Concediul forțat pentru angajații de la CFM se extinde. După ce au stat acasă două săptămâni, peste 1000 de angajați vor fi nevoiți să mai aștepte până pe 2 februarie pentru a reveni la muncă. Un ordin în acest sens a fost aprobat de administrație pentru diminuarea cheltuielilor și reducerea datoriilor companiei.
Pe durata concediului forțat, angajații vizați vor primi doar jumătate din salariu. În prezent, CFM înregistrează restanțe salariale pentru ultimele patru luni, în valoare de peste 100 de milioane de lei.
Administrația companiei susține că nu poate majora veniturile pentru achitarea salariilor, întrucât transportul de mărfuri este afectat periodic de deteriorarea infrastructurii feroviare din Ucraina, în urma bombardamentelor rusești.
Pentru a evita falimentul, guvernul propune ca, în acest an, compania să fie restructurată în două entități separate: una pentru transportul de pasageri și alta pentru transportul de marfă.