Breaking news/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1452: Atac cu drone la Kiev. Rusia, acuzată că induce teroare în rândul populației civile

externe

/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1441: Plan dezvăluit, decizii grele, oraș ocupat și scandal UEFA. Rusia atacă, dar Trump e optimist

03 februarie 2026, ora 23:29

Ucraina a fost atacată masiv cu rachete balistice și drone în noaptea de 3 februarie. La Kiev, cel puțin trei persoane au fost rănite și mai multe blocuri de locuit au fost avariate, iar la Harkov peste 800 de clădiri au rămas fără căldură pe ger. Primarul Kievului, Vitali Kliciko, a declarat că au fost înregistrate pagube la o „clădire nerezidențială” din districtul Darnîțkîi, precum și la o clădire care găzduiește o grădiniță în districtul Dniprovski, transmite Kyiv Independent. Președintele Franței, Emmanuel Macron, a declarat marți că se desfășoară lucrări pregătitoare pentru reluarea discuțiilor directe dintre Europa și Rusia privind războiul din Ucraina, informează Politico.

Forțele ruse au lovit Kievul, Harkovul și alte orașe din Ucraina, provocând incendii și avarii la infrastructura energetică, la scurt timp după ce Donald Trump a declarat că SUA „se descurcă foarte bine” în demersurile de a opri războiul. Cel mai recent atac al Moscovei a fost printre cele mai mari din această iarnă și a implicat cel mai mare număr de rachete lansate într-un singur atac din acest sezon rece. UE și SUA ar răspunde militar în 72 de ore, dacă Rusia ar încălca viitorul armistițiu cu Ucraina, relatează Financial Times. Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a declarat marți că Ucraina va beneficia de o prezență militară „instantanee” din partea forțelor aliate imediat ce se va semna un acord de pace cu Rusia.

UPDATE Preşedintele francez Emmanuel Macron a anunțat marţi că o reluare a dialogului cu omologul său rus Vladimir Putin este „pe cale să fie pregătită”, însă a acuzat Moscova că nu manifestă „o voință adevărată” de a negocia pacea în Ucraina. Declarația a fost făcută în timpul unei vizite în Haute-Saône, scrie Digi24.

UPDATE O alertă aeriană care avertiza asupra unui posibil atac cu rachete rusești a răsunat marți în Kiev, în timpul vizitei șefului NATO, Mark Rutte, în capitala ucraineană, au relatat jurnaliști AFP aflați la fața locului, potrivit The Guardian. Forțele aeriene ucrainene au avertizat că există o „amenințare cu rachetă balistică”.

UPDATE Un cetățean polonez de 50 de ani a fost condamnat la trei ani și jumătate de închisoare pentru colaborare cu serviciile secrete ruse într-un plan de asasinare a președintelui ucrainean Volodimir Zelenski. Potrivit procurorilor, operațiunea era coordonată de la Kremlin și viza un atac pe aeroportul Rzeszów-Jasionka, un punct strategic pentru sprijinul militar internațional acordat Ucrainei.

UPDATE Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, va vizita Kievul la invitația președintelui ucrainean Volodimir Zelenski, cu ocazia împlinirii a patru ani de la invadarea Ucrainei de către Rusia, scrie Digi24

UPDATE Moscova trebuie să plătească daune morale de peste 25.000 de euro, potrivit Agerpres care citează AFP, după ce Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) a condamnat, marți, Rusia pentru „tratamentele inumane” și „detenția ilegală”.

UPDATE După un an și jumătate de lupte, orașul Torețk din regiunea Donețk a căzut în mâinile rușilor, potrivit analiștilor care monitorizează războiul, citați de Euromaidan Press. Brigada ucraineană  „Prădător” din cadrul Patrulei de Poliție a publicat imagini cu ruinele orașului. Înainte de războiul declanșat de Rusia, aici funcționau mine, o instalație de îmbogățire a apei, o brutărie și fabrici. Orașul avea zeci de școli, biblioteci, clinici, facilități sportive și centre culturale. În prezent, acel oraș a dispărut.

UPDATE Forțele de apărare ale Ucrainei au distrus pentru prima dată de la începutul războiului sistemul greu de lansare a rachetelor „TOS-1A Solntsepiok” chiar pe teritoriul Rusiei. Acest lucru a fost comunicat de batalionul de sisteme fără pilot „Bulava” al Brigăzii 72 mecanizate separate „Cernihivski Zaporozhci”.

UPDATE Kremlinul a salutat, marţi, apelul preşedintelui FIFA, Gianni Infantino, de a ridica suspendarea Rusiei din competițiile internaționale, în timp ce Kievul a denunțat această declaraţie ca fiind „iresponsabilă”, în plin război în Ucraina, potrivit news.ro.

UPDATE Secretarul general al NATO, Mark Rutte, este încrezător că aliații Ucrainei vor găsi banii necesari pentru achiziționarea de arme fabricate în SUA pentru forțele armate ucrainene, a spus acesta la o conferință de presă la Kiev. Întrebat despre cum va fi posibil să se strângă suma de 15,5 miliarde de dolari solicitată de Ucraina pentru programul PURL, prin care se achiziționează arme din Statele Unite, Rutte a promis că finanțarea va fi asigurată, informează Ukrainska Pravda. „Sunt absolut convins că banii vor fi disponibili, pentru că știm cu toții că este crucial”, a spus el, scrie Digi24.

