Ieri, Guvernul Munteanu a împlinit 100 de zile de la învestire. Premierul nu a prezentat, așa cum era așteptat, un raport de activitate pentru aceste trei luni, ceea ce a turnat apă la moara opoziției. MAN a organizat un flashmob la Guvern, iar comuniștii i-au dedicat o conferință de presă. Executivul a precizat că respectă dreptul la opinie și a ținut să confirme că își va continua activitatea, concentrându-se pe rezultate concrete pentru cetățeni.
De dimineață, câțiva deputați și membri ai Partidului MAN au protestat în fața Guvernului. Aceștia i-au dat Guvernului Munteanu nota zero.
„Am venit cu acest covrig aici ca un gest simbolic care marchează faptul că oamenii aceștia au venit la putere promițând cetățenilor pâine și tot cu ce ne-au hrănit în iarna asta a fost fix cât e o gaură de la covrig. Dacă să ne uităm în urmă pe orice domeniu, politicile economice - zero, uitați-vă cum arată bugetul, uitați-vă pe ce au decis ei să cheltuie banii și în 2026, uitați-vă cum ne întind de ani de zile tot cu 1,9 miliarde care trebuie să vină, trebuie să le așteptăm și tot o să fie bine”, a menționat membrul MAN, Ion Bulgac.
Iar deputații PCRM au venit cu critici și acuzații din sala de presă a Parlamentului.
„În condițiile unor provocări interne regionale și globale majore Republica Moldova are nevoie de eforturi extraordinare, de un management ultraprofesionist și de responsabilitate deplină. Din păcate, primele 100 de zile ale Guvernului au demonstrat că nici Munteanu, nici Cabinetul său nu corespund momentului și nu sunt capabili și nu trebuie să guverneze țara. Încă din momentul votului din Parlament acum 100 de zile în urmă, noi comuniștii avertizam că acest Guvern este sortit eșecului și incapabil să gestioneze situația de criză”, a subliniat deputata PCRM, Diana Caraman.
În replică, Guvernul a precizat că respectă dreptul la opinie al tuturor formațiunilor politice. „Executivul își continuă activitatea conform programului de guvernare, muncind pentru rezultate concrete și pentru cetățeni, și nu comentează acțiuni cu caracter politic. Totodată, Guvernul va continua să consolideze eforturile pentru o societate democratică, în care fiecare cetățean are dreptul la protest, la exprimarea liberă a opiniilor și la criticarea autorităților, în limitele legii”, se menționează în comentariul făcut de Executiv.
Amintim că Guvernul Munteanu a fost învestit în data de 31 octombrie și a depus jurământul pe întâi noiembrie.































































