei Naționale a ajuns în stare gravă la spital, după ce s-ar fi împușcat cu arma din dotare.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Creștinii ortodocși de stil vechi sărbătoresc astăzi Boboteaza sau botezul lui Iisus Hristos. În biserici s-au oficiat slujbe şi s-a făcut agheasmă, iar cei care păstrează tradițiile, s-au scufundat în ape reci pentru a avea noroc tot anul. /Finul lui Vlad Plahotniuc, Dorin Damir, a fost reținut astăzi, la câteva ore de la pronunțarea sentinței în dosarul angajărilor fictive de la MAI. Instanța l-a condamnat la trei ani de închisoare cu executare. /Tragedie feroviară în Spania. 39 de oameni au murit, iar 170 au fost răniți după ce două trenuri de mare viteză s-au ciocnit.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Încă un om al legii a fost prins beat la volan. De această dată, este vorba despre șeful Serviciului Patrulare din Glodeni. Ca urmare a incidentului, șeful Inspectoratului de Poliție din raion a fost suspendat din funcție /Un moldovean din Cahul a fost condamnat la 11 ani de închisoare, într-o colonie de maximă securitate din Rusia. Bărbatul este acuzat că ar fi oferit ajutor Ucrainei în contextul războiului. /Țările arabe l-au convins pe liderul de la Casa Albă, Donald Trump, să „îi dea o șansă Iranului” și să nu lanseze atacuri, pentru că un război în zonă ar afecta toată regiunea și ar duce la creșterea prețurilor. Avem detalii la știri!
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Șeful Agenției de Inspectare a Monumentelor și încă 9 persoane au statut de bănuit într-un dosar penal pornit pentru „executarea necalitativă a construcțiilor” într-o clădire din zona istorică a Chișinăului. CNA a efectuat percheziții în această dimineață./Ministerul Afacerilor Externe anunță că, începând cu 21 ianuarie, Statele Unite vor suspenda, pe termen nelimitat, eliberarea vizelor care le permit cetățenilor moldoveni să se stabilească permanent pe teritoriul american. /Statele Unite ar putea lansa chiar în această noapte un atac asupra Iranului, care să pună capăt violențelor din Republica Islamică, au declarat surse diplomatice sub protecția anonimatului.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Procurorul-șef adjunct de la Glodeni a demsionat după ce fost prins beat la volan. Acesta a fost tras pe dreapta aseară după ce agenții de patrulare au observat că mașina pe care o conducea, circula haotic. /Soarta Universității din Cahul, care va fi absorbită de UTM, va fi decisă în câteva săptămâni. Viorel Bostan țintește un nou mandat de rector. Autoritățile vor să modifice Codului Educației, care să permită al treilea mandat. / Bilanțul victimelor represiunii sângeroase din Iran a ajuns la peste 2500 de morți, potrivit unei organizații americane. Liderul american Donald Trump amenință cu măsuri extrem de dure dacă autoritățile de la Teheran vor începe execuția protestatarilor.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Președinta Maia Sandu spune că ar vota pentru unirea Republicii Moldova cu România dacă s-ar organiza un referendum în acest sens. A adus și argumente. /După șapte ani de ezitări, judecătorii îl vor întreba pe Plahotniuc ce a pus în sacoșa neagră pe care i-a dat-o lui Dodon. Curtea Supremă de Justiție a acceptat cererea procurorului de a-l audia în calitate de martor pe fostul lider al Partidului Democrat. /Bilanțul victimelor în urma protestelor din Iran a depășit cifra de 500 de morți, iar Donald Trump nu exclude că Statele Unite vor ataca obiective strategice ale regimului de la Teheran.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Pierderi de milioane pentru industria avicolă din Moldova, după ce autoritățile au dispus nimicirea a peste 100 de mii de pui și au retras mai multe loturi de ouă contaminate. Sunt vizate trei întreprinderi ce au hrănit păsările cu furaje importate din Ucraina, în care s-a depistat o substanță toxică. /Cei câțiva centimetri de zăpadă care s-au așternut peste Moldova au făcut prăpăd pe șoselele naționale și pe străzile din capitală. S-au produs numeroase de accidente, sute de vehicule au derapat în șanțuri, iar zeci de oameni au ajuns la urgență cu fracturi. /Rusia a lovit orașul ucrainean Lvov cu o rachetă Oreșnik cu o rază de acțiune care îi permite să lovească ținte din întreaga Europă. La Kiev, 4 oameni au murit, iar peste 20 au fost grav răniți.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Jurnaliștii ruși au găsit o legătură între fugarul Ilan Șor și proprietarii petrolierului rus capturat, ieri, de forțelele americane. Șor este etichetat drept asistentul Kremlinului care ajută Moscova să ocolească sancțiunile occidentale. /De Crăciun pe stil vechi, medicii de la Institutul de Medicină Urgentă au lucrat în regim alert. Aceștia au acordat îngrijiri medicale pentru peste 200 de pacienți în 24 de ore. /Americanii ar urma să preia toate afacerile companiei rusești Lukoil din Europa, Asia și Orientul Mijlociu, inclusiv pe cele din Republica Moldova. Două companii energetice din SUA pregătesc o ofertă estimată la 22 de miliarde de dolari.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Un incendiu puternic a distrus azi un depozit alimentar din capitală, provocând, celei mai mari rețele de magazine din țară, pagube de milioane. Din fericire nu s-au înregistrat victime, dar majoritatea bunurilor au fost distruse. /Venezuela va ceda Statelor Unite zeci de milioane de barili de petrol, în valoare de miliarde de dolari, iar veniturile vor fi controlate de americani, a anunțat Donald Trump. Declarația sa scoate în evidență miza reală din spatele preluării controlului asupra statului venezuelean. /Astăzi, creștinii ortodocși de stil vechi și-au urat „Crăciun fericit”. De dimineață, oamenii au participat la liturghia tradițională, iar apoi s-au adunat în jurul mesei de sărbătoare, așteptând cu bucurie colindătorii.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Astăzi este ajunul Crăciunului pe stil vechi, iar cu această ocazie, în centrul capitalei va fi organizat un concert cu colinde. /Codul galben de ghețuș, polei și ceață a făcut carambol pe șoselele din țară. Mai multe camioane au derapat în șanțuri, s-au produs numeroase accidente rutiere, iar un microbuz a ars ca o torță la Căușeni. /Veaceslav Platon vrea să ajungă în boxa martorilor în dosarul fraudei bancare și a depus în instanță un de mers în acest sens. Azi au fost audiați alți doi martori ai apărării, în absența fostului lider PD.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Citat în calitate de martor al apărării, fostul premier Iurie Leancă a declarat în instanță că nu a primit indicații de la Vlad Plahotniuc și că regretă că nu și-a dat demisia la timp, asumându-și prea multe responsabilități. /Atenție la drum, în următoarele 3 zile. Meteorologii au emis un cod galben de polei și ghețuș, valabil până mâine pe întreg teritoriul țării, după care va intra în vigoare o altă avertizare /Președintele american escaladează tensiunile internaționale. După Venezuela, Donald Trump amenință cu acțiuni militare, Columbia, Cuba și Groenlanda.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Începutul lui 2026 aduce scumpiri la carburanți, după intrarea în vigoare a accizelor majorate, a noii marje comerciale și a creșterii contribuției pentru eficiență energetică. Modificări sunt deja vizibile la pompă. /Descoperire macabră în seara de Anul Nou. Cadavrul unei femei a fost găsit, la 11 zile după ce a fost omorâtă. Principalul suspect este concubinul acesteia. /Bilanțul catastrofei produse într-un club de lux din Elveția, în noaptea dintre ani, a ajuns la 47 de morți și peste 112 răniți. Ancheta inițiată indică posibile nereguli de securitate.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Tragedie în noaptea de Revelion, într-o stațiune de schi din Elveția. Cel puțin 40 de oameni au murit, iar peste 100 au fost răniți, în urma unei explozii produse în subsolul unui bar plini cu turiști. /Noaptea dintre ani a adunat mii de oameni în Piața Marii Adunări Naționale, unde muzica, plăcintele calde și vinul fiert au întreținut veselia până după miezul nopții. /La miezul nopții, liderii au transmis tradiționalele mesaje de Revelion: Maia Sandu a vorbit despre unitate, Volodimir Zelenski despre pace, iar Vladimir Putin a ținut un discurs scurt axat pe război.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Vettingul ar putea fi extins la judecătorii de primă instanță, după ce președinta Maia Sandu a acuzat tergiversarea intenționată a dosarelor de corupție și a cerut modificarea legii. /Averea viceprimarei capitalei, Irina Gutnic va fi controlată de ANI. Controlul a fost pornit după ce ANI a primit o sesizare, având la bază investigația jurnalistică publicată de TV8. /Un presupus atac ucrainean asupra uneia dintre reședințele lui Putin a creat noi tensiuni între SUA și Ucraina. Moscova acuza Kievul că ar fi vrut să-l asasineze pe liderul rus, fapt care a stârnit indignarea lui Donald Trump.