UPDATE Rutte a transmis că NATO rămâne angajată în susținerea suveranității și securității Ucrainei și a obiectivului unei păci „drepte și durabile”. „Suntem hotărâți să ne asigurăm că Ucraina are tot ceea ce îi este necesar pentru a-și apăra securitatea și pentru a pune capăt acestui război într-un mod just”, a declarat secretarul general al NATO.

UPDATE Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a declarat marți, la Kiev, că atacul masiv al Rusiei asupra sistemului energetic al Ucrainei, din cursul dimineții, după o pauză de patru zile a bombardamentelor, demonstrează lipsa de interes a Kremlinului față de procesul de pace, informează EFE. Încheierea unui acord de pace pentru a pune capăt războiului Rusiei în Ucraina va necesita ‘alegeri dificile’, a mai declarat Rutte, citat de Reuters. Secretarul general al NATO, care a vorbit prin intermediul unui traducător, a transmis parlamentului de la Kiev că programul de achiziție de arme PURL furnizează 90% din rachetele folosite pentru apărare aeriană a Ucrainei, transmite Agerpres.

UPDATE Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a susţinut, marţi, un discurs în Rada Supremă de la Kiev, în care a anunţat că, după încheierea unui acord de pace, în Ucraina vor fi imediat prezente forțe armate, avioane pe cerul ţării și sprijin naval din partea țărilor NATO care au acceptat să ajute, scrie Rador. „SUA, Europa și Canada și-au exprimat disponibilitatea de a oferi anumite garanții de securitate. Coaliția celor dispuși a făcut progrese în elaborarea acestor garanții, în special luna trecută la Paris, iar președintele Zelenski a vorbit despre acest lucru”, a menționat șeful NATO.

UPDATE Încheierea unui acord de pace care să pună capăt războiului din Ucraina va necesita luarea unor „decizii grele”, a spus marți secretarul general NATO, Mark Rutte, în cadrul unei întâlniri avute la Kiev cu parlamentari ucraineni, informează CNN.

UPDATE Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a efectuat marți o vizită oficială la Kiev, efectuată pe fondul unor atacuri masive cu rachete asupra capitalei ucrainene. În cadrul vizitei, Rutte s-a adresat Parlamentului Ucrainei pentru a descrie condițiile pentru o pace durabilă și amploarea sprijinului Aliat care urmează să revină Ucrainei după încheierea războiului cu Rusia. Vizita a coincis cu deschiderea celei de-a 15-a sesiuni a Radei Supreme a Ucrainei. „Nu vrem doar sfârșitul acestui război, ne gândim la viitor și ne străduim să asigurăm o pace durabilă, astfel încât copii să poată crește în libertate, să privească spre viitor fără teamă și să construiască o națiune măreață”, a spus Mark Rutte în cadrul discursului său din Rada de la Kiev, scrie Gândul.

UPDATE Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunțat marți că activitatea echipei de negociatori ai Kievului va fi ajustată după atacul de azi-noapte al rușilor asupra instalațiilor energetice, în care au folosit un număr record de rachete balistice, informează Reuters. „A fost un atac deliberat împotriva infrastructurii energetice, care a implicat un număr record de rachete balistice”, a spus Zelenski. „Armata rusă a exploatat propunerea SUA de a opri temporar atacurile nu pentru a sprijini diplomația, ci pentru a stoca rachete și a aștepta până în cele mai reci zile ale anului, când temperaturile în mare parte a Ucrainei scad sub -20 °C”, a acuzat liderul de la Kiev.

UPDATE Ministrul de externe al Poloniei, Radosław Sikorski, a reacționat la bombardamentele nocturne ale Rusiei asupra Kievului și altor regiuni ale Ucrainei, afirmând că exact aşa arată promisiunea dictatorului Vladimir Putin făcută președintelui SUA, Donald Trump, de a nu lovi timp de o săptămână infrastructura critică ucraineană. Potrivit Ukrinform, Sikorski a scris acest mesaj pe rețeaua de socializare X, comentând o postare a omologului său ucrainean, Andri Sibiha, referitoare la atacul cu rachete lansat de Rusia în noaptea de luni spre marţi. „Atât valorează promisiunea lui Putin față de Trump”, a scris Sikorski, notează Rador.

UPDATE Un om de afaceri rus, care are și cetățenie română, solicită protecție în Italia și oferă autorităților de la Roma informații despre modul în care Kremlinul a ocolit sancțiunile.Bărbatul, identificat în documente drept Dmitri P., în vârstă de 50 de ani, afirmă că este dispus să furnizeze secrete legate de mecanismele folosite pentru a eluda embargourile impuse după izbucnirea războiului din Ucraina, în schimbul unei protecții oficiale din partea Italiei, susțin surse Antena 3.

UPDATE Președintele american Donald Trump a anunțat luni un acord comercial cu India care reduce tarifele americane pentru produsele indiene de la 50% la 18%, în schimbul opririi achizițiilor de petrol rusesc de către India și reducerii barierelor comerciale, scrie Reuters. Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat că Rusia analizează cu atenție declarațiile lui Trump privind relațiile cu India.

UPDATE Un avocat rus cu legături directe în cercurile de vârf ale oligarhiei de la Moscova s-a refugiat în Italia și a cerut oficial protecție autorităților, invocând amenințări grave și teama că ar putea avea aceeași soartă ca Alexei Navalnîi. Cazul este relatat de agenția italiană Adnkronos, care a consultat documentele trimise guvernului italian.

UPDATE Un angajat cu vechime al Ministerului Apărării din Polonia a fost reținut marți dimineață, fiind suspectat de spionaj în favoarea serviciilor secrete ruse, potrivit presei poloneze, scrie Digi24.

UPDATE Deși au trecut 1.440 de zile de conflict sângeros al Moscovei în Ucraina, armata roșie nu și-a îndeplinit obiectivele inițiale. Iar acum războiul se resimte tot mai mult în Rusia, după ce Vladimir Putin ia o măsură severă contra cetățenilor săi. Autoritățile de la Kremlin au întrerupt internetul mobil în întreaga țară pentru a preveni atacurile cu drone ucrainene.

UPDATE Unul dintre principalele motive pentru care rețeaua energetică și de încălzire a Ucrainei este grav avariată ține de scăderea capacității apărării antiaeriene de a intercepta rachetele rusești, în special rachetele de croazieră, considerate până de curând ținte relativ ușor de doborât. Datele oficiale arată că Ucraina se confruntă cu un deficit sever de muniție antiaeriană.O analiză realizată de Kyiv Post pe baza rapoartelor publicate de Forțele Aeriene ale Ucrainei pentru luna ianuarie 2026 indică un declin semnificativ al eficienței sistemului național de apărare antiaeriană, în contextul unei campanii susținute de bombardamente cu rachete și drone lansate de Rusia.Potrivit acestor date, unitățile ucrainene au reușit să intercepteze aproximativ o treime din rachetele rusești lansate, în timp ce rata de neutralizare a dronelor a rămas ridicată.

UPDATE Noaptea trecută au fost doborâte/interceptate 38 din 71 rachete și 412 din 450 de drone de atac, anunță apărarea antiaeriană a Ucrainei: 4/4 rachete „Cirkon”/„Oniks”; 11/32 rachete balistice Iskander-M/S-300; 3/7 rachete de croazieră Kh-22/Kh-32; 20/28 rachete de croazieră „Kh-101/Iskander-K” și 412/450 drone de atac. Totodată, au fost înregistrate lovituri ale 27 de rachete și 31 de drone de atac în 27 de locații, iar fragmentele dronelor doborâte au căzut în 17 locații. Informații privind 6 rachete sunt în curs de clarificare.

UPDATE Ucraina a convenit cu partenerii occidentali că orice încălcare persistentă de către Rusia a unui viitor acord de încetare a focului va declanşa un răspuns militar coordonat din partea Europei şi a SUA, a relatat marţi Financial Times, citând persoane informate despre discuţii. Conform Reuters, care a preluat articolul, informația nu a putut fi, deocamdată, verificată. Planul a fost discutat în mai multe rânduri în decembrie şi ianuarie între oficiali ucraineni, europeni şi americani şi ar implica un răspuns pe mai multe niveluri la orice încălcare a unui armistițiu convenit de către Rusia, se arată în relatare.

UPDATE Secretarul general al NATO, Mark Rutte, va sosi marți, la Kiev. Potrivit parlamentarilor ucraineni, acesta urma să transmită un mesaj de la tribuna Radei Supreme în această după-amiază. În urma ultimelor atacuri lansate de Rusia asupra infrastructurii energetice, Parlamentul Ucrainei a rămas fără curent, fără căldură și apă, de mai multe zile, scrie Rador.

UPDATE Guvernul de la Berlin susține în schimb negocierile directe dintre Rusia și Ucraina la cel mai înalt nivel, “deoarece nu poate exista o pace justă și durabilă fără participarea Ucrainei”, a declarat pentru Euronews un purtător de cuvânt al Ministerului Federal de Externe al Germaniei. „Din păcate, nu am văzut nicio schimbare în poziția Rusiei până acum: Rusia continuă să repete cererile maximaliste și nu arată nicio dorință autentică de a negocia, în timp ce își continuă atacurile brutale asupra infrastructurii energetice ucrainene și a altor ținte civile”, scrie Antena3.

UPDATE Ministrul german de externe, Johann Wadephul, a respins marţi acuzaţiile venite din partea Moscovei potrivit cărora sprijinul Berlinului pentru Ucraina ar fi motivat de un spirit revanşard, calificând aceste alegaţii drept o încercare de distragere.

UPDATE Polonia anunță că și-a ridicat avioanele de vânătoare, dar și aeronave de avertizare timpurie (probabil AWACS), și a plasat în alertă radarele și mijloacele de apărare aeriană. Premierul polonez, Donald Tusk, a anunțat că va merge la Kiev în zilele următoare, scrie Biziday.

UPDATE „În cursul nopții a avut loc cel mai masiv atac asupra Ucrainei din acest an. Ținta principală a fost infrastructura energetică. Există consecințe grave. Cel puțin 4 obiective energetice majore au fost supuse astăzi unui bombardament masiv. Afară sunt –20 de grade. Situația cu încălzirea va fi foarte dificilă”, anunță presa din Ucraina.

UPDATE Într-o discuție cu reporterii, în Biroul Oval, președintele american a mărturisit că el a fost cel care l-a sunat pe Vladimir Putin, în urmă cu o săptămână, pentru a-i cere să oprească pentru o săptămână (de ger) atacurile asupra infrastructurii energetice ucrainene. “Mai avem multe de făcut, dar cred că ne descurcăm foarte bine cu Ucraina și Rusia. Este prima dată când spun asta… Știți, cred că am putea avea vești bune”, a declarat Trump, fără a fi foarte clar dacă aceste vești ar putea avea legătură cu negocierile trilaterale (dar directe) între Rusia și Ucraina, mediate de SUA. Potrivit președintelui ucrainean, întâlnirea se reia la Abu Dhabi, miercuri și joi. Dar Rusia a reluat atacurile aeriene masive, marți dimineața, asupra Kievului și tuturor orașelor importante ale Ucrainei. În capitala ucraineană, mai multe blocuri au fost avariate, o grădiniță a luat foc și trei persoane au fost rănite, scrie Biziday.