/VIDEO/ Ucraina și Moldova pot adera la UE în 2030? Ambasadorul Paun Rohovei: „Nu termenul e esența aici”
/VIDEO/ Ucraina și Moldova pot adera la UE în 2030? Ambasadorul Paun Rohovei: „Nu termenul e esența aici”
/VIDEO/ Vicepremierul pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri, invitat la „Новая неделя”
/VIDEO/ Vicepremierul pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri, invitat la „Новая неделя”
Doliu în muzica populară din Moldova: S-a stins din viață Valeriu Ciobanu, dirijorul formației „Ciocârlia”
Doliu în muzica populară din Moldova: S-a stins din viață Valeriu Ciobanu, dirijorul formației „Ciocârlia”
/HARTĂ/ Gerul și ninsorile revin în Moldova: Prognoza meteo pentru sfârșitul lunii ianuarie 2026
/HARTĂ/ Gerul și ninsorile revin în Moldova: Prognoza meteo pentru sfârșitul lunii ianuarie 2026
Ordin oficial: Toți elevii din Chișinău rămân acasă pe 26 ianuarie 2026
Ordin oficial: Toți elevii din Chișinău rămân acasă pe 26 ianuarie 2026

Abonează-te la știri pe e-mail

TV8.md este site-ul de știri din Republica Moldova cu noutăți sociale, politice și economice de ultima oră, meteo astăzi, emisiuni, interviuri și investigații.
TiktokFacebookInstagramYoutubeTelegramTiktokCorruption modal

© 2026 TV8.md. Preluarea materialelor publicate pe tv8.md este permisă doar cu citarea sursei în primul alineat și prin intermediul unui link activ către pagina articolului.