UPDATE Rusia a livrat, în ultimii șase ani, peste o sută de cai de rasă către unități militare de elită ale Coreei de Nord, cai care sunt folosiți în regimentul de cavalerie al lui Kim Jong Un și la paradele militare din Phenian, scrie NK News.

UPDATE Rusia își extinde infrastructura militară în apropierea frontierei cu Finlanda, acțiuni care ar putea indica pregătiri pentru un potențial conflict cu NATO, potrivit unui raport al Institutului pentru Studiul Războiului (ISW), cu sediul în Statele Unite.

UPDATE Rusia a anunțat oficial că este pregătită pentru o nouă realitate geopolitică în care nu vor mai exista limite nucleare, după expirarea tratatului New START, programată pentru 5 februarie. Declarația a fost făcută de adjunctul ministrului rus de externe, Serghei Riabkov, responsabil pentru dosarul controlului armamentului, într-o intervenție citată de agenția de stat TASS și citat de Reuters. Serghei Riabkov a mai declarat că Rusia susține poziția Chinei în materie de control al armamentului, sugerând o convergență strategică între Moscova și Beijing pe acest subiect sensibil. China a refuzat constant să participe la acorduri trilaterale privind armele nucleare, invocând diferențele semnificative dintre arsenalele sale și cele ale SUA și Rusiei. Tratatul New START, semnat în 2010 de președinții Barack Obama și Dmitri Medvedev, a reprezentat ultimul acord major de control al armelor nucleare dintre Statele Unite și Rusia, limitând numărul focoaselor nucleare strategice ale celor două puteri, scrie Mediafax. 

UPDATE Ucraina l-a criticat dur pe președintele Gianni Infantino după ce acesta a cerut ridicarea interdicției care exclude Rusia din competițiile internaționale de fotbal, susținând că readmiterea Moscovei ar fi un gest „nejustificat” în timp ce agresiunea rusă continuă. Ministrul ucrainean de Externe, Andrii Sibiha, a denunțat apelul oficialului FIFA drept o abatere morală gravă, amintind că sute de copii ucraineni au fost uciși de invazia rusă, scrie Digi24.

UPDATE Unii locuitori din Kiev se adăpostesc la metrou în timpul bombardamentului. În noaptea de 2 spre 3 februarie, în ajunul noii etape a negocierilor de pace dintre Ucraina și Rusia de la Abu Dhabi, Rusia a lansat un atac masiv cu drone și rachete asupra oraşelor Kiev, Dnipro, Harkov, Odesa și a altor orașe. Autoritățile din Harkov au precizat că, din cauza daunelor aduse infrastructurii energetice, au fost nevoite să oprească încălzirea în 820 de locuințe. De asemenea, alimentarea cu energie electrică și încălzirea a fost întreruptă în cartiere din Kiev, scrie Rador.

UPDATE Mai multe clădiri rezidențiale, dar și o grădiniță au fost avariate, potrivit rapoartelor, a scris pe Telegram Tymur Tkachenko, șeful administrației militare din Kiev. În urma atacurilor asupra Kievului, trei persoane au suferit răni, a declarat Serviciul de Urgență al Ucrainei. „Rușii au ales o noapte geroasă de februarie pentru a lansa un alt atac masiv asupra Kievului”, a scris Tkachenko pe rețelele de socializare. „Locuitori din Kiev, rămâneți în adăposturi. Va fi o noapte dificilă”, a adăugat el. Potrivit The Kyiv Independent, atacurile rusești asupra capitalei au continuat pe tot parcursul nopții.

UPDATE În Kiev, apărarea antiaeriană a fost activată la puțin timp după miezul nopții, când drone rusești s-au apropiat de oraș. Explozia a fost raportată la scurt timp după aceea, potrivit postului public de televiziune Suspilne, scrie The Kyiv Independent. De asemenea, forțele aeriene ucrainene au avertizat și asupra unui atac cu rachete balistice asupra Kievului.

/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1439: Frig la Kiev, maternitate atacată și teoria nebunului. Zelenski vorbește despre o întâlnire cu Putin
/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1440: „Lovitură lui Putin”, autobuz atacat și carne de tun. Medvedev amenință cu Al Treilea Război Mondial
/VIDEO/ „Hotarul”, acum în cinematografele din Moldova: Cum a luat naștere filmul
/VIDEO/ „Hotarul”, acum în cinematografele din Moldova: Cum a luat naștere filmul
/PROMO/ Evadați din lista neagră -  o nouă investigație „Cutia Neagră PLUS”, duminică, de la 19:45!
/PROMO/ Evadați din lista neagră - o nouă investigație „Cutia Neagră PLUS”, duminică, de la 19:45!
/VIDEO/ Când vor scădea prețurile la apartamente? Precizările ministrului Economiei din Moldova
/VIDEO/ Când vor scădea prețurile la apartamente? Precizările ministrului Economiei din Moldova
/VIDEO/ Scandal la biserică, credință, politică și alte subiecte fierbinți - despre toate la „Întreabă Ghețu”
/VIDEO/ Scandal la biserică, credință, politică și alte subiecte fierbinți - despre toate la „Întreabă Ghețu”
Donald Trump îi cere lui Volodimir Zelenski „să se miște”: „Rusia dorește să încheie un acord”
Donald Trump îi cere lui Volodimir Zelenski „să se miște”: „Rusia dorește să încheie un acord”

Aleksei Navalnîi, otrăvit cu toxina unei broaşte din America de Sud? „Victimele se sufocă în agonie”

missing
14 februarie 2026, ora 19:30

Fostul lider al opoziţiei ruse şi activist anticorupţie Aleksei Navalnîi a fost otrăvit în închisoare cu o substanţă toxică mortală care se găseşte în pielea unei specii de broaşte din Ecuador, ceea ce a dus „cel mai probabil” la moartea sa, a anunţat sâmbătă Foreign Office (Ministerul de Externe de la Londra), o ipoteză pe care o susţin şi alţi aliaţi ai Marii Britanii, notează hotnews.

„Numai statul rus avea mijloacele, motivul şi ocazia de a utiliza această toxină letală pentru a-l viza pe Navalnîi în timpul detenţiei sale într-o colonie penală rusă din Siberia, şi îl considerăm responsabil pentru moartea sa”, spune guvernul britanic într-un comunicat.

„Epibatidina se găseşte în mod natural la broaştele „săgeată” (din familia Dendrobatidae) care trăiesc în sălbăticie în America de Sud. Broaştele „săgeată” nu produc această toxină în captivitate, iar această specie nu se găseşte în mod natural în Rusia. Nu există nicio explicaţie nevinovată pentru prezenţa ei în corpul lui Navalnîi”, subliniază Foreign Office, potrivit Sky News, Guardian şi News.ro.

Ancheta cu privire la moartea în închisoare a lui Navalnîi a fost condusă de Marea Britanie „împreună cu parteneri din Suedia, Franţa, Olanda şi Germania”.

Marea Britanie a raportat otrăvirea către Organizaţia pentru interzicerea armelor chimice (OIAC), invocând o „încălcare flagrantă” de către Rusia a Convenţiei privind armele chimice.

Vestea vine cu doar câteva zile înainte de împlinirea a doi ani de la moartea lui Navalnîi într-o colonie penală din Siberia şi în timp ce oficialii şi experţii în securitate s-au reunit la Conferinţa de la München pentru a discuta, printre altele, despre ameninţarea pe care Rusia o reprezintă în continuare pentru Europa.

Vorbind de la Conferinţa de securitate de la München, ministrul de externe britanic Yvette Cooper a declarat: „De când Iulia Navalnaia a anunţat pierderea soţului ei aici, la München, în urmă cu doi ani, Marea Britanie a căutat cu determinare adevărul despre moartea lui Alexei Navalnîi. Astăzi, alături de văduva sa, Marea Britanie scoate la lumină complotul barbar al Kremlinului de a-i reduce vocea la tăcere”.

De 200 de ori mai puternică decât morfina

Nu este clar cum ar fi fost administrată toxina de broască – numită epibatidină – lui Aleksei Navalnîi, care se afla în închisoarea din Siberia când a murit şi unde fusese transferat de curând. Triburile indigene din America de Sud folosesc toxina în săgeţi sau în arbalete atunci când vânează, notează Sky News. Otrava este de 200 de ori mai puternică decât morfina.

Iulia Navalnaia, văduva disidentului rus, a apărut la o conferinţă de presă, în marja Conferinţei de securitate de la München, pentru a anunţa descoperirea, flancată de miniştrii de externe ai Marii Britanii, Germaniei, Suediei şi Olandei.

Testele de laborator au arătat că Aleksei Navalnîi a fost otrăvit, a confirmat văduva sa. Disidentul avea 47 de ani. „Mi-e greu să găsesc cuvintele potrivite”, a spus Navalnaia în engleză, vizibil tulburată. Ea se afla la Conferinţa de securitate de la München când a aflat vestea morţii soţului său, pe 16 februarie 2024.

„A fost cea mai oribilă zi din viaţa mea. Am urcat pe scenă şi am spus că soţul meu, Aleksei Navalnî, a fost otrăvit. Ce altceva s-ar putea întâmpla cu inamicul numărul unu al lui Putin într-o închisoare rusă? Dar acum înţeleg şi ştiu că nu sunt doar cuvinte. Există o dovadă ştiinţifică”, a declarat Navalnaia.

Autorităţile ruse au susținut anterior că moartea disidentului nu este suspectă, ci a fost cauzată de o combinaţie de afecţiuni, inclusiv de o aritmie cardiacă.

„Se sufocă în agonie”

Însă Yvette Cooper, ministrul britanic de externe, a declarat că Marea Britanie şi aliaţii săi au lucrat „cu o determinare feroce” pentru a stabili ce s-a întâmplat cu adevărat. Se pare că oamenii de ştiinţă britanici de la Porton Down au jucat un rol cheie în descoperirea otravei de broască. Nu a fost clar imediat cum au reuşit să obţină probe din corpul lui Navalnîi pentru a testa toxina, deşi Iulia Navalnaia declarase anterior că acestea au fost scoase ilegal din Rusia.

Liderul opoziţiei a fost înmormântat într-o suburbie din Moscovei în martie 2024.

„Ca urmare a eforturilor depuse de Marea Britanie, Suedia şi alţi parteneri, am confirmat că în corpul lui Aleksei Navalnîi a fost găsită o toxină mortală”, a declarat Yvette Cooper jurnaliştilor. „Această toxină a fost identificată ca fiind o toxină care se găseşte în broaştele săgeată din Ecuador”, a precizat ea.

Johann Wadephul, ministrul german de externe, a împărtăşit detalii despre efectul otrăvirii cu toxina broaştei săgeată, numind-o o otravă neurotoxică „deosebit de puternică”. „Victimele se sufocă în agonie”, a explicat el.

„Să punem în lumină minciunile Rusiei”

Ministrul de externe al Suediei, Maria Malmer Stenergard, a explicat de ce era necesar să se înţeleagă adevărata cauză a morţii lui Navalnîi.

„Acest lucru este extrem de important pentru a putea trage Rusia la răspundere pentru ceea ce a făcut şi pentru a continua să punem în lumină minciunile sale continue”, a spus ea. „Vom transmite acum aceste informaţii OIAC… Acesta este încă un mod de a creşte presiunea asupra Rusiei”, a arătat şefa diplomaţiei suedeze.

Kremlinul nu a răspuns încă la această acuzaţie. Guvernul lui Putin a fost deja acuzat că a încercat să-l ucidă pe Navalnîi în 2020 folosind un agent neurotoxic Noviciok – aceeaşi armă chimică pe care se Rusia ar fi folosit-o pe străzile din Salisbury într-o încercare eşuată de a-i ucide pe fostul agent dublu rus, Serghei Skripal, şi pe fiica sa în 2018. Navalnîi a supravieţuit otrăvirii iniţiale şi s-a recuperat în Germania înainte de a se întoarce acasă în Rusia, unde a fost arestat şi încarcerat.

Poliția a cedat, iar enoriașii au reușit să intre aseară în biserica de la Dereneu, unde e scandal deja de câteva săptămâni. Între timp, cele 6 persoane reținute acum două zile, printre care și primarul localității au fost eliberate. /Alexandru Harea a fost numit în funcția de director al SPPS, la trei luni de la demiterea lui Vasile Popa. Maia Sandu a semnat decretul aseară. /În aproape patru ani de război, peste două milioane de ucraineni au trecut prin Moldova, iar circa 140 de mii s-au stabilit temporar sau permanent. Bilanțul a fost făcut azi de Agenția ONU pentru Refugiați.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
ANRE a decis reducerea tarifului la căldură pentru locuitorii Chișinăului, dar și scumpirea agentului termic pentru orașul Bălți. /Nemulțumiți de activitatea unei Autogări pe care o numesc ilegală, zeci de transportatori au protestat azi în fața sediului ANTA. /Deși a venit azi la ședința la care urma să depună primele sale depoziții în dosarul fraudei bancare, Vlad Plahotniuc nu făcut declarații, invocând motive de boală. Audierea acestuia a fost amânată pentru luni.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Violențe în fața bisericii din Dereneu, raionul Călărași. Preoți și credincioși s-au luat la bătaie, aseară, cu polițiștii care le-au îngrădit accesul în lăcașul de cult, iar tensiunile au continuat și astăzi. /Vlad Plahotniuc va fi adus silit în instanță pentru a face declarații în dosarul Kuliok, în care Igor Dodon este acuzat de luare de mită. Fostul democrat urma să vină astăzi pentru a fi audiat, însă a refuzat să se prezinte. /Canada este marcată de unul dintre cele mai feroce atacuri armate din ultimii ani. O femeie a tras mai multe focuri într-o școală omorând nouă oameni. 27 au fost răniți.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Au început probleme la stațiile PECO Lukoil din Moldova. Deja de două zile, clienții rețelei de benzinării nu pot face plăți cu cardul, după ce două bănci au blocat conturile companiei. /Președinta Maia Sandu a avertizat, de Ziua Internațională a Siguranței pe Internet, asupra riscurilor online pentru copii, în contextul în care sunt discutate posibile restricții digitale pentru cei sub 16 ani. /Rușii rămân fără Telegram. Potrivit autorităților de la Kremlin, aplicația va fi blocată treptat începând cu ziua de astăzi.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
La sfârșit de iarnă, Termoelectrica a cerut reducerea tarifului pentru căldura centralizată în Chișinău cu 330 de lei per Gcal, în timp ce la Bălți prețul la energia termică ar putea crește cu peste 230 de lei. /Lucrările de renovare a mansardei din Durlești bat pasul loc, așa cum primăria Chișinău nu a reușit nici acum să aloce ajutorul financiar oferit de Guvern. Ceban dă vina pe birocrație, în timp ce autoritățile locale spun că de vină este faptul că funcționăm în baza unui buget provizoriu. /Rusia a atacat cu rachete balistice regiunea Odesa, provocând distrugeri semnificative. Au fost vizate blocuri de locuit, iar o persoană a murit.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Codul galben de polei continuă să facă prăpăd pe întregul teritoriul țării. A fost sistată circulația camioanelor de mare tonaj, al transportului interurban, zeci de vehicule au derapat în șanțuri, iar salvatorii au tractat ambulanțele care nu au putut ajunge la pacienți. /Alertă de fraudă! Ministerul Muncii și Protecției Sociale avertizează cetățenii că un grup de escroci se dau drept reprezentanți ai programului „Ajutor la Contor” și solicită date personale și bancare. /O nouă tentativă de asasinare a unui oficial militar rus de rang înalt s-a produs la Moscova. Primul adjunct al șefului serviciilor de informaţii militare ruse a fost împușcat de mai multe ori, în această dimineață de o persoană necunoscută.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Ghețușul a revenit peste Moldova cu noi accidente, drumuri blocate și școli închise. În raionul Ialoveni ambulanțele nu au putut ajunge la victimele unui accident cu implicarea unui microbuz de rută și o mașină de pompieri. /Fostul democrat Vladimir Cebotari, martor în dosarul Kuliok, a declarat azi în instanță că în faimoasa sacoșă neagră pe care Plahotniuc i-a transmis-o lui Dodon erau peste 500 sute de mii de euro sau dolari. /Statul vrea să pună presiune pe prețul apartamentelor, analizând posibilitatea de a vinde dezvoltatorilor terenuri pentru construcții în suburbiile capitalei. Măsura vine pe fundalul căderii drastice a vânzărilor de locuințe.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Noile tarife la gaz intră de azi în vigoare după ce decizia ANRE a fost publicată în monitorul oficial. Între timp, Guvernul a anunțat că se opune anulării TVA-ului de 8% din facturi, invocând echilibrul bugetar. /În ciuda valului de critici, cabinetul de miniștri a aprobat astăzi absorbția Universității din Cahul de către UTM. /Primii martori în dosarul "Kuliok", în care fostul președinte Igor Dodon este învinuit de luare de mită au fost audiați astăzi la Curtea Supremă de Justiție. Dodon nu a venit la ședință.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Tragedie de nedescris la Strășeni. Un băiat de 14 ani a murit, iar o fetiță de 12 ani a fost transportată în stare extrem de gravă la spital, după ce un Mercedes i-a spulberat pe o trecere de pietoni. /Este oficial. Gazul se ieftinește cu 2 lei și 32 de bani, ceea ce înseamnă o reducere de aproximativ 14 la sută. ANRE a aprobat azi decizia, pe fondul scăderii prețului de achiziție și al devierilor pozitive acumulate de Energocom. /După ce a fost eliberat ieri din detenție, astăzi, fostul deputat PD, Vladimir Andronachi s-a ales cu o interdicție de a părăsi țara, afirmă Procuratura Anticorupție. Avocații lui dau asigurări că acesta se află în Republica Moldova.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Vladimir Andronachi a fost eliberat azi din detenție, după ce întâmplător, sau nu, procurorul care îi instrumentează cazul a depus prea târziu cererea pentru prelungirea mandatului de arest. /ANRE anunță că gazul se va ieftini cu peste doi și nu cu un leu și 50 de bani așa cum a cerut inițial Energocom. Decizia ar urma să fie aprobată în ședința de mâine. /Medicul-șef al Spitalului Raional Șoldănești a fost reținut pentru 72 de ore, fiind bănuit de luare de mită. Acesta este vizat într-un dosar de corupție privind eliberarea ilegală a certificatelor medicale pentru șoferi.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Gazul s-ar putea ieftini cu un leu și 50 de bani, după ce Energocom a cerut de la ANRE aprobarea unui tarif de 15 lei și 26 de bani. Opoziția consideră că prețul ar trebui să fie mai mic, iar o decizie finală va fi luată săptămâna viitoare. /Alertă falsă cu bombă la postul vamal Tudora. Activitatea punctului de trecere a fost suspendată timp de două ore, după ce în bagajul unui cetățean ucrainean a fost descoperit un obiect suspect, care s-a dovedit a fi inofensiv. /Rusia a suspendat temporar atacurile asupra rețelei energetice din Ucraina, în timp ce Kievul s-a angajat să nu vizeze rafinăriile rusești. Înțelegerea este valabilă până pe 1 februarie, când vor fi reluate negocierile de pace.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Nicanor Ciochină a fost reținut azi după ședința de judecată în dosarul în care este învinuit că a accidentat mortal un adolescent, într-un alt dosar în care este acuzat de tortură, tratament degradant sau inuman. /Lukoil-Moldova a cedat complexul petrolier de la aeroport în favoarea statului. Ministrul Energiei anunță că actele au fost semnate astăzi. /Doi vameși de la Giurgiulești au fost încătușați după ce au fost prinși că au cerut, în repetate rânduri mită de la transportatori.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Șapte vameși de la Leușeni și Cahul au fost reținuți pentru 72 de ore, fiind bănuiți că ar fi cerut mită de la transportatori. /Aproape 20 mii de gospodării din peste 70 de localități rămân și astăzi în beznă, după ce mai mai multe fire electrice au cedat sub presiunea chiciurei. Cei mai afectați sunt consumatorii din nordul țării. /Atacurile rusești au ucis opt persoane în Ucraina și au rănite alte câteva zeci. Președintele Volodomir Zelenski califică atacurile drept „terorism” și cere intensificarea presiunii asupra Moscovei.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Condiții meteo extreme în Republica Moldova. Mai multe traseee naționale au fost închise din cauza poleiului care a blocat până și circulația camioanelor prin vămi. La Chișinău școlile rămân închise până la sfârșitul săptămânii. /Fostul deputat democrat, Constantin Țuțu, a fost condamnat la opt ani de închisoare. Decizia magistraților a fost dictată în lipsa lui. /Un nou atac masiv al Rusiei în regiunea Odesa. Mai multe blocuri de locuit au fost distruse, peste 20 de persoane s-au ales cu diferite răni, iar sute au fost evacuate.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Poleiul și ghețușul a pus și astăzi stăpânire pe toate drumurile și trotuarele din țară. S-au produs mai multe accidente, sute de oameni au ajuns la spital cu fracturi, iar elevii de la mai multe școli din țară au rămas acasă. /PAS a mai rămas fără un deputat în Parlament. Anastasia Nichita renunță la mandat în favoarea carierei sale sportive. /ANSA a suspendat temporar importul de carne de pasăre din Ucraina, invocând riscuri legate de utilizarea unei substanțe interzise și controale insuficiente, în țara vecină
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Fostul șef al IGP, Alexandru Pînzari și ex-șeful Direcției 5, Valeriu Cojocaru ar putea fi dați în căutare internațională. O cerere în acest sens a fost trimisă către la Interpol. /Vladimir Andronachi a refuzat să depună mărturii în favoarea lui Vlad Plahotniuc până la pronunțarea unei decizii în dosarul „frauda bancară”, în care este învinuit și el. Detalii vă spunem la știri. /Ministrul Energiei afirmă că nemulțumirile șoferilor care s-au plâns, în ultima perioadă pe calitatea proastă a carburanților, vânduți la unele benzinării, sunt cauzate de un lot de motorină neconformă ajuns recent în țara noastră.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
O dronă Shahed, cu aproximativ 50 de kilograme de explozibil, a căzut noaptea trecută în curtea unei case nelocuite din raionul Ștefan Vodă. Geniștii au detonat încărcătura, cu puțin timp în urmă, în cadrul unei explozii controlate. /Aderarea la Uniunea Europeană reprezintă cea mai sigură garanție împotriva ingerințelor externe, în special din partea Rusiei, a declarat Maia Sandu la o conferință de presă dedicată priorităților Republicii Moldova pentru anul 2026. /Fostul consilier a ex-președintelui Igor Dodon, Serghei Mișin ar fi fost reținut la Moscova pentru spionaj în favoarea SIS.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Alegerile pentru pentru Adunarea Populară din Autonomia Găgăuză, sub semnul întrebării. Autoritățile locale au anunțat că scrutinul, planificat pentru 22 martie, nu va avea loc. Care este motivul, vă spunem la știri. /Autoritățile au inițiat verificări benzinăriile din țara după ce mai mulți șoferi s-au plâns pe calitatea proastă a motorinei. Problema a apărut o dată cu temperaturile negative din ultima săptămână. /Spania este zguduită de un nou accident feroviar produs în ultima săptămână. Un om a murit, iar peste 40 au fost răniți după ce un tren s-a izbit într-un zid căzut pe șine.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Din primăvară, Republica Moldova nu va mai face parte din CSI. Ministrul de externe afirmă că la sfârșit de februarie, Parlamentul va denunța cele trei acorduri care au stat la baza fondării comunității. /Fostul lider democrat, Vladimir Plahotniuc, este cercetat pentru fals în acte într-un nou dosar penal deschis de oamenii legii din Republica Moldova. /Un militar prin contract al Armatei Naționale a ajuns în stare gravă la spital, după ce s-ar fi împușcat cu arma din dotare.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Creștinii ortodocși de stil vechi sărbătoresc astăzi Boboteaza sau botezul lui Iisus Hristos. În biserici s-au oficiat slujbe şi s-a făcut agheasmă, iar cei care păstrează tradițiile, s-au scufundat în ape reci pentru a avea noroc tot anul. /Finul lui Vlad Plahotniuc, Dorin Damir, a fost reținut astăzi, la câteva ore de la pronunțarea sentinței în dosarul angajărilor fictive de la MAI. Instanța l-a condamnat la trei ani de închisoare cu executare. /Tragedie feroviară în Spania. 39 de oameni au murit, iar 170 au fost răniți după ce două trenuri de mare viteză s-au ciocnit.

/VIDEO/ Verde-n ochi: Fuga condamnaților celebri. Cum justiția din Moldova împacă varza, capra și lupul
/VIDEO/ Verde-n ochi: Fuga condamnaților celebri. Cum justiția din Moldova împacă varza, capra și lupul
/PROMO/ Evadați din lista neagră -  o nouă investigație „Cutia Neagră PLUS”, duminică, de la 19:45!
/PROMO/ Evadați din lista neagră - o nouă investigație „Cutia Neagră PLUS”, duminică, de la 19:45!
/VIDEO/ „Țara se află în fața unui perete de gheață”: Cum vede Ion Sturza aderarea la UE și viitorul Moldovei după 2028
/VIDEO/ „Țara se află în fața unui perete de gheață”: Cum vede Ion Sturza aderarea la UE și viitorul Moldovei după 2028
/VIDEO/ Scandal la biserică, credință, politică și alte subiecte fierbinți - despre toate la „Întreabă Ghețu”
/VIDEO/ Scandal la biserică, credință, politică și alte subiecte fierbinți - despre toate la „Întreabă Ghețu”
/VIDEO/ „Buget este”, dar nu prea: Chișinăul a fost împânzit de panouri cu dezinformare
/VIDEO/ „Buget este”, dar nu prea: Chișinăul a fost împânzit de panouri cu dezinformare

Abonează-te la știri pe e-mail

TV8.md este site-ul de știri din Republica Moldova cu noutăți sociale, politice și economice de ultima oră, meteo astăzi, emisiuni, interviuri și investigații.
TiktokFacebookInstagramYoutubeTelegramTiktokCorruption modal

© 2026 TV8.md. Preluarea materialelor publicate pe tv8.md este permisă doar cu citarea sursei în primul alineat și prin intermediul unui link activ către pagina articolului.